Zuhanás 111 csillagozás

Charity Norman: Zuhanás

Zuhanás – Lehet az elhallgatás becsületesebb, mint az őszinteség?
Charity Norman
Kőkemény érzelemregény ez a könyv letaglóz, feldühít, a szívedet szorongatja. A lányunk férje című nagysikerű regény szerzőjének új könyve.

Helikopter zúgásának hangja veri fel az éjszakát. Egy ötéves kisfiút szállítanak kórházba életveszélyes sérüléssel, miután kiesett a házuk teraszáról. Hogyan történhetett? És miért indít vizsgálatot a gyerekvédelmi hatóság? Hiszen a McNamara család irigylésre méltó boldogságban él, vagy nem?
Az anya, Martha McNamara látta azt a néhány félelmetes másodpercet, amely a tragédiához vezetett. Ám ő hallgat. Vajon kit és miért próbál védeni a némaságával? Lehet az elhallgatás becsületesebb, mint az őszinteség?
A legutolsó lapok hozzák csak el a katartikus feloldását ennek a mélyen emberi, elgondolkodtató regénynek. Charity Norman írónőt egyre többen nevezik Jodi Picoult méltó vetélytársának.

Eredeti megjelenés éve: 2015

Kulinária, Budapest, 2015
380 oldal · ISBN: 9789639905672 · Fordította: Komáromy Rudolf
Kulinária, Budapest, 2015
380 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639905542 · Fordította: Komáromy Rudolf

Charlie McNamara · Christopher McNamara (Kit) · Martha McNamara · Sacha Norris

Bea_Könyvutca P>!
Charity Norman: Zuhanás

Anyaként egy igazi érzelmi hullámvasút volt ezt a könyvet olvasni.

Érdekes volt a regény felépítése, mert rögtön az elején megtörtént az a bizonyos zuhanás, aminek mi, olvasók nem is vagyunk annyira a részesei, mi már csak a lezuhant kisfiú édesanyjának, Marthának a kétségbeesésével ismerkedhetünk meg.

Innen térünk vissza vele a múltba, nem sok időre kell itt gondolni, csak egy-két évre, tehát tulajdonképpen megismerjük az előzményeket, azokat az eseményeket, amelyek megelőzték a zuhanást, és amelyek tulajdonképpen akár a zuhanáshoz is vezethettek.

Nagyon emberi történet volt, elgondolkodtatott és megérintett, mégpedig azért, mert minden családnak megvan a maga története, a maga titkai és a családtagok egymás iránti szeretete jó esetben mindentől független, sőt, minden napnak, minden családi eseménynek az alapja, történjen bármi, a családtagok összefognak és jóban-rosszban együtt vannak.

A balesetet megelőző hétköznapjaikat jó volt olvasni, de mégis egy kemény lélektani dráma volt, amelyben végig ott volt a feszültség, a kétségbeesés és a remény, de mindenekfelett a szeretet.

Bővebben: http://konyvutca.blogspot.hu/2017/05/charity-norman-zuh…

mate55>!
Charity Norman: Zuhanás

Két tehetséges művész arról álmodik, hogy kiteljesítse a benne rejlő lehetőségeket, egy olyan történetben, mely érinti a bizalom törékenységét, a szerelem erejét és persze a második esélyt, miközben megszólítja a fiatal felnőttek szüleit – és mindenkit, aki arra kíváncsi, hogyan viszonyul a család egy megrázó eseményhez. Morális dilemmája, éppolyan szívszorító, mint lélekkutató. Martha (az anya) igyekszik figyelmen kívül hagyni a lányával (akinek megvannak a magántragédiákból fakadó motivációi) kapcsolatos növekvő aggodalmait, mígnem egy éjszaka a családot elnyeli a tragédia. „Gyönyörű” tétlenségük, régóta vágyott új életük a paradicsomban borzalommá válik. Egy igen összetett, ám annál intenzívebb érzelmi hullámvasutat diktáló alkotás, ami leginkább a szereplőkre és érzelmeikre épül. Mesél a családról, a szerelemről, az anya és gyermekei, a férj és a feleség között szoros kötelékekről, és arról, hogy ez a szeretet és bizalom, meddig feszíthető. Mozgalmas könyv, aminek a végén az írónő igyekezett minden apró darabot összefűzni, ami szerintem nem lett volna kötelező, mert emiatt valahogy kevésbé tűnt valóságosnak. Ellenben szerettem az ikerpáros részeket, mert huncutságukkal egy kis fényt vittek ebbe a sötét történetbe. Tanulságos alkotás és a maga kifordított módján pozitív értelemben is nyomasztó, amit fiatal felnőttek szüleinek ajánlok, de úgy gondolom, hogy minden olyan olvasó számára vonzó lehet, aki szereti a válságba jutott családot vizsgáló szépirodalmat.

