Eiffel ​titkai 37 csillagozás

Christine Kerdellant: Eiffel titkai

Az Eiffel-tornyot mindenki ismeri – alkotóját, Gustave Eiffelt már jóval kevesebben. Pedig a mérnökzseni keze nyomát mindenhol megtalálni a modern világban, legyen szó a New York-i Szabadság-szoborról, a budapesti Nyugati pályaudvarról vagy Porto vasúti hídjáról. Hosszú élete során Eiffel volt ünnepelt sztármérnök, börtönbüntetésre ítélt sikkasztó és korát megelőző felfedező. Az életét övező diadalok és botrányok magukért beszélnek, de magáról az emberről, a feleségét fiatalon elveszítő férjről, a lányát imádó apáról vagy a gyermekkori szerelmét az Eiffel-torony alakjában halhatatlanná tévő férfiról alig esik szó.

A neves francia újságírónő, Christine Kerdellant hiánypótló regényes életrajza végre bemutatja az embert, aki alkotásaival és találmányaival az egész világot átformálta.

Eredeti cím: La vraie vie de Gustave Eiffel

Eredeti megjelenés éve: 2021

Málnika P>!
Christine Kerdellant: Eiffel titkai

”A világnak olyan nagy szüksége van a békére!”

Az Eiffel titkai egy regényes életrajz, amely a világon mindenki által ismert francia építészmérnöknek állít emléket. A részletekhez és a dátumokhoz mereven ragaszkodva, történelmi hűséggel mutatja be Gustave Eiffel életét, ezáltal bőségesen gazdagítva információkkal az olvasót.

Bár a vasszerkezetek építőmesterét a világ Franciaország legnagyobb látványosságáról ismeri, nevéhez nem kevés ismert csoda fűződik, többek között a Szabadság-szobor és a Nyugati pályaudvar is. Az írásból azonban nemcsak a technológiai újításairól híres művészt, aki műalkotássá teszi a bravúrosan egyszerre könnyed és erős építményeket, ismerhetjük meg. Ez a férfi ugyanis egyszerre kutató, aki az aerodinamikát a tudomány rangjára emeli, a börtönben szabadságra szomjazó rab, sikertelen lánykérések sorozatát felvonultató fiatalember, a gyerekkori szeretethiányát magával cipelő lélek és a nagylányáért a végtelenségig rajongó édesapa is. Nyers energiája, merészsége és kreativitása kiválóan kirajzolódik a lapokból. Kitartásának hála, pedig még ma is áll az Eiffel-torony, amely óda a fejlődéshez, a fémművességhez és a szerelemhez. A könyv stílusa viszonylag száraz, helyenként szakmai részletekben túlságosan bővelkedő, ezáltal kevésbé olvasmányos. Főként az életrajzok kedvelőinek és Gustave Eiffel-t jobban megismerni vágyóknak ajánlott olvasásra, a borítója pedig egészen lenyűgöző.

Christine Kerdellant: Eiffel titkai

„A világnak olyan nagy szüksége van a békére!”

