A ​természet csodái 1. (A természet csodái 1.) 24 csillagozás

Az állatvilág képekben
Charlie Bood: A természet csodái 1. Charlie Bood: A természet csodái 1.

Tudtad-e, hogy a földi malac Afrika egyik leghasznosabb állata? Kordában tartja a hangyákat és a termeszeket azzal, hogy nagy mennyiségben eszik meg ezekből a rettegett apróságokból.
Vagy tudtad-e, hogy a prérikutyák városokban laknak saját „polgármesterekkel”?
A Madagaszkár szigetén élő véznaujjú maki a harkály szerepét játssza azzal, hogy a fatörzsekben turkál és kutat a rovarok után. A középső ujja hosszú, vékony szerszámmá alakult, amellyel kiszedi a rovarok lárváit.
Ez csak néhány példa azokra az érdekes állatokra, amelyekről A TERMÉSZET CSODÁI idei kiadásában olvashatsz.

A TARTALOMBÓL:
Az erdei szalonka szeme a tarkóján van.
A szöcskének a mellső lábán van a füle.
A tüskés harcsa kicsinyei a papa szájában alszanak.

Interprint, Budapest, 1990
48 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630277069 · Fordította: Vida Gellért
Interprint, Budapest, 1988
48 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630257432 · Fordította: Vida Gellért · Illusztrálta: Charlie Bood

Charlie Bood: A természet csodái 1. Az állatvilág képekben

Jobb lett volna, ha jobban odafigyelnek, mert az egyik bekezdés pl. úgy ahogy van be lett illesztve egy másik kép alá is, ahol semmi keresnivalója, ellenben az odaillő szöveg hiányzik.
Néhol emberi, néhol állati oldalról elég kegyetlen dolgok vannak benne, szóval nem ajánlanám egészen kicsi gyerekeknek, bár aztán ki tudja, lehet, hogy ők immunisak az ilyesmire.
Amúgy tetszett, sok okosság van benne, és szépek a képek is. (De kezdek kételkedni benne, hogy ebben a sorozatban olvastam a lemmingek vándorlásáról.)

nienor82

Charlie Bood: A természet csodái 1. Az állatvilág képekben

Megvolt (remélem még meg is van) belőle egy pár darab. Szerettem nézegetni, olvasni ezeket a füzeteket. Emlékszem, biológia-felmérés előtt mindig áttanulmányoztam őket, és fel is tudtam használni egy-két tudnivalót belőle. Gyerekeknek nagyon jó olvasmány.

Lahara ISP

Charlie Bood: A természet csodái 1. Az állatvilág képekben

Nekem sosem volt meg, de attól függetlenül imádtam.

bodr

Charlie Bood: A természet csodái 1. Az állatvilág képekben

Csak az első rész volt meg, pedig nagyon vágytam a többire is.

PogiB

Charlie Bood: A természet csodái 1. Az állatvilág képekben

Maga a sorozat igazán remek. Minden állat egy oldal hírnevet kap, ahol aztán valami érdekeset, meglepőt, humorosat, édeset, ijesztőt, szépet, … tudhatunk meg róla. Mindezt sok kis képpel tarkítva, ami nagyon-nagyon fontos szerepet játszik abban, hogy még informatívabb és olvasmányosabb (kevesebb szöveg fér el a lapon) legyen.
Sajnos ebben a részben azok az állatok szerepelnek, amik hidegen hagynak (madarak, halak, bogarak). Semmi életveszélyes pók, kígyó, nagy testű ragadozó. És ha így, az unalmas állatokkal is egy ki tudott csalni belőlem egy négyest, akkor ez egy nagyon szuper sorozat kevésbé szuper darabja.

kutjus

Charlie Bood: A természet csodái 1. Az állatvilág képekben

Gyermekkorom egyik kedvence volt. A mai napig nagy becsben őrzöm a sorozatot.

psn

Charlie Bood: A természet csodái 1. Az állatvilág képekben

Napokig olvastam, szinte minden „cikket” többször is – és így volt ez a sorozat összes tagjával. Nagyon jó emlékek…

tgorsy

Charlie Bood: A természet csodái 1. Az állatvilág képekben

A gyerekeimnek vettem, de én is szerettem.

Szávitrí SP

A D-vitamin a napsugaraktól kerül az állat bundájába. Amikor a kutya és a macska nyalakszik, ezt nem csak tisztasági vágyból teszi. Az életfontosságú vitamin rákerül a nyelvére, onnan testébe jut.

