A ​láthatatlan gorilla 20 csillagozás

Avagy hogyan csapnak be minket az érzékeink
Christopher Chabris – Daniel Simons: A láthatatlan gorilla

Hogyan ​futhatott el egy rendőr egy brutális támadás mellett úgy, hogy észre sem vette? Mi a közös a bűnözőkben és a sakkmesterekben? Miért hemzsegnek díjakat besöprő filmekben is a vágási hibák? Miért költ el egy cég milliárdokat egy terméke bevezetésére, amikor pedig saját elemzői is tudják, hogy nem fognak sikerrel járni?
Christopher Chabris és Daniel Simons figyelemre méltó történetekkel és az intuícióval ellentétes tudományos eredményekkel demonstrálnak egy fontos igazságot: agyunk nem úgy működik, ahogy mi azt gondoljuk. Azt hisszük, úgy éljük és értjük meg a világot, ahogy az a valóságban van, de gondolatainkat a mindennapi illúziók ostromolják. Közlekedési szabályokat állapítunk meg, és bűnügyi pereket építünk arra a feltételezésre, hogy az emberek észreveszik, ha valami pont az orruk előtt történik.
A láthatatlan gorilla számos példán mutatja meg, hogy az illúziók miként tévesztenek meg minket. Chabris és Simons elmagyarázza, miért esünk áldozatául ezeknek a… (tovább)

Eredeti mű: Christopher Chabris – Daniel Simons: The Invisible Gorilla

Eredeti megjelenés éve: 2010

Magnólia, Budapest, 2011
264 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155049439 · Fordította: Hodász Eszter

Shanara
Christopher Chabris – Daniel Simons: A láthatatlan gorilla

Christopher Chabris – Daniel Simons: A láthatatlan gorilla Avagy hogyan csapnak be minket az érzékeink

"Ez az a típusú könyv, amelyet nem lehet egy huzamban olvasni, mert információk szempontjából kifejezetten tömény és emészteni kell az olvasottakat. Ahogy a kötet alcíme is nyilvánvalóvá teszi, a könyv azt taglalja, hogy miként is csapnak be bennünket az érzékeink. Vagy éppen mi magunkat azzal, hogy feltétel nélkül hiszünk az érzékeinknek. Kifejezetten érdekes utazásban volt részem. (…)
Az igencsak szemléletes esetet bemutató bevezetést követően hat fejezeten keresztül győzködik a szerzők az olvasót, hogy az ember és az emberi agy nem egészen úgy működik, ahogy azt gondoljuk. Az emberi agy fantasztikus és rendkívüli dolgokra képes szerv, de sajnos a képességei nem határtalanok. Éppen ezért lényeges, hogy tisztában legyünk vele, a mindennapi illúziók léteznek és azok bizony sorsdöntő hatással lehetnek az életünkre. Ha tisztában vagyunk ezekkel az illúziókkal, akkor elkerülhetjük azokat, illetve a hatásaikat? A könyv elolvasása után azt mondom, hogy némelyiket igen, némelyiket pedig nem. Ugyanakkor nem baj, ha megismerjük őket, mert ha elkerülni nem is mindig lehet a hatásukat, legalább a következményeket máshogyan dolgozzuk fel. A szöveg számos hivatkozást tartalmaz, amelyekkel kapcsolatban az irodalomjegyzékben olvashat az érdeklődő még érdekes kiegészítéseket."
Bővebben: https://shanarablog.blogspot.hu/2017/10/christopher-cha…

