Egy ​vén kujon jegyzetei 105 csillagozás

Charles Bukowski: Egy vén kujon jegyzetei Charles Bukowski: Egy vén kujon jegyzetei Charles Bukowski: Egy vén kujon jegyzetei

Charles ​Bukowski Németországból vándorolt ki az Egyesült Államokba, ahol ismert íróvá vált, de a világsikert mégis Németország hozta meg a számára. Az elmúlt négy évben folyamatosan adják ki novelláit és regényeit, halála óta pedig művei sorra hódítják meg az európai országokat. Bukowski a beatnemzedék utáni korosztály egyik leghíresebb és leghírhedtebb írója. Nem véletlen, hogy könyveit Amerikában a beatirodalom nagy öregje, Ferlinghetti adja ki. Bukowski – csavargó! Ráadásul a legelvetemültebbek közül való. Büdös, hajléktalan szájhős, lecsúszott kocsmatöltelék. A lehető legvadabb és a lehető legintellektuálisabb – egy századvégi Jack London. Nőhajhász és szenvedélyes asszonyimádó, szajhagyötrő és futóbolond. A legnagyobb Amerika-gyűlölő amerikai, aki Amerika nélkül képtelen élni. Charles Bukowski – rendőrőrsök állandó lakója, házibulik kidobhatatlan vendége, akit – mégis! – csak akkor lehet kirakni, ha előtte hullarészegre itatják. Hősei is ilyenek, benne és általa megjelenik… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1969

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Charles Bukowski Helikon · Charles Bukowski Helikon, Trubadúr

Helikon, Budapest, 2016
Helikon, Budapest, 2014
268 oldal · ISBN: 9789632276083 · Fordította: Balázs Attila

Bla IP>!
Charles Bukowski: Egy vén kujon jegyzetei

Az Egy vén kujon jegyzetei egy ömlesztett valami, töredékek, mozaikok, egy Bukowski gondolatvilág-kivonat, állítólag a korai korszakából. Korai, de nem fiatalon írt művek ezek, hisz Bukowski későn kezdett bele az írásba, legalábbis a prózaírásba. Rongyai mellett táskaírógéppel költözik-menekül egyik helyről a másikra. A vén kujon bizonyítékként szolgál arra, hogy a szerző korábban is próbálkozhatott már a prózával. Van itt útkereső kísérletezés, érezhetjük a jellemző motívumok egész tárházát – önmarcangolás, alkoholizmus, radikális cselekedetek, nyers nyelvhasználat, polgárpukkasztás –, de még láthatjuk a maga hangját kereső író szárnybontogatásait. Más írók hatása is erősen megnyilvánul, mint Kafka vagy Hamigway, de a szerző hitelességére jellemző, hogy nem is tagadja ezeket a befolyásokat. A nők, nem is mint emberek, csak mint az élvezetszerzés eszközei jelennek meg, s mindent a kiábrándultság nihillje borít be. Egy, az általában ismerttől eltérő másik, véglegesen lecsúszott, sehová nem jutó Amerika világa ez, ahol az egyik napról a másikra élés a trend. Nagyon ismerős ez a világ Keruac Úton-jából, sőt Bukowsky találkozik is Keruac-cal és társával Neal-lel, aki gyors véget ér, mint evilági szereplő. De sajna az az idő már – ahogy a fiatalságom is – elmúlt, amikor nekem az Úton világa nagyon bejött, azóta ez a céltalan léhűtés, mely tele van az önpusztító férfiasság felesleges bizonyításaival még poénosan se vonz!

Charles Bukowski: Egy vén kujon jegyzetei

Bűnös vonzalom fűz a sajátos nyelvi megoldásokhoz, a nyelvtan szabályaira szántszándékkal s röhögve hányt fittyel félig már meg is nyert magának. Hátrányai, hogy töredékes, hogy egyes szösszenetek szerepelnek a regényeiben is, és hogy a kora Amerikájának helyzetét taglaló írások nem feltétlenül fogják megmozgatni a mai, magyar olvasót. Szokatlan, meghökkentő hasonlatok teszik élővé és egyedivé a szöveget. Nehezen tudok elképzelni bármit is, ami kevésbé tankönyvszagú Bukowskinál, s ez a bátorság, mellyel nem csupán áthágja az (irodalmi és társadalmi) konvenciókat jelképező korlátokat, hanem azok létezését figyelmen kívül hagyva szemrebbenés nélkül átgyalogol rajtuk, óriási erény.

