A ​második görbe 8 csillagozás

Gondolatok a társadalom megújításáról
Charles Handy: A második görbe

Charles ​Handy menedzsmentguru A második görbe című könyvében bepillantást enged a jövőbe. Bemutatja, milyen kihívásokkal és lehetőségekkel szembesülünk majd az oktatás, a munka, a házasság, a családi élet, a demokrácia és a kormányzás területein. Megvizsgálja az aktuális trendek fenntarthatóságát, és felhívja a figyelmet a bizalomra épülő társadalom veszélyeire.
A szerző szerint ideje újragondolni szerepeinket – diákként, szülőként, munkavállalóként vagy szavazóként –, mivel a jövő társadalmában az eddigiektől különböző célokat kell majd kitűznünk és megvalósítanunk. Provokatív, elgondolkodtató és inspiráló esszéiben nemcsak azokat a kérdéseket veti fel, amelyeket előbb-utóbb mindannyiunknak fel kell tennünk – de a lehetséges válaszokkal új irányokat is kijelöl.

Charles Handy társadalom- és szervezetfilozófus, korunk egyik legnagyobb kortárs gondolkodója. Egy olajipari cég menedzsereként kezdte pályafutását, majd a vezetéstudomány témakörében kutatott,… (tovább)

HVG Könyvek, Budapest, 2016
HVG Könyvek, Budapest, 2016

Robert Francis Kennedy

Charles Handy: A második görbe

Charles Handy: A második görbe Gondolatok a társadalom megújításáról

A szerző sok fontos témát érint a könyvében, talán emiatt, egy kicsit csapongónak érzem. A fejezetek viszont önállóan is olvashatóak, és önmagukban is megállják a helyüket – bár van egy logikai vezérfonal is, ami miatt mégis jobb az elejétől a végéig olvasni.

Annak ellenére adok 4,5 csillagot, hogy érzésem szerint a szerző a problémák diagnosztizálásában ugyan kiváló, de a megoldási javaslatait kidolgozatlannak tartom, és sokszor nem is értek egyet. Visszatérő motívum, hogy a „gazdagokat” kell valamilyen formában adóztatni, és hogy a különféle társadalmi problémákra az adóztatás lehet a megoldás, de ezt elnagyoltnak gondolom. Végülis, ennyi téma érintése egyébként sem tenné lehetővé a szakpolitikailag megalapozottabb, pontosabb javaslatok kidolgozását – viszont a könyv elgondolkodtat, inspirál, kellően le tud kötni, és rengeteg értékes gondolatot tartalmaz.

TDorci>!

Ahogy egyszer Robert Kennedy mondta, a GDP „sem az eszünket, sem a bátorságunkat, sem a bölcsességünket, sem a tanulást, sem az együttérzést, sem a haza iránti elkötelezettségünket nem méri: egyszóval mindent mér, csak azt nem, amiért érdemes élni.”

Kapcsolódó szócikkek: Robert Francis Kennedy
invincible>!

Hacsak nem vagyok elég fegyelmezett ahhoz, hogy kikapcsoljam az összes technológiai kütyümet, nem kevésbé, hanem még inkább a rabszolgájává válok. Napjainkban nem a vallás az emberek ópiuma – mint ahogy egykoron Marx Károly állította –, hanem az okostelefon. Míg egykor az ember a rózsafűzérrel vagy a morzsolójával vigasztalódott, ma egyesek képtelenek egy helyben ülni úgy, hogy ne bámulják a kezükben a kis képernyőt, ne küldözgessenek üzenetekel boldog-boldogtalannak, szinte automatikusan a „Válasz mindenkinek” gombra kattintva, a „Törlés” gombot pedig szinte mellőzve.

TDorci>!

Ha nincs kivel megosztani az életet, az ahhoz hasonlítható, mint amikor valaki nézi, ahogy nő a fű: unalmas, magányos és értelmetlen.

invincible>!

Az életről a legtöbbet úgy tanulunk, hogy megélünk dolgokat, támogatott gyakorlással.

invincible>!

Nálunk a családban az a szabály, hogy befektetési céllal körültekintően szabad kölcsönt felvenni, de fogyasztásra nem.

invincible>!

Jean-Paul Satre egyszer azt állította, hogy a legjobb ajándék, amit egy apa a gyermekének adhat, az, ha fiatalon meghal. Jómagam közöltem a gyermekeimmel, hogy én nem szándékozom ilyen nagylelkű lenni, de bízom benne, hogy nem fogják a szükségét érezni annak, hogy nekem vagy az anyjuknak megindokolják, miért élnek úgy, ahogy, mert azzal csak elhalasztják az élet valódi céljának keresését.

Sándorné_Szilágyi_Kata>!

Ha minden eladó, az a gazdagok és a szegények közötti különbséget teszi hangsúlyosabbá. Felségemmel nemrég Malawiban jártunk, hogy megismerkedjünk egy mikrofinanszírozási kezdeményezéssel, és ellátogattunk azokba a falvakba, ahol olyan nők laktak, akik ezekből a mikrohitelkből indították el a saját vállalkozásukat. Otthonaik egyszerű sárkunyhók voltak. Olyan parányiak, hogy nagy családjuk tagjai lefekvéskor a lakás minden négyzetméterét igénybe vették. Vagyonuk nem volt. Senkinek se. Mind egyenlőek voltak, csak a személyiségük volt különböző. Mindössze azon aggódtunk, hogy e vállalkoszószellemű nők közül néhányag esetleg feldúlják ezt a harmonikus állapotot, ha netán túl sikeressé válnak, mert a pénz különbségeket szül. Szomorú, de igaz. A piac hasznos ugyan, de nem jó mindenre. S nem is mindig működik úgy, ahogyan kellene.

Sándorné_Szilágyi_Kata>!

Mint mondják, a pénz olyan, mint a trágya, amelyet szét kell teríteni, mert ha egy halomba rakva magára hagyják, bűzleni kezd.

Sándorné_Szilágyi_Kata>!

Egy üzleti közösség igazi felelőssége minden bizonnyla az, hogy a társadalom egésze számára gazdagságot teremtsen, hogy előállítsa azokat az árukat és szolgáltatásokat, amelyekre a vevőinek szüksége van, munkát és megfelelő életmódot biztosítson dolgozói számára, mindezt tisztességes áron, és közben nem ártva az őket körülvevő környezetnek – más szóval hogy a lehető legjobb módon végezzék a munkájukat, és nem csupán saját maguk, hanem az összes érintett hasznára, s ameddig csak lehetséges, ezt így folytassák.

Sándorné_Szilágyi_Kata>!

Változtassuk meg a szavainkat, és ezzel a gondolkodásmódunkat kezdjük megváltoztatni! Ez pedig már a viselkedésünk változásához fog vezetni.