Bolond (Tarsoly 1.) 74 csillagozás

BOLOND SEGGLYUKBÓL BOLOND SZÉL FÚJ

Tarsoly jó néhány éve Lear király bolondja, feladata elsősorban a királylányok szórakoztatása alpári – és, ha úgy adódik, altáji – humorral. Amikor azonban az öregség miatt búskomor Lear szétosztja a királyságát, és lányai ravasz terveket szőnek egymás és az apjuk ellen, Tarsoly hirtelen azt sem tudja, kinek az oldalára álljon. Éles eszével, a keserű igazsággal és csilingelő cipővel felfegyverkezve, egy kanos behemót és egy lezüllött lovag segítségével nekilát a királyság megmentésének.

Christopher Moore a Lear király-átiratával sem okoz csalódást a rajongóinak, szokása szerint meghökkentő oldalról fogja meg a közismert történetet, és jól telepakolja fekete humorral, fennkölt monológokkal, zamatos káromkodásokkal és buja fehércselédekkel, miközben Shakespeare szelleme kopasz kobakját karmolva könyörög kegyelemért…

Eredeti mű: Christopher Moore: Fool

Eredeti megjelenés éve: 2009

Agave Könyvek, Budapest, 2016
288 oldal · ISBN: 9786155522956 · Fordította: Pék Zoltán

Tarsoly

Christopher Moore: Bolond

Az első könyvem Chistopher Moore-tól, de nem az utolsó :)
Már csak azért sem mert Biff evangéliuma és a Mocskos meló már a polcomon pihen, olvasásra várva :)

Ez a pasi nem normális, Shakespeare forog a sírjában, én meg a könnyeimet törölgettem olvasás közben, amik potyogtak a röhögéstől :D
Imádtam! Trágár, szókimondó, rengeteg poénnal. Ennyit már rég röhögtem könyvön :D
Moore egy tragédiából remek komédiát varázsolt :D

Kkatja
Christopher Moore: Bolond

Vigyázat! Zakkant! Zakkant! Zakkant! :)
Nem hazudtolja meg magát ez alkalommal sem C.M. és tök jó, ahogy az utószóban leírja e történet születésének a hátterét, miszerint majdnem két év kutatómunkájának gyümölcse fekszik e művében. Ez érezhető is, mert a csudasok huncut élc, ízes poén és gusztustalan altesti poén mögött valóban jól kidolgozott karakterek és szövevényes családtörténet lapul meg, nem is volt olyan könnyű olvasni, mint ahogy ez holmi humorizáló kötetektől várható, nem, itt a röhögés közben lehet azért gondolkodni is a válogatott ármánykodásokon, amik nyílvesszőként röpködnek fejünk felett és nyúlkálni kell utánuk, hogy összeálljon a kép.
Szóval nemesen pajzán és szókimondó szórakozás volt ez hölgyek, urak, de kéretik kiélvezni az utolsó cseppig e rekeszizmainkra veszélyes méregpoharat és egy cseppet sem komolyan venni.
Nekem is felderengtek közben a Fekete vipera és Monthy Python agymenései, szóval élveztem. :)

Bur3sz
Christopher Moore: Bolond

Szokásos szarkasztikus, létzsibbasztó CM agymenés. Letarolt és kikapcsolt. Jókat vigyorogtam olvasás közben. Igaz, a vigyorogva olvasás CM szigorú tarozéka.

pat P
Christopher Moore: Bolond

A könyv címe színigaz: Christopher Moore bolond.

Véletlenül se olvassák el olyan, jelentős mennyiségű gyerekszobával és finoman cizellált modorral rendelkező személyek, akik nehezen bírják a szabadszájúságot és az altesti poénokat, valamint hajlamosak szívükre venni az emberiség kultúrkincsének kissé profán kezelését.
Adjuk viszont jó szívvel ajándékba olyan, 13-14 éves fiú ismerőseinknek, kiknek szexuális felvilágosodottsága és szókincse véleményünk szerint fejlesztésre szorul. Ha a szülők beleolvasnak, még mindig mondhatjuk, hogy csak a fiatalember kötelező olvasmányok iránti érdeklődését kívántuk felkelteni…

Természetesen jókat röhögtem, meg hát Tarsoly mekkora arc már. Csak az volt a baj, hogy kissé nehezen követtem a történet szövevényes fordulatait, meg hogy ki kivel van. Minden bizonnyal újra kellett volna előtte olvasnom a Lear királyt, a nagyobb műélvezet érdekében.
(Promóciós ötlet az Agave kiadónak: ha egyszerre veszed meg a Bolondot és az Íliont, Shakespeare drámáit adjuk ajándékba.)
(Hülyeség volt viszont e kettőt párhuzamosan olvasni, most nem tudom, melyikben is volt az az idézet a Hamletből… Francba.)

