Twist ​Olivér 365 csillagozás

Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér Charles Dickens: Twist Olivér

Dickens egyik leghíresebb regényének gyerekhőse, a kis Olivér árvaházban nevelkedik, ahonnan megszökik, és egy tolvajbanda veszi védőszárnyai alá. Rengeteg viszontagság és hányattatás után végre örökbefogadja egy jószívű család, és véget vet a kisfiú testi és lelki szenvedéseinek. A regényből már számos film, sőt musical is készült, ám egyik sem pótolhatja az igazi olvasmányélményt, az érzelmektől fűtött író tárgyilagos leírását London XIX. század eleji dologházairól, a kisemmizettek és vámszedőik életéről.

Oliver Twist és A Twist-gyerek kalandjai címmel is megjelent.

Eredeti mű: Charles Dickens: Oliver Twist (angol)

Eredeti megjelenés éve: 1839

396 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639451282 · Fordította: Bálint György

Twist Olivér

robinson P
Charles Dickens: Twist Olivér

Drámai, humoros és kaland volt. Remek karakterekkel, komoly téma. Nem igazán gyerekkönyv, de kihagyhatatlan.

csillagka P
Charles Dickens: Twist Olivér

Idáig nem szerettem Dickens-t, sőt ha jól emlékszem tavaly előtt azt is megfogadtam „na tőle aztán soha semmit” ehhez képes ez a negyedik könyve a kezemben, és az első amiben eltudtam merül úgy igaziból. „Karácsonyi évek” ehhez túl rövid. Persze az alapok adottak, sőt ha jól gondolom ez a mű a öntőforma és a többi a másolat.
Nagyon kemény, néhol kimondottan gyomorforgató, figyelemfelhívó, és a maga korában biztos rengeteg indulatot gerjesztő írás, ami egy szerencsétlen fiatal fiú életén keresztül mutatja be az adott kor (XIX. század) visszásságait a jótékonysági intézményekben, és az ottani körülményeket. Mindent és mindenkit lehúz a sárba, az árvákkal foglalkozó gondozóktól, az egyházi intézmények fenntartóit és magát a menhely személyzetét (sajnos azt érzem, lehet ma jobbak a körülmények de a fejekben nem sok minden változott, legalábbis a menhelyeket, a gyerekekkel szerencsére már sokkal jobb a helyzet) Nagyon vizuális, sajnos én is az vagyok, ezért sokszor hagytam abba az olvasást hosszabb-rövidebb időre, sok szennyet nehezen vette be a gyomrom.
Egy mesét vártam, kaptam helyette egy történetbe ágyazott szociológiai vádiratot (nekem ez bejött) de nem biztos hogy mindenki erre vágyik, ha ezt a könyvet a kezébe veszi.
Charles becsüllek mert megpróbáltad, ha szeretni nem is foglak, viszont a kalapom mélyen megemelem előtted.

Annie_Cresta
Charles Dickens: Twist Olivér

Tudjátok milyen érzés, amikor tetszik egy könyv, de alig haladtok vele? Sajnos pontosan gy jártam ezzel a könyvvel, hiába akartam olvasni, néha egyszerűen nem tudtam, nem volt kedvem hozzá. Ennek ellenére örülök, hogy elolvastam, már nagyon rég tervezek egy Dickens könyvet, a Twist Olivér után pedig mindenképp olvasnék még tőle. Tetszettek a szereplők, hogy minden szál összefut és nincsenek benne fölösleges részek: az elején bármennyire is feleslegesnek és jelentéktelennek tűnik egy rész, a végére kiderül, hogy egyáltalán nem az. Örülök, hogy végre rászántam magam és elolvastam.

elefes I
Charles Dickens: Twist Olivér

Gyanítom, ha nem lenne százéves klasszikus, hanem mai regény, itthon nem jelenhetne meg, mert nem szépít, nem takargat, nem beszél mellé. A Twist Olivér nem csupán kegyetlen és nyomasztó, hanem még a humora is nagyon sötét és genya. A jólelkű figurák úgy általában kevésbé mennek Dickensnek, mint a züllöttek és rosszak, de maga a címszereplő szerencsére viszonylag keveset szerepel, a könyv második felében alig bukkan fel. A történet vége rosszabb a világ legócskább szappanoperájánál, de addig marha jó – hála a gonoszoknak.

Tiger174 P
Charles Dickens: Twist Olivér

Már akkor belopta magát a szívembe az író, amikor a Karácsonyi Ének-et olvastam Tőle.
Régóta terveztem, hogy egy másik művével is megismerkedek és erre a regényre esett a választásom. Nagyon tetszik az író stílusa, annyira szépen fogalmaz és a leírás, a tárgyak és a környezet bemutatása az, amit újra és újra tudnék olvasni. Viszont ennek a regénynek a cselekménye most nem kötött le, néha már már untam, ezért egy kicsit csalódott vagyok. Ennek ellenére szeretnék még olvasni Dickens-től, bízom benne, hogy a művei között találni fogok még kedvemre valót.