Maminti9 P>!
Charity Norman: Zuhanás

Kétségkívül fontos és aktuális témát feszeget a regény, viszont a tálalás, főképp a végkifejlet nem túl valóságos. Adott ugyanis egy tragédia, mely szerint az elbeszélő kicsi gyermeke átzuhan a házuk erkélyének a korlátján és bizonytalan állapotban kerül a kórházba, mely már a könyv elején kiderül.
Az írónő több száz oldalon keresztül tartja izgalomban az olvasót, és csak találgatunk, hogy vajon mi történt azon az éjszakán, amikor ez a szörnyűség bekövetkezett. A feszültséget jól adagolja, engem ez tartott a könyv mellett, mert egyébként az egész regény végtelenül hosszú, a család Új-Zélandra kerülését taglaló részek túl részletesek, a szomszédokkal való kapcsolatok bemutatása pedig néhány helyen unalmasra sikeredett. A karakterek ábrázolása ennek ellenére nem volt teljesen kidolgozott, sokszor nem érthető a szereplők motivációja, illetve valódi jelleme.
Arra nem tudom, mi szükség volt, hogy a férjjel, Kittel kapcsolatban folyamatos baljós sejtetéseket olvashatunk, mert ugyan a regény elején kiderül róla, hogy problémái vannak az alkohollal, azonban ez soha nem öltött durva méreteket. Véleményem szerint pont Kit volt az, aki egy pontig reálisan mérte fel a családdal kapcsolatos anomáliákat, nagyjából azt is, hogy mit kellene tenni, aztán a tragédia körülményeinek ismeretében végül számomra érthetetlen módon, pillanatok alatt megenyhül.
Persze minden családnak megvan a maga titka, azonban Martha és Kit családjában a lányukkal kapcsolatos probléma már az első pillanattól fogva olyan mértékű volt, melynek kezelését véleményem szerint nem kellett volna a család berkeiben tartani. Egyetértek azzal is, hogy a családi egységet a végtelen szeretet tartja össze, de azt gondolom, ez nem feltétlen egyenlő azzal, hogy súlyos gondokat a szőnyeg alá seprünk és magunk próbálunk kezelni, mert annak nagyon komoly kimenetele is lehet, mely egyetlen család érdekét és jóllétét sem szolgálja. Ahogy ezt egyébként a regény is ábrázolja.
Az, hogy az édesanya semmiféle felelősséget nem érez saját magával szemben a tragédia kapcsán, számomra érthetetlen, habár a történet az ő szemszögéből van ábrázolva, és az az érzésem volt vele kapcsolatban, hogy nem feltétlenül látta át racionálisan a helyzetüket, így nyilvánvalóan a sajátját sem.
A végkifejlet pedig a valóságtól teljesen elrugaszkodott, a könyvben ábrázolt probléma megoldásához egy környezetváltozás biztosan nem elég, és ennek a sugallásával nem tudom, mi célja volt az írónőnek. Mert bármennyire mesébe illő is volt a befejezés a család minden tagjának szempontjából, számomra nem volt megnyugtató és valóságos.
Amiatt adtam ennek ellenére négy csillagot, mert szinte végig fenntartotta az érdeklődésemet és a hibái ellenére is izgalmas olvasmány volt.