Kapcsolódó szócikkek: D-vitamin
Szávitrí SP

A dögön élő keselyűk fertőzési veszélynek teszik ki magukat. Ezért a nyakuk csupasz vagy majdnem csupasz, így könnyebb tisztántartani. Nagy magasságban tartózkodnak, ahol az ibolyántúli sugárzás fertőtleníti a nyakukat és a fejüket.

imma A+P

Kevés állat olyan játékos, mint a vidra. Megfigyeltek vidrákat, amelyek kis köveket dobáltak a vízbe, utánuk ugorva lemerültek és közvetlenül a fenék előtt kapták el a követ. Nemcsak a kölykök, hanem a felnőtt állatok is játszanak. Télen egész vidracsaládokat lehet látni, amint a vízparton „szánkóznak”. Jó magasra felmásznak a parton, aztán a hasukon csúsznak le a lejtőn. Órákat is eljátszanak a lejtős parton – csupán azért, mert jól érzik magukat.

Kapcsolódó szócikkek: vidra
Szávitrí SP

Ha kézbe veszünk egy szöcskét, elkezdi rágni az ujjunkat. Régen gyakran használták szemölcsök eltávolítására. Ezért szemölcsevőnek is mondják. Különösen a nagy, barnás Dectius verrucivorust alkalmazták erre.

Charlie Bood: A természet csodái 1. Az állatvilág képekben

Kapcsolódó szócikkek: szemölcsevő szöcske · szöcske
imma A+P

Az elefántok segítenek bajba jutott társuknak. Megfigyelték, hogyan gyűlnek össze egy elpusztult elefánttehén körül. Először megpróbálják „felébreszteni”. Kétségbeesetten próbálkoznak. Mikor ez nem sikerül, elkezdik „mesterségesen etetni” fűvel és más növényekkel. Több óra hosszat is állnak így egy tetem körül, akár alkonyatig is, ha nem zavarják meg őket. Aztán fűcsomókat tépnek ki és ágakat törnek le, amelyekkel betakarják halott társukat.

Kapcsolódó szócikkek: elefánt
imma A+P

Alig érnek partra az első nőstények, máris megkezdődik az ellés. Sajátságos, ellés közbeni szokásuk, hogy a fájások közben homokot és kavicsokat dobálnak a testükre.

6. oldal, Az elefántfókának 100 felesége van

Kapcsolódó szócikkek: elefántfóka · szülés
imma A+P

Sven Nilsson svéd zoológus már a 19. században felfedezte, hogy a görény leharapta vagy eltörte a békák lábát. A zsákmányt ezután élő vágóállatként tartja az odújában. Az is megesett, hogy békáikat egy kis szigeten helyezték el a mocsárban, lábukat eltörték, így azok nem tudtak elmenekülni.

Kapcsolódó szócikkek: görény
Szávitrí SP

Az éti csigát a katolikus szerzetesek vezették rá az étlapra. „Halnak” számított, így böjtben is fogyasztható volt. Magyarországról nagy mennyiségben exportálják.

Kapcsolódó szócikkek: éti csiga
Szávitrí SP

Márciusban, a tavasz első hónapjában már melegít a nap, és érezzük, hogy közeleg a tavasz. A hosszú tél után reménykedve nézünk körül, keresve a jeleket. A tavasz voltaképpen szélhámos. Tele van hamis jelekkel. A citrom- és csalánlepkék már március első napjaiban életre kelhetnek, de egy hirtelen fagyhullámtól éppoly gyorsan el is pusztulhatnak. Lényegesen biztosabb jelei a tavasznak a földi poszméhek.

Kapcsolódó szócikkek: citromlepke · csalánlepke · március · poszméh · tavasz
Szávitrí SP

Mindenki tudja, hogy a szöcskék és tücskök kedvesüknek „hegedülnek”. közöttük a zöld lombszöcske a játékmester. Míg a kisebb szöcskék a hátsó lábukat használják „vonóként”, a lombszöcske „vonója” az egyik szárnyában van. Vagyis a hangszerét a hátán hordja. A lombszöcskéket leginkább meleg őszi estéken hallani. A zöld lombszöcske egyik legnagyobb rovarunk. A homlokától a szárnya hátsó végéig 6 centiméteresre is megnő.

Kapcsolódó szócikkek: zöld lombszöcske

A természet csodái sorozat · Összehasonlítás