A ​szokás hatalma 37 csillagozás

Miért tesszük azt, amit teszünk, és hogyan változtassunk rajta?
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Nap mint nap meghozott döntéseink többségükben megfontolt választásnak tűnnek, pedig egyáltalán nem azok – csupán szokások. És bár az egyes szokások önmagukban viszonylag jelentéktelenek, idővel óriási hatást gyakorolnak az egészségünkre, a termelékeny­ségünkre, a pénzügyi biztonságunkra és a boldogságunkra.
Évszázadok óta próbálják megfejteni, miért alakulnak ki a szokásaink, de a neurológusok, pszichológusok, szociológusok és piackutatók csak az elmúlt két évtizedben kezdték megérteni a szokások működését – és ami ennél is fontosabb, azt, hogy miként változnak a szokásaink.
A szokás hatalma című könyvében Charles Duhigg, a New York Times díjnyertes újságírója, izgalmas tudományos felfedezésekről mesél nekünk, amelyek magyarázatot adnak arra, miért léteznek a szokásaink, és megmutatja, hogyan változtathatunk rajtuk, hogy átalakítsuk üzleti vállalkozásainkat, közösségeinket – és az egész életünket.

Eredeti mű: Charles Duhigg: The Power of Habit

Eredeti megjelenés éve: 2012

Casparus, Budapest, 2012
386 oldal · ISBN: 9789638940520 · Fordította: Rézműves László

Zsuzsanna_Makai
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Charles Duhigg: A szokás hatalma Miért tesszük azt, amit teszünk, és hogyan változtassunk rajta?

Örülök, h elolvastam, elképesztően jó volt! És elképesztően érdekes. És elképesztő. A szokásaimat elmagyarázta. Nyilván a miértemet nem, de a hogyanomat igen, nagyon érdekes volt. Aztán elmondta, h a cégek reklámszövegeikkel hogy tudnak szokásokat elültetni a fejemben. Aztán elmondta, hogy a törzsvásárlói kártya lényegében a vásárlói szokások elemzése miatt van, hogy ez alapján küldik a reklámokat, meg a kuponokat, ez már félelmetes is. Érdemes elolvasni, nna.

Dmitrij P
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Lisa Allen 16 éves kora óta dohányzott, rendszeresen fogyasztott alkoholt és élete túlnyomó részében túlsúllyal küszködött. Az évek során tetemes mennyiségű adósságot halmozott fel és sosem sikerült 1 évnél több időt eltöltenie egy adott munkahelyen. Mindezek tetejébe a férje elhagyta egy másik nőért, ezért Lisa mély depresszióba esett. Hónapokon át csak sírt, zabált és képtelen volt az alvásra. Megalázva érezte magát, egyszerre volt elkeseredett, dühös és depressziós.
4 év telt el. Lisa ma sovány és tele van életerővel. 10 évvel fiatalabbnak néz ki, nem dohányzik és nem iszik, nemrég még egy maratont is lefutott. Minden adósságát sikerült felszámolnia és évek óta ugyanannál a grafikai ügynökségnél dolgozik. Vajon mi hozott ilyen gyökeres változást Lisa életébe?
Miután férje elhagyta, Lisa megmaradt pénzéből Kairóba utazott nyaralni, hogy ideiglenesen elmeneküljön gondjai elől. Mialatt Kairóban töltötte az idejét átgondolta az egész életét. Felidézte a volt férjével töltött éveket. Belegondolt, hogy milyen nehéz lesz ismét munkát szereznie, amit valószínűleg még utálni is fog. Teljesen elveszettnek érezte magát. Tudta, hogy változtatnia kell az életén.
Ahogy Lisa figyelte a piramisok mellett elterülő végtelen sivatagot az önsajnálata egy röpke pillanatra tovatűnt. Belehasított a felismerés, hogy csupán egy célra van szüksége. Egy célra amin dolgozhat. Amin megéri dolgozni. És akkor, ott eldöntötte, hogy vissza fog térni Egyiptomba, hogy átutazza a sivatagot.
Bár mindez őrültségnek tűnt – hisz nem volt épp jó formában, pénze sem volt, az adósságokról nem is beszélve – mindez nem számított. Szüksége volt valamire amire koncentrálhat. Eldöntötte, hogy egy éven belül vissza fog térni és teljesíti amit elhatározott. Tudta, hogy a cél eléréséhez áldozatot kell hoznia. Elsősorban le kell szoknia a dohányzásról.
Ez az apró változtatás Lisa gondolkodásában kihatással volt életének minden más területére is. Az elkövetkezendő hónapokban elkezdett kocogni, ezért abbahagyta a dohányzást. Ez megváltoztatta az étkezési szokásait, ami kihatással volt munkájára és az alvására is. Elkezdte jobban beosztani az idejét és a pénzét, valamint tudatosan tervezni a jövőt. Félmaratonokon állt rajthoz, majd nem sokkal később teljesítette élete első maratoni távját. 11 hónappal később visszatért Egyiptomba és sikeresen teljesítette vállalását.
Mindeközben Lisa egy tudományos vizsgálat résztvevője volt. Mikor a kutatók elemezni kezdték a Lisa agyműködéséről készült képeket, valami jelentősre bukkantak: a neurológiai minták egy része – Lisa régi szokásai – új mintákkal íródtak felül. Még mindig megfigyelhetőek voltak a régi viselkedésre adott idegi aktivitások, de ezeket az impulzusokat blokkolták az új belső késztetések.
Nap mint nap hozunk döntéseket melyek egy jól átgondolt döntési folyamat eredményének tűnnek, pedig nem azok. Csupán szokások. Bár egyes szokásoknak viszonylag kis jelentősége van, az étel amit megeszünk, a szavak melyeket gyermekünknek mondunk esténként, hogy mikor spórolunk vagy költekezünk, hogy milyen gyakran mozgunk, hogy hogyan rendezzük a gondolatainkat és miként szervezzük a munkánkat mind-mind óriási hatással vannak az egészségünkre, a hatékonyságunkra, az anyagi biztonságunkra és persze a boldogságunkra.
A The Power of Habit című könyvben a Pulitzer-díjas Charles Duhigg bemutatja, hogy miért vannak szokásaink és azok hogyan változtathatóak meg. Kiderül, hogy egyesek miért képtelenek a változásra, míg mások egyik napról a másikra képesek megváltozni. A fő üzenete az, hogy megértsük a szokások működését és belássuk, hogy a szokások nem sorsszerűek.
Ha érdekel, hogy hogyan alakulnak ki a szokások és ezeket hogyan befolyásolhatjuk tudatosan, akkor mindenképp olvasd el. Nem fogod megbánni. Rám és a szokásaimra óriási hatással volt. Az összes sztori olvasmányos, inspiráló, tudományos és sokszor meghökkentő. Baromi jó könyv.

