Halászok 18 csillagozás

Chigozie Obioma: Halászok Chigozie Obioma: Halászok

Egy ​feltörekvő nigériai család négy fiúgyereke, Ikenna, Boja, Obembe és Benjamin, miután banktisztviselő apjuk otthonuktól ezer kilométernyire kap állást, anyjuk tudta nélkül eljár a tiltott folyóhoz halászni. Hat hétig titkolóznak, amikor egy szomszéd leleplezi őket, de még az árulásnál is nyomasztóbb élmény számukra találkozásuk a környék veszélyes őrültjével, aki szörnyű jóslattal sújtja őket. Abulu azt jövendöli, hogy a legidősebb fivér egyik testvére, egy halász keze által leli halálát. Igyekeznek tudomást sem venni a jóslatról, de ettől fogva gyökerestül megváltozik az életük. Hiába próbálnak eleget tenni az apai elvárásnak, hogy orvos, pilóta, ügyvéd, mérnök váljék majd belőlük, lelkük mélyén érzik, hogy a tragikus sors beteljesülése ellen kell felvenniük a harcot.
Az egyszerűnek látszó, biblikus-mitologikus történet a klasszikus és a modern, a hagyományos és az új konfliktusából nő nagyívű, friss hangú regénnyé.

Chigozie Obioma (1986) fiatal, elsőkönyves… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2015

stílus: 5
szereplők: 4
élmény: 4
mondanivaló: 4

Brutális volt ez a regény, a téma igen megterhelő és szörnyű. Az európai és afrikai hatás, a régi és az új ötvözete nem hoz ki semmi jót. A család teljes felforgácsolását és az egyén kiúttalanságát eredményezi ez a kombináció. Nem annyira Nigéria történelmén és politikáján van a hangsúly, inkább a hangulat, a közérzet, a mindennapok vannak a középpontban, és ezt teljesen jól megragadta és átadta.
Mégis valahogy az egész olyan nyomasztó. Nem lesz jó emlék. A testvéri szeretet mire vesz rá? A vetélkedés, a rossz sejtelmek a másikról, a gyanúsítgatások és a jóslat – átok beteljesedése tragédiák sorát idézte elő.

Dominik_Blasir>!
Chigozie Obioma: Halászok

A Halászok úgy a „mi lett volna, ha…” története, hogy közben a felszínen egy pillanatig sincs hiányérzetünk. Elmondja a fájdalmakkal, tragédiákkal, súlyos szenvedéseket átélő emberekkel teli cselekményét, de talán a lehető legmértéktartóbb módon. Nincs kilengés, nincs olyan érzelmi háló, ami beterítene minket, Obioma ennél sokkal visszafogottabb. És mégis „működik”, mégis a hatása alá kerülünk, mégis ott találjuk magunkat Nigéria fülledt vidékén, ahol fúj a harmattan, ahol fiúkból halászok lesznek, hogy aztán közbeszóljon a látszólag értelmetlen és igazságtalan sors, ami ellen mintha tehetetlen lenne az ember.
Számomra mégis leginkább a visszanézés, az emlékezés és a feldolgozás regénye. Amikor évek múltával már más szemmel láthatjuk a minket átformáló eseményeket, már higgadtan, düh, harag vagy könnyek nélkül tudunk szemlélni olyan pillanatokat, amiket korábban képtelenségnek tűnt feldolgozni. Még mindig fájdalmas, de közben szükségszerű is, és az eltelt évek miatt már nem éljük át olyan intenzíven azt a bizonyos eseményt. Ha szövegszinten vizsgálom: a visszafogott narrátor így érvényesülni tud, jóllehet pont ezzel távolít el minket az élménytől – ami ennek hatására ugyan kiegyensúlyozott és stabilan jó, mégsem olyan emlékezetes, mint esetleg várná az olvasó. Én legalábbis vártam volna.
Bővebben: http://ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2018-05-31+…

