Spin ​State (Spin Trilogy 1.) 1 csillagozás

Chris Moriarty: Spin State

UN ​Peacekeeper Major Catherine Li has made thirty-seven faster-than-light jumps in her lifetime — and has probably forgotten more than most people remember. But that’s what backup hard drives are for. And Li should know; she’s been hacking her memory for fifteen years in order to pass as human. But no memory upgrade can prepare Li for what she finds on Compson’s World: a mining colony she once called home and to which she is sent after a botched raid puts her on the bad side of the powers that be. A dead physicist who just happens to be her cloned twin. A missing dataset that could change the interstellar balance of power and turn a cold war hot. And a mining “accident” that is starting to look more and more like murder…

Suddenly Li is chasing a killer in an alien world miles underground where everyone has a secret. And one wrong turn in streamspace, one misstep in the dark alleys of blackmarket tech and interstellar espionage, one risky hookup with an AI could literally… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2003

>!
Spectra, New York, 2003
496 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780553382136

Kedvencelte 1

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

Noro P>!
Chris Moriarty: Spin State

Az exobolygókat eleinte génmódosított emberek segítségével földiesítették, akik bírták a lassú utazást és a mérgező körülményeket. Aztán felfedezték a kvantumteleportálást, és a „génesek” fölöslegessé váltak. Egy részük fellázadt, ők létrehozták a szindikátusokat: egy olyan civilizációt, ahol a klónozás és az emberek programozása mindennapos. A földi gyarmatokon maradtakat eközben visszaminősítették másodrendű állampolgárokká.

Catherine Li őrnagy is egy géntelepen született, és csak úgy sikerült kijutnia a nyomorból, hogy egy zugorvossal átíratta a DNS-ét. Azóta az ENSZ-hadsereg kötelékében több tucat kvantumugráson vett részt, és alig emlékszik arra a bolygóra, amit maga mögött hagyott. Ezt szó szerint kell érteni, ugyanis minden teleportálás adatveszteséggel jár, és az agyat sosem lehet tökéletes pontossággal helyreállítani. Igaz, hogy a seregben mindenkinek van egy biztonsági másolata, de az elsősorban nem a katonák kényelmére szolgál: a parancsnokság bármikor belenézhet, akár bele is javíthat. Ezért Li tett róla, hogy titkai már eleve kimaradjanak ebből a másolatból. Ha ő maga sem emlékszik rájuk, hát annál jobb. Most azonban – egy harctéri fiaskót követően – visszavezénylik abba a csillagrendszerbe, ahol felnőtt, és biztonsági főnökként egy klóntestvére meggyilkolásában kell nyomoznia.

A sötét hangvételű kiberpunk/hard SF/űropera nem könnyű olvasmány, de meghálálja a ráfordított figyelmet. A kvantumkötés-technológia alapjaiban határozza meg ezt az univerzumot: amíg a Föld irányítja a rendszert, addig mindenhez hozzáfér, szabadon irányítja az információ és az anyag mozgását. Ráadásul az önállóságra törekvő MI-k is ezen a platformon futnak, vagyis nem szabadulhatnak az ENSZ kontrollja alól. (Ők egyébként is nagyon eredetiek, főleg, amikor emberi komponenseket is tartalmaznak: ilyen a sztori másik főszereplője, az eredetileg sakkprogramnak született, de mára több csillagrendszerre kiterjedő szakértői rendszer, Cohen.) Azonban a technika alapjául szolgáló kondenzátum csak egy bolygón lelhető fel, és az nem a naprendszerben van. Ráadásul ezek a készletek is végesek, és az anyagot jelenleg senki nem tudja mesterségesen előállítani. Az őrnagy gyilkossági nyomozása ezzel is összefügg, így valójában civilizációk sorsát meghatározó politikai ügy.

A történet (akárcsak a klasszikus kiberpunk) sokat merít a noir-irodalomból: főhőse fokozatosan egyre sötétebb titkokra derít fényt, önmagánál sokkal nagyobb léptékű játszmákba keveredik, mindkét (vagy három, vagy négy?) oldalról kihasználják, közben sorra veszíti el szövetségeseit, és maradék illúzióit. Bár visszaszerez néhány emléket a múltjából, ez legalább annyira átok számára, mint amennyire áldás. Meg kell kérdőjeleznie számos régi döntését is. A nyomozás eközben nem csak összeesküvések egész sorát tárja fel, de a kvantum-technológia működésének egész alapját vonja kétségbe, a morális megfontolásokról nem is beszélve. Mindez egy igen bonyolult, de alaposan kidolgozott regénnyé áll össze, elgondolkoztató témákkal, izgalmas történettel.

4 hozzászólás

Népszerű idézetek

Noro P>!

“You’d be amazed at how stupid I can be when it really matters. When you’re running at eight billion operations per picosecond, it’s astonishing how fast a bad judgment call can snowball. Let alone the real idiocies.”

Collapse of the Wave Function, 5.11.48.

Noro P>!

<They were human-built running machines. Just like I’m a thinking machine. Just like you’re a working machine, and every planet in UN space is a food-and-air machine. And when humans are building a machine, everything but the one thing they want it to do tends to fall by the wayside.>

Uncensored Topology, 28.10.48.

Noro P>!

She sat in the briefing room, watching the codes scroll up the screen before her, listening to the techs discuss tensile-strength equations and bone-core profiles, self-evolving immune systems, designer intestinal and respiratory flora. And she understood for the first time in her life what she was, what all constructs were. They were beasts of burden. The culmination of ten thousand years of human intervention in Earth’s genetic pool. The universal working animal of the interstellar age.

Hidden Variables, 22.10.48.

Noro P>!

Humanity has engineered its own obsolescence.

Uncensored Topology, 25.10.48.

Noro P>!

“Spoken like a true member of the virtual generation. It took humans two hundred millennia to figure out how to read, and they’re forgetting it in a matter of centuries.”

Uncensored Topology, 25.10.48.


A sorozat következő kötete

Spin Trilogy sorozat · Összehasonlítás

Hasonló könyvek címkék alapján

Kali Wallace: Dead Space
Dan Simmons: Hyperion (angol)
Tom Sweterlitsch: The Gone World
Michael Swanwick: Vacuum Flowers
Botond Markovics: The Last Lie
Mur Lafferty: Six Wakes
Adrian Tchaikovsky: Children of Ruin
Arthur C. Clarke: 2001: A Space Odyssey
J. D. Robb: Naked in Death
S. B. Divya: Machinehood