Krisztian
Charles Duhigg: A szokás hatalma

„Ha tudatában vagy egy szokásod létezésével, akkor felelős is vagy a megváltoztatásáért.”
Lehetett volna rövidebb, tematikusabb, azonban minden hibája ellenére kötelező olvasmány.

Charles Duhigg: A szokás hatalma

Elolvastam a könyvet. Tetszett, de nagy hiányérzetem maradt utána. Oké, hogy most már ismerem a dolog okát és felépítését, de hogy fogjak neki, ha történetesen én is változtatni szeretnék valamit a saját életemben?
Lapozgatom a könyvet, látom, van függelék is. Jé, a címe az, hogy „Útmutató a könyvben szereplő elvek alkalmazásához”? Hát épp ezt hiányoltam! De hogy ez miért a függelékbe került bele?

Szóval jó könyv, nagyon sok érdekes ismeretet ad át, de az arányán én változtatnék. Jelenleg 300 oldal az elmélet és a rengeteg (néhol igencsak túl bő lére eresztett) példa, és 20 oldal a „függelék” (vagyis a másik lényeg). Egy 2/3-os aránnyal jobban kiegyeznék.

zsoltika P
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Összességében infotainment, hogy szépen magyarul mondjuk, a megszokott amerikai újságírós színvonalon. Néha kicsit sok a sztori és kevés a tanács. 4/5

Kitti_Binder
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Nagyon élveztem a könyvet az elejétől a végéig! Ajánlom mindenkinek, aki kiváncsi, hogyan alakítható át egy berögzött szokás. Egy-egy rutin hogyan hat az életünkre,és hogyan változtathatjuk meg. A legjobban az tetszett, hogy az akaraterő olyan mint egy izom, és hogyan lehet növelni. Érdekesség még, hogy a nagy cégek marketingjei hogyan hatnak az életünkre,hogyan férkőznek be a napjainkba a reklámokból látott termékek.

Kylie425
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Remek könyv, érdemes elolvasni. Én imádtam.

Davidinak
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Nagyon jó témát jár körül és magyaráz el – tudományos hivatkozásokkal – és nagyon szemléletes, valóságban megtörtént eseményeken keresztül.

