Randikatasztrófák (Emma Nash 1.) 81 csillagozás

Chloe Seager: Randikatasztrófák

Emma azt gondolta, járnak Leonnal. Egészen addig, míg a fiú valaki mást nem jelöl be a Facebookon, mint akivel kapcsolatban van. Bár egy ideig jó ötletnek tűnik Leon és új barátnője után kémkedni, Emma elhatározza, hogy új életet kezd, és az új blogján írja meg a randizós kalandjait. De az online világ olykor rázós tud lenni, például ha az ember rábukkan az anyukája Tinder-profiljára, vagy véletlenül közli az egész világgal, miért nem érdemli meg Leon egy lány szüzességét sem. És még mindig bonyolódhatnaka dolgok…

Menő Könyvek, Budapest, 2019
336 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634036210 · Fordította: Molnár-Hartinger Emese
Menő Könyvek, Budapest, 2019
336 oldal · ISBN: 9789634036807 · Fordította: Molnár-Hartinger Emese

Emma · Greg

Mulán>!
Chloe Seager: Randikatasztrófák

Nagyon jókat nevettem az egész könyv olvasása alatt hihetetlen benne a főszereplő lány, ezek annyira tipikus mindennapi gondok egy ilyen idős lánynál, központi téma a szex a pasik a csajok a bulik. A leszbikus címkét én nem igazán tettem volna a könyvre mert egy mellékszereplő a személy és nem a főszereplő lány ezen felül minden stimmelt. Tudod mikor a címet olvasod készülj fel hogy ezek tényleg katasztrófák.

Chloe Seager: Randikatasztrófák

A teljes értékelés elérhető a blogomon:

„Kortól függetlenül, mindenkinek szüksége van két erős olvasmány között egy olyan kötetre is, mely pusztán a szórakoztatás célját szolgálja. Kellenek azok a történetek is, melyek kellőképp kikapcsolják az olvasó elméjét és energiával töltik fel a szívét. Noha azt mondják, hogy már kinőttem az ifjúsági regényekből, mégis úgy érzem, hogy vannak olyanok, amik tökéletesen megfelelnek még mindig az ízlésemnek. Hiába vagyok már túl a párkeresés nehézkes lépésein, az óvatos tapogatódzásokon, mégis örömmel veszem az erről szóló történeteket. Fontosnak tartom, hogy a kamaszok kezébe olyan olvasmányokat adjunk, amik megfelelnek a korosztályhoz tartozó elvárásoknak. Ez a könyv pedig pontosan ilyen.
A Randikatasztrófák egy fantasztikusan jól megírt történet. Ezt minden túlzás nélkül ki merem jelenteni. Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a végére érjek. Könnyed bája magával ragadott, a humoros történet pedig csak vitt előre. Annyira bántam, mikor elfogytak az oldalak! Olvastam volna még tovább, sok-sok órán át. Chloe Seager stílusa nagyon megnyerő. A legárulkodóbb példa erre, hogy voltak olyan helyzetek, mikor a környezetemtől függetlenül sem bírtam ki, akaratlanul is felnevettem. Természetesen a lehető legrosszabb helyen és időben.
Pontosan erre volt most szükségem. Energiával töltött fel, lendületet adott és csupa mosoly arccal tettem le a végén. Ezekért az élményekért éri meg olvasni. Egy biztos: ha olvasási válság gyötörne, akkor egy Menő Könyvet kell levennem a polcról, hogy messze elkergessem.”

Molymacska>!
Chloe Seager: Randikatasztrófák

A borító az, amit egy könyvnél először meglát az olvasó. Ez a borító pedig: rózsaszín, csajos, modern, és fiatalos. Valami olyan, ami a Menő Könyvek stílusa, ami kicsit merész is, de mégis nagyon… Menő.
A könyv pedig még annyira is ilyen, ahol Emma Nash, egy átlagos tinédzser és a pasija szakít vele. A szakítást pedig nehéz túlélni, utána pedig az ember hülye dolgokba tudja keverni magát. Például kívülről nagyon vicces randikba, amiket még nagymamaként is mesélni fog. Én így tennék. A történet talán ennyi lenne, de mégis sokkal több maga a könyv. Hogy miért?

