Futni ​születtünk 128 csillagozás

Christopher McDougall: Futni születtünk Christopher McDougall: Futni születtünk

„A ​futás az a rendkívüli képesség, amely emberré tett minket – és ez azt jelenti, hogy minden ember birtokában van ennek a rendkívüli képességnek.”

Egy egyszerű kérdéssel kezdődött minden: Miért fáj a lábam? A válasz után kutatva Christopher McDougall elképesztően izgalmas emberekkel találkozott, és hihetetlen atlétikai teljesítményeknek volt szemtanúja. A rejtélyes Caballo Blanco közvetítésével megismerte a világ legfantasztikusabb ultrafutóit, a Mexikóban élő tarahumara indiánokat, és közelebbi kapcsolatba kerülve velük rádöbbent, hogy mindaz, amit a nyugati világ a futásról tud, téveszméken nyugszik. És a kérdések egyre sokasodtak.
McDougall útja a Harvard high-tech laboratóriumaiból Észak-Amerika napsütötte völgyein és hófödte csúcsain át vezetett a Réz-kanyonba. Elbeszélésmódja egyszerre személyes és tudományos; az egyéni sorsok pontos és empatikus leírása mellett ismerteti a tudomány aktuális állását is az emberi fiziológiáról, táplálkozásról, az… (tovább)

Eredeti mű: Christopher McDougall: Born to Run

Eredeti megjelenés éve: 2009

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Veszélyes Övezet

Park, Budapest, 2018
420 oldal · ISBN: 9789633555279 · Fordította: Szarka Zoltán, Tompa Andrea
Park, Budapest, 2018
Park, Budapest, 2017
324 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633554067 · Fordította: Szarka Zoltán, Tompa Andrea

Emil Zátopek · futó

Afrika · Idaho

Christopher McDougall: Futni születtünk

Christopher McDougall: Futni születtünk Egy rejtőzködő indián törzs, néhány szuperatléta és minden idők legnagyobb ultrafutó versenyének története

Na, ez az a könyv, amit magamtól sose olvastam volna el. Legkedvesebb szomszédasszonyom nyomta a kezembe, hogy ezt aztán feltétlenül… Sok esélyt nem adtam az írásnak, már csak azért sem, mert nem szoktam futni, csak ha kergetnek. Amúgy sem vagyok egy sportos típus, sokkal inkább az, aki remek kifogásokat tud gyártani arra, hogy éppen miért ne kelljen megmozdulni – a gyalogláson kívül. Száz szónak is egy a vége: belecsaptam a lecsóba.
És aztán nem tudtam többé letenni a könyvet. Olvasmányos, szórakoztató, rácsodálkoztató, pedig tele van tudománnyal (hogy csak néhányat említsek: morfológia, genetika, evolúcióelmélet, táplálkozástudomány – brrrrr –, biológia, űrkutatás, biomechanika stb.), én pedig szájtátva olvastam, pedig akik ismernek, tudják, hogy nem vagyok kifejezetten tudományos érdeklődésű, túl azon, ami mondjuk a NatGeo-ból rám ragad. A futás pedig maximum annyiban érdekel, hogy a 100 méteres síkfutás döntőjét izgulom végig, meg tudom, hogy vannak őrültek, akik 42,2 km-t is képesek futni. De hogy vannak olyan dilisek, az ún. ultrafutók, akiknek a marathonisták csak köszönhetnek (jó messziről és hangosan), arról végképp nagyon kevés fogalmam volt. Kezdve egy eldugott mexikói indiáncsoporttal, a tarahumarákkal, akik egy szál, autógumiból készült saruban rohannak hegyen-völgyön át, napokon keresztül, ötszáz fokban, egy teljesen elmebeteg vidéken. Na, őket kereste fel a szerző, miközben megismerkedett a világ legnagyobb ultrafutóival, végigjárta a sport és egészségügy laboratóriumait és szakemberit, ízelítőt adott a föld legőrültebb versenyeiből, és nem mellesleg adott néhány maflást a legismertebb sportszergyártóknak.
Összefoglalóan, annak is ajánlom, aki megszállott futó, meg annak is, aki pont olyan kifogáskereső lúzer, mint én. Nem tudom, van-e összefüggés, de a pár nap alatt, mióta olvastam, ma megyek harmadszor futni. Na jó, nem ultrát, csak olyan „hány méter van még hazáig” típusút. Futás közben a mosolyom még nem őszinte, de dolgozom rajta :)

