A ​szokás hatalma 34 csillagozás

Miért tesszük azt, amit teszünk, és hogyan változtassunk rajta?
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Nap mint nap meghozott döntéseink többségükben megfontolt választásnak tűnnek, pedig egyáltalán nem azok – csupán szokások. És bár az egyes szokások önmagukban viszonylag jelentéktelenek, idővel óriási hatást gyakorolnak az egészségünkre, a termelékeny­ségünkre, a pénzügyi biztonságunkra és a boldogságunkra.
Évszázadok óta próbálják megfejteni, miért alakulnak ki a szokásaink, de a neurológusok, pszichológusok, szociológusok és piackutatók csak az elmúlt két évtizedben kezdték megérteni a szokások működését – és ami ennél is fontosabb, azt, hogy miként változnak a szokásaink.
A szokás hatalma című könyvében Charles Duhigg, a New York Times díjnyertes újságírója, izgalmas tudományos felfedezésekről mesél nekünk, amelyek magyarázatot adnak arra, miért léteznek a szokásaink, és megmutatja, hogyan változtathatunk rajtuk, hogy átalakítsuk üzleti vállalkozásainkat, közösségeinket – és az egész életünket.

Eredeti mű: Charles Duhigg: The Power of Habit

Eredeti megjelenés éve: 2012

Casparus, Budapest, 2012
386 oldal · ISBN: 9789638940520 · Fordította: Rézműves László

Zsuzsanna_Makai
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Charles Duhigg: A szokás hatalma Miért tesszük azt, amit teszünk, és hogyan változtassunk rajta?

Örülök, h elolvastam, elképesztően jó volt! És elképesztően érdekes. És elképesztő. A szokásaimat elmagyarázta. Nyilván a miértemet nem, de a hogyanomat igen, nagyon érdekes volt. Aztán elmondta, h a cégek reklámszövegeikkel hogy tudnak szokásokat elültetni a fejemben. Aztán elmondta, hogy a törzsvásárlói kártya lényegében a vásárlói szokások elemzése miatt van, hogy ez alapján küldik a reklámokat, meg a kuponokat, ez már félelmetes is. Érdemes elolvasni, nna.

Krisztian
Charles Duhigg: A szokás hatalma

„Ha tudatában vagy egy szokásod létezésével, akkor felelős is vagy a megváltoztatásáért.”
Lehetett volna rövidebb, tematikusabb, azonban minden hibája ellenére kötelező olvasmány.

Dmitrij
Charles Duhigg: A szokás hatalma

„Ha érdekel, hogy hogyan alakulnak ki a szokások és ezeket hogyan befolyásolhatjuk tudatosan, akkor mindenképp olvasd el. Nem fogod megbánni. Rám és a szokásaimra óriási hatással volt. Az összes sztori olvasmányos, inspiráló, tudományos és sokszor meghökkentő. Baromi jó könyv.”

Charles Duhigg: A szokás hatalma

Elolvastam a könyvet. Tetszett, de nagy hiányérzetem maradt utána. Oké, hogy most már ismerem a dolog okát és felépítését, de hogy fogjak neki, ha történetesen én is változtatni szeretnék valamit a saját életemben?
Lapozgatom a könyvet, látom, van függelék is. Jé, a címe az, hogy „Útmutató a könyvben szereplő elvek alkalmazásához”? Hát épp ezt hiányoltam! De hogy ez miért a függelékbe került bele?

Szóval jó könyv, nagyon sok érdekes ismeretet ad át, de az arányán én változtatnék. Jelenleg 300 oldal az elmélet és a rengeteg (néhol igencsak túl bő lére eresztett) példa, és 20 oldal a „függelék” (vagyis a másik lényeg). Egy 2/3-os aránnyal jobban kiegyeznék.

zsoltika P
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Összességében infotainment, hogy szépen magyarul mondjuk, a megszokott amerikai újságírós színvonalon. Néha kicsit sok a sztori és kevés a tanács. 4/5

Kitti_Binder
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Nagyon élveztem a könyvet az elejétől a végéig! Ajánlom mindenkinek, aki kiváncsi, hogyan alakítható át egy berögzött szokás. Egy-egy rutin hogyan hat az életünkre,és hogyan változtathatjuk meg. A legjobban az tetszett, hogy az akaraterő olyan mint egy izom, és hogyan lehet növelni. Érdekesség még, hogy a nagy cégek marketingjei hogyan hatnak az életünkre,hogyan férkőznek be a napjainkba a reklámokból látott termékek.

