Bertalan ​éjszakája 16 csillagozás

Cholnoky László: Bertalan éjszakája Cholnoky László: Bertalan éjszakája Cholnoky László: Bertalan éjszakája Cholnoky László: Bertalan éjszakája

Az elismert tehetségű Cholnoky László, a Cholnoky fivérek legfiatalabbika, életvitelének köszönhetően örökös anyagi zavarokkal küszködő, züllött ember hírébe került, rossz értelemben vett bohém lett belőle, és nem tudott ellenállni az alkohol csábításának, így lehetett a részegesek testi-lelki világának dermesztő hitelességű ábrázolója. Írásait mindig is szívesen közölték, de sehol sem tudott meggyökerezni, egzisztenciátlan alak lett az újságok és folyóiratok peremvidékén. Nyomasztó novelláiban igen gyakori az öngyilkosság.

A Prikk mennyei útja egy megállíthatatlan elmezavar krónikája, ahol végül is a tébolyodott hős felakasztja magát. A Bertalan éjszakájában, talán legkitűnőbb elbeszélésében, a reményét és élete értelmét vesztett Bertalan a Dunába öli magát, akárcsak néhány év múlva az író, hiszen szinte mindegyik művében ott kísért az élet értelem-vesztése és az öngyilkosság lehetősége.

(Írásművek Kiadó, 2010)

Eredeti megjelenés éve: 1918

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Millenniumi Könyvtár Osiris · A magyar irodalom remekei II. Népszabadság

Kossuth, Budapest, 2007
Osiris, Budapest, 1999

Cholnoky László: Bertalan éjszakája

Három írás, három élet, és tömény halálfélelem. Halálfélelem, ami abszurd módon görcsösen kapaszkodik a halálvágyba. Az első kettő, Bertalan és Prikk története a maga módján zseniális. A harmadik viszont lehúzza az első kettőt. Ritter von Toggenburg utolsó csalódása nehézkes kacérkodás a vén kaszással. Bertalan és Prikk mélyen beássa magát egy alkoholista tudatába, az önfeledtség és a kilátástalanság egymást váltó világába, amiből egyikük sem talál menekvést. Bár látnak fogódzókat, ám folyton késlekednek annak megragadásával. Tulajdonképpen mindkettő egy-egy szimfónia a zsákutcához.

berg>!
Cholnoky László: Bertalan éjszakája

Az alkoholista etikai hanyatlása, önáltatás és kifogások nélkül. Tandori bensőséges érzékenységére emlékeztet, de ezt belengi a halálfélelem. A vége kicsit ügyetlen; szégyenlős esendőség, kirekesztettség az írásban is.

darkfenriz>!
Cholnoky László: Bertalan éjszakája

Hajnóczy Péter összegyűjtött írásaival egy időben kezdtem meg ezt a rövidke válogatást és természetesen, ahogy az Utószóban megfogalmazásra került, Cholnoky is mindennapos harcát vívta Mr. Alkohollal. És sajnos elbukott….ahogy hősei sem a pozitív végkifejlet bástyáiként tespednek a remény dús folyama fölött.
Mert a képek, melyeket nem tudott összeegyeztetni a világgal, amit látott, írásaiban elevenednek meg. Lelki hányattatásai, bolyongásai és céltalansága ugyanúgy Prikk és a többi szereplő sajátossága. Máról holnapra, ötvenkoronással a zsebben egy bokorban aludva, vagy a zsidónál hajnalban lehúzni egy szilvóriumot. Ennek a tehetséges írónak zűrzavaros gondolatmenetei csodaként öltöttek testet a Bertalan éjszakájában.
Bár néhol elvesztettem a fonalat az okfejtésekben és monológokban, a Ritter von Toggenburg utolsó csalódása feltette az i-re a pontot fantomaival, a magányos nemes kastélyával és a rokonlelkek mélabús találkozásaival. A Lángmadár felszállt!

Kantele>!
Cholnoky László: Bertalan éjszakája

A magyar irodalom hajlamos volt mindig is kissé méltatlanul bánni azokkal, akik a kánon peremére szorultak, ez talán a Cholnoky fivéreken tükröződik leginkább. Három író, három életút, ahol mindannyiuké összefonódott, rányomta a bélyegét hol egyikükre-másikukra-mindükre az alkohol, a hajléktalanság, az egymástól való gátlástalan lopás, az öngyilkosság és persze a sérelmek.
Cholnoky László egy időben hajléktalanként tengette életét, hasonlóan az amerikai regények izgalmas hobóihoz és állhatatosan vallotta, hogy az alkohol kell – sőt, elengedhetetlen – az íráshoz. Látszik. Regényei túrák a függők lelke mélyéig, képei elevenek és húsba vágóak, mint a tükörszilánkok. Ó, a tükrök. Ó, a szimbólumok.
Cholnoky egy olyan sűrű hálót hoz létre műveiben és művei közt, ami nem enged és őszintén szólva nem tudom, hogy akarok-e egyáltalán menni.

