Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.
Karácsonyi ének 2564 csillagozás

A szőrösszívű Scrooge úr, a -zaklató, szipolyozó, zsugori, kapzsi vén bűnös-, akinek a karácsony is csak olyan nap, mint a többi, dühvel és megvetéssel nézi az emberek ünnepi készülődését. Kidobja a karácsonyi énekeket kántáló koldus kisfiút és a szegényeknek gyűjtő úriembert egyaránt, kiszipolyozott írnokát is felmondással fenyegeti. Este, hazatérve magányos házába jelenést lát: meglátogatja Marley, rég halott üzlettársa, s bejelenti három további szellem érkezését. Az első a régi karácsonyok szelleme, aki végigvezeti Scrooge urat saját hajdani életén, s elfelejtett, fájó emlékeket elevenít föl benne. A második az új karácsony szelleme, aki felnyitja Scrooge szemét a körülötte élők sorsára, nyomorúságára és vidámságára, szenvedéseikre és emberségükre. Végül a harmadik, a jövő szelleme megmutatja neki saját, ijesztő, magányos halálát. Scrooge urat a jelenések új emberré teszik: más szemmel kezdi látni a világot, karácsonyi pulykát küld írnoka családjának, ellátogat megvetett… (tovább)
Karácsoni ének címmel is megjelent.
Eredeti megjelenés éve: 1843
A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Európa Diákkönyvtár Európa · Helikon Zsebkönyvek Helikon · Európa Diákkönyvtár Európa · Aranytoll Könyvmolyképző · Populart Füzetek Interpopulart · Aranyág Édesvíz · Libri díszkiadások Libri, Scolar, Jaffa · Populart füzetek – világirodalom Interpopulart · Trubadúr Zsebkönyvek Trubadúr



Enciklopédia 38
Szereplők népszerűség szerint
Ebenezer Scrooge · Bob Cratchit · Tim Cratchit · Jacob Marley
Helyszínek népszerűség szerint
Kedvencelte 344
Most olvassa 53
Várólistára tette 658
Kívánságlistára tette 504
Kölcsönkérné 8

Kiemelt értékelések


Ezt a könyvet eddig még nem is olvastam – mondjuk a Karácsonyi ének olyannyira az alapműveltség része, hogy el se kell olvasni, az ember mégis tudja, mi van benne. Itt van mindenekelőtt Mr. Scrooge, aki a dehumanizált vadkapitalizmus kvintesszenciája – ha valaha megfilmesítik a Kommunista kiáltvány-t, biztos róla mintázzák majd a főgonoszt. Aztán itt van Dickens, aki a „három csapás” elvét követve rászabadítja szerencsétlenre a szellemtriót, a múlt, a jelen, meg a jövő képviseletében. Scrooge-nak pedig megemészteni sincs ideje a tanítást, mert a kísértetek pihenés nélkül sorozzák, viszik be egyre-másra az ütéseket, egymás után szembesítik azzal, hogy 1.) ő is volt gyerek, ami mondjuk hihetetlen 2.) nem csak olyan ám a karácsony, ahogy azt ő elképzeli 3.) és amúgy is csúnya vége lesz, ha nem szedi össze magát. De hál' Istennek összeszedi* – mondjuk ha ahhoz, hogy egy kapzsi dög megjavuljon, mindig három szellemre van szükség, akkor a világ tényleg a szakadék peremén áll. (Dickens úr, van nékem egy listám pár névvel – hogy lehetne hozzájuk is elküldeni ezeket a erkölcsi verőlegényeket?) Amúgy jó könyv, szép könyv, de tényleg. Nyilván kicsit fekete meg fehér – mivel, mint említettem, Scrooge a vadkapitalizmus kvintesszenciáját képviseli, ezért dramaturgiailag szükséges, hogy – ezt kihangsúlyozandó – az összes szereplő hozzá képest bolyhosszárnyú angyalka legyen. És lőn.
És azért se karácsonyra időzítettem.
* Ezt azért se teszem spoilerbe – ha valaki ezt eddig nem tudta, akkor én leveszem róla a kezem.


Feltehetőleg mindenki hallott már erről a műről. A filmet hamarabb láttam, már akkor is mély benyomást tett rám.
Scrooge igazi megkeseredett öregember már, aki a környezetében lévőkkel vállalhatatlanul bánik. Ezért hát móresre tanítják kicsit a szellemek.
Nagyon is tanító jellegű, nem szabad elfelejtenünk miről szól a karácsony.


Újra karácsony lett körülöttem.
Igazi klasszikus, több mesefilm feldolgozásában. Nagyon tetszett!


