London ​aranykora és más karcolatok 32 csillagozás

Charles Dickens: London aranykora és más karcolatok

Időutazásra ​csábítjuk az olvasót: ha elmélyed ebben a könyvben, egy jó szemű, csillogó humorú fiatal újságíró, Charles Dickens lesz az útikalauza, akitől megtudhatja, milyen volt London a magyar reformkor idején, közvetlenül Viktória királynő korának küszöbén, az ugrásszerű ipari fejlődésnek és a gyarmatosításnak köszönhető szédületes növekedés kapujában.
E finoman megrajzolt londoni életképek megmutatják, hogyan éltek az egyházközségek finom, intrikus hölgyei, a nyomornegyedek szegény munkásai és a „boltosok nemzetének” boltosai. Londont a szerzővel bejárva láthatjuk, hogyan szórakozott a cirkuszok és vásárok közönsége, hogyan tengődött a zálogházaké, hogyan sínylődtek a hírhedt Newgate börtön rabjai.
Miközben megismerkedünk a város jellegzetes karaktereivel és intézményeivel, utcáinak mindennapi életével, felfedezhetjük azt is, hogy mitől volt olyan radikálisan új a karcolatait „Boz” álnéven publikáló ifjú Dickens látásmódja, stílusa és humora, ami oly ösztönzően… (tovább)

Cartaphilus, Budapest, 2012
184 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632662527 · Fordította: Bujdosó István, Farkas Nóra, Maráczi Géza, Wiesenmayer Teodóra

Lynn>!
Charles Dickens: London aranykora és más karcolatok

Nem mindig kaptam el a stílusát, pedig nem daráltam le, hanem beosztottam és naponta egyet olvastam a karcolatok közül (néha más által írt novellákat is közbeiktatva). Lassan haladós, nem lehet kapkodva olvasni, bele kell süppedni Dickens stílusába. Ez nekem volt, hogy nem sikerült. Ettől függetlenül élveztem az együtt töltött időt és azt hiszem, hogy a jövőbeli Dickens olvasmányaimnak nagyon jó hátteret ad majd mindaz, amiről itt olvastam. Kedvencem a Látogatás a Newgate börtönben és az A mi kis fürdőhelyünk.

Youditta>!
Charles Dickens: London aranykora és más karcolatok

Dickens a kötetben olvasható karcolatokat mindössze 24 évesen hozta össze, amikor még teljesen ismeretlen volt a nagyközönség előtt.
A karcolatok az 1800-as évek első harmadáig mutatja, járja be Londont. Elénk tárja a cirkuszt, vásárt, zálogházat, börtönt, a reggeli utcákat és még a karácsonyt is, s természetesen a megszokott humorával teszi mindezt.

anesz P>!
Charles Dickens: London aranykora és más karcolatok

Úgy olvastam, mint egy kezdő író szárnypróbálgatásait (mert az is!). A hangulat volt a lényeg a legtöbb karcolatban. Csírájában már megjelennek a későbbi témák és helyszínek. Fantasztikus, ahogy egy-két mondatban képes leírni és jellemezni egy teljes embert ! Nem ábrándított ki semmiképpen sem a későbbi íróból. Régóta tervbe volt a kötet olvasása, végre megkaparinthattam! Most éppen Dickens napokat tatok, egymás után három kötet…

art3mis>!
Charles Dickens: London aranykora és más karcolatok

London, London és London <3 Egészen úgy éreztem, mintha én is ott sétálgatnék, én is része lehetnék a 19. századi Angliának, minden bájával és negatívumával együtt.
Nem volt se túl hosszú, se túl rövid, szerettem, hogy egy összefüggő történet helyett sok ilyen kis „karcolatot” olvashatok. Dickens stílusa már ekkor is fantasztikus :D szívesen elcsevegtem volna vele

