Utóhatás (Star Wars: Utóhatás 1.) 94 csillagozás

Chuck Wendig: Utóhatás

Réges-régen ​egy messzi-messzi galaxisban…

A Császár halott, a második Halálcsillag elpusztult és a Birodalom romokban hever. Azonban a Felkelők Szövetségének – amit most már Új Köztársaságnak neveznek – még nem sikerült teljesen felmorzsolnia a hadurak frakcióira szakadt Birodalmat.

A Peremvidék egyik eldugott zugában, az Akiva bolygó fölött csillagrombolók gyülekeznek. A közelgő veszélyről csak Wedge Antilles kapitány szerez tudomást, ő azonban fogságba esik.
Norra Wexley, az egykori felkelő pilóta az egyetlen, akihez elér segélykérő üzenete. Azt azonban ő sem tudja, hogy milyen közel van az ellenség, és mekkora veszedelem fenyegeti őt és bajtársait. Mert a Birodalom leghatalmasabb, életben maradt hadura elérkezettnek látja az időt, hogy visszaszerezze mindazt, ami jog szerint őt illeti, és egy új háború lépéseit megtárgyalni érkezik az Akivára.
Csakhogy a birodalmiak nem számolnak Norrával, és új szövetségeseivel – technikai zseni fiával, egy zabrak… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2015

Szukits, Szeged, 2015
380 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634973454 · Fordította: Oszlánszky Zsolt, Szente Mihály

Rae Sloane

Razor P>!
Chuck Wendig: Utóhatás

Míg az Elveszett csillagok előnnyel indult a jó kritikák miatt, úgy az Utóhatástól némileg tartottam. Szegény könyv kapott hideget-meleget kint, így aztán kíváncsi voltam, hogyan is sült el végül.
Nos, annyira szerintem nem volt vészes regény, stabil kis Star Wars-regény, izgalmakkal, fordulatokkal, csatákkal. Kint kritizálták az egyszerű nyelvi megfogalmazást, amiben lehet valami, mert elég gyorsan haladtam, bár most pont olyan hangulatomban voltam, hogy nem igazán hiányoztak a cirádás körmondatok.
A sztorit illetően azt érdemes megjegyezni, hogy a könyv arról szól, ami a fülszövegben le van írva, Az ébredő Erő hajnala dolog itt ismét erősen reklámszagú, de az talán annyira nem is meglepő, hisz a film húsz évvel később játszódik, addig meg sok hajó teljesíti még a Kessel futamot. A fősztori mellett kapunk még úgynevezett közjátékokat, amik röviden bemutatják, mi is zajlik az egész Galaxisban az Új Köztársaság létrejöttét követő időkben. Úgy érzem, ezek egyike-másika (névlegesen spoiler) a következő köteteknek ágyaz meg, amik talán jobban felvezetgetik a VII. filmet. (Az Empire's End olyan jó cím lenne egy jakkui csatás könyvnek. Lécci-lécci!)
Összességében ez egy nem rossz kötet, de semmiképp sem életbevágó olvasmány az új film elé. Később, a teljes trilógiát ismerve lehet változik az álláspontom, de egyelőre opcionális SW-olvasmánynak minősíteném. Ha egy Star Wars regényt akarsz Az ébredő Erő előtt olvasni, akkor inkább az Elveszett csillagok legyen az.

Szukits, Szeged, 2015
Chuck Wendig: Utóhatás

A történetben sok szereplőt ismerünk meg – akiknek a bemutatása kicsit elhúzódik és nem is olyan részletes –, valamint A Jedi visszatér utáni állapotokat. A sztori egyszerű, van benne fordulat, olvastam már jobb trilógia nyitó darabokat. Az Operátor titkos ügynök a Delta Forrásra emlékeztetett.
Véleményem és bemutató az alábbi videóban: https://youtu.be/1lLNtlQwC9E

Véleményem további Star Wars könyvekről: http://goo.gl/XBEwd
… és Star Wars-képregényekről: https://goo.gl/PUO54i

