Vegyes ​felvágott 93 csillagozás

Charles Bukowski: Vegyes felvágott

Harry ​felnézett a kis pontokon keresztül az égre. Kék volt, és rohadt magas. Harry nézte az eget, és próbált valami értelmet találni. De nem jutott semmire. Nem érezte át az örökkévalóságot. Vagy Istent. De még az ördögöt sem. De az embernek előbb Istent kellett megtalálnia, hogy megtalálhassa az ördögöt. Ebben a sorrendben érkeznek.

Harry nem szerette a súlyos gondolatokat. A súlyos gondolatok súlyos hibákhoz vezethettek.

Aztán az öngyilkosságra gondolt de csak úgy mellékesen. Mint amikor a férfiak arra gondolnak, hogy vesznek egy pár cipőt. Az öngyilkossággal a legnagyobb gond az, hogy lehet, valami még rosszabbhoz vezet. Igazából leginkább egy jéghideg üveg sör jött volna jól neki, aminek oldalán gyönyörűen gyöngyözik a pára.

A Vegyes felvágott Charles Bukowski életének utolsó évtizedében született novelláinak és verseinek gyűjteménye. A mű hozza a Bukowskitól megszokott, egyszerre megrázó, tragikus és vulgáris, egyszerre gyönyörű, lesújtó és… (tovább)

Trubadúr, 2013
430 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632274188 · Fordította: Pritz Péter

őrült · Woody Allen · Lev Tolsztoj · William Saroyan

Tarja_Kauppinen IP>!
Charles Bukowski: Vegyes felvágott

A vén kujon jobb, mint új korában, egy életnyi finom csalódottság és csendes beletörődés csordogál szelíden a soraiból.
Nem vagyok egy lírikus alkat, nem is igen olvasok verseket, mert túl légiesek, cafrangosak, kacifántosak, személyesek nekem általában, a költő lelkének legmélyebb bugyraiba belelátni pedig ritkán óhajtok, minthogy ezek a bugyrok gyakran túltelítettek az intimszféra fullasztó ködével. De nem itt: Bukowski lírája megnyerően és lehengerlően egyszerű, sallangmentes, tiszta, letisztult. Ezek a legjobb versek, amiket valaha olvastam, mert őszinték és egyenesek, mentesek mindenféle szóvirágtól, póztól és pátosztól. Az arany a szemedben a kedvenc versem a kötetből; arról ír benne, hogy BMW-je és arany American Express hitelkártyája van, majd a végén nyíltan bevallja, hogy ez a vers azért született, hogy provokálja mindazokat, akiknek jobban tetszett az, amikor még a nyomorról írt.
A kedvenc novellám is hasonlóan ütős: a végén megpillant egy szexlapot a vécé padlóján, amiről eszébe jut, hogy ígért egy novellát ennek a bizonyos szexlapnak, és megírja nekik ezt. Már, hogy a vécé padlóján heverő újságról jutott eszébe, hogy írnia kéne nekik.
Az ilyen írókat, az ilyen embereket kedvelem én. Egyenes, őszinte. Nem szépít, nem kozmetikázik. Anyagcsere-folyamatok és párzás gyakori témái, de nem azért, hogy pukkasszon minket, polgárokat, hanem mert ezek mindenki életének nélkülözhetetlen részei, még ha általában olyan prűdek és civilizáltak vagyunk is, hogy igyekszünk úgy tenni, mintha nem lennének azok.

Drága Hank, a végső menedékem, a lakatlan szigetem vagy. Világodba mindig jólesően kucorodom, mert mielőtt tehozzád mennék, nem kell sminkelnem, sem epilálnom, sem tisztálkodnom, mert te is kimondod a frankót, te sem bújsz a kultúra és a civilizáció kegyes hazugságainak tetszetős, ám álságos máza mögé. Nem hazudsz szépséget és jóságot, sem habot, sem babot, sem semmi egyebet. A világot a maga valójában ábrázolod, olyannak, amilyen. Kötelező olvasmánnyá tennélek.

egy_ember>!

Biztos sokat mondják majd,
a faszba, ilyet én is tudnék
írni!

Igen.
Pont ez a
lényeg!
(Baszd meg.)

entropic P>!
Charles Bukowski: Vegyes felvágott

Igaz, még csak négy pálcikánál tartok, de most annyira bennem van a bukowskiság, hogy most akarok írni erről a könyvről. Meg amúgy is, feltételezem, hogy Bukowski végig Bukowski marad, és nem fog sokat változni semmi – se a könyv, se a véleményem róla. (Ha fog, átírok mindent – mert miért ne. Az örökkévalóságnak szóló értékeléseim sem szólnak az örökkévalóságnak igazából, a szavatossági idejük jó esetben két év. Rossz esetben már a Mentés gomb megnyomásának pillanatában sem érvényesek.)