Fantasztikus könyv volt egy zseniális emberről.
Gustave Eiffel nevéhez az Eiffel-tornyot, a New York-i Szabadság-szobrot és a Budapesti Nyugati pályaudvart tudtam kötni, amelyeket mindig csodáltam. Ezek közül csak a Nyugati Pályaudvart láttam, pedig nagy álmom volt megnézni az Eiffel tornyot és a Szabadság szobrot. Az előkészületek már folyamatban voltak az utazáshoz, de a sors mindkétszer közbeszólt. Valamiért nem kellett nekem odautazni. Ezért úgy döntöttem hogy lemondok az álmaimról.
A könyvből megtudtam, hogy világszerte sok ismert építmény és sok találmány köthető a nevéhez. A kor technológiájába sok újítást vitt.
Magáról az emberről nem tudtam semmit. Egyszerű sorsból a tudásával küzdötte fel magát a híres Eiffellé. Remek férj, nagyszerű, becsületes, családszerető ember volt.
A könyv nagyon tetszett, igaz sok helyen inkább tényközlő, de nem tudtam letenni, két nap alatt el is olvastam, hisz nagyon sok információt kaptam a kedvenc építményekről. Természetesen legtöbb oldalszámot kapott az Eiffel torony, amelynek az építését lépésről lépésre leírja. A megérdemelt dicsőség Eiffelé volt, de valójában a munkások voltak az igazi hősök ennél az építkezésnél.
Ilyen ember mint Gustav Eiffel csak egy születhet. Nevét örökre beírta a történelembe.
Nagy kedvencem lett a könyv.
– - – - – - – - – - – -
újraolvasás után:
Legmerészebb álmomban sem gondoltam volna arra, hogy bő tíz hónap után újra elolvasom ezt a könyvet.
Mit késztetett erre?
A kezembe akadt az Eiffel című filmből készült könyv. Nem volt kérdés hogy elolvassam. Már olvasás közben világos volt, hogy ez lesz a következő olvasmányom, hogy választ kapjak a kérdéseimre.
A két könyv másképp írja le Eiffel történetét Adriennel. Az film alapján íródott könyvben Adrienn egyedüli gyerek. Ez nem igaz, voltak testvérei. A sors iróniája, hogy Eiffel fia Adrienn unokahúgát vette feleségül.
Számomra ez a könyv hitelesebb mint az Nicolas d'Estienne d'Orves: Eiffel című könyve. Hogy miért? Gustav Eiffel négy részes kötetben írta le saját életrajzát, melyből minden gyermekének adott egy példányt. Eiffel szépunokájától ebből kapott egyet az írónő, és az alapján írta meg az építész életrajzát, aminek most is minden szavát imádtam.
Szeretném pótolni ami az előző értékelésből kimaradt, és amit fontosnak tartom. Ez pedig nem más mint apa – lánya kapcsolat. Olvasásaim során még csak hasonló kapcsolattal sem találkoztam. Ez pedig számomra azért különleges, mert ez egy igaz történet. Clara, Eiffel legidősebb gyermeke volt, aki nemcsak hogy felnézett apjára, de egyszerűen imádta és csodálta őt. Egymás iránti szeretetük és tiszteletük példaértékű. Szinte már rajonganak egymásért. Eiffel, felesége halála után, a lányában talál lelki társra. Bármerre utazik, bármilyen rendezvényre hivatalos, a lányát mindig megkéri, hogy kísérje el. Clara természetesen büszkén vállalja ezt a szerepet.
És ha már ennyi időt szántam Eiffelre, egy év alatt három könyv, kihívás, film, akkor még szeretném megírni, hogy egy talpig becsületes embert ismertem meg benne. Lelkiismerete, tisztelete és szolidaritása a munkásaival szemben példaértékű. Napjainkban óriási szükségünk volna nagyon sok Eiffelre.

Alvarando P>!
Christine Kerdellant: Eiffel titkai

A francia építészről szóló életrajzi regényt lehetetlen egyetlen kategóriába besorolni. Egyrészt ragyogó történelmi hátteret nyújt az olvasónak, végigkísérhetjük Lajos Fülöp királyságát, majd III. Napóleon császárságát és láthatjuk hogyan jön létre a III. köztársaság. A történelmi háttérbe csomagolva megismerhetjük egy nagyszerű építész hosszú életét, magánéletet és a technikatörténeti munkásságát egyaránt. Láthatjuk hogyan fordul tanulmányai során az építészet felé és láthatjuk kezdeti szárnypróbálgatásait, majd végigkísérjük az úton, ahogy híres tervező lesz egyéni technikával. A magyar olvasók számára külön öröm, hogy viszonylag részletesen olvashatunk a Nyugati pályaudvar építéséről és említés szinten ugyan, de benne van a szegedi (ma már Régi) közlekedési híd is. Munkássága bemutatásánál legnagyobb hangsúlyt természetesen a róla elnevezett torony építése adja, nagyon részletesen megismerhetjük a építkezésen folyó munkát, bepillantást nyerhetünk a munkások küzdelmes tevékenységébe is és láthatjuk azt a csodálatot és utálatot egyaránt, ami az építményt fogadta építése közben. Olvashatunk öreg kora felé az aerodinamikai munkásságáról is. Amilyen sikeres volt munkájában, mondhatni annyira szerencsétlen volt a magánéletében. Nagy szerelme, Adrienne – aki az Eiffel-tornyot is megihlette –, a történet során kétszer is faképnél hagyja, de Marguerite-tel, gyermekei anyjával pedig csak 15 év boldogság adatik meg. Láthatjuk, hogy milyen viszonya van gyermekivel, különösen Claire lányával. A család mellett mondhatni korabeli sztárvendégeket is kapunk. Victor Hugo és Thomas Edison a barátjaként, még Maupassant a torony ellenzői között jelenik meg. Ő az, aki csak azért ebédelt elmondása szerint a torony első emeletén gyakran, mert „ez a város egyetlen pontja, ahol nem látom”. A kötet rendkívül érdekes és olvasmányos, az ember szinte észre sem veszi és már gyorsan a végére is ért. Ez a csodálatos könyv ajánlható bárkinek, aki szereti az életrajzi regényeket és érdekli a 19. századi Franciaország!

