xxxHOLIC ​1. (angol) (xxxHOLIC 1.) 8 csillagozás

CLAMP: xxxHOLIC 1. (angol)

Watanuki Kimihiro is haunted by visions of ghosts and spirits. Seemingly by chance, he encounters a mysterious witch named Yuuko, who claims she can help. In desperation, he accepts, but realizes that he’s just been tricked into working for Yuuko in order to pay off the cost of her services. Soon he’s employed in her little shop—a job which turns out to be nothing like his previous work experience!

Most of Yuuko’s customers live in Japan, but Yuuko and Watanuki are about to have some unusual visitors named Sakura and Syaoran from a land called Clow. . . .

XXXHolic volume one crosses over with Tsubasa volume one!
Don’t miss it!

Del Rey, New York, 2004
208 oldal · ISBN: 0345470583 · ASIN: 0345470583 · Illusztrálta: CLAMP

Boglinc P>!
CLAMP: xxxHOLIC 1. (angol)

Érdekes ez a sors téma, mindig is foglalkoztatott. :) Rögtön megfogott magának, bár a rajzolása nem a legszebb szerintem. :)

Del Rey, New York, 2004
208 oldal · ISBN: 0345470583 · ASIN: 0345470583 · Illusztrálta: CLAMP
Katicabogar9>!

Hello :)
Nagyon izgalmas és igényes manga, ahogyan CLAMP csapattól elvárná az ember. Már olvastam a Tsubasa Reservior Chronicle mangát és épp ezért is nagyon izgalmas volt, ahogyan egymáshoz kapcsolódnak. Amúgy is nagyon bírtam abban Yuukot és végre egy manga, ami róla is szól.
Watanukit még annyira nem ismerem ki, de egész jó kis karakter. Kíváncsi vagyok, mi lesz a következőkben és hogyan futnak majd össze a szálak.
Köszönöm, hogy olvashattam :)

CLAMP: xxxHOLIC 1. (angol)

Szerintem nagyon elgondolkodtató manga. Érdekes dolgokat hoz fel, mint a sorsszerűség, szokásaink és függőségeink. És a grafika valami eszméletlenül szép.

bookaddict >!
CLAMP: xxxHOLIC 1. (angol)

Ez a manga gyönyörűen van megrajzolva. Nagyon részletgazdag és tele van hagyományokkal, a kimonók borzasztó szépek és nagyon sokszor szerepelnek benne. Tele van népművészeti és kulturális utalásokkal. A történet is nagyon érdekes és nagyon nagyon CLAMP. A lezárás ugyan nem tetszik de annyira szép az egész, hogy mindenért kárpótol.

beitghanima>!

There is an unbroken series of connections that follows the life path of any person.
It can be the smallest of things.
It can be the shortest of moments.
It may never be remembered.
It may have never been recorded.
A bond of fate never disappears once tied.

Chapter 1.

beitghanima>!

Humans are the most profoundly mysterious living things in the world!

Chapter 1.

xxxHOLIC sorozat · Összehasonlítás