Chöpp P
Charles Dickens: Twist Olivér

Twist Olivért is többször olvastam. Mindig reszkettem, nehogy baja essen és gyorsan próbáltam olvasni azokat a részeket, amikor bajban volt.

szil0214
Charles Dickens: Twist Olivér

Nagyon szerettem Dickens sötét humorát, azt, hogy az író megmutatta az ember legrosszabb és legjobb arcát is a szereplőin keresztül, és a zseniális történetszövést.

anesz P
Charles Dickens: Twist Olivér

Kétszeri nekifutásra, nagy szenvedések közepette kivégezve:

Nem szoktam ehhez hozzá Dickenstől…:-((

Gyöngyi0309
Charles Dickens: Twist Olivér

Bevallom őszíntén nekem ez gyerekkoromban kimaradt és a történetet is csak részben, felületesen ismertem, emiatt „új” volt a vége. Nem bánom, hogy nem akkor olvastam, mert szerintem ez nem annyira gyerekkönyv, volt benne néhány véres rész, ami felnőtt fejjel nem rázott meg nagyon, de akkor lehet, hogy elvette volna a kedvem Dickenstől.
A sztori aranyos volt, tetszik Dickens stílusa, simán el tudom őt képzelni tipikus, udvarias angol úrként. Fogok még tőle olvasni, bár nem emelkedik a kedvenc íróim közé.
Sok sorsot megismerhettünk benne, az akkori londoni „alvilág” is jól volt ábrázolva, és tetszett, hogy az egyházi emberek is nem piedesztálra emelt valakik voltak, hanem ugyanolyan gyarló emberek, mint a tolvajok… A jó karakterek visztont túl jók voltak, nem volt bennük emberi gyarlóság, ami nem volt annyira életszerű.

Sz_Flóra
Charles Dickens: Twist Olivér

Az első fejezetek azonnal további olvasásra ösztökéltek, Olivér születési körülményei, illetve első hányattatásai felkeltették a figyelmemet a történet iránt. Ahogy egyik kegyetlenség érte őt a másik után, úgy nőtt a megrendülés és az undor érzése a szívemben. Tulajdonképpen a regény olvasásakor e két erőteljes érzelem viaskodott előttem, és legnagyobb sajnálatomra győzött az undor. Állítom, hogy mindez Dickens kiviteles társadalomábrázolását dicséri, egészen alvilági hangulatot áraszt a könyv. Biztosan fogok még tőle olvasni, az írásmódjával megnyert magának (annak idején nagyon szerettem a Karácsonyi éneket), a Twist Olivér karaktereivel viszont gondjaim voltak. Egyrészt Olivér jelleme homályos ahhoz képest, hogy ő a címszereplő, becsültem a kitartását és a rossz cselekedetektől való elzárkózását, mégis vártam volna valami pluszt, ami igazán szerethető gyerekszereplővé teszi őt számomra. A többi karakter közül pedig főként a bűnözők és álszent figurák rétege uralja a cselekményt, akik bár csempésznek némi izgalmat, kalandot az eseményekbe, a visszataszító tulajdonságaik és cselekedeteik megnehezítették az olvasási folyamatot.
Kicsit csalódott vagyok, akartam én szeretni ezt a könyvet, erre inkább elrettentett, mint a kegyeimbe férkőzött volna. Kíváncsian várom, hogy Dickensnek ez a negatív ábrázolásmódja ugyanígy elcsüggeszt-e majd a későbbre betervezett regényeinél. Merem remélni, hogy nem, ugyanis komolyan kedvelem őt, mint írót, jó lenne szeretni a műveit is.

Gólyanéni

A szép emlékek könnyeket hoztak, mint mindig, ha régi remények hervadtan térnek vissza.

Kapcsolódó szócikkek: emlék
holdpillango

… nincs annyi esője az égnek, hogy azt a pokoli tüzet eloltsa, ami egy emberben lobog.

286. oldal - 38. fejezet (Móra, 1957)

Sisyll

Van egy bizonyos ködös állapot az álom és ébrenlét között, amikor csak homályosan sejtjük, hogy mi van körülöttünk. Ilyenkor félig nyitott szemmel öt perc alatt többet álmodunk, mint 5 éjszakán át, amikor teljesen csukott szemmel, teljes öntudatlanságben fekszünk. Ilyenkor a halandó elég tisztán látja, hogy mi megy végbe lelkében, mely a s testtől felszabadultan, hatalmas erővel szökken fel a földről, és száguld időn és téren keresztül.

Nandi

– Minden ember a saját jó barátja, fiam – bölcselkedett Fagin. – Senkinek sem olyan jó barátja az ember, mint önmagának.

Ninácska P

Nandi

Van valami ijesztő egy haragra gerjedt nőben, különösen ha egyéb heves szenvedélyeihez még vadság és kétségbeesés is járul.

printemps

A nevetés feleúton találkozott az ellenkező irányba igyekvő kávéval…

sassenach

Bizony, csalódásokban bővelkedik az élet. Gyakran éppen azok a reményeink nem teljesülnek, amelyek a legkedvesebbek szívünknek, és leginkább becsületünkre válnak.

vilmos

… sajnos, azt is tudom, hogy nem mindig a legfiatalabbakat és legjobbakat kíméli meg a sors szeretteik számára. De egy vigasztalásunl lehet bánatunkban. Ha ilyesmi ér bennünket, ösztönösen is arra kell gondolnunk, hogy van egy szebb, fényesebb világ ennél, és az út, amely oda vezet, nagyon rövid. Legyen meg az Ő akarata, most és mindörökké!

sassenach

Iparkodott életre kelteni, nehogy el találjon patkolni, mielőtt akasztófára kerülne.