Gyönyörű karácsonyi történet, egyáltalán nem bántam meg, hogy elolvastam. :)
„Úgy képzelem, hogy jellemünk és cselekedeteink szabják meg életünk irányát és ezzel szükségképpen végzetünket. De ha képesek vagyunk jellemünkön változtatni, cselekedeteinket új célokra beállítani, akkor végzetünk is megváltozhatik.”


Ez a történet annyira az alap karácsonyi történet hogy nem is kell senkinek se elmondani hogy miről szól elég ha meghallja a nevet még pedig hogy : Ebenezer Scrooge.
Tehát ha te magad lennél Scrooge vagy netán a főnököd, esetleg a gyereked kezd Scrooge lenni, vagy csak valaki van a környezetedben aki Scrooge kezd lenni vagy már az, akkor olvasd szépen el a könyvet, vagy add tovább a történetet, ha netán kisgyerekről lenne szó, akkor se pánikolj már megcsinálták Barbie verzióban is fiúk-lányok mindenki nézheti, vagy esetleg csak olvasd fel, (de a rendes film na az visz mindent.) kicsit olyan a történet mint a Grincs mindenki tudja miről szól, mindenki ismeri, és mindenki elolvassa vagy megnézi minden egyes évben karácsony előtt. Leírom újra a nevet hogy tuti értsd: EBENEZER SCROOGE kell még magyarázni?!


Eszembe juttatta, hogy én mennyire szeret(t)em Dickens írásait – minden szívszorongató fájdalom, komorság, sötét nyomor ellenére. Mert mindig megláttatja a Scrooge-ok világában, és néha a Scrooge-okban is itt-ott pislákoló kis (gyertya)fényt, amely meg-megolvasztja a szívekre kérgesedett jégpáncélt. Néha. Ritkán, de akkor annál szívmelengetőbben.
Dickens úgy tudja felmutatni a szépséget és tisztaságot, hogy közben kicsit sem takargatja a piszkot, ami azt körülveszi. És úgy tudja ábrázolni a lelketlen gonoszt, hogy közben mégis megtalálod azt a „nem létező” lelkét. Remekül láttat, karaktereit magad mellet érzed, mesterien képes atmoszférát teremteni, becsalogatni az olvasót a történetbe. Olykor összeborzongsz rideg világától, máskor nevetsz rajta, és bizony, mit is tagadjuk, gyakran elérzékenyülsz.
Karácsonyi története nem mond újat, sőt már-már közhelyes – a hogyan azonban mesteri. Most sem sikerült ellenállnom neki, mérgelődtem, mosolyogtam, nevettem, pityeregtem, gondolkodtam rajta. Igaz, nem is nagyon akartam ellenállni. Én szeretem, mikor régi karácsonyok szelleme vegyül a mába. (És nem csak karácsonytájt).


Szerintem a maga nemében és főleg karácsony környékén alapmű. Ez az egyik olyan karácsonyi történet, amit mindenki ismer, vagy legalább hallott már róla.
Mr. Scrooge a mogorva, fukar, zsugori vénember. Zsémbes, nem szeret semmit, senkit, csak a pénzt! Azonban karácsonykor három szellem, a múlt, a jelen és végül a jövő kísértete ellátogatnak hozzá, hogy a helyes irányba tereljék a rossz útra tévedt aggastyánt. A három szellem valójában Scrooge lelkiismerete(i), akik szembesítik fiatalkora elárult ábrándjaival, terveivel. A jelen sivárságával és a pokoli jövővel. Meg kell tudnia, hogy nem csak egyedül és elhagyatva fog meghalni, de nem lesz egyetlen személy sem a kerek világon, aki csak egy szomorú gondolatot pazarolna rá.
spoiler
Ez a rövidke novella tele van mindenfajta érzelemmel, amiben emberi hibák és erények tűznek össze. Mondhatnánk, ugyan mikor lesz egy uzsorásból emberbarát?! De nem érheti szó a történetet, mert a történet minden sora hiteles, ráadásul számos példa van rá, hogy ez olykor szerencsére a valóságban is előfordulhat. A lelkiismeret képes a rosszat jóvá varázsolni. A Karácsonyi ének története minden korba helyezve, minden formában hatásos, mert kifejezi az embernek a jóságba vetett töretlen és összetörhetetlen hitét.