7 pont, ami miatt érdemes elolvasnod a könyvet:
1. Social médiára épít, ami egy teljesen új narratívát ad
A mai kamaszok életének része a social média különféle formái. Ha angol tini vagy, a mindennapod része a twitter, facebook, instagram, snapchat, és a whatsup is. (mondjuk, szerintem a magyar kamaszoknál is, maximum a sorrend változó). Az pedig, hogy a főszereplő, Emma blogján olvashatjuk, hogy épp mit művel az életben és a social médián, az különösen érdekes. Egyrészről azért, mert a történetmesélésben más, mikor egy tweetet olvashatunk és más egy beszélgetés is, másodsorban pedig érdekes, ahogyan részesei lehetünk mi is egy történetnek, ami akár velünk is megtörténhetne. A nagyzolás, a tökéletes én elképzelése, a felfújt lufi szindróma (amit mindenki átélt kicsit, csak van, aki az MSN-nel, van, aki az SMS-ekkel, mások a kőtáblákkal).

2. Egyedi humor
Ez a könyv humoros. Nem mindenkinek fog tetszeni ez, de nekem nagyon bejött, pont azért, mert ezeket a bénázásokat iszonyúan átéreztem, és emiatt a humora is annyira aranyos. Igen, borzasztóan szókimondó, igen, néha elég undi, máskor meg lefordulsz a székről, annyira vicces. Mindféle poén megtalálható benne a tini bénázáson keresztül a béna szóvicceken át, a tényleg fájósan nevetős sztorikig. Imádtam!

3. Őszinte
Létezik menstruáció, meg maszturbáció is, ahogyan a kamasz éveidnek a cikis pillanati is. Létezik szerelem, és szakítás, ahogyan ultrabéna randik, és borzasztó döntések is. Mégis a könyv mindenre figyel, és mindegyik téma kap egy kis részt a könyvben, ami csak akkor lesz élvezetes számodra, ha te is őszinte vagy magaddal, és azzal, hogy… nos igen, létezik menstruáció. Nagyon érdekes problémafelvetések vannak benne, és sokat nem is tudunk megszűntetni, maximum enyhíteni, ellenben azt lehet nevetve is. És ez a könyv valami ilyesmit szeretne: őszintén beszélni rossz dolgokról, és azon nevetni egyet.

4. Elfogadó
Nagyon örülök neki, hogy a YA irodalomban egyre többször kerül elő az elfogadás valamilyen formában. Az egyik legjelentősebb része, hogy a főszereplő barátnője leszbikus, így a legfontosabb LMBTQ kérdések előjönnek, és a könyv megpróbál választ is adná rá, vagy csak egyszerűen bátorítani az embereket, hogy a szeretet nem probléma.
Másik nagy téma, ami egyre többször előjön a könyvekben, az a feminizmus. Igen, nagyon sokszor tényleg szót kell ejteni róla, hogy a tiniknek nem kell beállni a szülő kapcsolati mintáiba, lehet egészséges a kapcsolata, és nem kell elnyomva lennie (a könyv egyik legnagyobb kérdése, hogy Emma végig csak követni fogja Leont, vagy ki tud lépni ebből a „kapcsolatból” mely már semmilyen szempontból nem kapcsolat, mely visszavezethető a feminizmushoz is).
Ellenben nem kell megijedni, nem tolja az arcunkba a könyv, sokszor inkább megbújik két poén között. De van. Csendesen, apró lépésekben, jelen van. És ez nagyon jó érzés.