Dávidmoly
Christopher Chabris – Daniel Simons: A láthatatlan gorilla

A matematika bebizonyította, hogy nem tudhatunk mindent (Gödel), a fizika pedig kételyeket ébresztett az objektív valóság létezésével kapcsolatban (Heisenberg, Schrödinger stb.) – és ne feledjük, hogy elméletileg akár egy lepke álma is lehetünk (Csuang-ce). És akkor jön a kísérleti pszichológia és kognitív tudomány, hogy megörvendeztessen azzal, hogy
1. nem látjuk, amit nézünk;
2. nem pontosan emlékszünk arra, amit láttunk;
3. nem a hozzáértőkben bízunk meg;
4. nem tudjuk, hogy mit tudunk;
5. téves összefüggéseket találunk (nem meg-, hanem ki-) és
6. hiszünk a könnyű sikerben, az erőfeszítések nélkül elérhető eredményekben.
És hogy még kényelmetlenebbül érezhessük magunkat: (általában) tesszük mindezeket minden ellenkező bizonyíték dacára. Köszönjük, Tudomány, ezeket a nagyszerű és megnyugtató híreket!*
Maga a könyv nagyon érdekes és fontos kérdésekkel foglalkozik, bár helyenként kissé terjengő és nehezebben követhető, de laikusoknak is követhető. Érdemes a hat tudati illúzióval megismerkedni, hogy megpróbálhassuk kiszűrni őket és elkerülni vagy legalább csökkenteni hatásukat. Viszont a magyar kiadás kissé pongyola munka, mind a szöveggondozás, mind a műszaki kivitelezés tartogat pár fájdalmas pillanatot (némelyik mondaton egyszerűen látszik, hogy két vagy több darabból összefércelt frankensteini szörnyeteg). Összességében négy láthatatlan gorilla az ötből.

*: nem mintha a tudománynak feladata lenne a megnyugtató hírekkel szolgálás…

bodr
Christopher Chabris – Daniel Simons: A láthatatlan gorilla

Bosszantó, hogy efféle ismeretek oktatása helyett mindenekelőtt kultúrát tanítunk. Sokkal toleránsabbá tenné az embereket egymással szemben, valamint sokkal kevésbé szemellenzősen magabiztossá tenné őket a saját véleményük igazával szemben, szóval sokkal értelmesebb és szerethetőbb emberekkel telne meg az ország, ha ez tankönyv lenne valami önismereti óra keretében.

Nekem tartalmilag sok újat nem mondott, mert szinte az összes kísérletet és magyarázatát ismertem, de az egyes fejezetek nagyon jól meg vannak írva. A szemléletes, átélhető és emlékezetes példák életközelivé teszik az elméletet. Az olyan aktuális közéleti példákat, mint 911, Obama vs. Hillary Clinton pedig különösen kedveltem.

Egyedül amiatt tudok egy kicsit ejnye-bejnyézni, hogy a szerzők a hat tematikus fejezet témáját úgy állítják be, mintha ezek valami fix és megingathatatlan illúzió-csomag darabjai lennének, holott mindössze arról van szó, hogy ők teljesen hasra ütési alapon erről a hatról írtak egy-egy szösszenetet. Ez a hat egyébként a figyelem, az emlékezet, a magabiztosság, a tudás, a következtetés és a tanulási képesség.

Ja, és a könyv két ízben is masszívan betámadta Malcolm Gladwellt, aki nekem kifejezetten a szívem csücske. Ettől első reakcióként kapásból támadóállásba váltottam, ám a végén mégis a gorillás arcoknak kellett igazat adnom mindkét alkalommal, szipp.

Ikarosz
Christopher Chabris – Daniel Simons: A láthatatlan gorilla

Nagyon érdekes, és meglepően tanulságos könyv arról, hogyan próbáljuk kezelni több-kevesebb (inkább kevesebb) sikerrel a minket körülvevő világot. Tetszett, hogy sok olyan dologra már egy kicsit magamtól is rájöttem, amikről a könyv ír, jó volt így kereken összeszedve és leírva látni. Emellett kifejezetten jó hangulatú a könyv, szerintem érdemes elolvasni. Külön kedvencem az a rész, ahol a tudás és a magabiztosság kapcsolatát vizsgálják, az kötelező olvasmány.

