Ismeri ​ön a stressz enyhítésének 63 módját? 1 csillagozás

Charles B. Inlander – Cynthia K. Moran: Ismeri ön a stressz enyhítésének 63 módját?

A ​fokozott stresszben élő embereknek 4,5-szer nagyobb az esélyük, hogy szívrohamban vagy szélütésben haljanak meg. A krónikus stressz gyengíti az immunrendszert, szívdobogás-érzetet okoz, emeli a koleszterinszintet, felgyorsítja az artériák falának elmeszesedését és megzavarja az emésztőrendszer működését. Ez a kötet segít abban, hogy felismerje, mi okoz Önnek stresszt, és hogy megváltoztathassa a dolgokhoz való hozzáállását, az életmódját vagy az étrendjét annak érdekében, hogy minimálisra csökkenjen a mindennapi helyzetekkel szembeni stresszválasza. Ez a jól érthető mű a legfrissebb orvosi és tudományos eredményeket gyűjti össze, és rendszerezett tanácsokat ad, hogy:

* milyen stresszoldó módszerek segítenek megbirkózni a mindennapi szorongásokkal, dühvel, túlhajszoltsággal és frusztrációkkal
* milyen relaxációs gyakorlatokat végezhet az íróasztal mellett és forgalmi dugóban is
* milyen szorongáscsökkentő ételek, extra vitamintartalmú gyümölcs- és zöldségfélék… (tovább)

Helikon, Budapest, 1997
112 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632085365 · Fordította: Barsi Péter

imma P>!

Elegem lett, hogy csupa olyan dolgon idegeskedem, amin teljesen fölösleges (sőt, ártalmas), ezért kivettem ezt a könyvet a könyvtárból. Csak itthon derült ki számomra, hogy igazából nem a stresszel vannak problémáim (ezt a könyv végében lévő tesztek is megerősítették), az átlagnál sokkal stresszmentesebb életet élek, és például ezzel a könyvvel valószínűleg sokkal több mindent tudnék kezdeni.
Azért ebben is voltak jó dolgok, de például az étkezésről szóló rész nekem meglehetősen idejétmúltnak tűnt. Meg még mindig nem igazán értem, tulajdonképpen mi is az a stressz, valahogy itt is azt éreztem, hogy ez valami misztikus rém, ami kizárólag a munkahelyeket támadja meg (amivel nem tudok egyetérteni). Hogy van az, hogy ugyanaz az esemény egyeseket felzaklat, mások teljesen nyugodtan fogadják. Hogy van az, hogy ugyanaz az esemény egyszer kiborít, máskor pedig mosolyogva tűröm. Emellett nem ír semmit erről sem: http://www.ted.com/talks/kelly_mcgonigal_how_to_make_st… (Van magyar felirat is, bátran nézzétek!) Szóval van egy adag hiányérzet bennem. És nem fogadom el a terjedelmet kifogásnak.

imma P>!

A Kaliforniai Állami Egyetem kutatói kimutatták, hogy már tízpercnyi séta elég ahhoz, hogy megemelkedjen az energiaszintünk, jobb legyen a hangulatunk, és legalább két órára kedvezőbben ítéljük meg kilátásainkat.

imma P>!

A közelmúltban végzett stresszkutatások egyik legjelentősebb eredménye az, hogy a szívroham bekövetkeztének valószínűségét tekintve a düh, és főleg a gyűlölet a lehető legpusztítóbb, stresszhez kapcsolható személyiségjegy.

Kapcsolódó szócikkek: gyűlölet
imma P>!

Hogyan kezelhetjük legeredményesebben a dühünket? A közkeletű bölcsesség azt tartja, hogy dühöngjünk nyugodtan, legalább kiadjuk a mérgünket. Cooper viszont inkább a „reflektív feloldást” ajánlja: ismerjük el a dühünket anélkül, hogy hagynánk szóban vagy tettekben megnyilvánulni. Vitassuk meg a konfliktust annak másik résztvevőjével, vagy mi magunk próbáljuk elrendezni a dolgot. Mindkettő segít leküzdeni a gyűlöletünket és visszanyerni uralmunkat az érzelmeink felett. Cooper szerint a reflektív feloldást alkalmazók gyorsabban és hatékonyabban oldják meg a problémákat, hagyják kiürülni a dühöt a testükből, és sokkal egészségesebbek lesznek, mint azok, akik magukban rágódnak a sérelmükön vagy látványosan kitörnek. Sok stressz-szakértő ugyanilyen megfontolásból ajánlja, hogy gyakoroljuk a „megbocsátásterápiát”: ha kialakult egy ellenséges szituáció (sőt annak hiányában is), borítsunk fátylat a múltra, s meglátjuk, a probléma lezárul, a düh közömbösül és a stressz jelentősen csökken.