Auschwitz ​és utána 4 csillagozás

Charlotte Delbo: Auschwitz és utána

A ​föld, amely most először csupasz, most először száraz, felhagyott a szédítő vonzással, hagyni magunkat lecsúszni a földre, belesiklani a halálba, mintha a hóba – a felejtésbe – elengedni magunkat – nem parancsolni többé a karnak, a lábnak, a megannyi apró izomnak, hogy mindegyik tartsa magát, hogy állva maradjunk – hogy élve maradjunk – csúszni – hadd csússzunk bele a hóba – hadd csússzunk bele a hótól puha ölelésű halálba.
A ragadós sár és a koszos hó helyett most először volt por.
Száraz por naptól langyos
nehezebb meghalni a porban
nehezebb meghalni, amikor süt a nap.

A kétezres években, amikor a nemzetközi nőnap alkalmából a párizsi Panthéon homlokzatára kifüggesztették az egyenjogúságért való küzdelem kilenc emblematikus női alakjának fényképét, Simone de Beauvoir és Marie Curie mellett Charlotte Delbo (1913-1985) francia írónő is ott szerepelt a legnagyobbak között.
Delbo 1941-ben azzal a szándékkal tért haza egy dél-amerikai színházi… (tovább)

Múlt és Jövő, Budapest, 2021

Rákhely_Mónika P>!
Charlotte Delbo: Auschwitz és utána

Újra kell olvasnom a Sorstalanságot. A párhuzam miatt. Ezek a 'szerencsés' lányok, nők (és természetesen férfiak is, de ebben a történetben leginkább a nők voltak hangsúlyosak), akik túlélték, hazamentek és nem találtak 'haza' mégsem, mint Kertész Köves Gyurija. Ez az a Holokauszt könyv (a Sorstalanság mellett), az általam olvasott sok közül, amely a leginkább megérteti az emberrel, hogy Auschwitz (és társai) után nincs már, nem lehet normális élet. Ők – sajnos, teljesen érthetően, hisz más nem igazán lehetséges az embertelen poklot átélve – a látszat mögött továbbra is Auschwitzban léteznek belül, örökre bevésődött és nem hagyja őket élni, a szó átvitt értelemében, de sok esetben szó szerint sem. Azok sorsát is ez határozza meg, akik látszólag normális életet élnek, próbálnak élni. És tovább hordozódik utódaikban is, mint transzgenerációs trauma. És hihetetlen, hogy az író(nő) szinte rögtön a szabadulás után elkezdte írni ezt a különleges, 'szépirodalmi igényű' visszaemlékezést (talán terápiás célból is) egyben elmélkedést az emberi jóságról és aljasságról, megrázó verses betétekkel. Az irodalmiságát nem ragozom, megtette a hozzáértő elemző a kötet utolsó pàr 10 oldalán. Mindenkinek olvasni kellene.

SzBee>!
Charlotte Delbo: Auschwitz és utána

Nem sok túlélő történetét olvastam még, a könyvtár polcán bukkantam rá erre a kiadásra, most látom, hogy nem is régen készült el a magyar fordítása. Az írónő, ha jól értettem, fiktív szereplők, illetve saját alteregójának szemén keresztül is elmeséli a tábor alatti és utáni tapasztalatokat. Hamar elolvastam mind a verseket, mind a külön szemszögekből írt visszaemlékezéseket. Nagyon egyedi megközelítési módot kap az olvasó, nagyon magával ragadott, amikor a női sorsközösséget mutatja be az írónő. Hogy milyen bátran és kitartóan tartották egymásban a lelket és az életet, példaértékű összetartás a sok borzalom közepette. Sokan még húszévesek sem voltak, és akik túl tudták élni, lelkük megöregedett, és egy kiüresedett létállapotban maradtak a hazatérés után, már aki volt olyan szerencsés, hogy várta még valaki. S úgy kellett tovább lépniük, hogy nem tudta senki megérteni őket. Sem azt, hogy mit élhettek át, sem azt, hogy milyen érzéseik, traumáik maradtak Auschwitz és a többi tábor utóhatásaként, egyszerűen felfoghatatlan az, milyen lelki terhekkel kellett/ kell a túlélőknek leélni életük hátralévő részét, mindennapjaikat. A könyv felénél kicsit félbe kellett hagynom az olvasást, lelkileg többet akkor már nem tudtam befogadni, csak reggel tudtam folytatni. A kiadás minden sorát ki lehet idézni, akit érdekel ez a korszak, mindenképpen olvassa el.

apple_pie>!