Mi van benne még? Sok szex, olyan elegánsan – igen, B. elegáns is tud lenni, ha akar – megírva, hogy a felnőtt tartalom jelölőnégyzet bepipálása csak elvétve indokolt, egyszersmind annyira plasztikusan, hogy edényfogó kesztyűben ajánlott olvasni olykor, mert néha forrnak a lapok. (@Nikolett0907, keresed még a Nagy Ő-t erotikusok terén? :))

Úgyhogy B. megint megmutatta, hogy kell nihilről és nyomorról írni explicit szex és hatásvadászat nélkül. Trágárság, igaz, van benne, de mértékkel és érzéssel adagolva. Csak amikor és amennyi elengedhetetlen.

SteelCurtain>!
Charles Bukowski: Egy vén kujon jegyzetei

Bár jócskán tartalmaz a kötet kiérlelt, kerek történeteket, ezek nagyrészt mégis jegyzetek, későbbi regények és novellák nyersanyagai. De mi sem jellemzi jobban a zsenit, minthogy ezek a jegyzetek önmagukban is remekül olvashatóak. Bukowski stílusa egyébként is oly reszelős, hogy nála szinte lehetetlen megkülönböztetni a hirtelen papírra vetett ötletet a többszörösen átdolgozott, finomított végterméktől. De ezek a jegyzetek akkor is nagyon durvák. De jók.

Chöpp >!
Charles Bukowski: Egy vén kujon jegyzetei

Modern Dekameron, vagy fecsegő, mocskos vénember? Én nem tudom. Minden esetre hozza a formáját a vén kujon! És MONDOM: nekem minden húgyos, szaros, perverz története ellenére nagyon bejön. A sorok között rendesen odamondogat, aztán közli: alapjában véve minden egyenértékű, meg aztán lényegében lényegtelen is. Undorító? Szarni rá. Ember vagy, lényegében állat. Nem ezek az igazán embertelen dolgok, hanem a megfagyott, érzéketlen, lelketlen élet, ami nem más, mint a halál.

Charles Bukowski: Egy vén kujon jegyzetei

A Postá-nál azon lelkendeztem, hogy Bukowski fittyet hány* az irodalmi hagyományokra – nos, ez a vén kujon még nem az a Bukowski. (Szerintem sajnos, bár meg kell hagyni, bizonyos szempontból tanulságosabb, mélyebb iromány ez így.) Az Egy vén kujon…-ban ugyanis kapunk csőstől prózai előképeket: a szövegben világosan tetten érhető a beatnemzedék, és többek között (talán elsősorban) a nagy Céline hatása is. Vannak itt kimódoltan meghökkentő hasonlatok és jelzők, szerkesztéstechnikai trükkök**, némi belső monológ – mindenesetre nem érzem még benne azt a letisztultságában szédítő száguldást, ami később jellemzi Bukowskit.

Ettől függetlenül páratlanul színes, érdekes, helyenkét élvezetes olvasmány ez is. A politikus és filozófus Bukowski megismerését kifejezetten fontosnak érzem, bár talán ezek a momentumok voltak a könyv legnehézkesebb epizódjai. Kedvenceim azok a bűnösen kerekded novellák és történetkék voltak, amik megelőlegzik Hank későbbi stílusát – egyikük-másikuk a későbbi regények csírája, többek között a Postá-é. Összességében: ez egy olyan csak rajongóknak összeállítás, amiben nem csak a rajongók fognak örömet lelni.

* Többek között fittyet… bocsánat…
** Mindenekelőtt a mondatkezdő nagybetűk következetes elhagyása. Aminek, hogy őszinte legyek, nem sok értelmét láttam. Mert ha igazán következetes akarna lenni, akkor legyen kis betű a tulajdonnév is, sőt, a központozást is bontsuk fel. Így némi modorosságot érzek benne.