Csoszi>!
Charity Norman: Zuhanás

Elgondolkodtató, komor hangvételű könyv nagyon komoly témával. Miért megy tönkre és hullik darabjaira egy boldog család élete? Hogyan válik az új otthon Paradicsomból pokollá? Mennyire ismerjük kamaszgyermekeinket? Meddig képes kitartani a szülői szeretet? Meddig lehet titkolni a családi szennyeset, és mikor kell már szakember segítségét kérni? Nem tudom, én hogyan reagáltam volna Martha helyében.

tmezo P>!
Charity Norman: Zuhanás

Első találkozásom a szerzővel, és azt kell mondjam nagy meglepetés ért. Durva volt amit itt olvastam, és nagyon valóságos az a része, ami Sachaval, a fiatal lánnyal, történt. Nagyon nyersen, és kegyetlenül tolta az arcomba, hogy hogyan kerül valaki a drog hatása alá, mit tesz érte, és főleg mire(!) képes érte. Számomra ez volt a legütősebb része a történetnek, és ezeket a szakaszokat tűkön ülve olvastam.
Az erős kezdés után gyártottam az elméleteket, miért történt az egyik kisfiú balesete. Az anya végtelen titkolózása bosszantott, de hajtott is a kíváncsiság. A legnyilvánvalóbb dolgokra gondoltam, és a végén jött a sokk, amikor nagy nehezen elárulta az anya, hogy mi történt valójában.
A visszatekintés az előzményekre hol tetszett, hol nem. Sokszor éreztem, hogy kalandozik, a tájról mesél, meg számomra lényegtelen dolgokról. A másik ami miatt mérgelődtem, ahogy anya az 5 éves iker gyerekekhez viszonyul. Felfoghatatlan számomra ez a fajta nemtörődömség. Felháborított, hogy miket rájuk hagy, mennyi minden mellett elnéz. És a gyönyörű kislánykáját meg hiába tartotta szemmel, mégis mi lett.
Dilemma, mit kellett volna máshogy csinálni, hogy mi, és mikor siklott félre. Megmenteni a házasságot és alárendelni mindenkit egy óriási horderejű döntésnek, vagy inkább veszni hagyni és nem változtatni az addigi életünkön.

ggizi>!
Charity Norman: Zuhanás

A történet nagy része visszaemlékezés, ami végigvezet minket egy 5 éves gyerek erkélyről való lezuhanásáig, és az azt követő sokkoló helyzetig. Bár végig tudjuk kísérni a családi kapcsolatok alakulását, nehéz meghatározni azt a kulcspontot, ahonnan más irányt vehettek volna a dolgok. Rengeteg kérdés felmerül olvasás közben, ki mit tenne meg azért, hogy egyben tartsa a családját, hányszor lehet elhinni a szeretett másik fél ígérgetését, mikor jön el az a pillanat, hogy külső segítséget kell kérni. Nagyon sok érzékeny pontja volt a történetnek, olyan helyzeteket láthattunk, amik bárkivel megeshetnek és így olvasás közben elkerülhetetlenül felveti az ember magában, ő hogyan reagálna hasonló helyzetben.
Az, ami egyértelműen zavart a történetben, az maga Martha volt. Az anya sokkal szigorúbban és elvárásokkal telve nevelte 16 éves már-nem-gyerek-de-még-nem-is-felnőtt lányát, miközben a 4-5 éves ikrei túlzott szabadságot élveztek és végig randalírozták a cirka egy évet, amit végigkövettünk. Persze nagyon helyes kis kópék voltak, de minden rájuk lett hagyva, hagy csinálják csak, ami épp eszükbe jut, mert anyuka mindig idegileg mástól volt épp leharcolva, minthogy nevelje az arra rászoruló gyerekeit. Az 5 éve ki nem mosott, sárban-koszban végighurcolt takaróról már ne is beszéljünk… Nem ezek az apróságok vezettek el oda ahová, de az oda nem figyelés, a homokba dugott fejek, a majd-családon-belül-megoldjuk hozzáállások mindenképpen. Megrendítő történet volt.