Pumukli82>!
Chigozie Obioma: Halászok

Az elején kicsit nehezen rázódtam bele, idegen volt a környezet. Ilyenkor mivel nem fantasy stb regényt olvasok segítségül szoltam hívni a Maps utcaképeit, hogy jobban el tudjam képzeni az adott várost. Utána jobban bele tudtam mélyedni a regénybe. Furcsa volt számomra a gyereknevelés és a babonaság ennyire kéz a kézben jár. De ilyen irások és érdekességek miatt is szeretek különböző kultúrákról olvasni. Nekem ez a könyv kicsit közelebb hozta Nigériát. Érdekes volt látni egy család müködését, a szomszédok és a szűk környezet napjait és azt hogy a hagyomány a babona miként képes építeni vagy rombolni….

Chigozie Obioma: Halászok

Sokkal több misztikumra számítottam, és azt hittem, Nigéria is nagyobb hangsúlyt kap majd a történetben, de inkább csak a zavaros politikai helyzetbe nyerhettünk bepillantást. Amivel pont nem tudtam sok mindent kezdeni, de ez nyilván csakis az én hiányosságom. Azért szívesen merültem volna el jobban a hiedelemvilágban, a fülszöveg alapján sokkal többet vártam volna.
Elsősorban az afrikai helyszín és a jóslat keltette fel a figyelmemet, de nem nyűgözött le maradéktalanul a történet. Szerintem ez teljes mértékben egy önbeteljesítő jóslat volt, gyakorlatilag hülyeségnek is tekinthették volna a fiúk, erre Ikenna rögtön készpénznek vette Abulu szavait és ő maga távolodott el a testvéreitől. Akik aztán szépen folytatták is ezt a hagyományt, és rögtön borítékolni lehetett, hogy mi lesz a vége. Kár, nekem jobban tetszett volna, ha inkább csak legyintenek a jóslatra vagy küzdenek ellene, aztán mégis valóra válik.
Az író stílusa érdekes, nekem néha már kicsit sok volt a naturalizmus és voltak unalmasabb részek, de van benne jó néhány nagyon szép és értékes gondolat, amik aztán vissza is térnek időnként. Valahogy kicsit távolságtartónak éreztem, ami miatt nem is volt rám akkora hatással, mint szerettem volna.
A vége viszont igazán remek húzás, gyakorlatilag lehetne is elölről kezdeni az egészet.

Maloufe>!
Chigozie Obioma: Halászok

Az értékelésem elég jóindulatú, de gyenge négyesnél nem adnék rosszabbat neki. A könyvnek voltak nagyon értékes, elgondolkodtató alaptézisei. Az olykor túl terjengős részektől eltekintve igazán érdekes volt a nigériai kultúra megismerése, amely mindig tartalmazott némi politikai színezetet. Alapvetően igen érdekes leírását adta a keresztény vallásosság és a népi babona és hiedelemvilág keverékének.
A történetben igencsak érdekes volt, hogy a jóslatra fűzi fel a cselekmény fő szálát, ez innovatív volt, azonban a könyv ismertetésében igencsak sikerhajhász, hogy a könyv tulajdonképpen a jóslat elleni harcról szól, hiszen a fiúk igen gyorsan megindulnak a lejtőn és hoznak rossz döntéseket. Szerintem a könyvismertető e tekintetben egyáltalán nem állja meg a helyét, már igencsak az elején kiderül és realizálódik, hogy önbeteljesítő jóslatról van szó. Minden könyvben szereplő fiú: a bátor Ikenna, a kedves Boja, a művelt Obe, az érzékeny Ben és a kistestvérek igazán szerethető ifjak. Sajnos hiába feltörekvő és értelmiségi családi háttér, az értékmentén történő nevelés, ha a félelemnek sikerül gyökeret verni az emberek szívében, mert nem látnak tisztán. A döntéseik és szemléletük olyan ingatag lesz, mint Nigéria politikai helyzete.