Bélabá>!
Charles Bukowski: Egy vén kujon jegyzetei

amikor elhoztam a könyvtárból ezt és a nőket, elhatároztam végigolvasom a Bukowski életművet. szép apránként, még a többit is, csak tudjam megszerezni. vicces, hogy a végső lökést a Csavargók dala adta, amelyben szerepel Bukowski utca. töprengtem, tud-e még újat mondani? állandóan piál, nőzik, csavarog, linkeskedik a könyvekben. látszólag nem tud sok újat felhozni, hacsak a formai stílus nem volt különleges. tipikus e.e cummings volt most Bukowski, mindent kisbetűvel ír a neveken kívül. szerintem elég nehézkessé téve az olvasást. megpróbáltam én is így megírni ezt az értékelést, az írás könnyebben megy, mint ilyen szöveget olvasni. az eleje kicsit akadozott, a vége egész jó lett.a legjobb jeleneten, a duci qrvás részen jókat rötyögtem :)) ettől függetlenül nem volt az az átütő, katartikus, „aha” érzést adó, mint a Tótumfaktum, ezért csak 4 csillag és 4,1 pont. tovább folytatom a Bukowski-mániát!

krlany I>!

FELNŐTT TARTALOM!!!!

Nagy kedvenc. Az első Bukowski könyvem, és jól el is indította a lavinát!;) Innentől kezdve nekem ő örök szerelem. Nem tudom, mit tudott az öreg, de a maga kő egyszerű módján tabumentesen megírta az ÉLETet, felvállalva azt, aki és ami és ezzel nálam szívbelopós.
„Egyike volt azoknak, akikről legalábbis lerítt: na, egy zseni. Rólam meg ez rítt le: na, egy konyhai kisegítő. Úgyhogy az ilyen alakok kissé mindig $@!% az agyamat.” (Hollywood)

Tirpák P>!
Charles Bukowski: Egy vén kujon jegyzetei

Ez az első kötetet ami a Bukowskitól megjelent itthon, még a 90-es évek derekán. Sajnos mind belsőleg, mind külsőleg kiforratlan. A borító írtó jól sikerült, de rég nem olvastam ilyen féltő gonddal könyvet. Ugyanis bár egy újszerű példányra sikerült szert tennem, de egyszerűen olyan gyatrán van fűzve, hogy nagyon könnyen szétesett. Szóval vigyázni kell rá. Vigyázni kell rá, mert Bukowski egy kincs. Mert tényleg az. Valami olyat adott az irodalomban amit rajta kívül kevesen. Ő az öreg, lecsúszott alkoholista író akit a lovin, a nőkön és az alkoholon kívül talán még az irodalom érdekel. És ez nagyjából fedi is a valóságot.Nem akar többnek látszani annál ami. Merész és őszinte.
Ez a kötet kicsit zanzásított egyvelege annak, hogy (szörnyen megfogalmazva) „mit is tud Bukowski”. A könyv nyelvezete így húsz év távlatából itt-ott már nem nevezhető a legjobban eltaláltnak. Ennek ellenére abszolút élvezhető. Miaz hogy! Erre a kötetre is igaz ami a többi Bukowskira. Lehet utálni, lehet szeretni, de közömbösnek lenni nehéz a „vén kujonnal”.

Robberator>!
Charles Bukowski: Egy vén kujon jegyzetei

Bukowskit a költészetéből ismertem meg, ahol a Bluebird és a Friendly Advice to a lot of Young Men mai napig maradandó nyomot hagyott bennem.
Ezután a prózáját olvasni hatalmas pofáraesés volt. Ahogy saját szereplői, vagy gondolatai kimondják a könyvben, RONDA amit ír, és rondául is írja le.
Ahogy haladtam előre viszont, megtaláltam a találóságot, és az érzékenységet is a szövegben. Illetve nem lehet nem észrevenni azt a vaskos stílust, ami szintén megszeretteti magát, és kifejezetten lírikus helyenként.
A kötetnek van egy kiábrándító ereje, ez tény, de van egy érzésem, hogy ez egyrészt tükrözi Bukowski képét a világról, másrészt keménykedés az olvasó felé. A kötet végefeli fagyott ember gondolatokból spoiler világosodtam tán meg a legjobban, miért is uralkodik a nemtörömség a legnagyobb fertő és szenvedés iránt is a könyvből, de nem is zavarnám le a dolgot, hogy ez a végső dimenziója Bukowski karakterének.
Éppen ezért, bár ezt, mikor félbehagytam a kötetet, nem gondoltam volna, beneveznék még egy körre ezzel a részeges pacákkal a jövőben. Arra, hogy kell-e Bukowskit olvasni, egy bizonytalan nemmel felelnék, de az biztos, hogy ezt a stílust és tartalmat nem képes hozni akármelyik író.