Morn
Christopher Chabris – Daniel Simons: A láthatatlan gorilla

Próbáltam magamban nem túl szigorú lenni a könyvhöz, mert elég egyértelmű, hogy elsősorban laikusoknak íródott. Sok volt az esetleírás, ami tarkította a kötetet, érthetőbbé téve, jobban megvilágítva egy-egy illúziót. Néhol azonban már így is túl soknak éreztem. Főleg, hogy csak néhány tévedést mutatnak be az olvasóknak.
A könyv szerkesztése zavart, számomra nagyon tömör és egybefolyó volt, pár oldal után tudott úgy igazán ráállni a szemem a lapokra úgy, hogy ne érezzem teljesen elveszettnek magam. Lehetett volna néhány illusztráció is, a legérdekesebb témákat tekintve, mint a címadó gorilla is. Maga a gorilla is volt az oka, hogy felfigyeltem a kötetre a könyvhéten egy 500 forintos standnál, aztán az írókat meglátva biztos voltam benne, hogy ennyiért kell nekem ez a kötet (mert még a tananyagnak ez a része bejött). A gorilla szerintem elég látható egy valami/valaki, bár lehet azért is mondom ezt, mert mikor nekünk mutatták, akkor Neisser verziójával kezdtünk, így már tudtuk, hogy mire számítsunk. (Neisser esernyős lányát azonban nem láttam. Hm.) Mindenesetre érdekes dolgok ezek és érdemes is vele foglalkozni (nem véletlenül kedvelt kutatási téma a figyelmetlenségi vakság a kognitív műhelymunkáknál).
Azt azonban hozzátenném, hogy rettenetesen zavart a tudat alatti kifejezés. Sulykolják az emberbe, hogy jó lenne, ha a köztudatban a tudattalan kifejezés végre kiszorítaná ezt a tudat alattit, erre pszichológusok könyvében ezzel találkozik az ember – nem is egyszer! Szórakoztató irodalomnál csak megvonom a vállam, nem lepődöm meg, de itt… Ejj. Engem úgy látszik, túlságosan beoltottak az egyetemen, hogy ennyire szúrta a szemem.

Magnólia, Budapest, 2011
264 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155049439 · Fordította: Hodász Eszter
Christopher Chabris – Daniel Simons: A láthatatlan gorilla

Hát az biztos, hogy ezek után más szemmel nézek magamra is és embertársaimra is. Nagyon-nagyon örülök, hogy vannak emberek, akik ezekkel a témákkal foglalkoztak, könyvet írtak belőle, én meg elolvashattam. Rém érdekes volt, nagyon meglepő is (főleg, hogy a hamis emlékek illúzióját én magam is bebuktam, vigyorogtam is magamban egy oldallal később, de ezek után hogyan higgyek el bármit is amire „emlékszem”?), a fél csillag levonás csak annak szól, hogy néha kicsit hosszabban ragozott dolgokat a kelleténél. De ez nem lehet akadály, el kell olvasni. Meghökkentő és sorsfordító élmény.

FZolee
Christopher Chabris – Daniel Simons: A láthatatlan gorilla

Olvasmányos, élvezhető könyv, amelyben jó sok példán keresztül megkapjuk a választ a könyv alcímében feltett kérdésre. Tetszett, nagyon érdekes esettanulmányokról olvashattam, bár az egy kicsit zavart, hogy egy idő után már ki tudtam találni, hogy mi lesz a „csattanó”.
Malcom Gladwell Fordulópontja után olvastam ezt a könyvet, és most megtudtam, hogy egy pár dologban tévedett az a kötet. Hogy kinek higgyek, azt nem tudom, de talán e könyv íróinak. Aztán lehet ez is csak egy illúzió, mert magabiztosan állítják azt, amit… Ki tudja :)

Gábor_Sutyinszki
Christopher Chabris – Daniel Simons: A láthatatlan gorilla

Közel sem olyan olvasmányos, mint egy regény, de nagyon érdekes dolgokról írnak benne. Nem tudom, hogy a fordító vagy a szerzők hibája e, de ebben a könyvben is összemossák az intelligencia és az okosság fogalmát. A kettő nem, ugyanaz!

