Ingyen! 15 csillagozás

A radikális árképzés jövője
Chris Anderson: Ingyen!

Chris ​Anderson forradalmian új szemléletű könyvében, a Hosszú farokban megmutatta, hogy az on-line piacok hogyan hoznak létre piaci réseket, és hogyan változtatják meg a gazdasági viszonyokat.
Az Ingyen! az üzleti világ jövőjét vetíti elénk. A szerző elméleti igényességgel, meggyőző példákon keresztül mutatja be, hogy az ingyenesség, ami eddig inkább csak marketingfogás volt, a jövőben radikális, új üzleti stratégia lesz, amely nélkül a cégek hosszú távon nem tudnak talpon maradni.
A könyv rengeteg ötletet ad ahhoz, hogyan alakítsuk ki saját üzleti modellünket, amellyel kiszabadíthatjuk az ingyenesség profitot hozó szellemét a palackból.

* Hogyan lehet ingyenes a légi közlekedés? Hogyan lehet ingyenes a DVR?
* Hogy lehet drága egy zártkörű konferencia, ha on-line ingyenes?
* Hogyan lehetnek ingyenesek a zenei CD-k?
* Hogyan lehetnek ingyenesek a tankönyvek?
* Hogyan lehet ingyenes az egyetemi oktatás?
* Miért jól menő üzlet… (tovább)

Eredeti mű: Chris Anderson: Free

Eredeti megjelenés éve: 2009

HVG Könyvek, Budapest, 2009
368 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639686984 · Fordította: Garamvölgyi Andrea

Jeffi SP

Chris Anderson: Ingyen! A radikális árképzés jövője

Talán két éve futottam bele a könyvbe a Molyon, még @Bence olvasta, és az értékelése után úgy döntöttem, hogy ez engem érdekel. Annak ellenére, hogy a gazdaság, matematika, közgazdaságtan, nos, ezek egyike sem az a téma, amit én annyira nagyon kedvelnék. De valahogy el kellett telnie pár évnek, hogy a kezembe foghassam a könyvet. És nem bántam meg!
Meglehetősen érdekes a téma, így a 21. században, amikor az emberek annyira ki vannak élezve az anyagias világra. És igen, szép és jó azt hinni, hogy ami ingyen van az tényleg ingyen van. Meglehetősen sok történetet mesél az író, hogy mégis az ingyen a mai világban mit jelent. Hogy a jelenleg fiatal generációnak már az a normális, az átlagos, és elvárt, ha valami ingyen van.
Bővebben a blogomban: http://jeffi-olvas.blogspot.hu/2016/12/chris-anderson-i…

bodr

Chris Anderson: Ingyen! A radikális árképzés jövője

A könyv felénél úgy éreztem, mintha csak egyetlen fejezetet olvastam volna belőle: baromi szórakoztató, mégsem mond semmi eget rengetőt. A közepét egy kicsit untam, aztán a második rész megint magával ragadt az aktualitásával. A képviselt szemlélet újszerű és érdekes, és nagyon könnyű vele egyetérteni, de a mondandót sanszosan meg lehetett volna írni egyetlen cikkben is. Sebaj, mégis megkapta a négy csillagot, jó srác ez a Chris Anderson!

Sonnenschein

Chris Anderson: Ingyen! A radikális árképzés jövője

A XXI. század első évtizede végére, egy világszerte nagyra tartott marketing szakember tollából és fejéből gyenge teljesítménynek tartom, hogy egy középszerű és –szintű könyvvel gyarapítsa a publikációs repertoárját és a bankszámláját.

Lehet, hogy – egyebek mellett – a könyvben fellelhető, a számomra már unásig ismert példák azok, amelyek miatt erőteljes nem tetszéssel viseltetek a könyv iránt.

… és valószínűleg ugyanezek azok a tényezők, amelyek érdekessé fogják tenni sokak számára a könyvet, hiszen sok-sok olyan dologba (is) bepillantást enged, amely számukra nem vagy kevéssé ismert rendszerek kulisszatitkairól lebbenti fel a fátylat; vagy legalábbis sejteni enged dolgokat.

Saját értékelésem 1,5-2 csillag, de mivel másoknak valóban érdekes lehet a könyv, hármat adtam.

Bővebben itt:

Video

Chris Anderson: Ingyen! A radikális árképzés jövője

Jó olvasni, igaza van – kár, hogy nem nagyon mond semmi újat.