Zsuzsanna_Makai
Christopher McDougall: Futni születtünk

Nem tudom, miért vagyok ráállva a futós könyvekre, de ez nekem nagyon tetszett. Ez is. Murakami Haruki futós könyve is. Persze minden megemlített nevet meg kellett néznem, meg is tudtam a borítókép miértjét. Persze Caballo Blanco-val bajban voltam, de az utószóban választ kaptam ennek is a miértjére.
Mivel tök őszinte akarok lenni, elmondom, h az első kb 60 oldal borzasztó volt. De a többi zseniális, ezért nem csillagtalanítok.

Trudiz
Christopher McDougall: Futni születtünk

A Réz-kanyon nem egy álom hely, ám a tarahumarák tudnak itt élni, mi több, szuper futókká válni. Emelem kalapom minden futó előtt. Én nem igazán kedvelem a futást, viszont a kerékpározást imádom.
Visszatérve a könyvre, szó esik a futócipő viseléséről, a versenyek alatt a hőségről, sérülésekről, Ann Trason és Zátopek neves futókról és eredményeikről.

Bur3sz
Christopher McDougall: Futni születtünk

Fantasztikus könyv! Olvasni kell. Mindazok ellenére, hogy azt vallom, fusson, akit kergetnek, nagyon tetszett. És talán azt is tudom, miért utálok futni. Mert nem tudok. Lehet, csak meg kellene tanulnom és ismervén a kitartásomat, meg is szeretném… De ebből a könyvből mást is megtanultam. Szakmai téren is.
Mindenkinek csak ajánlani tudom!

sztinus P
Christopher McDougall: Futni születtünk

Kicsit elmarad a Jurek könyv csodájától: Scott Jurek – Steve Friedman: Futni, enni, élni , de ebben is vannak igazán olvasni mèltó, ès követendő törtènetek, gondolatok, okosságok. Èn idèn kezdett futókènt teljesen az ő megközelítésükben hiszek, az egész filozófia nekem így kerek. A táplálkozás, a cipőválasztás, az, hogy csak menj, és fuss:), és egészsêges maradsz.
Nèha igazàn viccesen fogalmazott, így lett 4 csillag a végére.

konyvolvaso
Christopher McDougall: Futni születtünk

Minden a fejben dől el, szokták mondani. El sem tudtam volna képzelni, hogy Mexikóban vannak ultrák akik csak úgy saját elszántságból ultrafutók. Nem 1, nem 2 hanem több tizen km-eket futnak csak úgy önszántukból.Ettől jól érzik magukat, egészségesek és eszükbe se jut, hogy ők ezt nem tudják megtenni. Igen, ez a titka, hogy meg akarják csinálni és sikerül is nekik.

Annamarie P
Christopher McDougall: Futni születtünk

Elszakadva a szépirodalom talajáról, távol a novellák percek alatt elénk varázsolt világszeletkéjétől egy egész más témában merülhettem el, mely éppen úgy fogva tartott napokig, mint az imént megemlítettek.
Mi is ez a könyv?
Evolúciós „handabanda”, önismereti tuning, valami titokzatos fickó utáni nyomozás, avagy hogyan gyógyultam ki a futással járó sérüléseimből? Nos, nem tudom, de valahogy mind egyszerre, mely sajátos elegyet alkotva valami egész mássá alakul.
Christopher McDougall, a szerző, aki maga is fut, és rendre beszed valamilyen sérülést, egy kvázi oknyomozásba kezd, hogy felkutassa Caballo Balanco ködbe vesző alakját. A Fehér Ló, akár egy kísértet, befoghatatlan, mondanám stílszerűen; utolérhetetlen, s valahol a mexikói kanyonvidéken tekereg. Sokan szökött rabnak vélik, egy ex bokszolónak, egy szivarfüstfoszlányt maga után hagyó vadnyugati fenegyereknek. A legendák azonban egy ponton összefonódnak, nevezetesen Caballo Blanco futásban legyőzhetetlen az ultramaratoni távon. Se gepárd, se olimpikon nem előzheti őt meg. Mindent tud a futásról, sőt ismeri a tarahumara népet is, és azok futási titkait. Valahogy így kezdődhetett maga a történet, ami, mint egy időt és távolságot nem ismerő ultramaratoni kalanddá burjánzik szét, miközben mindent megtudhatunk a futás pszichológiájáról, a tökéletes cipőkről (vagy mégsem?), a táplálkozásról, a szívósságról, az emberi küzdőszellemről. Na jó, bevallom ez a „minden” -nem igaz. Igazából csak még több kérdés fogalmazódik meg bennünk a futással kapcsolatban. Azt azonban elárulhatom, hogy a történet egy csodálatos 80 mérföldes homokdűnéken, folyókon át tartó, nyomasztó futó happening-ben csúcsosodik ki, amitől minden tisztességes ember, aki becsülettel végigrágta magát a könyvön, megkapja majd a megnyugvást.
Christopher McDougall stílusa pedig, amit magamban csak olyan beugratós fickónak neveztem, nagyon élvezetes. Ami a címet illeti, azt, hogy futni születtünk volna, abban nem győzött meg, lehet, hogy vannak, akik futni születtek, azt elhiszem.

