Invisible ​Monsters 17 csillagozás

Chuck Palahniuk: Invisible Monsters Chuck Palahniuk: Invisible Monsters Chuck Palahniuk: Invisible Monsters Chuck Palahniuk: Invisible Monsters

She's a catwalk model who has everything: a boyfriend, a career, a loyal best friend. But when a sudden motor 'accident' leaves her disfigured and incapable of speech, she goes from being the beautiful centre of attention to being an invisible monster, so hideous that no one will acknowledge she exists.

Enter Brandy Alexander, Queen Supreme, one operation away from being a real woman, who will teach her that reinventing yourself means erasing your past and making up something better, and that salvation hides in the last place you'll ever want to look.

The narrator must exact revenge upon Evie, her best friend and fellow model; kidnap Manus, her two-timing ex-boyfriend; and hit the road with Brandy in search of a brand-new past, present and future.

Eredeti megjelenés éve: 1999

>!
Vintage, Egyesült Királyság, 2000
304 oldal · ISBN: 9780099285441
>!
W. W. Norton & Company, New York, 1999
298 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780393319293
>!
238 oldal

Kedvencelte 6

Most olvassa 1

Várólistára tette 4

Kívánságlistára tette 4


Kiemelt értékelések

zoja>!
Chuck Palahniuk: Invisible Monsters

Nem is írok a történetéről semmit, mert az pont úgy a jó, ha nem tudja senki előre, de azt én is megerősítem, hogy ne bátortalanítson el senkit az első pár oldal: gyorsan kitisztul a kép, és utána könnyen követhető az egész.

Ha jól emlékszem Palahniuk szavaira, a ’messy good fun’ kifejezés tökéletesen jellemzi az egész regényt. Palahniuk elbeszélő stílusa mindig olyan, mintha egy morbid (és nagyon jó) viccet mesélne, és a poénok sem maradnak el.
Hogy ezek az emberek átlagemberek lennének? Fejlődnek és megismerik magukat, vagy már megint csak hisztiznek, hogy figyeljenek/figyeljünk rájuk?
Palahniuk szokásos, felnyílt szemű, kiábrándult, kétségbeesetten értékeket kereső, vagy egyszerűen végtelen jó dolgukban megbolondult szereplői a Harcosok klubjához méltóan kitesznek magukért, van min egyszerre elgondolkodni és elszórakozni is.

3 hozzászólás
cserepes_virág>!
Chuck Palahniuk: Invisible Monsters

Invisible monsters »> Fight club
Give me beauty
Flash
Give me terror
Flash
Palahniuk works with same style as in Fight club, yet it gives you a bigger punch. Maybe the graphics, maybe the topic but it's more brutally shocking. And flows in its morbid melody, because yes the text has a twisted melody. I don't think he can or could have top it with anything.

gabriellaeld I>!
Chuck Palahniuk: Invisible Monsters

Mivel életem első CP-je volt ez a regény, nem mondom, hogy hűha. De azt se mondom, hogy nem hűha.
Elsősorban, ez a sztori nem szól semmiről. De nem olyan módon, mint a Meztelen ebéd, hogy az író azt se tudta, hol van a sok kokótól, azért csapong, hanem tudatosan tartja bizonytalanságban az olvasót.
Annak ellenére, hogy a cselekménye minimális és, hogy nagyrészt egy dögunalmas memoár, valami elképesztő stílussal íródott. Olyannyira, hogy akkor is faltam a lapokat, amikor lett volna jobb dolgom, meg különben sem történt semmi a regényben már 200 oldala, és mégis és mégis… :D
A csavarok jók voltak, de már annyi volt a végén, hogy egyértelmű túltolást éreztem. Feleslegesen nagyra sikerült duzzasztani ezt a katarzist a végére és így veszetette el gyakorlatilag minden erejét.
Mi nem tetszik? Lássuk.
spoiler
Szóval azért vannak itt plot hole-ok rendesen.
De summa summarum tetszett, belenézek az író többi könyvébe is feltétlenül, mert, ha a cselekmény nem is volt oké, a stílusa az valami 10/10.

ina_bauer>!
Chuck Palahniuk: Invisible Monsters

véleményem szerint a legjobb Palahniuk (so far)
ütősebb, mint a Fight Club… szerintem :)

ombolikiki>!
Chuck Palahniuk: Invisible Monsters

Eddigi második Palahniukom, sokak szerint a legjobb.
Nem tudom, hogy tetszett-e. Jó volt, az biztos, a sztori csavaros, a karakterek fantasztikusak, és végül is erre a kettőre épül a könyv. Na és persze a sokkolásra. Abból is van elég.
Ha már az elején tudod a csattanót, és azt hiszed, túljártál a könyv eszén… a felénél rá kell jönnöd, hogy semmit se tudsz még.
Nem mondom, hogy csak ajánlani tudom, mert biztosan sokan vannak, akiknek nem tetszene. De csak ajánlani tudom. Hátha.

Zsolt_Beke IP>!
Chuck Palahniuk: Invisible Monsters

Éppen ilyen kavarós, „semmi sem az, aminek látszik” jellegű könyvre vágytam már mióta! A vége kissé szentimentális lett, de így talán nem taszítja az embert a teljes kétségbeesésbe.

Péter_Szombati>!
Chuck Palahniuk: Invisible Monsters

Telefonon olvastam, és végig féltem a lapozásoknál – amit az Adobe Readerben a képernyő bal szélére tapintással lehet bemutatni –, ugyanis Palahniuk sorai annyira maró társadalomkritikát fogalmaznak meg minden betűben, hogy már azt hittem, csontig leégeti a bőrt a hüvelykujjamról.