Saku28>!
Charles Dickens: London aranykora és más karcolatok

Ahogy egy bölcs ember fogalmazott, vannak könyvek amiket borzasztó olvasni, de utána még is jó, mert tanult az ember egy csomót. Nekem ilyen volt ez a könyv, iszonyatosan lefárasztott, 3-4 karcnál többet egyszerűen befogadni nem bírt az agyam egyszerre, de így is gyanús, hogy van amelyiket szinte rögtön szűrte is: rögtön a legelső egyházi személyes vagy a börtön részletes leírásából például nem sokra emlékszem, de tény, hogy ezeken már olvasva is szenvedtem. A karc kifejezés nem véletlen, tessék komolyan venni: aki nincs hozzászokva – én példának okáért – annak irtózatosan zavaró lehet, hogy a karc nem novella. (Amivel sem vagyok teljesen jó viszonyban, nekem minden novella „üresnek” tűnik.) Nincs csattanó, nincs ív – ez csak egy értekezés arról, amit éppen lát, minden különösebb szándék nélkül leírva, milyen is a helyzet.
Ettől függetlenül, a számomra nehezen emészthető karcokon kívül voltak igazi csemegék: a Jótékony hölgyek és a Karácsonyi vacsora például nagyon az én ízlésem volt, remekül szórakoztam rajtuk, de még a Toprongyos előkelőségek is egészen a kedvenc kategóriát súrolja. Azt hiszem elmondható, hogy azokat szerettem igazán, ami egy kicsit könnyedebb, de kellően szarkasztikus, amiből kiérződik az aktuális kor utálata. off A korrajz szép, Dickenst mindig is azért szerettem olvasni, mert a viktoriánus London sötétebb arcát mutatja be, amiről én viktoriánus rajongó pici szívem nagyon hajlamos megfeledkezni. Ezt a finom szarkazmust, ami Dickensből csöpög, én amúgy is imádom, de azt hiszem ezek után inkább a hosszabb történeteinél maradok.

Acton>!
Charles Dickens: London aranykora és más karcolatok

Érdekes kis könyvecske volt ez. Sok mindent megtudtam a 19. századi Angliáról. Dickens még csak 24 éves volt amikor megírta ezeket a karcolatokat, de már akkor észrevehető volt az író humora az írásaiban. Szeretem a stílusát.
Tetszett a Látogatás a Newgate börtönben, A greenwichi vásár, A reggeli utcák és a Karácsonyi vacsora. Ezek a karcolatok át tudták adni a hangulatot ellentétben a többivel.
A zálogház és a Látogatás a Newgate börtönben c. karcolatok kicsit elszomorítóak, de látszik belőlük, hogy Dickens szívén viselte a szegények és halálraítéltek sorsát.
Egyébként Dickens tiszta jó megfigyelő volt.

LooneyLuna23>!
Charles Dickens: London aranykora és más karcolatok

A kötet tizenhat karcolatot tartalmaz azokból az évekből, amikor Dickens újságíróként tevékenykedett. Ezeket olvasva olyan érzés kerített hatalmába, mintha a viktoriánus Londonban vennék részt egy városnéző túrán, ahol azonban nem csupán a szépet és a jót, hanem a szomorút is láthattam. A regényeiből már ismerős mesélőkedv, az élethű leírások, a végtelen együttérzés és a szatirikusságot sem nélkülöző humor mellett az tetszett nagyon, hogy az író nem elégedett meg a mindennapok pontos lefestésével, hanem hihetetlen képzelőerejét latba vetve egy lány, asszony, fiatalember arca, ruházata, viselkedése alapján írt köréjük egy háttértörténetet, ami akár még igaz is lehetett. Habár meghatóak voltak a komorabb elbeszélések, engem mégis inkább a poénosabb színezetű vagy csak szimplán jó kedélyt sugárzó karcolatok kötöttek le. Összességében nézve érdekes élmény volt egy összefüggő regény helyett rövidebb, különálló történeteket olvasni Dickenstől; akik érdeklődnek akár az író, akár a korszak iránt, azoknak mindenképpen ajánlom.

Kicsit bővebben a blogomon:

kinga133>!
Charles Dickens: London aranykora és más karcolatok

Igazi csemege ez is, mint minden Dickens által megírt mű. Hűen tükrözi, hogy mi is foglalkoztatta kezdő íróként, ami előfutára a későbbi műveinek is. A karácsonyi ünnepen keresztül, a rabszállító kocsiig, a londoni emberek jellemzéséig minden benne van ezekben a karcolatokban. Izgalmas kikapcsolódás egy kezdő író gondolataival.

calmovato>!
Charles Dickens: London aranykora és más karcolatok

Dickens nálam csak 5 csillagot kaphat. Ha valaki megszeretne ismerkedni London kultúrájával egy hiteles író szemével, ne habozzon a kezébe venni.

Doma2>!
Charles Dickens: London aranykora és más karcolatok

Érdekes olvasmány volt ez a korai karcolatokból összeállított kötet. Humor, irónia, egymástól teljesen független kis olvasmányok, mindig a szegényebb rétegek szemszögéből. A XIX. századi Londonban a társadalom perifériájára kerülés (Toprongyos előkelőségek) láthatóan nem ritka jelenség, mint ahogy a London aranykorában megírt, ágyukat a hátukon cipelő szerencsétlenek sorsa sem. Ez utóbbinál bevallom a cím alapján, kissé másra számítottam, mint a londoni holtszezon leírására. A kedvencem A mi kis fürdőhelyünk volt.

