Hangyák ​és dinoszauruszok 352 csillagozás

Csontcitadella és Sziklaváros elveszett történelme
Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok

Cixin ​Liu (1963) a világszerte kétmilliónál is több példányban elkelt Háromtest-trilógia Hugo-díjas és kilencszeres Galaxy-díjas kínai szerzője, akinek regényfolyamából – minden idők legmagasabb jogdíját fizetve az adaptációs jogokért – a Trónok harca alkotói készítenek Netflix-filmsorozatot. A siker garantált, hiszen a Vándorló Föld (The Wandering Earth) című kisregényéből készült nagyszabású kínai film is hatalmas kasszasikernek bizonyult.
Cixin Liu a Hangyák és dinoszauruszok című kisregényében ezúttal a késő krétakor fantasztikus világába kalauzolja el az olvasót, ahol intelligens rovarok és értelmes ősbehemótok civilizációi küzdenek egymással – a fennmaradásért és a bolygó megmentéséért. Talán más – 66 millió évvel később megjelenő –, önmagát szintén értelmesnek tartó faj számára is tanulságos módon…
Szatirikus mese? Politikai allegória? Ökológiai vészcsengő? A kínai sci-fi irodalom új generációjának leginnovatívabb és legeredményesebb… (tovább)

Eredeti cím: 白垩纪往事

Eredeti megjelenés éve: 2010

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kapszula Könyvtár Európa

208 oldal · ISBN: 9789635045570 · Fordította: Dranka Anita
208 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635045020 · Fordította: Dranka Anita

gesztenye63>!
Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok

Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok Csontcitadella és Sziklaváros elveszett történelme

Igen bájos alternatív evolúciós állatmese.
A maga idejében még Aesopus is megirigyelte volna, talán csak az a fránya antianyag okozhatott volna némi képzavart.
Mondanám, hogy könnyed, felhőtlen szórakozás, csak az a vég! spoiler

Morpheus>!
Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok

Befutott egy újabb formica sci-fi dinoszauruszokkal megbolondítva, és meg kell mondjam, hogy egészen jó lett, időnként jókat vigyorogtam rajta. A dinoszauruszok valamivel bölcsebbek voltak, mint mi emberek, mégis kihaltak. Ezt az emberiség sem fogja elkerülni, hiába olvashatja el ezt az intő tanmesét. De a hangyák ezt is túl fogják élni. Hajrá hangyák! :)

Cukormalac P>!
Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok

Az Európa Könyvkiadó Kapszula Könyvtár sorozata egy újabb különlegességgel ajándékozott meg. Megjelenése óta tologattam már ezt a vékonyka olvasmányt, aztán most végre rászántam magam, hogy kipróbáljam a kortárs kínai science fictiont – remek döntésnek bizonyult, hiszen egyből kíváncsi lettem a szerző további műveire is. Először nem igazán tudtam, mire számítsak, valójában egy elvont tudományos-fantasztikus írást vártam valami alternatív univerzumról, egyfajta utópisztikus Állatfarmot, de ez teljesen más volt és sokkal jobb, mint képzeltem. Habár nem feltétlenül ez lehetett a cél, én végig nagyon jól szórakoztam olvasás közben, a befejezés pedig alaposan megdöbbentett és kicsit levegő nélkül is hagyott. Nem néztem volna ki az egyszerű csomagolásból és pár mondatban is elmesélhető történetből, hogy egy egyedi és különleges ötleten alapuló regénnyel lesz dolgom, amiben majdnem minden oldal tartogat meglepetéseket. Egyszerre cli-fi és állatmesébe oltott társadalomkritika rengeteg szándékos vagy éppen bújtatott tréfával, groteszk helyzetekkel és figurákkal, akik és amik sajnálatos módon talán túlságosan is ismerősek lehetnek mindannyiunk számára. Meggyőző és kimagasló színvonalú, érdekes mozgatórugójú alkotás, ha pedig nem lenne nyilvánvaló és világos az üzenete, érdemes a sorok között olvasni…