Szóval egyszer láttam a moziban a Tótumfaktum c. filmet, ami, emlékeim szerint, Bukowskiról szólt, s amiből arra emlékszem, hogy volt valami alkesz fazon, aki alkeszkodott, meg nőzött, meg közben írt, meg ilyenek. Az a film nem válto(zta)tta meg alapjaiban a világomat, de nem is ijesztett el. Egyszernézős volt. Csupa ismerősség, azt hiszem.

És persze azóta sokat hallottam a szerzőről, és olvasás nélkül is elég jól el tudtam dönteni, hogy valószínűleg bejönne nekem, és ez pont elég is volt, úgysincs kedv és idő mindent kipróbálni személyesen is; vannak mindenféle Bukowskik, akik a távolból is ismerősök/ismerősek, akiknek a filozófiáját és nyelvét minden erőlködés nélkül értem, úgyhogy ahelyett, hogy rózsaszín-pónilovas módon örömködnék azon, hogy de jó, értek valamit/valakit, és micsoda lelkitársak vagyunk, inkább olyan dolgokkal és gondolatokkal és mindenfélékkel foglalkozok, amiket nem értek rögtön, amiken gondolkodnom kell.

Na de elérkezett a pillanat, hogy olvassak is valamit ettől a fazontól. És tényleg – értem. És ez – ebben a pillanatban – micsoda megkönnyebbülés. Főleg azért, mert pl. kicsit megijesztett a gondolat, hogy ennek a 400-akárhány oldalnak a jó része vers. Én nem tudom, hogyan kell verset olvasni! Biztos nem úgy, hogy fogok egy 400-oldalas verseskönyvet, és végigolvasom (bár olvasok most épp egy W. B. Yeats-összest is. De annak meg sosem fogok a végére érni, és nem is akarok. Ki tud elolvasni 400 oldal verset? Én biztos nem. Nem egy élet alatt.). De tök jó, mert ezek a Bukowski-versek olyan versek (nekem), amikre az a definíció igaz, hogy: „a vers az, ami nem ér ki a lap széléig”. Szóval ezek lehetnének akármik is – olyan természetesen jönnek és folynak, mintha valami – nem létező – régi haver dumálna nekem. Akinek nem kell sokat magyaráznia, mert úgyis vágom, miről beszél. Meg még vannak a könyvben novellák is – azok is ilyenek.

Nem hiszem, hogy a továbbiakban sok Bukowskit fogok olvasni. Túl kényelmes ez a könnyen-értés és ismerősség, tényleg. De amúgy – eszméletlenül jó ez a fazon.

herczogzoltan>!
Charles Bukowski: Vegyes felvágott

Oké. Ha úgy érzed, hogy romokban van az életed, akkor ez a könyv egy oroszrulett. Hozott nekem hideget és meleget egyaránt: olyan ritka könyv, ami elérte, hogy felnevessek hangosan a buszon egy öngyilkossági kísérletet olvasva, és segített meghozni a döntést, hogy engedjek el egy olyan dolgot, ami már régóta nem működött.

Most elolvastam, itt ülünk egymással szemben és nem tudom mihez fogok kezdeni nélküle. Soha nem fogom újra „először megtapasztalni”, hogy milyen olvasni ezt a könyvet. Bukowski, te szemétláda, nagyon jól írsz.

Fogyasztása vizezett whiskeyvel és egy nagy adag tavaszi időben fűben ülős, olvasva cigizősen ajánlott.

Virág_Balázs_Face I>!
Charles Bukowski: Vegyes felvágott

Henk befejezte a könyvet. Elnyomta a cigit és összezárta a lapokat. Éjszaka volt, csendes fajta. Elszívott még egy szálat, közben az olvasott dolgokon merengett. Mi volt ez? Semmi és minden. Töredékek egy életből, pokol béli bölcsességek, maga a ízletes nihil. Rock' n rollabb sok rockernél, punkosabb, mint bármelyik punk, mélyebb irodalom ez, mint amit az iskolában tanítanak. Az életről szól, olyan közelről, hogy érezni a kocsmák, a piák és a pinák szagát, igazi de nem mindig kellemes. Végül is tök mindegy, eloltotta a bagót, felállt bement a szobába, lefeküdt a már szúszókáló kedvese mellé, fingot egy nagyot és elaludt.

Tirpák P>!
Charles Bukowski: Vegyes felvágott

Pillanatképek, érzések amik felvillannak az élet sötétebb bugyraiból. Ez a felvágott, tényleg elég vegyes. Versek, novellák, hol jobbak, hol egy kicsit kevésbé jobbak. Bukowski a szokásinak a rabja. Most is a képedbe vágja, mi is az ami sokak számára élet címszó alatt fut. Nem a kamu verzió, hanem valami ami a valósághoz sokkal közelibb. A sok kis puzzle darabból szépen összeáll „valami” amit talán Bukowski sajátos életértelmezésének nevezhetünk.