halrudacska P>!
Chigozie Obioma: Halászok

Azt hiszem ez volt az év szenvedése, nagyon lassan értem a végére, sokszor kézbe venni se volt kedvem. Nehéz volt ítélkezés nélkül olvasni, annyira távol áll tőlem ez a világ, ahol teljesen normális korbáccsal nevelni a gyerekeket és még az asszonynak is kijár olykor egy-két pofon.. Az alap konfliktus meg sem történt volna, ha az apa otthon marad a családjával és nem csak kéthetente látogat haza. Az anya pedig küszködhet a 7(!!) gyerekkel, 4 kamasz együtt eleve időzített bomba. Egy önbeteljesítő jóslat töténete ez, én is több mágiára számítottam. A nehézségek ellenére nem bánom, hogy elolvastam, de tényleg nem sok örömöm telt benne.

Kooczka>!

[…] szüleink rendszerint igbó nyelven beszéltek velünk, miközben mi Akure nyelvét, a jorubát használtuk egymás között. Bár az angol szintén hivatalos nyelv volt Nigériában a formális nyelv szerepét töltötte be, amelyen az ismeretlenekkel és a családunkhoz nem tartozó személyekkel váltottunk szót. Ha az ember váratlanul angolra váltott, amikor a barátaival vagy a rokonaival beszélt, azzal valóságos krátereket hasíthatott a beszélő felek közé, így hát szüleink csak az ehhez hasonló alkalmak során szóltak hozzánk angolul, amikor ki akarták rántani a lábunk alól a talajt szavaikkal.

Belle_Maundrell >!

Egyszer azt hallottam, hogy a félelem elsorvasztja azt, akinek birtokba vette a szívét […]

121. oldal, 7. A solymár

Kapcsolódó szócikkek: félelem
Belle_Maundrell >!

Akit az istenek el akarnak pusztítani, arra őrületet küldenek.
Igbó közmondás

105. oldal, 6. Az őrült

Kapcsolódó szócikkek: őrület

A gyűlölet egy pióca:
Rátapad az ember bőrére, belőlünk táplálkozik, és kiszipolyozza az erőt a lelkünkből. Megváltoztat minket, és addig nem távozik, amíg az utolsó csöpp békét ki nem szívta belőlünk.

234. oldal, 13. A pióca

Kapcsolódó szócikkek: gyűlölet
Belle_Maundrell >!

De a bánat olyan, akár egy függöny, amelyet csak félrehúznak a sarokba, hogy napközben fény áradhasson be a szobába; a függöny attól még ott marad, türelmesen várja, hogy leszálljon az éjszaka, és visszakerüljön a helyére.

267. oldal, 14. A leviatán

Kapcsolódó szócikkek: bánat
Belle_Maundrell >!

Azt akarom, hogy olyan halászok legyetek, akik jó álmokat halásznak ki maguknak, akik addig nem nyugszanak, amíg az övék nem lesz a legnagyobb fogás. Azt akarom, hogy szilaj és erős, eltántoríthatatlan és megállíthatatlan halászok legyetek.

47. oldal, 3. A sas

Belle_Maundrell >!

– […] Hát nem tudod, Ada, hogy bármit lásson is a szem, attól még nem fog vért könnyezni? Hát nem tudod, hogy nem létezik olyan veszteség, amelyet ne lennénk képesek lebírni?

213. oldal, 11. A pókok

Kapcsolódó szócikkek: veszteség
Belle_Maundrell >!

Obembét folyamatosan formálták, alakították az általa olvasott könyvek, és a látomásaivá váltak. Hitt abban, amit olvasott. Ma már tudom, hogy amiben hiszünk, az gyakran állandóvá válik, és ami állandóvá válik, az elpusztíthatatlanná is válhat.

223. oldal, 12. A kopó

Pumukli82>!

– Hát nem tisztelitek az Urat, mi?
Már megtanultuk, hogy amikor egy idősebb személy kérdés formájában tesz szemrehányást nekünk, még akkor is udvariatlan dolog felelni, ha valóban akad válaszunk az illető kérdésére, így hát Solomon inkább csak bocsánatot kért az öregtől.