Bence AP

Chris Anderson: Ingyen! A radikális árképzés jövője

Klassz könyv, kimond dolgokat az ingyenességgel kapcsolatban, amelyeket nem igazán szoktak hivatalosan hangoztatni, valószínűleg jó hasznát veszem még. Köszönet érte @frkandris-nak!

Knekató

Chris Anderson: Ingyen! A radikális árképzés jövője

Az eleje még lekötött, aztán már egyre kevésbé. Ráadásul egyre több lett az ismétlés, és a szakmai információ. Talán szakembereknek érdekfeszítőbb olvasmány, de egy olyannak, mint én, aki csak érdeklődik a téma iránt, annak ez túl sok. Így aztán a közepétől már szelektáltam, átlapoztam, stb. Azért pár érdekes dolgot megtudtam.

gjudit8

Mi sem bizonyítja jobban, hogy valamit értékesnek tartunk, mint az, hogy időt szánunk rá.

Kapcsolódó szócikkek: idő
gjudit8

Az agyunk a szűkösségre van programozva; azokra a dolgokra összpontosítunk, amiből nincs elég: az időre, a pénzre stb. Ez ösztönöz minket. Ha megkapjuk, amire vágyunk, hamar elveszíti értékét, mi pedik új elérendő célok után nézünk. Az motivál, amint nincs, nem az, amink van.

gjudit8

Gyakran igen nehéz elmagyarázni az Egyesült Államokban tanuló kínai diákoknak, hogy miért helytelen dolog a plagizálás, hiszen a kínai tanítások központi eleme a mester utánzása.

gjudit8

A digitális kor egyik sajátossága, hogy ha egyszer valami digitális tartalommá válik, az előbb-utóbb elkerülhetetlenül ingyenes lesz. […] Mégis azt látjuk, hogy – a történelemben először – az ingyenesség olyan dollármilliárdos gazdaságot hoz létre, amely a nullára épül.

gjudit8

Az első generációs műanyagot még nem mint eldobható, hanem mint a valaha létezett legkiválóbb anyagot árulták. Könnyebben és szebben formázható, mint a fém, és tartósabb, mint a fa. De a második generáció, a vinilek és polisztirolok már olyan olcsók voltak, hogy az emberek nyugodtan eldobhatták azokat. Az 1960-as években az élénk színű, eldobható termékek jelentették a korszerűséget, az ipari technológia diadalát az alapanyaghiány felett. Az árucikkek kidobása nem pazarlásnak számított, hanem a fejlett civilizáció kiváltságának.

gjudit8

Állandó feladatot jelent, hogy megtaláljuk a munkamegosztás ideális arányát ember és számítógép között, mert mindig más az ideális.

gjudit8

A bitek – akárcsak korábban az elektromosság – ipari doppingszerek: hatásukra minden kevesebbe kerül és többet tud. Arra azonban korábban nem volt példa, hogy ez a hatás évről évre mindig megismétlődjön. Szemben az elektromossággal, ami egyszeri nagy változást hozott, a bitek egy állandó változást generálnak, és ennek a folyamatnak hála, minden új generáció feleakkora árért kétszer akkora teljesítményhez jut, ami egészen új lehetőségeket nyit meg előttük.

gjudit8

Egy olyan világban, ahol van mit ennünk, van fedél a fejünk felett, és a Maslow-piramis alján található egyéb létfenntartó szükségletek is kielégíthetők anélkül, hogy látástól vakulásig a földeken kellene dolgoznunk, marad szabad kapacitásunk, vagy ahogy a szociológusok nevezik, kognitív többletünk – energiánk, tudásunk – , amit nem köt le a munkánk. Ugyanakkor vannak olyan érzelmi és szellemi szükségleteink, amiket nem elégít ki a munkánk. Így a számunkra értékes területen végzett ingyenmunka hozadéka az a tisztelet, figyelem, önkifejezés és közönség, amire szükségünk van.
Dióhéjban, ha ingyen csinálunk valamit, amit szeretünk, az gyakran boldogabbá tesz minket, mint a munkánk, amiért fizetést kapunk.

gjudit8

A természet azzal teszi próbára teremtményeit, hogy java részüket gyorsan elpusztítja, és ez a harc határozza meg a reproduktív előnyt.

gjudit8

A jó írások a mennybe mennek, a rosszak a süllyesztőbe.