loz>!
Cholnoky László: Bertalan éjszakája

A fülszöveg szerint „főként azoknak ajánlható, akik közvetve vagy közvetlenül maguk is részei az alkoholbetegek nyomasztó világának”. Bár ez csak azt jelenti, hogy elsősorban a nevezettek értékelik vagy érthetik igazán a könyvet, mégis valahogy riasztóan hatott számomra, fölöslegesen beskatulyázta a műveket. Nincs közöm az alkoholbetegséghez, de nagyon tetszett mindhárom kisregény és nem nyomasztott. Tény, hogy nem egy vicces limonádé, ennek ellenére (vagy éppen ezért) szerettem a hangulatát, a szereplők sajátos világát, az elmosódó valóságot, a különleges nézőpontokat. Ilyen szereplőket/világokat épp úgy rajzolt Dosztojevszkij vagy Poe, Hoffmann (hirtelen ezek jutottak eszembe).

Mafia I>!

…mert a boldog ember buta ember, a szomorú ember pedig mindent megért…

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
SteelCurtain >!

Én most itt egyedül, elhagyatva ülök, egy kissé be vagyok rúgva, és ilyenkor nem szeretek önmagammal beszélgetni, vagyis nem szeretek nagyon okos emberrel beszélni, mert alulmaradok.

SteelCurtain >!

Az én lelkem már olyan kopott, gömbölyű, mint a folyó kavicsa: egy pillanat alatt hozzásimul mindenhez, aminek a hullámok nekisodorják!…

SteelCurtain >!

Aminthogy az én eddigi életem szakadatlan rekonstrukció volt mindeddig: ha leittam magamat, ha valami bolondot mondtam vagy tettem, pedig mindezt igen gyakran megtettem, mindig rekonstruálnom kellett magamat, mialatt az okosak mentek a céljuk felé, és nem maradt időm elültetni azokat a nagyszerű magvakat, amelyeket az öreg liliomszabó csempészett bele a lelkembe a megszületésemkor.

Mafia I>!

De ilyenkor zavarba jött, és azon törekedett, hogy rőt bajuszának elálló fürtjét belekényszerítse az együttesbe. A kis fürt azonban konokul visszaugrott a helyére. Tudatában volt kiváltságos helyzetének: őróla szokott visszacseppenni a bor vagy a szilvórium utolsó cseppje a pohárba.

SteelCurtain >!

A kiskocsmák őslakói kivétel nélkül mindnyájan meg vannak győződve, hogy ott a kocsmában élik az igazi, az álmodozásoktól meg nem gyengített, könnyektől be nem maszatolt, bátor életet. Kétségtelenül azért, mert bátor, hangos hangokat hallanak, mert szilaj tréfák röppennek el a fülük mellett, mert látják, hogy az emberek nem félnek egymástól, és főként azért, mert mindezek nyomán megkörnyékezi őket a gondolat: milyen erős, bátor és vidám ez mind, csak az én lelkemet bolygatják a ködös gondolatok. Ki velük!

SteelCurtain >!

– Voltak szép idők, voltak!… De a dolog bizonyára úgy van, hogy amikor a szép idők emlékei eleinte vissza-visszatértek hozzám, az én pálinkától nyirkos, síkos agyvelőmben elcsúsztak, és kificamították finom, apró lábacskáikat. És most már félnek, és csak mint kísértetek mernek visszasompolyogni. De voltak!… voltak!…

SteelCurtain >!

Reggel csöpörögni kezdett az eső, és egy csepp eltalálta Prikk harisnyás lábát. Mert Prikk, amikor lefeküdt, lehúzta a cipőjét, ami a sok, nagy kaliberű lyuk miatt felesleges volt ugyan, de ő még holtrészegen is szerette az illúziókat, és a már meglevőket féltékenyen ápolta.

SteelCurtain >!

A kocsmaasztal jó villanyvezető, főként ha piros abrosszal van leterítve.

SteelCurtain >!

Ritter von Toggenburg ébren várta meg a hajnalt, akkor összetépett idegzettel, beteg szívvel elhagyta a falut. Visszaköltözött a fővárosba, magányos lakásába és várta csalódásának önmagával már kialkudott gyümölcsét, a megváltó halált.
De az nem jött.
A ritternek csalódnia kellett magában a csalódásban is.