Metallica 18 csillagozás

Történelem a dalok mögött
Chris Ingham: Metallica

„Új ​megközelítés egy zenekarhoz, amelyről azt hitted, már mindent tudsz!” – Szilvás Gergely HammerWorld

10 nagylemez, több mint 100 millió eladott album, 9 Grammy-díj, 7 világ körüli turné, listavezető dalok sokasága, díjnyertes 3D-s mozifilm, beiktatás a Rock'n'Roll Hall Of Fame halhatatlanjai közé – a Metallica története egy elszántsággal, kitartással és önfeláldozással teli, immár közel negyvenéves utazás.
A Metallica nem csupán egy zenekar. Igazi csúcsragadozók, akik kompromisszummentes hozzáállásuk ellenére is be tudtak lépni a világ legrangosabb előadói közé. Generációk meghatározó ikonjai lettek. Nemcsak a zeneipart formálták saját képükre, de a korai idők nyers hangulatú klubkoncertjei után sikerült stadionnyi tömegeket szórakoztatniuk úgy, hogy közben soha nem kellett megalkudniuk.
Ez a kötet könyv és album is egyben, amely sajátos módon nyújt bepillantást a banda életébe. Kísérletet tesz arra, hogy a lemezek, a dalok mögött rejlő gondolatokat… (tovább)

Eredeti cím: Metallica – The Stories Behind the Songs

Eredeti megjelenés éve: 2019

Álomgyár, Budapest, 2020

aurorakönyvmoly>!

Chris Ingham: Metallica Történelem a dalok mögött

Vágyott könyv volt, amit karácsonyi ajándékként elsőként el is vettem a fa alól. Kellett valami, ami inkább kikapcsol, kevésbé kell a karakterek életére figyelnem :D
Sok új információt tudtam meg egy nagyon szeretett bandámról. Jó volt egy-két dalt úgy meghallgatni, hogy előtte olvastam róluk. Sajnálom, hogy a Black album után nem olyan részletességgel találkoztam, mint korábban, illetve azt, hogy vannak benne hibák, ami egy ilyen típusú könyvnél még szembe tűnőbbek, mint egy regénynél például.

Andrée>!

Chris Ingham: Metallica Történelem a dalok mögött

Rajongóként is tudott újdonságot mutatnia könyv, találni benne érdekességet bőven.
Tetszett, hogy az elején egész aprólékosan felsorolja, hogy kik és milyen hatással voltak a Metallicás srácokra. Ahogyan a kisebb nagyobb ismertetőkről is jó volt olvasni a fejezetek elején, az adott albumok elkészültéről. Némi miért és hogyan kifejezetten szórakoztató volt.
Viszont pont ezt hiányoltam az utolsó két album előtt, pedig biztosan lehetett volna írni arról is.
Más negatívumot nem tudok írni.
Lehetne bőven többet írni a bandáról és a dalokról is, de én elégedett vagyok ezzel is. Érdekes kis időutazás volt a kedvencekkel a kezdetektől, majdnem napjainkig.

TheFallGuy I>!

Chris Ingham: Metallica Történelem a dalok mögött

Erős túlzás azt állítani, hogy ez a kötet majd jól felfedi nekünk a rengeteg dal mögötti tartalmat vagy titkot. Sokkal inkább csúszik találgatásba, elmélkedésbe és itt-ott más zenekarok dalaival húzott párhuzamokba (időnkét még az olyan teljesen egyértelmű dalok esetében is, mint pl. a Creeping Death).
Ettől eltekintve jópofa, szórakoztató könyv, és hazudnék, ha azt mondanám, hogy semmilyen új információt nem tartalmazott a bandáról. A szerkesztés és kivitelezés nagyon impozáns, ténylegesen egyfajta metál-lexikon hatást kelt.
További szívfájdalmam viszont az, hogy a szerző követi az általános mainstream trendet, és nagyjából a Black Album után minden korongot és számot következetesen negatív vagy maximum is semleges kritikával illet. Illetve, sokkal többet hozzáadhatott volna a tájékoztatás részhez, ha a képaláírások nem állandó kulcscsontig hatoló benyalások lennének – ráadásul rettenetesen kellemetlen megfogalmazásban –, hanem szimplán leírni, hogy az adott kép mikor és hol készült.
Őszintén szólva, kicsit többet vártam ettől a példánytól, de sajnos nagyobb volt a füstje mint a lángja. Sad But True…

Jealousman>!