5. Mindennapi szituációk
Mindenki ismeri a szakítást, a randikat, az ötleteléseket a barátnőkkel, és a bulikat, amiket annyira vártunk. És a külső ellenére ezeket mindenki átélte kamaszként. Jó, lehet neked az anyukád nem vált el (vagy de…) és nem kezdett el egy sztriptíztáncossal járni, de pont ugyanilyen béna a kamasz szemszögből kb akármilyen ember a szülő életében. Nekem az egyik kedvenc részem, amikor Emma barátkeresés okán felkiált: nézzen szét a barátainak a barátai között. Nekem is megvan ez az élmény, amikor nem tudom, hol találok magamhoz való párt, és a nagy felfedezések után azt gondoltam, én voltam az első, aki ilyen jól kitalálta. Aztán persze nem, de egy kamasznak minden új, és nagyon vicces újra átélni ezt a kamaszérzést (ami számunkra már nem ciki, nem úgy, mint Emmának!)

6. Mert láthatod, mennyiféle pasi létezik
A könyv nagyon jól mutatja meg a pasitípusokat, és azt is, hogy nem kell rögtön belevágnunk mindenbe. Igen, van hogy rosszul sikerül egy randi, van, hogy nem rezgünk együtt a másikkal, vagy egyszerűen csak a social media felfújt lufija pukkan ki, és derülnek ki apróbb elferdítések (és lesznek irtózatosan vicces szituációk). Az ember, főleg ha tini, képes végletekben gondolkozni, hogy sosem fog kelleni senkinek, meg hogy öreg macskás nőként fogja leélni életét spoiler, a könyv pedig megmutatja, mennyi lehetőségünk van mégis, és hogy ne adjuk fel.

7. Pár nélkül is lehet boldog az életet
Bár a történet egésze arról szól, Emma mennyire be akar pasizni, mégis Emma és a barátnői történetéből is látható, hogy nem a pasitól kell várni a boldogságot. Nagyon jó volt, ahogy egy folyamatban láthatjuk, Emma hogyan talál vissza önmagához spoiler hogyan fedezi fel újra a dolgokat, ami boldoggá teszi, és hogyan lesz újra önálló személyiség, aki pasi nélkül boldog lehet.

Azt hiszem ebből is látszik, mennyire imádtam a könyvet. Zseniális volt a humorral, a mindennapi élettel, az őszinteséggel, és azzal, hogy ennyire Menőkönyves. Remélem még sok-sok ilyet olvashatok, ami ennyire friss, és ennyire fiatalos.

Annie1416>!
Chloe Seager: Randikatasztrófák

Nem értem ezt a kevés %-ot. Ennél azért jóval többet ér.
Szókimondó, őszinte, vicces!
Egy percet nem unatkoztam, sőt! Nagyon jókat nevettem.
Ciki, nem ciki, de több résznél is magamra ismertem. spoiler Hihetetlen, hogy tiniként mikre vagyunk képesek. :)
Amit vártam, megkaptam: 100%-ban kikapcsolt, és felvidított.

Enikő_Darai_Enii>!
Chloe Seager: Randikatasztrófák

Remek kikapcsolódást nyújtott ez a kis limonádé, amiken akkorákat nevettem, hogy zengett bele a ház is.
Az írónő stílusa rendkívül könnyen emészthető, emellett a végletekig őszinte és nyitott módon ír, ahogy már az előbb is említettem, példátlan humorral fűszerezve.
Elég elrugaszkodott a világtól, hiszen ennyi minden szerencsétlenül elsült randija egy lánynak sem lehet legalábbis remélem.
Lényeg, ami lényeg, hogy szuper szórakoztató volt és csak élvezni tudtam, habár hibái nyilvánvalóan voltak, de egészen eltörpültek Emma vicces, randizós kalandjai mellett.

Deziréé>!
Chloe Seager: Randikatasztrófák

Emma történetén nagyon sokat nevettem. Nem is gondoltam, hogy ennyire fog tetszeni a könyv. Örülök hogy elolvashattam.