Gabye
Christopher McDougall: Futni születtünk

…akkor én most elmentem futni. Majd jövök!

Vackor6 P
Christopher McDougall: Futni születtünk

Nagyon vegyes élmény volt olvasni a könyvet. A lelkes sztorizgatás alig összedobott szóveghalmaza túlnyomórészt érdektelen volt számomra, viszont magáról a futásról szóló információk baromi érdekesek voltak. Ha az eleje nem is jön be, olvasd tovább, mert azért megéri.

bagie P
Christopher McDougall: Futni születtünk

…kedvem támadt futni… azt hiszem megvan a következő mozgásforma, amelyet (újra) kipróbálok… a párom győzködése mellett ez a könyv is remek felturbózó dolog :)

Többször újraolvasós lesz ez a könyv … nem csak a futáshoz, hanem a boldogsághoz, elégedettséghez is az egyik legjobb tanácsadó lesz…

Mariella

És ha valóban meg akarom érteni a rarámurikat, látnom kellett volna, amikor az a 95 éves ember legyalogolt 40 kilométert a hegyeken át. És mit gondolok, miért tudta ezt véghezvinni? Hát azért, mert soha nem mondta neki senki, hogy nem tudja. Nem mondta neki senki, hogy valahol egy öregotthonban kéne haldokolnia. Mert tudd meg, saját elvárásai szerint él az ember.

Trudiz

– Az a jelmondatunk, hogy többet bírsz és többre vagy képes, mint hiszed.

sztinus P

ELSŐ SZOMORÚ IGAZSÁG: A legjobb cipők a legrosszabbak.

Sárhelyi_Erika I

Tudtam, hogy minden aerob testmozgás igen hatékonyan lép fel a depresszió ellen (…) aki egy négyórás futás alatt sem jön rá, hogyan oldja meg a nehézségeit, az inkább ne is számítson megoldásra.

Mariella

Barátkozz meg a fájdalommal, és sosem leszel egyedül.

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom
Mariella

Van valami egyetemes abban, amit a futó érez, mert számára két ősi hajtóerő, a félelem és az öröm egyesül a futásban. Fut, mert fél, és fut, mert boldog. Elfut a nehézségek elől, és fut, hogy töltekezzen.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · futás · futó
Sárhelyi_Erika I

Az ember nem hagyja abba a futást azért, mert megöregszik. (…) Az ember megöregszik, mert abbahagyja a futást.

Sárhelyi_Erika I

Minden más élő szervezettel ellentétben az embernek sajátja, hogy elméje és teste konfliktusban áll egymással: a test teljesítményre rendeltetett, míg az agy mindig hatékonyságot keres.

RaavNaan P

(…) úgy fuss, hogy nem vársz tőle hasznot, és többet kapsz, mint amennyit valaha reméltél.

Kapcsolódó szócikkek: futás
Mariella

Afrikában minden reggel arra a tudatra ébred a gazella, hogy gyorsabban kell futnia, mint a leggyorsabb oroszlánnak, különben felfalják. Afrikában minden reggel arra a tudatra ébred az oroszlán, hogy gyorsabban kell futnia a leglomhább gazellánál, különben éhkoppon marad. Mindegy, oroszlán-e az ember, vagy gazella, legokosabb, ha napkeltekor mindjárt nekilát a futásnak.

Kapcsolódó szócikkek: Afrika · futás · gazella · oroszlán