Ez a könyv arról szól, hogy a társadalmi jelenségeknek mennyire nincs semmi értelme. Csak úgy záporoznak ránk azok a példák, azok a belsős monológok és azok az egyébként bizarr jelenségek, amikkel szinte minden nap találkozva nem gondoljuk, hogy bizarrak lennének, de Palahniuk megközelítésében minden máz lefoszlik, és a dolgok előbukkannak a legnyersebb valójukban. A könyv felénél kb. már arra gondoltam, hogy nemhogy a társadalmi jelenségeknek nincs értelme (ez még egyértelmű), de semminek nincs semmi értelme.

Azért ennyire nem súlyos a helyzet, de az egész könyv tényleg hisztérikus vádirat minden ellen. Szó szerint. És bár Palahniuktól olvastam már ezelőtt a mű előtt a Survivort és a Haunted-et, ez még azokon is túltesz a társadalomkritikai vonulat szempontjából, egyszerűen félelmetes, hogy milyen zavaros, ellentmondásos és húsbavágó érzeteket képes kelteni CP.

Az én interpretációm szerint – bár ezt nem tudnám semmivel direktben alátámasztani – ahogy a Haunted értékelésénél is írtam, tulajdonképpen az emberi hülyeséggel van ám Palahniuknak baja. Egy olyan szereplő sincs az általam eddig olvasott könyveiben, aki igazi példa lehetne, aki felül tudna emelkedni, le tudná rázni ezeket a kötelékeket, és ezt azért csinálja CP, hogy a hülyeség elleni vádirat minél pontosabb, minél tisztább, minél ütősebb legyen. Merthogy az ember társadalomban él, maga CP is társadalomban él, de az egyes jelenségeket nem szabad annyira komolyan venni, mint ahogy a könyv szereplői teszik, és nem célszerű üres fogalmaknak alávetni magunkat. Számomra az Invisible Monsters-nek is ez a végső üzenete.

Üzenet ide, üzenet oda, még csak nem is igazán fontos, hiszen tévedhetek is, de az biztos, hogy olvasni ezt a könyvet brutálisan szórakoztató. Óriási dömping van idézhető mondatokból, az emberi gondolkodás szellemi mélységeinek sziporkáiból és a társadalmi jelenségek csontvelőig való lecsupaszításából. Ahogy a Haunted esetében, itt is az volt az érzésem, hogy Palahniuknak szinte nincs is megfogható irodalmi stílusa, csak egyszerű mondatokat pakol egymás mögé, de ami kijön, az valahogy mégis túlmutat, messze túlmutat az egyszerű mondatokon, időnként már-már a klasszikus szintet súrolja egy-egy fejezet, egy-egy passzus.

Ami miatt nem kap maximális értékelést, az szubjektív lesz: egyrészt nem tetszett annyira, hogy a sztori ennyire önmagába csavarodik, és hagyományos fordulatokkal operál, mert Palahniuknak szerintem nem ez az erőssége, nem ettől lesz sokkoló, és ezt fenntartom akkor is, ha a könyv végkifejletét tényleg nagyon jó volt olvasni, valami parádés. Másrészt nem sikerül fenntartania azt a szintet, ami például a Haunted-et annyira naggyá tette, néhol oldalak telnek el úgy, hogy egy alapjáraton duruzsol csak a motor. Pedig ha belendül, akkor osztogatja a gyomrosokat rendesen, ha olyan lett volna végig, akkor kapná a négyet. Így viszont marad a három és fél, ami azt jelzi, hogy jó és maradandó, de engem az említett okok miatt nem fogott meg annyira.


Népszerű idézetek

zoja>!

And Ellis was right, you only ask people about themselves so you can tell them about yourself.

Cheril>!

If death meant just leaving the stage long enough to change costume and come back as a new character…Would you slow down? Or speed up?

zoja>!

Another thing is no matter how much you think you love somebody, you'll step back when the pool of their blood edges up too close.

smallwisher>!

Another thing is no matter how much you think you love somebody, you'll step back when the pool of their blood edges up too close.

Péter_Szombati>!

Jump way back to one time, Evie and me did this fashion shoot in a junk yard, in a slaughterhouse, in a mortuary. We'd go anywhere to look good by comparison, and what I realize is mostly what I hate about Evie is the fact that she's so vain and stupid and needy. But what I hate most is how she's just like me. What I really hate is me so I hate pretty much everybody.

100. oldal

Véda P>!

All God does is watch us and kill us when we get boring. We must never, ever be boring.

zoja>!

She says ”I considered AIDS, for the experience, but then everybody had AIDS and it looked so mainstream and trendy."

zoja>!

When did the future switch from being a promise to being a threat?

zoja>!

Caged behind my silk, settled inside my cloud of organza and georgette, the idea that I can't share my problems with other people makes me not give a shit about their problem.

zoja>!

Even if somebody's only wearing an eye patch, you always want to look. To see if he's faking. […] Or to see the horror underneath.


Hasonló könyvek címkék alapján

Taylor Jenkins Reid: The Seven Husbands of Evelyn Hugo
Khaled Hosseini: A Thousand Splendid Suns
David Mitchell: Cloud Atlas
Maggie Shipstead: Great Circle
Delia Owens: Where the Crawdads Sing
Jodi Picoult – Jennifer Finney Boylan: Mad Honey
Douglas Stuart: Shuggie Bain (angol)
Julie Otsuka: The Buddha in the Attic
Suanne Laqueur: A Scarcity of Condors
S. A. Chakraborty: The Empire of Gold