Kylie425
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Remek könyv, érdemes elolvasni. Én imádtam.

Davidinak
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Nagyon jó témát jár körül és magyaráz el – tudományos hivatkozásokkal – és nagyon szemléletes, valóságban megtörtént eseményeken keresztül.

AnZsu_01
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Nem bántam meg, hogy elolvastam, bár sok újdonságot számomra nem tartalmazott a könyv. Kicsit gyakorlatiasabb, tanácsadó jellegűbb könyvre számítottam az alcíme és a leírása alapján. Marketing? ;)
Összességében jól összeszedte a szerző, amit a szokásaink kialakulása, megváltoztatása kapcsán tudnunk kell, de nekem sokszor túlzottan soknak tűnt a „sztorizgatás”. Ami miatt mégis ajánlom mindenkinek, az az, hogy nagyon jól bemutatja azt a folyamatot, ahogyan a vásárlási szokásaink kialakulnak, ahogy a reklámok befurakszanak az életünkbe, a törzsvásárlói kártyák és kuponok működési elveit. Igazán tanulságos.

nemad
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Tetszett a könyv, viszont túl kevés gyakorlati tanácsot találtam benne. Ezért picit csalódás volt.

jendre P

Egy jó vezető kihasználja a válsághelyzetek kínálta alkalmat, hogy átalakítsa a szervezeti szokásokat… A válsághelyzetekben valójában annyira értékes lehetőségek rejlenek, hogy egy bölcs vezető gyakran szándékosan elnyújtja a szükségállapot érzését.

JUEX

A szokásaink sokkal jobban befolyásolják az életünket mint gondolnánk, valójában annyira erősek, hogy az agyunk minden másnál jobban ragaszkodik hozzájuk, és még a józan észt is hajlandó feláldozni a kedvükért.

jendre P

Ahhoz, hogy egy szokással véglegesen szakítani tudjunk, hinnünk kell benne, hogy a változás lehetséges. Minden társaságban, ahol az emberek segíteni próbálnak egymásnak a változásban, ugyanaz játszódik le, mint ami az AA-t is oly hatékonnyá teszi: működésbe lép a közösség ereje, amely képes megtanítani, hogyan higgyük. Közösségben könnyebb hinni.

a_maya

A legtöbb ember, aki gyökeresen változtat az életén, nem él át katartikus pillanatokat vagy sorsfordító tragédiákat, egyszerűen csak olyan emberek közösségébe kerül – ez lehet akár egyetlen személy is –, akik hihetővé teszik a változást.

Négygyerekanyja P

-Amikor üzemvezető lettem – mesélte Jeff Shockey, az Alcoa egyik vezető beosztású munkatársa –, és az első napon beálltam a parkolóba, az épület bejárata mellett megláttam egy csomó parkolóhelyet, ahová névtáblákat tettek ki, hogy ez a fejes, meg az a fejes. Vagyis a „fontos emberek” kapták a legjobb parkolóhelyeket. Az első dolgom volt szólni a gondnoknak, hogy fesse le a táblákat. Azt akartam, hogy az kapja a legjobb helyet, aki a leghamarabb ér be a munkahelyére. Mindenki vette az üzenetet: minden ember számít. … És felrázta az üzemet. Hamarosan mindenki korábban kezdett bejárni.

Négygyerekanyja P

Márpedig ha tisztában vagy egy szokásod létezésével, akkor felelős is vagy a megváltoztatásáért.