Szilver>!
Chuck Wendig: Utóhatás

Ahhoz képest, hogy csak Cobb Vanth miatt olvastam el (igen, ennyire bejött a karaktere a Mandalorianben) meglepően jó volt a könyv.
Az első fele még egy lassúbb, karaktereket felépítő rész volt, míg a második már egy ízig-vérig pörgős csapatjáték. Maga a főtörténet nekem bejött, nagyon jól bemutatta a Birodalom megmaradt tagjainak a széthullását, egymás közti ellentéteiket. Rae admirális például egy tipikus birodalmi fanatikus karakter volt, mint pl Krennic is, és ez kifejezetten tetszett.
A mellékszál, vagyis a közjáték címszó alatt íródott kis történetek engem a World War Z könyvre emlékeztettek, (ugye ott is a világ különböző pontjaiból mutatnak be egy bizonyos eseményt), voltak bennük kifejezetten kreatívak (mint pl Cobb Vanth-é), és kevésbé jók (nekem a végén a Bespines már túlságosan erőltetett volt). De az igazi probléma ezekkel a kis novellákkal, hogy a történet olyan pontjaira voltak beszúrva, amikor végre történt valami érdekes. Szerintem jobb lett volna ezeket egy külön kötetben kiadni, mert akkor érték volna el az igazi sikerüket.

jaspi>!
Chuck Wendig: Utóhatás

@Razor véleményének elolvasása után döntöttem a könyv megvételéről és elolvasásáról.
Nem bántam meg! Jó volt újra elmerülni a StarWars világában. Nem egy tökéletes és kiemelkedő alkotás az Utóhatás, viszont kellően izgalmas, olvasmányos kötet. Kikapcsolódáshoz remekül megfelelt.

Hegyirabló>!
Chuck Wendig: Utóhatás

Nekem tetszett, szerintem méltatlanul van lehúzva 71 százalékra. Merem remélni, hogy nem azért húzták le sokan, mert SPOILER az egyik szereplő homoszexuális. Remélem kétezer tizenakármennyiben már nem tartunk itt.

Somogyip>!
Chuck Wendig: Utóhatás

Szórakoztató, akciókkal teli, fordulatos történet, megfűszerezve sok-sok életképpel a Császár halála után felfordult Galaxisból. Így valóban elég sok (mellék)szereplő bukkan fel a könyv lapjain, és sokuk valószínűleg vissza is fog még térni sejtésem szerint a folytatásokban. A fő vonal szereplői közül három karaktert említenék meg, akik miatt érdemes volt elolvasni a könyvet. Sloane admirális, Jas a zabrak fejvadásznő, és a lecsúszott BBH tiszt Sinjir. Akit pedig negyedikként említenék meg, az maga Csont uraság.

Kada22>!
Chuck Wendig: Utóhatás

Rettenetesen félve vágtam bele ebbe a könyvbe, hiszen kint is rettenetesen lehúzták, és itt a molyon se kiemelkedő az értékelése.
Viszont hosszas huzavona után végül belevágtam. Azt kell mondjam, rettenetesen bánom, hogy eddig vártam vele. Ez a könyv fantasztikus volt. Izgalmas, fordulatos, akciódús.
Lehet, hogy sokaknak nem tetszik, hogy nem a szent-családról szól, ahogy anno történtek, de nekem ez is csak pozitívum. Ha már a filmekben minden csak egy család körül zajlik, legalább a könyvek kicsit elrugaszkodnak tőlük. Az Elveszett csillagok is ezt tette, és ez is ezt teszi.
Ezúttal négy, egymástól igen csak különböző karaktert kapunk a jók oldalán, és egyet a Birodalom oldalán a főbb szerepekben. Mindegyik külön történetszálon indul, de a végére persze minden szál összeér.
Igazából, így hirtelen nem is tudok negatívumot írni. Temmin karaktere volt néha idegesítő, de az is érthető, miért olyan, amilyen.
Szerintem ez egy remek első rész, jól felépítette a második és harmadik részeket is. Az egyes fejezetek végén voltak közjátékok, amik azt hivatottak bemutatni, hogy milyen az élet a galaxisban az Endor után. Szerintem ezek is fantasztikusak voltak. Nagyon tetszett mind.
Nagyon ajánlom ezt a könyvet, egyáltalán nem zúdít lexikális tudást az olvasóra. Én legalábbis nem éreztem annak.
Kíváncsi vagyok, hogyan folytatódik a történet. Bele is vágok :D