Trubadúr, 2013
430 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632274188 · Fordította: Pritz Péter
Gábor_H>!
Charles Bukowski: Vegyes felvágott

„ez a vers azoknak szól, akik azt hiszik,
hogy az ember csak alkothat
zseniálisat
ha a szakadék
szélén
áll
annak ellenére, hogy ők
gyávák voltak ahhoz, hogy
ezt kipróbálják.”

„B*szowski” ezúttal is kedvenc témáiról ír a rá jellemző fanyar humorral és cinizmussal, szót ejt az írók nehézségeiről, az elmúlásról, természetesen az ivásról és a lecsúszott alkeszekről, illetve a lóversenyről. Utóbbival kevésbé tudok azonosulni, de így is jól bemutatják a sztorik a szerencsejátékosok folyamatos és óhatatlanul lecsúszásba vezető reménykedését. A verseket kevésbé tudtam hová tenni, bár ott is találtam gyöngyszemeket, lásd az idézett versszakot. Külön öröm volt felfedezni az egyik írásban a Törzsvendég című film fontos motívumát, a pultossal való verekedést.

Összességében egy számomra lassan emészthető és hullámzó színvonalú műveket tartalmazó, de hamisítatlan Bukowski-gyűjtemény, bizonyos versek és a túlzásba vitt lóverseny téma miatt mínusz egy csillag levonással.

ZsofiSzofi>!
Charles Bukowski: Vegyes felvágott

Egyetlen szó: szabad. Ez a könyv nem más, mint az írói szabadság. Ami egyszerű, mégis elgondolkodtat. Imádtam. Minden egyes szavát. Bukowskit szerintem imádni vagy utálni lehet. Aki utálja, az nem nőtt fel a feladathoz még.

Lillam>!
Charles Bukowski: Vegyes felvágott

Úgy gondolom sokan azért szeretik, mert olyan dolgokat megtett és azt olyan lazán és szemtelenül, amit mi „egyszerű” emberek csakis a gondolatainkban merünk. Itt nem az alkoholizmusára gondolok, hanem például arra, ha olyan kedve van beint a nagyvilágnak, amit néha nekünk is kellene…

Zakkant_Tudós>!

a furcsák közt a legjobbak

ritkán látni őket

pedig talán
semmi.

242. oldal, a furcsák közt a legjobbak

catnipthief >!

Aztán az öngyilkosságra gondolt – de csak úgy mellékesen. Mint amikor a férfiak arra gondolnak, hogy vesznek egy pár cipőt. Az öngyilkossággal a legnagyobb gond az, hogy lehet, hogy valami még rosszabbhoz vezet. Igazából leginkább egy jéghideg üveg sör jött volna jól neki, aminek oldalán gyönyörűen gyöngyözik a pára.

58. oldal, "Egy tróger élete"

Kapcsolódó szócikkek: öngyilkosság

normálisnak tűnjön a világ
szemében
legyőzi a különcségét
és így lerombolja
azt, amire hivatott lenne.

én megtartottam a különcségeimet
és hiszem, hogy
nagyban hozzátettek
a létezésemhez.

135. oldal - ásítás...

egy_ember>!

Férfiak milliói kívánták azt, bárcsak nekik is annyi bajuk lenne a nőkkel, mint Woody Allennek.

Kapcsolódó szócikkek: Woody Allen
entropic P>!

– Néha úgy érzem, mintha egyes-egyedül lennék ezen a világon. Néha pedig tudom, hogy így van.

347. oldal (Magányos az ember a csúcson)

Zakkant_Tudós>!

A világ tele volt szörnyű szerelmes dalokkal.

314. oldal, NINCSENEK MÁR SZERELMES DALOK

és akkor, amikor olyan
kevés más kapaszkodó
akadt.

Zakkant_Tudós>!

– Rosie-nak hívnak – mondta.
– Gordon Plugg – válaszoltam.
Mit akarsz? – kérdezte Rosie. – Natúr franciát, vagy orálist, vaginálist és análist? Vagy kakaszexet? Pisiszexet? Korbácsot? Vagy csak kézimunkát? Vagy anális cirókát? Mit akarsz?
– A jogosítványomat megújítani – válaszoltam.
– Az 50 dollár lesz.
– Olyat is csinálsz?
– Aha.
– Akkor csináljuk.

310. oldal, NINCSENEK MÁR SZERELMES DALOK

Bertwad>!

Martin ránézett a kislányra. Édes kis teremtés volt. Aztán lehet, hogy olyan nő lesz belőle, aki férfiakat eszik reggelire.

diojudit_92>!

– A recesszió az – mondta Manny –, amikor a feleséged lelép valakivel. A válság pedig az, amikor visszahozzák.

393. oldal - NINCS JOBB BIZNISZ? MINT A SHOW-BIZNISZ