Ferger_Jolcsi P>!
Chloe Seager: Randikatasztrófák

A főszereplő csaj nem teljesen normális, az már biztos! Sokszor idegesítő volt, sokszor fura és bizarr dolgokat művelt vagy gondolt. És persze általában elszúrta a dolgokat, legfőképpen a randikat, amiből a könyv címe is adódik, de ezen kívül is nagyon sok mindenben képes volt kudarcot vallani. Végülis, ha úgy vesszük, ez a könyv tökéletesen jól illusztrálja, hogy mit NE csináljunk egy randi vagy akár csak egy bármilyen beszélgetés során. A történet blogbejegyzésszerűen íródott, de néha követhetetlen volt, mert csapongott benne egy kicsit az írónő.

farkas_niki>!
Chloe Seager: Randikatasztrófák

Voltak benne szórakoztató részek, de összességében semmilyennek gondolom. Lapos volt a történet, Emma barátnőit pedig nem tudtam megkülönböztetni egymástól.

Gaby_Roney IP>!
Chloe Seager: Randikatasztrófák

Könnyed, lágy, pont olyan, amilyennek lennie kell egy csajos könyvnek. Nehezebb és tartalmasabb olvasmányok után, azt gondolom ez a könyv felüdülés lehet, annak, aki olvassa. Mindennapos történetnek is lehetne „elkönyvelni”, de tetszik az a nézőpont, amit az író hoz. Az a szemszög, amivel felvázolja az eseményeket.
Van benne humor, rózsaszín buborék felhő – bár ezt már a borító is sugallja, tehát minden ahhoz, ami egy délutáni bevackolós őszi naphoz szükséges. :)

Sari>!
Chloe Seager: Randikatasztrófák

Egynek elment,de nagyon sok probléma volt ezzel a könyvvel,de egy része azért élvezhető volt:)
Remélem soha nem leszek olyan,mint Emma Nash :D

Niitaa P>!

Figyelmeztetés! Semmiképpen NE HOZZ életre szóló döntéseket az alapján, hogy tetszik valaki.

Niitaa P>!

El kell foglalnom valamivel magam, hogy eltereljem a figyelmemet.
Visszamerészkedem Narniába.

Kapcsolódó szócikkek: C. S. Lewis: Narnia Krónikái
Niitaa P>!

Miért csak egy könyvet olvasunk félévenként? Azt akarják, hogy unatkozzunk?

Kapcsolódó szócikkek: könyv · olvasás
Niitaa P>!

Hogyan lehetséges, hogy mindaz, amit érzek, elfér bennem, ebben a kis szobában, ebben a kis házban?

Niitaa P>!

Talán ez az élet rendje… Folytonos újrakezdés.

Niitaa P>!

Elérkeztem abba a fázisba, amikor annyit vagy online, hogy már csak ürességet érzel. Hiába vonz a valódi világ egészséges bája, de mégsem vagy képes elszakadni a bizarr Youtube-videóktól és mások értelmetlen állapotfrissítéseinek böngészésétől. Minél több időt töltesz fent a hálón, annál kevésbé tűnik valószínűnek, hogy valaha is le tudsz jönni.

Niitaa P>!

A világ lakosságának FELE jelen van a közösségi oldalakon, és mindegyikünk több száz, akár több ezer másik emberhez kapcsolódik azokon… Közülük pedig mindenki számára akad valaki – talán éppen olyasvalaki, aki már amúgy is az életünk része, akivel talán már találkoztunk is, csak elsiklottunk felette.

Niitaa P>!

[…] Mert még mindig akarok az életemen alakítani, csak most már tisztábban látom, hogy eddig a helytelen úton jártam.

Niitaa P>!

Hogyan lehetséges, hogy bárkinek is ennyi energiája legyen reggel hétkor?

Emma Nash sorozat · Összehasonlítás