László_Benedek
Christopher Chabris – Daniel Simons: A láthatatlan gorilla

Érdekes könyv volt. Néhány dogmát megcáfoltak a szerzők az utolsó esetleírás pedig különösen humoros volt, és egyben nagyon elgondolkodtató.

Rocketdog P
Christopher Chabris – Daniel Simons: A láthatatlan gorilla

Pszichológia BA-t végzettek nem sok újdonsággal találkozhatnak ebben a könyvben. Tényekkel semmiképp, esetleg az esetleírások között akadnak ismeretlen történetek.
Hasznos és ajánlom laikusoknak is. A szakszavakkal igen óvatosan bánik. :)
Negatívuma, hogy végtelenül túlírt, terjengős, belefeledkezik a saját történeteibe. Nem kell ennyire részletesnek lenni, hogy kiderüljön a mondanivaló.

Rocketdog P

Az emberek nevetséges kis ugrásokkal, megtorpanásokkal rohannak tova, kezükben kávéscsészével, fülükön mobiltelefonnal, hasukat nyakukban lógó igazolványuk verdesi; a közömbösség, renyheség és a modernség piszkosszürkén komor haláltánca.

Zzss

A baj az, hogy nincs pozitív bizonyítékunk a figyelmünk hanyatlására. Ez a figyelem illúziójának alapja. Csak azokról a váratlan eseményekről tudunk, amelyeket észrevettünk, azokról nem, amelyeket nem észleltünk. Következésképpen minden rendelkezésünkre álló bizonyíték a körülöttünk lévő világ helyes észleléséről szól. Egy olyan élmény kell, mint például hogy ne vegyük észre a mellét verő gorillát – amit nehéz kimagyarázni (és amit nem is akarnánk igazán kimagyarázni) –, hogy ráébredjünk, mily sok mindent nem veszünk észre a körülöttünk lévő világból.

Zzss

Az emberek olyan törvényszerűségeket vesznek észre, amelyek a hitükkel, várakozásaikkal egybevágnak, és események egymásutániságában okozati viszonyt fedeznek fel.

Zzss

Az emberek 72%-a egyetértett azzal: „a legtöbb ember agyának csak 10%-nyi kapacitását használja ki”. Ez a különös meggyőződés – amely nyersanyaga számos reklámnak, önismereti könyveknek és vígjátéki helyzeteknek – már olyan régóta létezik, hogy eredetének kiderítésére néhány pszichológus történelmi kutatásba fogott. Valamiképp ezt felfoghatjuk a lehetőség illúziója legtisztább formájának: ha agyunk kapacitásának csak 10%-át használjuk, ott kell lennie még 90%-nak, ami csak arra vár, hogy kihasználják – csak ki kell deríteni, miként lehetséges. Ezzel a hiedelemmel annyi probléma van, hogy nehezen lehet eldönteni, tulajdonképpen hol is kezdjünk hozzá. Ahogy vannak olyan törvények, amelyeket nem lehet betartani, mert annyira pontatlanul fogalmazták meg őket, ezt az állítást „homályosság miatt értelmetlen”-nek kell nyilvánítani. Először is nem ismerünk olyan eljárást, amellyel egy személy „agykapacitását” meg lehetne mérni – vagy hogy annak a teljesítménynek hány százalékát használja ki. Másodszor, ha az agyszövetek huzamosabb ideig semmiféle aktivitást nem mutatnak, azt jelenti, hogy az az agy halott. Szóval, ha agyunknak csak 10%-át használjuk, nem létezne lehetőség arra, hogy ezt a százalékos arányt megnöveljük, kivéve a feltámadás csodáját vagy az agyátültetést. Végül, nincs okunk arra gyanakodni, hogy az evolúció – vagy akár egy intelligens tervező – egy olyan szervet adna nekünk, amely 90%-ban használhatatlan.

