Oliver ​Twist 20 csillagozás

Charles Dickens: Oliver Twist

Oliver ​Twist a dologházban születik. Anyja belehal a szülésbe, a kisfiú tehát az egyházközség gondoskodására szorul. Rá és a hozzá hasonló szerencsétlenekre nem szívesen pazarolnak pénzt, majdhogynem éheztetik őket – társai ezért egyszer sorsot húznak, és Olivernek kell a hitvány vacsora után kiállnia, és azt mondani: „Kérek még.” Hallatlan arcátlanság ez, és az egyházközségi elöljárók meg vannak győződve róla, hogy Oliver akasztófán fogja végezni.

Kalandos élet vár rá, az egyszer igaz: Olivernek hol a legmélyebb megaláztatásokat kell elviselnie, hol a londoni alvilág karmaiba kerül, hol rámosolyog a szerencse, és egy szerető család veszi gondjaiba, hol újból a rablók és tolvajok világában találja magát.

Az olvasó pedig, miközben a nyomor és embertelenség legmélyebb bugyraiba is leereszkedik a kisfiúval együtt, önfeledten izgul azért, hogy Oliver eredendő jósága és tisztessége végül elnyerje jutalmát.

CHARLES DICKENS 1837-től 1839-ig, folytatásokban… (tovább)

Twist Olivér és A Twist-gyerek kalandjai címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1839

Európa, Budapest, 2016
592 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634055686 · Fordította: Szentkuthy Miklós

Twist Olivér · Charley Bates · Monks (Edward Leeford) · Mr. Brownlow · William Sikes

zia P>!
Charles Dickens: Oliver Twist

Azon kevesek közé tartozom, akik még egyszer sem látták a könyvből készült filmet, szóval fogalmam sem volt Oliver történetéről. Nagyon jó könyv, mégis lassan haladtam vele. Mikor olvastam teljesen magába szippantott, de mikor letettem, erőt kellett vennem magamon, hogy újra olvassam, mert sok gonoszság van benne, sok gonosz ember, aki képes nagyon rosszul bánni egy gyerekkel csupán azért, mert az a saját céljait szolgálja. Ez eléggé megfeküdte a gyomromat.
Örülök, hogy nem kamaszként olvastam.

Charles Dickens: Oliver Twist

Imádom azokat a történeteket, ahol gyerekszereplők a központi személyek, így a Twist Olivér is abszolút nyertes pozícióból indított. Aztán, ahogy haladtam a regénnyel, kiderült, hogy itt nem is annyira Olivér (illetve ebben a fordításban Oliver), hanem inkább egy szövevényes családi dráma áll az események középpontjában, amiknek az említett kisfiú a kárvallottja. A hányatott sorsú gyerekkel természetesen ugyanaz történik, ami minden elhanyagolt fiatallal, mióta világ a világ: megkörnyékezi őt a rossz oldal. Az, hogy ő ezt hogy éli meg, illetve hogy felismeri-e a veszélyt és tesz-e ellene, a regény oldalain bontakozik ki, rengeteg erkölcsi példázattal. A fél csillag levonás a maratoni hosszúságú, néha értelmezhetetlenül kacifántos körmondatoknak és néhány igencsak 2 dimenziós szereplőnek szól. Itt ugyanis valaki vagy öröktől fogva jó ember, vagy szélsőségesen gonosz, átmenet nem igazán létezik. A nyúlfarknyi záró fejezetnek nagyon örültem, ahol a főbb szereplők sorsáról is olvashatunk néhány sort, így ebből kiderül, hogy azért nincs minden veszve, van kiút a fertőből, és bizony vannak emberek, akik minden bűnük ellenére is képesek a változásra.
Nagyon tetszett a regény, csekély klasszikus-olvasottságom egyik legjobbjává lépett elő. Egyedül a Harry-Rose szerelmi szálat tartom értelmetlennek, bár közel sem akasztotta meg annyira a fő cselekményt, mint a barokk körmondatok és végtelenségig nyújtott leírások. Persze, tudom, értem én, hogy ettől szépirodalom, meg hogy ezért lett klasszikus, de ezt a közel 600 oldalt bizony le lehetett volna tudni 400-ban is. Na nem panaszkodásból mondom, nem sajnáltam rá az időt, és biztosan újraolvasom majd valamikor.

