Írország 4 csillagozás

Christopher Somerville: Írország Christopher Somerville: Írország

A színes képekkel teli spirálkönyv segítségével alaposan megismerhetjük Írországot. A kötet hasznos tanácsokat ad: útmutatót arról, hogy hol mit nézzünk meg; jól megtervezett útvonalakat, sétákat, kirándulásokat kínál térképek segítségével. Emellett hasznos információkat nyújt a vásárlásról, gasztronómiáról, szórakozásról.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Spirál könyvek Well-Press · National Geographic Traveler útikönyvek Geographia

Alexandra, Pécs, 2015
400 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633571996
Well-Press, Miskolc, 2005
206 oldal · ISBN: 9639490334 · Fordította: Béres András, Béres Zsuzsa, Cseke Zsuzsanna Anikó

Észak-Írország

Christopher Somerville: Írország

Írországba utaztam, vittem magammal a könyvet, de a repülőn tanulmányoztam át alaposabban. Vannak benne kifejezetten szórakoztató tanácsok, amelyek megadták az alaphangulatot az utazáshoz… :) De annak ellenére, hogy 2015-ös kiadásban vettem meg, elég idejét múlt dolgokról is szó van benne – pl. kamerába való videófilm és fényképezőgép tekercs beszerzéséről.

Ninna>!
Christopher Somerville: Írország

Útikönyvnek kiváló. Azt nem tudom, hogy mennyire hozza meg az ember kedvét az ország meglátogatásához, mert én már előtte is feltétlen imádója voltam Írországnak, de a nosztalgiázáshoz, elmerengéshez remek volt és bőven tartalmazott új ötleteket is a következő utamhoz.

monalisa>!

Az írek nem sokat adnak a formalitásokra. Szeretnek beszélgetni, évődni, pletykálni, nagyot mondani; és minél inkább hajlandóak vagyunk részt venni ebben a játékban, annál befogadóbbak lesznek.

monalisa>!

Az ír pub nem pusztán kocsma, ahol az ember leissza magát, és mióta 2004-ben bevezették a dohányzási tilalmat, még kellemesebb hely lett. Nagyvárosokban a pub menedék, ahol távol a zajtól meg a vakító fényektől a beszélgetés fenséges művészetét gyakorolják, a vidéki városokban és a falvakban pedig a közösségi élet központja. A pubban tanácsokat kapunk, barátokat szerzünk és elbűvölő képtelenségeket hallunk, értesülünk a helyi hírekről, harapunk valamit, iszunk egyet, és élvezzük az élőzene – népdalok, balladák, country és rock – csodás áradását.
A beszélgetésnek, tréfálkozásnak, évődésnek és iszogatásnak ezt az együttesét hívják gyűjtőnéven craicnek (ejtsd: krek). Lépten-nyomon emlegetik. „Kár, hogy nem voltál ott a McGing'sben, óriási craicről maradtál le.” "Benézünk Joe-hoz egy kis craicre." Sor kerülhet rá egy pubban, egy konyhában, a sarki boltban vagy egy gyalogösvényen – csak szerencse dolga. De ha rátalálunk, azonnal felismerjük.

monalisa>!

Fényképezőgépbe való filmet, illetve a videófelvevőbe való szalagot minden nagyobb városban beszerezhetünk.
Egy ír-magyar szótár segíthet, hogy értékeljük a helynevek szépségét. Hasznos lehet egy madár- és növényhatározó is – utóbbiakat angol nyelven szinte bármelyik településen beszerezhetjük.
Ha szeretnénk valahol beszállni a közös zenélésbe, néhány szájharmonika vagy ír furulya (D vagy G hangolású) könnyen befér a bőröndbe. Ezekkel kapcsolódhatunk be legegyszerűbben – és legszerényebben – a zenélésbe. Vigyünk néhány dalt is magunkkal; így akkor is könnyedén lenyűgözhetjük a pub közönségét, ha nem játszunk semmilyen hangszeren.

monalisa>!

A régi bölcs tanácsot, mely szerint ne hozzunk szóba szexet, politikát és vallást, még mindig érdemes megfogadni, főként Észak-Írország egyes részein. Errefelé csak nagyon óvatosan fogalmazhatjuk meg gondolatainkat politikáról és vallásról, hacsak nem kérnek rá kifejezetten. De az ország nagy részén már szívesen beszélnek a helybéliek múltról, jelenről és jövőről az érdeklődő idegennek. Azért ha ilyen téma kerül elő, érdemesebb inkább csak hallgatni.

Kapcsolódó szócikkek: Észak-Írország