Annyira tetszett. Csodálatos volt.
Sírtam a végén, mit sírtam, zokogtam.
Megható volt és szívmelengető és végtelenül tanulságos. :) Néha picit félelmetes is volt. Mindenkinek ajánlom, aki ünnepi hangulatba szeretne kerülni.
Kicsit lassan haladtam vele, mert a régies fogalmazásmód sok helyen megakasztotta az olvasási menetemet, de idővel túllendültem rajta és utána már nagyon élveztem.
Gyors megnéztem a 2009-es Disney féle mesefilmet is és az is szuper volt. *_*
Most már teljesen világos, hogy miért lett klasszikus ez a történet… :)
Végre elmondhatom, hogy most már én is olvastam karácsonyi sztorit. :)


Szerintem főleg karácsony környékén alapmű. Ez az egyik olyan karácsonyi történet, amit mindenki ismer, vagy legalább hallott már róla.
Scrooge mogorva vénember, aki csak a pénzt szereti. Azonban karácsonykor meglátogatja volt üzlettársának a szelleme. Aki elviszi egy kis időutazásra. Scrooge ezek után megtér, és a fukar vénemberből adakozó, jószívű ember lesz.
Népszerű idézetek




Úgy képzelem, hogy jellemünk és cselekedeteink szabják meg életünk irányát és ezzel szükségképpen végzetünket. De ha képesek vagyunk jellemünkön változtatni, cselekedeteinket új célokra beállítani, akkor végzetünk is megváltozhatik.
A harmadik számú, egyben utolsó kísértet




Könnyű vagyok, mint a pehely, boldog, mint az angyalok, vidám, mint egy kisiskolás. Kótyagos, mint aki beivott. Víg karácsonyt mindenkinek! Boldog új évet az egész világnak! Adjonisten! Hahó! Adjonisten!
89. oldal




Az öreg Marley halott volt, akár az ajtószög.
Egy pillanat! Nem azt akarom mondani, hogy saját kútfőmből tudom, mi teszi kiváltképp halottá az ajtószöget. Jómagam talán a koporsószöget vélném a leghalottabb vasárucikknek. De ez a hasonlat őseink bölcsességét őrzi; és én ugyan nem nyúlok kegyeletsértő kézzel a hagyományokhoz, különben mivé lenne szép hazánk. Szíves engedelmükkel tehát nyomatékosan megismétlem, hogy Marley halott volt, akár az ajtószög.
7. oldal




– Majd elmondom neked, szellem, hogy mi itt a lényeges! A mód a lényeges, amivel a főnök könnyűvé vagy nehézzé teheti szolgálatunkat, teherré vagy örömmé változtathatja munkánkat. Egy szó, egy tekintet, egy mosoly, – oly semmiségek, hogy szinte fel sem mérhetők, számba sem vehetők. És mégis mennyire fontos mindez, a kellő pillanatban többet ér, mintha egész vagyonát osztaná ki közöttünk!




A nők már csak ilyenek: nem rejtik véka alá a véleményüket.
64. oldal
Említett könyvek
Ezt a könyvet itt említik
- Alexandra Potter: Én és Mr. Darcy
- Ali Smith: Zima
- Andy Weir: A Hail Mary-küldetés
- Anthony Burgess: Egy tenyér ha csattan
- Colson Whitehead: Harlemi kavarás
- Cynthia Hand: Vigyázz, Holly Chase!
- David Baldacci: Bukottak
- Debbie Macomber: A fagyöngy alatt
- Debbie Macomber: Tizenkét nap karácsonyig
- Eric Weiner: A zsenialitás földrajza
- Félix J. Palma: Az idő térképe
- Francis Duncan: Gyilkosság karácsonyra
- Fredrik Backman: A nagymamám azt üzeni, bocs
- Fredrik Backman: Hétköznapi szorongások
- Kate Morton: Az órásmester lánya
- Kendare Blake: A rémálmok lánya
- Leiner Laura: A Szent Johanna gimi 1. – Kezdet
- Louisa May Alcott: A valóra vált álom
- M. C. Beaton: Agatha Raisin és a karácsonyi búcsúcsók
- Mary Alice Monroe: Déli karácsony
- Rachel Cohn – David Levithan: Dash és Lily 12 napja
- Roberto Bolaño: 2666
- Stephen King: A halálsoron
- Stephen King: Tündérmese
Hasonló könyvek címkék alapján
- Agatha Christie: Három vak egér 88% ·
Összehasonlítás - Agatha Christie: Hercule Poirot karácsonya 94% ·
Összehasonlítás - Agatha Christie: Karácsonyi krimik 88% ·
Összehasonlítás - Agatha Christie: Paddington 16.50 90% ·
Összehasonlítás - Tasmina Perry: A lánykérés 89% ·
Összehasonlítás - Lisa Kleypas: Rafe karácsonya 89% ·
Összehasonlítás - Jules Wake: Hóesés Notting Hillben 88% ·
Összehasonlítás - Bella Ellis: Ördögi csontok 86% ·
Összehasonlítás - Sarah Morgan: Karácsonyi kiruccanás ·
Összehasonlítás - Mandy Baggot: Egy karácsonyi csók 85% ·
Összehasonlítás