Aliko>!
Charles Dickens: Oliver Twist

Először nem értettem a két csillagozást és az értékelés hiányát, hisz egy klasszikusról beszélünk, aztán egy idő után leesett a címzavar. Twist Olivér- Oliver Twist… haha …na mindegy:D

Egy klasszikus történet ez, amit már filmen és mesében is ezerszer láttam, szóval a sztori nem tartogatott meglepetést a számomra. Viszont nagyon jól esett most a lelkemnek, így a karácsonyi készülődés kellős közepén ez a viktoriánus regény. A könyv nagyszerű, olyan dickensi. Kicsit gúnyoros, kicsit komoly és bár a szereplői meglehetőse feket-fehérek és sok fejlődést nem mutatnak ettől függetlenül megvettem az egészet. Egy nagyszerű kor- és társadalomrajz ez, ahol a szerző beszél a boldogság kereséséről, arról hogy a jóság elnyeri a méltó jutalmát és hogy mindenki más! :D

A könyv csodaszép, így megbocsájtom neki a cím flik-flakkot!

Lélle P>!

– Nincs annyi eső az égben és nem is lesz soha, amennyi elég volna ahhoz, hogy kioltsa azt a pokoltüzet, melyet az ember saját magában tud hordozni.

402. oldal, Harmincnyolcadik fejezet - Beszámol arról, hogy mi történt Mr. és Mrs. Bumble meg Monks között, éjszakai találkozójuk alkalmával (Európa, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: eső · Monks (Edward Leeford)
Lélle P>!

Jól meg kell gondolnunk, hogy is bánunk azokkal, akik körülöttünk vannak, mert minden haláleset az életben maradtak egy kis köre számára örökségül csupán a sok-sok mulasztás és oly kevés segítés emlékét hagyja – ezer elfelejtett dolgot és még ennél is többet, melyen akkor még segíteni lehetett volna. Nincs keservesebb lelkiismeret-furdalás, mint ami hiábavaló – ha nem akarjuk majdan kínjait érezni, gondoljunk erre még idején.

361. oldal, Harmincharmadik fejezet - Ebben az a boldogság, melyet Oliver és pártfogói élveztek, hirtelen megszakad (Európa, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: halál · lelkifurdalás
Lélle P>!

Rájött arra, hogy nincs a világon semmi olyan mélységesen lent, aminél ne lehetne valami „még lejjebb”: ezen belátás kétségtelenül a tapasztalati filozófia iránti különleges érzékéről tesz tanúbizonyságot.

16. oldal, Második fejezet - Hogyan fejlődött, nevelkedett és táplálkozott Oliver Twist (Európa, 2016)

Gondolat szüli a gondolatot […]

291. oldal, Huszonhetedik fejezet - Egy előző fejezetben elkövetett udvariatlanságot igyekszik jóvátenni, ahol is a társasági formákról teljesen megfeledkezve, egy hölgyet a faképnél hagytunk (Európa, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: gondolat
Praetorianus P>!

Gyerek volt, az éhség elszánttá tette, a nyomor vakmerővé.

28. oldal (Európa, 2016)

Zebrafű>!

Semmiképpen sem tudtam belátni, mikor könyvemen dolgoztam: miért ne szolgálhatna az élet salakja is – […] – éppúgy erkölcsi tanúlsággal, mint az élet színe és virága?

5. oldal, Előszó (Európa könyvkiadó, 2016.)

Praetorianus P>!

Egy óriási közös terembe lökték, ahol egy durva és kemény ágyon legalább addig zokoghatott, míg elaludt tőle. Nem ragyogó példája ez Anglia gyengéd törvényeinek? A nincstelenek szabadon alhatnak.

25. oldal (Európa, 2016)

Praetorianus P>!

Alapelv az a dologházon kívüli segélyezésnél, hogy a szegényeknek pontosan azt kell nyújtani, amire semmi szükségük – így aztán hamarosan megunják, hogy ismét zaklassanak.

253. oldal (Európa, 2016)

Praetorianus P>!

Világunk: a csalódások világa – gyakran épp azok a reményeink csalnak meg, melyeket leginkább melengettünk, s amely remények természetünk legszebb vonásai.

566. oldal (Európa, 2016)

Czeglédy_Norbert>!

De a könny nem az az anyag volt, mely utat találhatott Mr. Bumble szívéhez; vízhatlan lelke volt. Mint a mosható hódszőr kalapok, melyeknek egyenesen jót tesz az eső, Mr. Bumble idegeit a könnyzáporok csak erősebbé és edzettebbé tették; mivel a könnyek a gyengeség jelei és így hallgatólagos bizonyítékai saját hatalmának: Gyönyörködött bennük és megmámorosodott tőlük. Nagy megelégedéssel szemlélte a derék hölgyet, és buzdító modorban arra kérte, hogy sírjon, ahogy csak erejéből telik, mivel az orvostudományi kar véleménye szerint ez a testműködés különlegesen jó hatással van az egészségre.
– Tágítja a tüdőt, tisztítja az arcot, frissíti a szemet és csillapítja az idegeket – mondta Mr. Bumble. – Így hát csak sírjon.

391. oldal, Harminchetedik fejezet