Chris Ingham: Metallica Történelem a dalok mögött

Újrahallgattam kedvenc együttesem albumait úgy hogy közben még olvastam is róla! Jó élmény volt! Köszönöm!

Aemitta>!

Chris Ingham: Metallica Történelem a dalok mögött

Jujj…ez a könyv tele van szép színes képekkel, jó is nézegetni, lapozgatni, azonban a tartalom messze nem hozza azt a színvonalat. Pontatlanságok, találgatások…azt gondoltam volna, hogy mélyebben a dalok (szövege és) tartalma mögé néz, de amiket leír,carra bárki rájöhet, aki elolvassa a dalszövegeket.

Citrompor>!

Nem meglepő, hogy egyes dalok szövege kis túlzással akár dark fantasy halandzsának is tűnhet, hiszen a Metallica mégsem énekelhetett vidáman szökdécselő barikákról.

44. oldal, Phantom Lord

Kapcsolódó szócikkek: Metallica
Citrompor>!

Csábító volna azt állítani, hogy az amerikai lemezipar történelmében a Kill'Em All az egyetlen olyan platinalemez – több mint egymillió darabot adtak el belőle –, amelyikben ilyen ostoba szöveget találunk. Ugyanakkor viszont, ha figyelembe vesszük, hogy a Quiet Riot még ennél is jobb eladásokat ért el, és a halandzsa nagymestereinek számító Kiss szinte minden albumából platinalemez lett, akkor talán nem is annyira meglepő ez az eredmény. Nagyon úgy tűnik, hogy a vásárlók fütyülnek arra, miről szól a dal, ha a zene elég jó, a szöveg pedig látszólag jól visszaadja a szám hangulatát.

49. oldal, Metal Militia

Citrompor>!

Ebben az akusztikus countryballadában a pedálos, side-gitár hangját halljuk, és olyan sűrű benne az érzelgősség, mint a Marlboro füstje.

138. oldal, Mama Said

Kapcsolódó szócikkek: Marlboro
Citrompor>!

A Metal Militát követően, ha a Metallica az éjszaka valamelyik démonjáról írt, a lényegesen komorabb okkult lények sokkal inkább H. P. Lowecraft (sic!) mérgező elméjéből bukkantak elő, nem pedig egy elkeseredett Dungeons And Dragons játékmester motyogásából.

49. oldal, Metal Militia

Kapcsolódó szócikkek: Metallica
Vs_Anett>!

A szám címe és a tüzérségi tűz zajára emlékeztető kemény, „pusztító” riff miatt sokan tévesen azt hiszik, hogy Hetfield megint egy szenvedő katona balsorsát énekli meg.

66. oldal, Battery

Citrompor>!

A műértő lelkesen áradozhat egy remekül megírt dalszöveg miatt, ám a szavak néha nem számítanak, hogyha mellettük a zene legalább annyira döbbenetes. A Ride the Lightningon a Creeping Death ilyen szám.

62. oldal, Creeping Death

Vs_Anett>!

„Ha kiadsz egy dupla lemezt, az a szerződésedben csak egynek számít, viszont így ugye kettőt ér… Ily módon sokkal gyorsabban odajutunk az arannyal teli fazékhoz!”
Lars Ulrich, 1997

Vs_Anett>!

Ez megint egy őrült, kiakasztó történet a rémálmokban portyázó farkasokról, meg arról, hogy csak úgy lehet elmenekülni előlük, ha az angyalokkal maradsz.

Kapcsolódó szócikkek: portyázás, portyázik
Vs_Anett>!

Ha a trash valódi célkitűzése az volt, hogy megalkossák a legszélsőségesebb, de még hallgatható számokat, akkor a versenyt bizony a Slayer nyerte meg. Csakhogy a Metallica ennél többre törekedett. Számukra a gyorsaság nem cél, hanem eszköz volt – sikerült adrenalint adni a fülbemászó, de eleinte még nem feltétlen eredeti riffjeikhez.

Vs_Anett>!

A Motörheadet 1975-ben a Hawkwind hamvaiból teremtette meg a basszusgitáros-énekes Ian „Lemmy” Kilmister. Végig ragaszkodott ahhoz, hogy az emberiség legnagyobb bluesmetalját nyomja. Az 1970-es évek végén nagyon gyorsan a legismertebb brit bandává váltak, miután megjelent három adrenalintól fűtött albumuk.