A ​tizenhárom hold 20 csillagozás

Charles Frazier: A tizenhárom hold

A ​kortárs amerikai próza egyik jelentős szerzője, aki Hideghegy című regényével a magyar olvasót is meghódította, ezúttal is a tizenkilencedik század középső harmadába, a polgárháború előtti és alatti időkbe kalauzol, a térképen fehéren hagyott Indián Területre. A tizenhárom hold hőse és öniróniától sem mentes narrátora, Will Cooper élete végéhez közeledve a szerelem, a szerencse, az otthon és az otthontalanság kérdésein töpreng. Története tizenkét évesen kezdõdik: szolgasorba adják, a Cseroki Terület határán kell önállóan vezetnie egy kis kereskedőállomást. Will ekkor ismerkedik meg élete két meghatározó apafigurájával: a cseroki indiánok törzsfőnökével, az emberi tartást megtestesítő, ugyanakkor magánéletében esendő Medvével, és a cinikus, ám nem kevésbé nagyszabású fehér indiánnal, a déli telepes Featherstone-nal. Életre szóló szerelme is itt, ebben az érintetlen tájban lobban fel Claire iránt, és úgy beleég a sorsába, akár a tenyerébe egy véletlenül megmarkolt vasnyárs. Hogyan… (tovább)

Eredeti mű: Charles Frazier: Thirteen Moons

Eredeti megjelenés éve: 2006

Magvető, Budapest, 2008
450 oldal · ISBN: 9789631426281 · Fordította: Nagy Gergely

Hörcsibald
Charles Frazier: A tizenhárom hold

Jó könyv. Számomra új szemszög és ismeretanyag, mivel lényegében semmit nem tudtam az indiánok kiűzetéséről. A nyelvezet ugyanolyan szép, mint a Hideghegynél megszokhattuk.

sünkap
Charles Frazier: A tizenhárom hold

Azért elég hosszú volt. De jó. Nekem volt egy kis Vonnegut-os érzésem, ami a stílusát illeti.

nagysas
Charles Frazier: A tizenhárom hold

Lassú, simogató, andalító. Időnként túl lassú, túl aprólékos. Érezhetően nagy kutató munka van mögötte, de szerintem nem kellett volna minden egyes információt beleírni ebbe a regénybe. Továbbá egy néhány mondatban leírható sikertelen vadászatot kilenc oldalra elhúzni, az már túlzás. Jó, megismerhetjük a cseroki indián kultúrát, életfelfogásukat, hiedelmeiket, egymáshoz és a természethez való viszonyukat. Így inkább az ismeretterjesztő szándék győzedelmeskedett, nem a történet mesélés. A könyv olvasásakor gyakran eszembe jutott a Kis Nagy Ember, de bevallom, azt sokkal jobban szeretem.

Surimi
Charles Frazier: A tizenhárom hold

Nyolc hónapig olvastam ezt a könyvet, úgy, hogy alig vártam, hogy a kezemben tartsam. Szóval, nem lehet gyorsan olvasni, de minden egyes oldal élmény, megéri végigküzdeni. Amiért jobban szerettem, mint a Hideghegyet, annak az az oka, hogy kevésbé komor és tragikus, egy élet: minden örömével és fájdalmával. Hiába játszódik más helyen (Amerika) és más korban (XIX. sz.), én mégis magamra ismertem – már ami az érzelmeket illeti. 10/10.

Gooblin

Akkoriban ahhoz, hogy az ember ügyvéd legyen, nagyjából annyi kellett, hogy olvassa el a könyveket, és valamennyi jusson el belőlük az agyáig. És persze legyen fekete öltönye, illetve egy mérsékelten tiszta, fehér inge.

Gooblin

Volt, aki tudni akarta a jövőjét, és volt, aki nem. Én például nem akartam tudni. Tudja vajon a farkas vagy a medve, hogy már leselkedik rá a halál? Nem tudja. Jobb lenne az a farkasnak vagy a medvének, ha tudná? Hajlamos vagyok azt hinni, hogy nem. Légy, amilyen vagy, aztán menj utadra az Éj Földjén: én ebben hiszek.

Gooblin

A törvény csatabárd. Elvág bármit, ami az útjába kerül. Az győz, aki tudja, hogyan tartsa magától távol az élesebb végét.

allsvenskan

Később távoli rokonom Zachary Taylor második egyben utolsó évében Mullay visszatért hozzánk délre: csodálatosképpen még mindig megőrizte állását.