moordavid>!
Chuck Wendig: Utóhatás

Sok reakció született napvilágot, amikor kiderült, hogy Miki egér kitömve Lucas zsebeit, felvásárolta tőle a teljes Star Wars univerzumot. Olyan, hogy mindenki elégedett legyen, egyszerűen nem létezik, de koncentráljunk az előnyökre, már ami a könyves univerzumot érinti. Egyik legnagyobb felhördülést az keltette, hogy az új tulajdonos, a Disney nemes egyszerűséggel „kitörölte” a hivatalos kánonból az eddig megjelent könyveket, videojátékokat, képregényeket, novellákat, tehát az elmúlt 40 évtized szellemi termékét a 8 filmen és pár rajzfilm sorozaton kívűl. Tény, nagyszerű elemeket is tartalmazott a most már 'Legendák' névvel ellátott mellékvágánnyá avanzsált univerzum, de a Nagy Takarítás már időszerű volt. Hiszen rengeteg ellentmondás született a hihetetlenül kitágított messzi-messzi galaxisban, és sok olvasó van (Köztük én is) aki bár élveztem ezeket a történeteket, szereti a rendet.

Rengeteg rajongó várta, hogy a hivatalos kánon szerint mi történt a filmekben megszeretett hőseinkkel az endori csata után (Korábban a legáltalánosabban elfogadottként ezt a szerepet az úgynevezett, és egyébként tényleg jól sikerült Thrawn trilógia fedte le). EZ pedig az Utóhatás trilógia, amelynek első része ez a könyv.

Szóval mit kapunk? Egy jól megírt történetet, szerethető szereplőkkel, a kiszámíthatóságon innen lévő fordulatokkal.

Hiába semmisült meg a második Halálcsillag, hiába halott Palpatine és Vader, hiába semmisült meg a birodalmi vezérkar jelentősebb része, a háború korántsem ért véget. A Jedi visszatér már már infantilisen euforikus befejezése nem jelentette a háború végét. Hiszen a galaxis nagy, és a birodalom megmaradt és elkötelezett hadurai nem adják meg magukat, rengeteg világ van, ahol még a birodalom tartja vasmarkában a civileket, és az Új Köztársaság nem tud egyszerre ott lenni mindenhol és folytatni a harcot. Ezt a happy endet felülíró (De valjuk be, logikusabb) fordulatot ábrázolja lenyűgözően Chuck Wending regénye.

Nincs jedi-rinya, nincs pátosz és eposzi momentumok, hangulatában a Zsivány Egyes c. filmet kapjuk meg jóval több fordulattal és történetszállal fűszerezve. Vérbeli Star Wars hangulat, amire a folytatás csak rátesz egy lapáttal.

A közjátékokért az írónak, a szuper fordításért a fordítóknak, az igényes és gyönyörűen kivitelezett megjelenésért pedig a Szukits kiadónak jár egy-egy hatalmas pacsi :-)

Vác_nembéli_István_fia_istván>!
Chuck Wendig: Utóhatás

kellemes meglepetés volt ,nagyon jól szórakoztam végig .itt van az új Han – csubaka páros , a technikai zseni és a harci robotja .jól kitalált,párost alkottak .a fejvadász és a piás birodalmi tiszt is jó páros lesz .és egy jól ismert karakter is megjelenik Wedge Antilles kapitány .cselszövés ,kis árulás .politika is színesíti a kalandokat .nem is igazán kell semmi más .nekem nem hiányoztak igazán a már jól meg ismert karakterek ,helyt álltak az újak is .
a köv részt várom .most .

_v_a P>!
Chuck Wendig: Utóhatás

Életem első nem filmkönyv Star Wars könyve, átvezetendő az eredeti trilógiából az új Disney-s trilógiába. Alapvetően tetszett, a történet jó, és izgalmasan és érdekfeszítően van felépítve. Ami kicsit zavaró, hogy főleg az elején elég sok helyszínen sok karaktert épít, amit egy idő után egy helyre összehoz, és akkor a regény „zavarossági szintje” csökken, de amíg ide eljutottunk, néha vissza kellett lapoznom, hogy most ki-kivel van.

A történet izgalmas, a cliffhanger kifejezetten tetszett, kíváncsian várom a második kötetet.

arsenal0522>!

Fura dolog szülőnek lenni. Az ember úgy áll neki a gyereknevelésnek, hogy előbb-utóbb tisztába jön vele, az ő feladata megtanítani…mindenre. Enni, játszani, tanulni, dolgozni… létezni . […]
Ő ad használati útmutatót az élethez, és ő segít a gyereknek talpon maradni, amíg ezt úgy-ahogy elsajátítja.
Eleinte mindez pokolian nehéz, aztán az ember megszokja, és idővel annyira természetessé válik a számára, hogy szinte már nem is képes másként viselkedni.

arsenal0522>!