Zzss

Sajnos, ha egy ember külsejét szavakba próbálják önteni, valójában hátrányosan befolyásolja azt a képességet, hogy később felismerjék. Bár erről az eshetőségről már az 1950-es években tudtak, az érdeklődés az 1990-es években éledt újjá iránta egy sor kísérlet nyomán, amikor egy új nevet adtak a jelenségnek: „verbális elnyomás”. Az egyik kísérletben az alanyok egy harminc másodperces videót néztek meg egy bankrablásról, amelyben a rabló arcát is láthatták. Ezután az alanyok egy csoportja 5 percet azzal töltött, hogy leírták az illető arcát „olyan alaposan, ahogy csak tudták”. Egy kontrollcsoport pedig 5 percet töltött egy ezzel össze nem függő tevékenységgel. Ezután a kísérleti alanyok megpróbálták a rablót kiválasztani egy sor fénykép közül, amelyen 8 egymáshoz hasonló egyént láthattak, majd jelezték, mennyire biztosak a választásukban.
Az ebben a kísérleti eljárásban használt protokoll bűnügyeket (mint Thompsoné) imitált. […] A kísérletben azok az alanyok, akik egy, az esettel össze nem függő feladatot végeztek, az esetek 64%-ában azonosították a rablót. De mi történt azokkal, akik részletes jegyzeteket készítettek a gyanúsítottról? Ők csak 38%-nyi pontossággal mutattak rá a bankrablóra!

Zzss

Ha úgy néz a világra, hogy közben tisztában van a mindennapi illúziókkal, akkor már nem lesz annyira magabiztos, mint régebben, de új éleslátásról fog tanúbizonyságot tenni, hogy az agya miként működik, és másképp fogja látni, miért úgy viselkednek az emberek, ahogy teszik. Gyakran nem ostobaságból, arroganciából, nemtörődömségből vagy a koncentráció hiányából teszik. A mindennapi illúziók miatt történik így, és ezek mindannyiunkra hatnak.

eeszter

Hofstadter törvénye ezt mondja: „Mindig tovább tart, mint amennyinek gondolod, még akkor is, ha Hofstadter törvényét is figyelembe veszed.”

eeszter

Más szavakkal: sokkal több balesetet okozunk, miközben vezetés közben telefonálunk, mert a figyelmünk korlátozott, és mert közben ráadásul nem is vesszük észre ezeket a korlátokat.

Zzss

Mielőtt kipróbálta volna ezt a kis tesztet, azt gondolhatta, tudja, hogyan működik egy WC, de igazából csak azt tudja, hogyan kell a WC-t használni – és talán még azt, hogyan kell egy dugulást elhárítani. Azt valószínűleg érti, hogy a különböző látható részek hogyan hatnak egymásra és dolgoznak együtt. Ha megnézte már egy WC-tartály belsejét, esetleg játszott a mechanizmussal, lehet, hogy kitalálta, hogyan működik. De ha nem egy WC-t néz, a meggyőződés, hogy érti, csak egy illúzió: összetéveszti azon tudását, hogy tudja, mi történik, azzal, hogy miért történik, és a működés ismerős voltának érzését összetéveszti a valódi tudással.

eeszter

Azok a tárgyak, amelyek arcra hasonlítanak, egy olyan területet aktiválnak az agyban, aminek a neve orsó alakú agytekervény, s ez nagyon érzékeny az igazi arcokra. Más szavakkal: közvetlenül az után, hogy észrevesz valamit, ami nagyjából egy arcra hasonlít, az agya úgy értelmezi, hogy arcot látott, és másképp dolgozza fel, mint a többi tárgyat. Ez az egyik oka annak, hogy ugyanolyan könnyen ismerünk fel arcszerű mintákat, mint valódi arcokat.