encus625 P>!
Christine Kerdellant: Eiffel titkai

Eiffelről mindenkinek a torony jut az eszébe, pedig ez a zseni (merthogy az volt) rengeteg mást is alkotott. Vasúti hidakat, összerakható, előre legyártott elemekből készült hidakat, Nyugati-pályaudvart, közúti hidat Szegeden, a Szabadság-szobor alapját, kísérletezett és szabadalmaztatott megannyi találmányt. A könyv bemutatja ezeknek nagy részét, milyen nehézségekkel kellett megbirkózniuk a torony épülése, később a fennmaradása kapcsán. Családtagok, kollégák is helyet kapnak a könyvben.
Nekem a jelen idejű írásmód eleinte zavaró volt, később a sok adat, név, de örülök, hogy elolvastam a könyvet. Sokszor kerestem rá a neten olvasás közben az említett hidakra, abban a korban tényleg korszakalkotó zseni volt Eiffel.
Érdekes, hogy az előző olvasmányomban is feltűnt egy Eiffel-híd a Imogen Kealey: Az ellenállóban, de ott spoiler.

szvandaaa>!
Christine Kerdellant: Eiffel titkai

Értékes könyv, mely olyan dolgokat tanít és feszeget melyekről sosem hallottunk Eiffel-lel kapcsolatban.
Ki volt Gustave Eiffel? Annyit tudtam, hogy egy francia mérnök, aki vasból építette Párizs jelképét, az Eiffel tornyot. Illetve, még annyit, hogy a budapesti Nyugati Pályaudvar csarnoka is az ő egyik korai munkája.
És ki volt még ő valójában? Az aerodinamike atyja. A zseni, aki felfedezte, hogy az ellenállás a szárnyak felett a legkisebb és aki kitalálta a modern kori repülők alakját – csúcsos, legörbített orr és elágazó, hegyes farok. A férfi, akit sikasztással vádoltak a Panama csatorna építésében játszott szerepe miatt, aki emiatt a Concierge-ben is ült – majd felmentették. A tervező, aki kitalálta az összeszerelhető hidak és épületek ötletét, melyek közül az egyik egy Santa Barbara-i templom. A mérnök, aki a szegedi Belvárosi hídat tervezte. Az alkotó, akinek a Szabadság szobor ötlete kipattant a fejéből – majd a darabkáit legyártatta, Párizs utcáin összerakatta – amit még Victor Hugo is látott – majd szétszereltette és az óceán túlpartján újra felépítette. Egy ember, aki 90 éves koráig szellemileg aktív maradt, bármihez nyúlt, újított és akinek Franciaország csak hálás lehet, de életében nem ismerte el kellőképpen.
Ez a könyv azért jó, mert olyan tudást ad a kezünkbe, amit nem is feltételeznénk, ha az Eiffel nevet halljuk. Formailag és stílusban nem a legtökéletesebben megírt mű, szinte biztos vagyok benne, hogy a fordítás is hibás néhol (már csak a mű címének torzításából ítélve is: La vrai vie de Gustave Eiffel – Gustave Eiffel valódi élete vs. Eiffel titkai). De mindez nem érdekel, mert az élmény mindent megért. Köszönet az írónőnek!

Lívia_Hnizda>!
Christine Kerdellant: Eiffel titkai

Biztosan rengeteg kutatás, adatgyűjtés előzte meg a könyvet, hiszen egy egészen reális életrajzi történetet kaptam. Persze, ahogy az írónő is írta, nem biztos, hogy minden pontosan így történt, de nem számít annyira, mert a történet egy kerek egész, a gyerekkortól a halálig.
A szövegben zavart az, hogy jelen időben szólt hozzám, szerintem sokkal jobban állt volna a szövegnek, ha múlt időben íródik, de ez a saját butaságom.
Sok érdekességet megtudtam, és már ezért is érdemes volt elolvasni, például, hogy Eiffel meg a cége több projektben is érdekelt volt Magyarországon. Tetszett Victor Hugo felbukkanása.
Eiffel meg a rengeteg szabadalma, saját gyártású, összeszerelhető hídjai, a különböző beruházásai, az ismeretei, és a vége felé a kutatásai, technikai vívmányai mind-mind érdekes emberré tették. Eiffel olyan férfi volt, aki nem bírt tűkön ülni, folyton forgott az agya, mit tehetne, még ha nem is minden az ő ötlete volt, akkor is tudta, hogyan kellene azt felhasználni. Zseniális elme, még idősebb korában is. A családja nem volt tökéletes, de ő sem volt az, de hát nincs is senkinek tökéletes élete. Valamit valamiért.
Összességében tetszett a könyv, tanultam új dolgokat, és a borító is híven tükrözi Eiffel fő művét.