vörös_áfonya>!
Charles Bukowski: Egy vén kujon jegyzetei

Love is a Dog From Hell c. verseskötete után, mely még várat magára, ezen regénye érdekelt leginkább Bukowskinak. Egy los angelesi újságba írt cikkeinek összessége, mely egész addigi életéből ragad ki átfogó pillanatokat. Ahogy ír, utánozhatatlan; egyszerre nyugtalanító, mocskos, és olvasás közben ott motoszkál az olvasó fejében, hogy kezet akar majd mosni, miután egy ezt és így leíró könyvet fogott – legalábbis én így viszonyulok a piszkos realizmusához ,– miközben mélyenszántó, lélekformáló sorokba fut bele, nem is olyan szórványosan. Utánozhatatlan, hiszen ezek a saját élményei, de mégsem csak rá jellemzőek, különben az olvasói nem botlottak volna bele változatos mértékben önmagukba a lapok között. A semmiből előbukkanó, szenvedélyes, heves szöveghullámai a könyvnek letehetetlenné teszik. Fejleszti a kritikus olvasást.

Kuszma>!

hogyan határozod meg a gyávát?
gyáva az, aki kétszer meggondolja magát, mielőtt fegyvertelenül nekiront az oroszlánnak.
és hogyan határozod meg a bátor embert?
bátor az, aki nem tudja, mi az oroszlán.

Kapcsolódó szócikkek: bátorság · gyávaság

apád goromba volt veled?
nem tudom, uram.
ezt hogy értsem?
gondolom, hogy nehéz összehasonlítani. tudja, nekem csak egy apám volt.

danaida>!

„Kedves Bukowski úr:
Ön azt írja, hogy 35 évesen kezdett írni. mit csinált előtte?

E. R.”

„Kedves E. R.
nem írtam.”

pulse>!

[…] ez jelenti a barátságot: osztozni a tapasztalatból származó előítéletekben.

Kapcsolódó szócikkek: barátság
Tarja_Kauppinen IP>!

odakint a világ forog, akár a napon ragyogó, gyönyörű citromfát körülpisáló kutya.

Kapcsolódó szócikkek: citromfa · kutya
Tarja_Kauppinen IP>!

az entellektüell olyan ember, aki az egyszerű dolgokat bonyolultan mondja el; a művész olyan ember, aki a bonyolult dolgokat egyszerűen mondja el.

danaida>!

emlékszem, amikor gyerek voltam, a SZOMORÚ VASÁRNAP című dalt játszották. Magyarországon történt, ha jól emlékszem. minden alkalommal, amikor a SZOMORÚ VASÁRNAPot játszották, valaki kinyírta magát. végül letiltották a dalt.

Kuszma>!

a buli jelentése: a boldogság útjainak meghosszabbítása. két dollárért és pár nikkelért megvásároltunk egy egész szobányi beszélgetést és villanyfényes hangulatot hat vagy hét fő számára.

Tarja_Kauppinen IP>!

anyu fejvesztetten rohant végig az utcákon, és mindenkinek elmesélte a történteket: az újságosoknak, a gyümölcsárusoknak, a kocsmárosoknak, a hibbantaknak, a szadistáknak, a motorosoknak, a perverzeknek, az extengerészeknek, a prostituáltaknak, a kéregetőknek, Matt Weinstock olvasóinak és így tovább és így tovább, az ég pedig kék volt, a kenyeret papírba csomagolták, anyu szeme pedig évek óta először megint sugárzott a szépségtől. de a halál tényleg unalmas, unalmas, tigris és hangya sem tudja, miért, az őszibarack meg sikítani fog egy szép napon.

Kapcsolódó szócikkek: kenyér
Chöpp >!

úristen, villant belém, történt-e valaha is ilyesmi Cervantesszel?