A gyümölcs akkor a legfinomabb, amikor érett, de eljön az a pillanat, amikor minden gyümölcs túlérik, és akkor már rohadt. És ezzel minden társadalom így van, akárhogy is nevezzék.

PAVideoStudio>!

– És most idehallgassatok! Ami volt, az megint lesz. Régen a Köztársaság irányította a dolgokat, és úgy néz ki, hogy most megint köztársaság lesz. Egy darabig mindenki örül majd neki, az emberek éljeneznek, aztán idővel felbukkannak a nehézségek, és valaki úgy dönt, jobban is lehetne ezt csinálni. És akkor az Új Köztársaság, vagy ez a megújított Régi Köztársaság, vagy a mit tudom én, hogy hívják ezen a héten Köztársaság a törvény teljes szigorával sújt majd le ezekre az emberekre. És akkor ezek a másként gondolkodók lesznek hirtelen a lázadók és szabadságharcosok, a Köztársaság pedig a gonosz… és a kerék megint fordul egyet.
Megdörzsölte a szemét, és nagyot sóhajtott.
– Én még emlékszem rá, hogy a Köztársaság saját magát nyírta ki. Mert bizony, így történt! A Birodalom nem elfoglalta a Köztársaságot, hanem a Köztársaság lassan, fokozatosan maga vált a Birodalommá. És az ilyesmi nem egyik napról a másikra történik, hanem évek, évtizedek alatt. A gyümölcs akkor a legfinomabb, amikor érett, de eljön az a pillanat, amikor minden gyümölcs túlérik, és akkor már rothadt. És ezzel minden társadalom így van, akárhogy is nevezzék.

71-72. oldal, 7. fejezet (Közjáték - Saleucami) – Utóhatás (Szukits, 2015)

PAVideoStudio>!

Lehet, hogy valamiféle titkos birodalmi gyűlés készül az Akiván? A helyzet iróniája nem kerülte el az admirális figyelmét Nem is olyan rég még a felkelők voltak azok, akiknek ilyen eldugott helyeken, a legnagyobb titokban kellett találkozniuk, most pedig a birodalmiak. A szerepek néha villámgyorsan felcserélődnek.
Az efféle apróságok jelzik, hogy az ellenségeik vesztésre álltak, ahogy azt is, hogy még nem győzték le őket. És ilyenkor kell a leginkább ügyelni rá, hogy az ember ne váljék elbizakodottá. Mert a Birodalom elveszíthet akárhány csatát, amíg nem veszíti el a háborút is, veszélyt jelent.

176. oldal, 15. fejezet – Utóhatás (Szukits, 2015)

Máté91>!

Az emberek tévednek, ha úgy gondolják, hogy a háborúk megszakítják a békét. Nem… Csak egyetlen, hosszú háború van, közben néha fegyverszünet, vagy béke, akár évszázadokra is.
De a háború előbb-utóbb mindig, mindenhol felüti a fejét.

16. oldal, Coruscant

Kapcsolódó szócikkek: háború
Máté91>!

Komótosan maga elé húzta a poharat, és egy szerető gyengédségével suttogott neki.
– Számíthatsz rám, drágám! A tiéd vagyok!
Aztán fölhajtotta az italt. Édes volt, selymesen csúszott, és ahogy leért, Velus beleborzongott a gyönyörűségbe. Aztán megpaskolta a bárpultot, jelezvén, kér még egyet.
– Nemes kocsmáros, italok őrzője, likőrök kimérője! Ide nekem még egy pohárral ebből a pompás nedűből!

41, oldal, Harmadik fejezet

arsenal0522>!

A rossz álmokat, akár a rossz pénzt, nem lehet elveszteni.

moordavid>!

…mi vagyunk azok, akik elvették mások szabadságát! Mi voltunk azok, akik egész civilizációkat pusztítottunk el, és népeket vetettünk rabszolgasorsba. És mi voltunk azok, akik egy vén szörnyeteg őrült, vallásos látomását követve olyan harci állomást építettünk, amivel bolygókat lehetett megsemmisíteni.

167. oldal, 15. fejezet. - Utóhatás (Szukits, 2015)

Star Wars: Utóhatás sorozat · Összehasonlítás