Karácsonyi ​történetek 9 csillagozás

Charles Dickens: Karácsonyi történetek Charles Dickens: Karácsonyi történetek Charles Dickens: Karácsonyi történetek Charles Dickens: Karácsonyi történetek

Az író a Karácsony Szellemét hívja segítségül ebben az öt mosolyos-könnyes történetben ahhoz, hogy tülekedő, egymást taposó embertársaival megértesse: az ember fogalma a jóságot, a közösséggel való törődést jelenti.
A történetek erkölcsi tanulsága illuzórikus, hiszen Dickens társadalmában: az imperialista Angliában szükségszerűen uralkodik a farkasok törvénye, de realista az a kép, amellyel az író a korabeli Londont, a nyüzsgő, bűnös, emberi szenvedélyekkel teli nagyvárost helyenként a humor, helyenként pedig a pátosz eszközeivel megeleveníti.
A kötetet az eredeti kiadások illusztrációi díszítik.

Eredeti mű: Charles Dickens: The Christmas Books

Európa, Budapest, 2017
448 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630795074 · Fordította: N. Kiss Zsuzsa, Barkóczi András
Magyar Helikon, Budapest, 1958
522 oldal · keménytáblás · Fordította: Benedek Marcell, Szinnai Tivadar, Geréb Béláné

Charles Dickens: Karácsonyi történetek

A Karácsonyi éneket olvastam el a kötetből. Kissé csaltam, mert előtte már rengeteg feldolgozását láttam valamilyen formában, úgyhogy úgy tűnt, mintha előre megemésztett formában kérőznék a történeten újra és újra felböffentve.
Dickens csodálatos mesterremekeinek kápráztató és szívmelengető szózsönglőrködéséhez pedig nem tennék hozzá semmit. Már egyszer említettem volt, hogy Ő A Nagy Mesélők egyike. Punktum saliens.

Charles Dickens: Karácsonyi történetek

Annyira nagyon gyönyörűséges az európás kiadás, hogy oda vagyok meg vissza. Mellesleg sokadjára is rájöttem, hogy szeretem a karácsonyi történeteket, és ez is évente visszatérő olvasmány lesz. Meg arra is rájöttem, hogy szeretem Dickenst. Mindig is gyanús volt.
A Karácsonyi ének természetesen magasan a legjobb, egyszerűen nem tudom felfogni, hogy élnek emberek a Földön, akik ezt nem szeretik. Bah, humbug! Ezen kívül még A szellem embere volt a legemlékezetesebb, nagyon tetszik az alapötlete, de egyébként mindegyiket élveztem, még ha pl. a Harangszó kicsit lehangoló is volt, mert a végkifejlet mindig olyan szívmelengető. Jó kis gyűjtemény, megalapozza az ünnepi hangulatot. És nagyon finom illata is van. :P

bmark
Charles Dickens: Karácsonyi történetek

Tanulságos, nagyon jó történetek, megadták az ünnep hangulatát, azonban a Harangszó kifogott rajtam. Az szerintem unalmas volt, nagyon nehezen bírtam vele.

Chöpp

– Minek házasodtál meg? – szólt Scrooge.
– Mert szerelmes voltam.
– Mert szerelmes voltál! – dörmögte Scrooge, mintha a világon ez az egy dolog lenne csak nevetségesebb a víg karácsonynál. – Alászolgája.

Chöpp

Az öreg Marley halott volt, akár az ajtószeg.
Értsük meg egymást: nem azt akarom állítani, hogy saját tapasztalatomból tudom, miért éppen az ajtószeg halott különösképpen. A magam részéről például hajlandó volnék a koporsószeget tekinteni a leghalottabbnak minden forgalomban levő vasáru között. De hát őseink bölcsessége bujkál ebben a hasonlatban; vége lenne az országnak, ha szentségtörő kézzel megzavarnám. Legyen szabad tehát nyomatékosan ismételnem, hogy Marley halott volt, akár az ajtószeg.

Chöpp

… mert jó néha gyereknek lenni és sohasem jobb, mint karácsonykor, mikor az ünnep hatalmas megalapítója maga is gyermek volt.

Kogoro

Legyen boldog az új év számodra, és még sokaknak, akiket boldogíthatsz!

176. oldal, Harangszó - Negyedik fertály (Európa, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: újév
Chöpp

Sok ezren vannak híján a legszükségesebb dolgoknak; száz- és százezer ember van híján a legkisebb kényelemnek, uram.
– Nincsenek börtönök? – kérdezte Scrooge.

Cicu

– Nincs még egy dolog a világon – mondta –, ami olyan pontosan megjönne mindig, mint az ebédidő, és nincs még egy dolog, ami olyan bizonytalanul és szabálytalanul érkeznék, mint maga az ebéd. Ez a nagy különbség a kettő között.

109. oldal - Harangszó (Első negyed) [1958, Magyar Helikon]

Belle_Maundrell

Minden apró haladás közelebb visz a célhoz!

373. oldal, A szellem embere és az árnnyal kötött alku (Európa, 2017)

Chöpp

Ha nem volnánk tökéletesen meggyőződve arról, hogy Hamlet apja meghalt már a darab kezdete előtt, akkor semmi különös nem volna abban, hogy a keleti szélben éjszakai sétát tesz tulajdon bástyáin, mint ahogy napnyugta után bármely más középkorú úriember is sétál meggondolatlanul valami szellős helyen (teszem, a Szent Pál székesegyház terén), hogy a szó szoros értelmében kővé meressze gyönge lelkű fiát.

Belle_Maundrell

– Látlak a tűzben – mondta a szellemlátó. – Hallak a zenében, a szélben, az éjszaka halotti csendjében.

371. oldal, A szellem embere és az árnnyal kötött alku (Európa, 2017)

Chöpp

Amint a szennyes köd leszállt, és sötétbe borított mindent, szinte azt gondolhatta az ember, hogy a Természet valahol itt lakik a közelben és erős, sűrű sört főz.