FélszipókásŐsmoly P>!
Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok

Hát ez nagyon imádni való kisregény! Kínai szerzős sci-fi, de kevésbé kínai, mint a Háromtest vagy a novelláskötetben olvasható műve, ám legalább olyan zseniális. Inkább egyetemes vonatkozású: az emberi társadalom, sőt, a civilizált világ látlelete dínó- és hangyatükörben. Gondwánai Birodalom, Laurázsiai Köztársaság, Szaurusz Császári Hadsereg és Hangya Föderáció – a történelem hajnalán, kölcsönösen hasznos együttműködésben, többévezredes távlatokat átívelő fejlődésben, technológiai áttörésekben, aprócseprő politikai játszmákban, nagyszabású háborúkban, világvégében. Pompásan szórakoztató gondolatkísérlet, de mélyebbre menő, mint pusztán ötletparádé, pofáncsapó az üzenete. Orwell elismerően vigyorogna, de Tchaikovsky is megnyalná mind a nyolc lábát!

pat P>!
Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok

Adrian Tchaikovskyval ellentétben, Cixin Liu nem annyira a hard SF oldalról közelíti meg ezt az alternatív paleontológia dolgot. Inkább egy tanulságos állatmesét kerekít a kreatív ötletek és a kissé explicit bemutatott tanulságok köré. (Persze azért a végére ebből az állatmeséből is kerekedik valami ízig-vérig science fiction hangulatú spoiler.)
Ugyan kissé túl antropomorf és didaktikus az én ízlésemnek, a Háromtest-trilógiában megismert, eltéveszthetetlen stílus és elmeél bőven kellemes olvasmánnyá teszi ezt a kisregénykét is.
És milyen elképesztően jó a „rendes” kiadás borítója! Ehh, én türelmetlen…

VirusSouljah>!
Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok

Ha röviden szeretném jellemezni, azt mondanám; tanmese a civilizációról.
Ha rövidebben szeretném, akkor; tanmese.
Ha röviden; tan.
Ha

hofeherke11 P>!
Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok

Köszönöm @Marianngabriella, hogy meggyőztél, hogy vegyek részt a kihívásodon és ajánlottad hozzá ezt a szuper kis könyvet, mert nagyon jó olvasmány volt!
Nagyon tetszett a dinók és a hangyák története arról, ahogy felfedezik, hogy mennyi mindenben tudnak segíteni egymásnak, kiegészítik egymást és ezáltal felvirágoztatják mindkettejük birodalmát. Aztán persze jönnek a konfliktusok, viszályok, háborúk…
Ha nem tudnám, hogy ez csak egy „mese”, azt hinném, hogy egy történelmi kisregény, annyira jó allegóriája az emberiségnek.
A vége is fontos tanulságot mond el, mégpedig azt, hogy spoiler

polimatilda I>!
Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok

Ez a könyv nagyon elkapott. A szerző könyveit már régóta nézegettem, ezt a kisregényét pedig még karácsonyra kaptam egy barátnőmtől. A kötet tartalmáról nem sokat tudtam előre, csak hogy valami lesz a dínókkal és a hangyákkal (igazi Sherlock vagyok, tudom :D).

A könyv olyan egyharmada után már sejtettem, merre tart a történet, és nem is tévedtem, mert részben tényleg ahhoz kötődött a dínók krétakori kipusztulása. Részben máshoz is, de az egy nagyon érdekes szála volt a történetnek, és végigizgultam, mi lesz, pedig hát sejthető (jobban mondva tény) volt.

A jelenlegi túlnépesedési/klímahelyzet és egyéb globális problémák mellet nagyon közeli párhuzamban állt a történet a valósággal, ami ismételten okozott némi depressziót, de hát ez már csak ilyen. off spoiler Szóval ez a kötet ott ütött, ahol fáj. De nagyon tanulságos volt.

Nuwiel P>!
Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok

Habár falazótégla méretű könyvekből álló sorozata kevésbé tetszett minden ötlete ellenére, kíváncsi voltam, mit tud alkotni kisebb terjedelemben is Cixin Liu. No meg az angolszász dominanciájú sci-fi olvasmánylistámat jó néha színesíteni a világ többi népének szerzőivel is.

