Kaleidoscope ​Hearts (Hearts 1.) 7 csillagozás

Claire Contreras: Kaleidoscope Hearts Claire Contreras: Kaleidoscope Hearts Claire Contreras: Kaleidoscope Hearts

He was my older brother's best friend.
He was never supposed to be mine.
I thought we would get it out of our system and move on.

One of us did.
One of us left.

Now he’s back, looking at me like he wants to devour me. And all those feelings I’d turned into anger are brewing into something else, something that terrifies me.
He broke my heart last time.
This time he'll obliterate it.

This is a standalone.

306 oldal · ASIN: B00SJPYVGC

Oliver Hart · Estelle Reuben

Claire Contreras: Kaleidoscope Hearts

Nekem nagyon tetszett!:)
Estelle és Oliver között csak úgy izzott a levegő, Vic hogy nem vette észre?:D
Estelle néha idegesített, és bár Oliver sem volt mindig tökéletes, mégis bekerül a képzeletbeli férjeim közé!:D
Kíváncsi vagyok a következő részre,lehet neki is kezdek!:)

CsepAdri>!
Claire Contreras: Kaleidoscope Hearts

Az alapötlet jó volt, de a kivitelezés az nem sikerült. Szavak követik egymást és mondatok lesznek… szupi, csak érzelmek alig vannak mögöttük. Néha vannak részek, mintha nagyon drámai szeretne lenni a helyzet: Oliver néhány elszólása, de mivel nem tudom hova rakni őket csak, h Estelle meghökken, így nekem nem drámai, ok meghökken, de miééért???
A kaleidoszkóp szívek ellenben nagyon tetszettek.

bankicsniki>!

The hearts I make are shattered, but whole. They’re kaleidoscopes that beam under the sun. They signify hope in love when you’ve lost it because, like love, you can look at a kaleidoscope a thousand different ways and find something new every time. Shattered or not, if you look carefully enough, you’ll find something beautiful in them, and all beautiful things are a little broken.

Kapcsolódó szócikkek: Estelle Reuben
bankicsniki>!

“What are you doing here?” I whisper, looking from him to my slightly open door. “Where’s Vic?”
He shrugs a shoulder and puts a finger over my lips to silence me. “He passed out already. Can I stay?” I frown.
“What’s wrong with your bed?”
“You’re not in it.” I push aside the way my heart is thundering inside me.
“I’ve never even seen your bed.”
“Would you like to?” he asks, dropping his voice.

Kapcsolódó szócikkek: Estelle Reuben · Oliver Hart

Hearts sorozat · Összehasonlítás