AnZsu_01
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Nem bántam meg, hogy elolvastam, bár sok újdonságot számomra nem tartalmazott a könyv. Kicsit gyakorlatiasabb, tanácsadó jellegűbb könyvre számítottam az alcíme és a leírása alapján. Marketing? ;)
Összességében jól összeszedte a szerző, amit a szokásaink kialakulása, megváltoztatása kapcsán tudnunk kell, de nekem sokszor túlzottan soknak tűnt a „sztorizgatás”. Ami miatt mégis ajánlom mindenkinek, az az, hogy nagyon jól bemutatja azt a folyamatot, ahogyan a vásárlási szokásaink kialakulnak, ahogy a reklámok befurakszanak az életünkbe, a törzsvásárlói kártyák és kuponok működési elveit. Igazán tanulságos.

nemad
Charles Duhigg: A szokás hatalma

Tetszett a könyv, viszont túl kevés gyakorlati tanácsot találtam benne. Ezért picit csalódás volt.

jendre P

Egy jó vezető kihasználja a válsághelyzetek kínálta alkalmat, hogy átalakítsa a szervezeti szokásokat… A válsághelyzetekben valójában annyira értékes lehetőségek rejlenek, hogy egy bölcs vezető gyakran szándékosan elnyújtja a szükségállapot érzését.

JUEX

A szokásaink sokkal jobban befolyásolják az életünket mint gondolnánk, valójában annyira erősek, hogy az agyunk minden másnál jobban ragaszkodik hozzájuk, és még a józan észt is hajlandó feláldozni a kedvükért.

a_maya

A legtöbb ember, aki gyökeresen változtat az életén, nem él át katartikus pillanatokat vagy sorsfordító tragédiákat, egyszerűen csak olyan emberek közösségébe kerül – ez lehet akár egyetlen személy is –, akik hihetővé teszik a változást.

jendre P

Ahhoz, hogy egy szokással véglegesen szakítani tudjunk, hinnünk kell benne, hogy a változás lehetséges. Minden társaságban, ahol az emberek segíteni próbálnak egymásnak a változásban, ugyanaz játszódik le, mint ami az AA-t is oly hatékonnyá teszi: működésbe lép a közösség ereje, amely képes megtanítani, hogyan higgyük. Közösségben könnyebb hinni.

Tintapatrónus P

Ez a ciklusan ismétlődő agyi folyamat egy három lépésből álló hurok. Először is, van egy jel (angolul cue): ez a „ravasz”, amelyet meghúzva arra késztetjük az agyat, hogy váltson automatikus üzeemmódba, és adja át a vezérlést egy szokásnak. Aztán ott van a rutin, ami egy fizikai, szellemi vagy érzelmi reakció, illetve tevékenység lehet. Végül pedig, van a jutalom (reward): ez segít az agynak eldönteni, hogy az adott hurkot érdemes-e megjegyezni és elraktározni.

19. O.

Négygyerekanyja P

Márpedig ha tisztában vagy egy szokásod létezésével, akkor felelős is vagy a megváltoztatásáért.

Négygyerekanyja P

-Amikor üzemvezető lettem – mesélte Jeff Shockey, az Alcoa egyik vezető beosztású munkatársa –, és az első napon beálltam a parkolóba, az épület bejárata mellett megláttam egy csomó parkolóhelyet, ahová névtáblákat tettek ki, hogy ez a fejes, meg az a fejes. Vagyis a „fontos emberek” kapták a legjobb parkolóhelyeket. Az első dolgom volt szólni a gondnoknak, hogy fesse le a táblákat. Azt akartam, hogy az kapja a legjobb helyet, aki a leghamarabb ér be a munkahelyére. Mindenki vette az üzenetet: minden ember számít. … És felrázta az üzemet. Hamarosan mindenki korábban kezdett bejárni.

Tintapatrónus P

A tudósok szerint a szokások azért jönnek létre, mert az ágy folyamatosan keresi a módját, hogy miként takarékoskodhat az energiával. Ha saját magára kell hagyatkoznia, az agy szinte minden rutin feladatot megpróbál szokássá alakítani, mivel a szokások lehetővé teszik az agyunknak, hogy gyakrabban kikapcsoljon.

18. O.

Tintapatrónus P

Ez a szabály : ha ugyanazt a jelet és ugyanazt a jutalmat alkalmazzuk, akkor kicserélhetjük a rutint, és ezáltal megváltoztathatjuk a szokást. Szinte minden viselkedést át lehet alakítani, ha a jel és a jutalom változatlan marad.