A Hangyák és dinoszauruszok egy remek állatmese, melyben a dinoszauruszok és a hangyák is értelmes lények, akik egymással szimbiózisban élve felépítik a maguk civilizációját. Előbbieknél nem konkrétan egy-egy ismertebb faj dominál, úgy általában az összes ismert tengeri, szárazföldi és repülő faj megjelenik, a lényeg az, hogy mindkét oldalnak van valamilyen hiányossága, amit a másik pótol. A hangyák szorgosak, sokan vannak, aprók, ezért olyan dolgokat is képesek elvégezni, amiket a dinoszauruszok testi fogyatékosságaik okán (gondoljunk itt a tyrannosaurusok rövid karjaira) képtelenek. A hangyák viszont bolyban élő fajként képtelenek a kreativitásra és az egyéni gondolatokra, így az innováció és újítás a dinoszauruszoktól származik.

Ez a gondolkodásbeli eltérés nyomja rá a bélyegét a két civilizáció kapcsolatára, és generálja a konfliktusok nagyját. A dinoszauruszok ráadásul két államra is oszlanak, amik egymással is szemben állnak, így végső soron három hatalom él a Földön, melyeket nem nehéz megfeleltetni a kétpólusú világrend főbb országainak, illetve az egyéb országoknak. Mondanivalója tehát nem túl cizellált, mégis remek stílusban adja elő, nem viszi túlzásba és parádésan is oldja meg azt a kérdést, tulajdonképpen miért is csak a csontvázak maradtak meg a dinoszauruszokból, és miért nem a hangyák uralják ma a bolygót.

tamachan>!
Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok

Ki gondolná, hogy a dinoszauruszok és a hangyák kettőse ilyen katartikus élményt tartogat? Kreatív, fájó, izgalmas, megható, humoros, magával ragadó történet volt ez, aminek mindenki polcán ott a helye.

Sheeana>!

Az idő végtelen. Előbb-utóbb minden megtörténik, én mondom. Előbb-utóbb minden megtörténik.

Psycho_Goreman>!

Az ilyen nehéz időkben boldog, aki semmit nem tud.

ViraMors P>!

Átlagos nap volt a késő krétakorban.

pupsegal P>!

– Igaz. Hallottam, hogy nem is oly régen voltak még hangyák, akik tudtak olvasni. Manapság már egyikünk sem tud. Senki nem képes tanulmányozni a könyveket, amiket az ősidőben írtak.
– Visszafejlődünk. Ha ez így megy tovább, nemsokára nem leszünk többek apró rovaroknál, akik semmi máshoz nem értenek, csak a hangyafészkek építéséhez és az élelemszerzéshez.
– És mi a rossz ebben? Az ilyen nehéz időkben boldog, aki semmit nem tud.
– Ez igaz.

Kapcsolódó szócikkek: hangya · olvasás
tamachan>!

-És mi a rossz ebben? Az ilyen nehéz időkben boldog, aki semmit sem tud.

pupsegal P>!

– Mi azonban rendelkezünk a gondolkodás és a kreativitás erejével, míg önök nem – mondta Urus. – A hangyatársadalom nem több precíz gépezetnél, amelyben minden hangya csak egy aprócska fogaskereket tesz ki.
– A gondolat önmagában nem képes világot teremteni. A mi ügyességünk nélkül a dinoszauruszok legtöbb találmányát és újítását nem lehetett volna megvalósítani.

61.-62. oldal

FélszipókásŐsmoly P>!

A tüdőben lévő hangyák érezték, ahogy drámaian csökken a légnyomás, ahogy a dinoszaurusz megkönnyebbülten felsóhajtott.

Kapcsolódó szócikkek: dinoszaurusz · hangya
Dóra_Nagy_6>!

Ha a Föld teljes történelmét egyetlen napba sűrítenénk, egy óra kétszázmillió évnek felelne meg, egy perc 3,3 millió évnek, egy másodperc pedig ötvenötezer évnek.

ViraMors P>!

– Katasztrófa? A dinoszauruszok több tízmillió éven át fennmaradtak! Nincs olyan katasztrófa, amit ne láttunk volna már!

Kapcsolódó szócikkek: katasztrófa
pojDD>!

– Kit érdekel? Gondolj bele, milyen könnyű lenne az életünk, ha minden betegséget meg lehetne gyógyítani – mondta a Tyrannosaurus az állát simogatva.

38. oldal - 2. A civilizáció hajnala

Kapcsolódó szócikkek: gyógyítás