Arcturus
Christopher Moore: Bolond

Ennél jobb Lear-átiratot még nem olvastam! (Oké, igazság szerint még egyetlen Lear-átiratot sem olvastam, vagyis hát ezen kívül :)) Szókimondó és nagyon beteg, mondhatni bolond történet, tele alpári humorral, ami rendkívül jólesett. Első Moore könyv, de nem az utolsó.

amnaen
Christopher Moore: Bolond

Moore ezúttal sem tagadta meg önmagát. Szabadszájú, veszedelmes, mókás, okos, itt-ott varázslatos, épp ahogy szeretem. A parafrázisoknak ezúttal is rettentően örültem, az átköltésnek tűnő saját szikráknak meg még inkább. Shakespeare igencsak örülhet, hogy Moore kezelésbe vette az örökségét! Én tuti ezt adnám előbb a kölkök kezébe, csak aztán a drámákat és a többi rímbe szedett nyavalyatörést.
Tarsoly klasszul hozza a bétahímet, bár azoknál altestileg kissé sikeresebb. Mégis, még nekem is kedvem lenne megszeretgetni (Pláne a fekete ruha miatt. Ki látott már fekete ruhás udvari bolondot?!).
Szóval a rajongásom még mindig a régi.
*Sóhajt, elvonul.*

Lucky_Saint
Christopher Moore: Bolond

Moore bolond. Tiszta sor.
A kiadó sem 100-as. Biztos.
Az én elmeállatpotom is kétséges, mert baromira bejött.
Elvileg civilizált felnőtt, értelmiségi nő lennék vagy mi, de egyszerűen nem tudtam letenni a könyvet.
Tarsoly cinikus trágár humora, valahogy Ajar Előttem az élet Momo-ját és Rowan Atkinson Fekete Viperáját idézte fel bennem ebben a könyvben. És ez a kettő végzetes kombinációt alkotott.

Rhyen
Christopher Moore: Bolond

Nem értem, miért kell hülyén nézni azokra, akik olvasás közben röhögnek. Christopher Moore-nál elkerülhetetlen.
Viszont egy jó tanács: ne olvasd matekóra közepén! Főleg akkor, amikor elvileg témazáróra tanultok. És ha mégis megteszed, akkor ne kezdj el nevetni, mint én.

Imádom az író stílusát, bár most átesett a ló túloldalára. Egy kicsivel kevesebb trágárság, csúnya beszéd – jól bírom, de nekem már egy idő után unalmassá vált. Ezt ellensúlyozni lehet azzal, hogy megszakításokkal olvasom – az meg az élmény rovására megy. Főleg az idézem: „Rejszolás királyi minisztere” titulus verte ki nálam a biztosítékot (más híján), nenenenene.

Bevallom, mikor olvastam a Lear király-t Shakespeare-től alig értettem belőle valamit, úgy voltam vele, hogy csak gyorsan essek túl rajta, hülye kötelező, utálom. De így jó volt. Sokkal érthetőbb, és átjön az a „tanulság”, ami az eredeti műben is van – és még hozzám is eljutott.

Baromi nagy gratuláció Christopher Moore-nak, még mindig a kedvencem.

backy P
Christopher Moore: Bolond

Nagyon vártam, hogy olvashassam, most végre megtehettem, és ki is végeztem. Túl vagyok már néhány Moore-könyvön, de azért ennél betegebbet…. :D
Bár nekem a Leghülyébb angyal az abszolút favoritom, ez sem marad el tőle sokban, kedvenc lett. :)

Chrissie P

– Nem vagyunk egyformák. Te közönséges vagy, mint egy marék föld.

Chrissie P

A szerelemnek hely kell, hogy nőjön, mint a rózsának.
Vagy mint a tumornak.

Chrissie P

Mire jó a hercegnő? Sárkányeledelnek meg váltságdíjnak.

Chrissie P

És felragyogott az a mosoly, ami napfényként melengette fagyos szívemet.

Chrissie P

Mindig is másnak éreztem magam: elszigetelt különcnek.

Chrissie P

– Ne nevezz gyermekemnek, Tarsoly. Már királyné vagyok.
– Azt látom. Klassz páncél egyébként, kiköpött Szent György. Sárkányt is adnak hozzá?
– Nem, de hadsereget igen.
– És ezek szerint egy birodalmat.
– Nem, azt úgy kellett elvennem.
– Megmondtam neked, hogy a természeted jó szolgálatot tesz majd Frankhonban.

Chrissie P

Ha tudtam volna, hogy a férjemnek mennyi mindent kell elintézni, vártam volna a leszúrásával.

Chrissie P

Mindenki múltjában van olyan, amire legszívesebben nem emlékezne.

Chrissie P

– Elárultam a szeretetét, és makacs büszkeségemmel megnyúztam a szívét –

Tarsoly sorozat · Összehasonlítás