Nem élek. Nézem azokat, akik igen. Felületesek, tudatlanok. Valószínűleg épp ilyennek kell lenni, hogy éljünk, hogy végigéljük az élet idejét. Ha bennük is meglenne az a tudás, ami bennem, ők is olyanok lennének, mint én. Nem élnének. Azért mondom neked mindezt, mert csak egy hozzám hasonlónak mondhatom, mert te megérted. Még csak mondanom sem kellene. De te, te meg tudod nekem magyarázni, miért nem élek, miért csinálom mindazt, amit az élők, miközben nem vagyok közülük való, idegen vagyok közöttük, örökös kényszerben, hogy megjátsszam magam, csak hogy megtűrjenek maguk között? Nem mehetek közéjük fedetlen arccal. Azt hinnék, a mindennapi kis életük, az apró-cseprő dolgaik és a kis terveik, a múló szenvedélyeik és a tovaszálló vágyaik miatt megvetem őket. Pedig, ha valamiért úgy küzdöttünk, ahogy küzdöttünk, ha valamiért tartottuk magunkat, az éppen azért volt, hogy az embereknek csakis apró vesződségeik legyenek, rájuk mért vésződségek, hogy ne sodorja el őket, ne zúzza porrá vagy ne repítse önmaguk fölé a történelem vihara, hogy ne kelljen választaniuk hősiesség és gyávaság, mártíromság és feladás között, hogy rátaláljanak az életre, kisebb és nagyobb örömeire, tragédia nélkül.

292-293. oldal; Mado

apple_pie>!

Új életet kezdeni, micsoda kifejezés… Ha van valami, amit nem lehet újracsinálni, ha van valami, amit nem lehet újrakezdeni, az bizony az életünk. El lehetne tüntetni és újrakezdeni… Eltüntetni, és a helyére újat írni… Nem tudom, hogyan lehet. Akik ezt csinálták, vajon hogyan csinálták? Beültettek egy élettelen szív mellé egy másikat? Honnan a vér, ami ezt a pótszívet megdobogtatja?

385. oldal; Françoise

apple_pie>!

Mindenki vitte magával az emlékeit, az emlékeinek egész súlyát, a múltjának egész súlyát. Érkezéskor meg kellett válni mindettől. Belépni meztelenül kellett. Azt mondjátok, mindenétől meg lehet fosztani egy emberi lényt, az emlékezetét leszámítva. Nem tudjátok. Először az ember-voltától fosztják meg, és az emlékezete ekkor hagyja el. Az emlékezet lehámlik, akár az égett bőr. S hogy így megfosztottan, lecsupaszítva is túléli, ezt nem értitek. Én pedig nem tudom megmagyarázni nektek. Mármint azzal a néhánnyal kapcsolatban, aki túlélte. A megmagyarázhatatlant csodának nevezik. És a túlélőnek most meg kell kísérelnie visszahódítania az emlékezetét, vissza kell hódítania mindazt, ami korábban a birtokában volt: a tudását, a tapasztalatait, a gyerekkori emlékeit, a kézügyességét és az intellektuális képességeit, az érzékenységét, a nevetésre, az álomra, a képzeletre való hajlamát. Ha nem méritek fel, micsoda erőfeszítésébe került neki mindez, nem érdemes azon törnöm magam, hogy megpróbáljam megértetni veletek.

apple_pie>!

Ma már nem vagyok biztos benne, hogy amit írtam igaz.
De abban biztos vagyok, hogy az igazat mondja.

5. oldal; Vissza már egyikünk se tér (mottó)

nincsenek gyógyíthatatlan sebek
Mondtam magamnak
aznap
mondhatnám naponta elég az se lenne
nem tudok hinni benne.

apple_pie>!

De van egy pályaudvar, ahol az érkezők éppen azok, akik indulnak
     olyan pályaudvar, ahová az érkezők soha nem érkeztek meg, ahová az indulók soha nem jöttek vissza
     ez a világ legnagyobb pályaudvara.
     Erre a pályaudvarra érkeznek, akárhová valók is.
     Ide érkeznek hosszú napok és éjszakák után
     miután egész országokat szeltek át
     ide érkeznek gyerekekkel, az egészen kicsikkel is, akiknek nem való az utazás.
     Magukkal hozták a gyerekeket, mert erre az útra az ember nem hagyja otthon a gyerekét.
     Akiknek volt, magukkal hozták az aranyat is, mert azt gondolták, az arany hasznos lehet.
     Mind magukkal hozták, ami a legdrágább nekik, mert az ember nem válik meg attól, ami drága a szívének, ha messzire indul.
     Mind magukkal hozták az életüket, főként az életüket kellett magukkal hozniuk.
     És amikor megérkeznek
     azt hiszik, az elképzelhető
     pokolba
     érkeztek. Pedig nem is hittek benne.

7-8. oldal; Érkezési oldal, indulási oldal

Kapcsolódó szócikkek: Auschwitz
apple_pie>!

Tudni szeretnék, hol vannak. Nem tudják, hogy ez itt Európa közepe. Keresik a pályaudvar nevét. Ennek a pályaudvarnak nincs neve.
     Ennek a pályaudvarnak számukra soha nem is lesz neve.

9. oldal; Érkezési oldal, indulási oldal

Kapcsolódó szócikkek: Auschwitz