Renáta_G>!
Christine Kerdellant: Eiffel titkai

Rengeteg mindent említ a szerző, azért a legtöbbet az Eiffel-toronyról olvashatunk. Beleshetünk a kulisszák mögé, az építkezésen folyó kemény munkálatokba és arról is olvashatunk, hogy mennyi negatív és pozitív reakciót váltott ki ez a hatalmas, szakmai szemmel nézve parádés vasszörny. Néhány közismert személyiség is felbukkan a kötetben, többek között barátja Thomas Edison is és az ellendrukkerek táborából Maupassant, aki azért ebédelt rendszeresen a torony éttermében, mert ez volt Párizs egyetlen pontja, ahonnan nem láthatta a tornyot.

Bár a kötet bőven ad újdonságot és igazi hiánypotló regény, sajnos néha kissé szárazra sikerült a rengeteg szakmai részletnek köszönhetően. De ez nem von le sokat az értékéből. Aki egy érdekes életrajzot szeretne olvasni, annak ez a kötet kiváló választás. A borító pedig nálam telitalálat: gyönyörűek a színei, vonzza az ember szemét és különleges éke lehet a könyvespolcnak.

Bővebben: https://www.kulturpara.hu/2022/08/eiffel-titkai-egy-hal…

Martagi>!
Christine Kerdellant: Eiffel titkai

Változóan volt érdekes a könyv, Eiffel életének egyes részei kifejezetten érdekesek, máshol meg roppant unalmasak voltak. A fiatal éveiről vagy az Eiffel-torony építéséről szívesen olvastam, de azért megvallom őszintén, annyira azért nem volt fordulatokban gazdag az élete, hogy erről egy majd 500 oldalas könyv szülessen.

Málnika P>!

A világnak olyan nagy szüksége van a békére!

133. oldal (Cartaphilus, 2021)

Katica_98 P>!

A torony meghaladja a kétszázötven métert. Karácsony közeledtével azonban leesik a hó, és rettenetesek lesznek a munkakörülmények. A munkások dupla kabátban, sállal a nyakukban, mélyen a szemükbe húzott sapkában alig haladnak.

Katica_98 P>!

Azon kevés életrajzok egyike, mely hősként mutatja be Eiffelt.

Katica_98 P>!

A legkisebb kockázatnak sem akarja kitenni az embereit.

Katica_98 P>!

Soha nem nyúlnak hosszúra a beszédei: nem szeret tömeg előtt beszélni, könnyen kibillenti a hangzavar.

Katica_98 P>!

A világkiállítás utolsó napján a vállalkozó nagy fogadásra hívja háromszáz munkását. „Uramnak” és „Drága főnöknek” szólítják, tósztokat mondanak monsieur Eiffel jó egészségére és a cég virágzására, és örülnek, hogy egy becsületes embernek dogoznak, aki sikerről sikerre halad.

Katica_98 P>!

– Bárcsak lett volna időm megmutatni édesanyádnak… Gustave tekintete elhomályosul. Claire magához öleli. – Ne aggódj, papa, olyan nagy és fenséges a hidad, hogy a mama is látja onnan, ahol most van… Visszafojtja könnyeit, mikor látja, hogy az apja szemében is gyülekeznek.

Katica_98 P>!

– Ne haragudj, Marguerite… Tudom, hogy az új tervem mindent megváltoztathat. De muszáj, hogy halhatatlan legyen a nevem, így a tiéd is

Katica_98 P>!

– Nem kevesebb, mint húszezer munkaóra van a toronyban! Képzeljék, ötven rajzolót kellett felvennünk a levallois-i üzembe, hogy megrajzolják a tizennyolcezer elemet! Mindegyik maximum négy példányban létezik… Nevetségesen kicsi a talajra nehezedő nyomás: négy kilogramm négyzetcentiméterenként, vagyis a fele annak, amekkorát én gyakorolok egy fotelra, ha beleülök!