Etike P>!

Idén ősszel teljes magányhoz és zavartalan elmélkedéshez volt kedvem, ezért Anglia legelhagyatottabb részén vettem ki szállást, vagyis Londonban.

London aranykora

Kapcsolódó szócikkek: Anglia · London · magány · ősz
panna_e>!

[…] a környék minden póznájának megvan a maga birtokosa, aki órák hosszat támaszkodik neki fásult kitartással. Elég furcsa dolog, hogy Londonban egy bizonyos embercsoportnak mintha nem lenne más öröme, mint póznáknak támaszkodni. Sosem láttunk még valamirevaló kőművessegédet másképp szórakozni, a verekedést kivéve. Keljenek át a St. Giles-on hétköznap este, ott lesznek ők barhentruhájukban, téglaporosan és mészfoltosan, póznáknak támaszkodva. Sétáljanak át a Seven Dialsen vasárnap reggel: ott lesznek megint, drapp vagy világos kordbársony nadrágban, masszív félcsizmában, kék kabátban és sárga mellényben, póznáknak támaszkodva. Felveszik a legszebb ruhájukat csak azért, hogy álló nap egy póznának támaszkodjanak!

42. oldal, Seven Dials

ponty>!

[…] a metropolisz különféle útvonalain háromféle dolgot követelnek meg a jelen kor emberétől. Először is, hogy tisztíttassa ki a csizmáját. Másodszor, hogy egyen egy pennyért fagylaltot. Harmadszor pedig, hogy fényképeztesse le magát.

162. oldal (London aranykora)

Norpois>!

De a Dísztermünk legcsodálatosabb vonása mégiscsak abban rejlik, hogy valami titokzatos oknál fogva döbbenetes rendszerességgel és állhatatossággal kerül itt megrendezésre a „Dísztárgyak és porcelánok” éves vására. Hogy a porcelánok honnan érkeznek és hová távoznak, illetve hogy miért kínálják fel őket árverezésre, ha soha senkinek még csak eszébe sem jut árajánlatot tenni rájuk, illetve hogyan lehetséges, hogy mindig ugyanazok a porcelánok sorakoznak fel, no meg, hogy nem lett volna-e olcsóbb, mondjuk már 1830-ban a tengerbe dobni mindet, bizony ez kész rejtély. Évről évre kiteszik a plakátokat, a Díszterem gondnoka évről évre felmegy a pulpitusra, és felkínálja megvásárlásra a kollekció darabjait, évről évre nem vásárol soha senki, évről évre elteszik valahová az egészet, mígnem a következő évben a porcelánok újra előkerülnek, mintha ez a vásár valami vadonatúj ötlet volna.

Norpois>!

A strand a gyerekek kedvenc helye. Bolyokban mozognak, akár a hangyák: egyes barátaikat oly serényen temetik a homokba, oly végtelen műgonddal építik a váraikat, melyeket elmos a következő dagály, hogy furcsa belegondolni, ez a tenger zenéjével kísért játék eljövendő életük valóságát vetíti előre.

Etike P>!

Van itt egy móló is – egy furcsa, régi famóló, amely szerencsére a leghalványabb jeleit sem mutatja a tudatos építészetnek, s ennek köszönhetően nagyon is szemet gyönyörködtető látvány.

Molu P>!

Valamikor – és nem is olyan régen – a kivégzés előtt állók koporsója az egész szertartás alatt ott volt az oldalukon lévő pad ülésén.

Molu P>!

… egy rávetett pillantás után azonnal rájövünk, hogy ő is ama bűnőzők közt született és nevelkedett, elhanyagolt gyermekek közül való, akik sosem tudták, mi a gyermekkor, akiknek sosem tanították meg megbecsülni és kiérdemelni egy szülő mosolyát…

Iustitia>!

A mi kis fürdőhelyünkre oly sok gyereket hoznak le, hogy amikor nincsenek kint az utcán, ahogy az szép időben lenni szokott, az ember azon csodálkozik, hova tudják elhelyezni őket: mert olybá tűnik, hogy az egész település sem elég ahhoz, hogy mindnek tető kerüljön a feje fölé.

148. oldal, A mi kis fürdőhelyünk

Iustitia>!

Láttunk mi már erre olyan csillogó-villogó hintókat a szamaras kordék között, hogy felbukkanásukkor minden járókelő önkéntelenül is hunyorogni kezdett.

145. oldal, A mi kis fürdőhelyünk