Rituga P>!
Charity Norman: Zuhanás

Nem egyszerű és szívderítő olvasmány. Nyomasztó. Nagyon. Leginkább azért, mert a könyvben fölmerülő problémák bármelyik családot érinthetik. Hétköznapi helyzetek, amik mélyen húsba és lélekbe vágnak.
Szülőként el sem tudok képzelni annál nagyobb fájdalmat, tragédiát, mint hogy történik valami a gyerekemmel és tehetetlen vagyok, nem tudok neki segíteni.
Nem mondom, hogy azonosulni tudtam volna Martha reakcióival, viselkedésével, de meg tudom érteni. Igazán emberi reakciók voltak ezek, életösztönből fakadók. Ki akar azzal szembesülni, hogy valódi problémái vannak a férjének az ivással? Ki tudja elfogadni, elviselni, hogy egykor tüneményes, minta gyermeke megváltozik, személyisége kifordul magából és egy szörnyeteggé válik a drog hatására?
A tragédia előre sejthető, mert egy ilyen családban mindenki áldozattá válik. Ki így, ki úgy. És hogy van-e és létezik-e innen visszaút, igazi megoldás? Mindenki döntse el maga.
Nagyon tetszett a történet, bár az elejét túl vontatottnak találtam. Voltak dolgok, melyeket hiányoltam, másokat pedig fölöslegesnek találtam benne, mégis mélyen megérintett.

OctoberRain>!
Charity Norman: Zuhanás

Fúú, hát ilyen unalmas könyvet sem olvastam mostanában. Ja de biztosan, csak azokra már nem emlékszem. MInt ahogyan erre sem fogok néhány hét után.
Kb. a 200.oldalig szinte semmi nem történik, csak megtudjuk, mikor, miért és hogyan zajlott a költözés és a beilleszkedés az új helyre. Annyira szárazon van tálalva, hogy párszor elgondolkodtam, végig akarom-e ezt olvasni. Győzött a kíváncsiság, csak tudni akartam, hogy mi is történt azon a bizonyos éjjelen.
Maga a könyv mondanivalója rendben van, emiatt is kapja meg a 3*-ot, ugyanis igen aktuális problémát feszeget, de sajnos nem ezen van a hangsúly, hanem, mint már említettem, a nagy semmiről szól több, mint a könyv fele.
Kár érte, mert akár még jó is lehetett volna, talán ha nem nyúlik ilyen hosszúra a bevezető, úgy jobban tetszett volna.

Kókuszka>!
Charity Norman: Zuhanás

A zuhanás miértjét az édesanya, Martha meséli el, olyan, mint egy napló, bepillantva más életébe, gondolataiba, küzdelmeibe. Egy év történéseinek lehetünk részesei, olyan témákat boncolgatva, mint az újrakezdés, a honvágy, a család , a szeretteink fontossága, a szenvedélybetegség. Nem pörgős, mégis magával ragadó.

Lulma>!
Charity Norman: Zuhanás

Adott egy öt tagú család: anya, apa, két kisfiú (ikrek) és egy kamasz lány. Angliából költöznek Új-Zélandra, ahol elvileg minden szép és jó lesz… sajnos azonban az egyik családtag nehezen fogadja el a változásokat. Aztán az egyik kisfiú éjszaka lezuhan az erkélyről… Először kicsit a Fagyos ikrekre asszociáltam, azt hittem, hasonló sztori lesz itt is, de végül teljesen más kerekedett ki belőle, nagy szerepet kap a harmadik testvér is, aki épp bizonytalan tinédzser éveit éli, keresi önmagát, tele van kétségekkel. Alkohol és drogfüggőség, gyermekvédelem, család és barátok összetartása – izgalmas témákat boncolgat a regény. Alig bírtam letenni! Bővebben: http://lulmakonyv.blog.hu/2017/01/25/charity_norman_zuhanas

mate55>!

Mára virradó éjjel a Lowe Corporation mentőhelikopterével egy ötéves kisfiút szállítottak a Hawke-öböli Kórházba egy Napiertől északra lévő tengerparti címről.

Kapcsolódó szócikkek: Hawke-öböli Kórház
Szandi_Dienes>!

Mihez kezdjünk, ha a szeretteink miatt szétrobban a világunk?

Zoe27>!

A honvágy olyan patkány, amely belülről mardossa az embert. Élesek a fogai.

Kapcsolódó szócikkek: honvágy · Martha McNamara
Zoe27>!

Hozzáláttam, hogy polcra rakjam a könyveket, egyszerűen a levegőben lebegtem a boldogságtól. Sacha újra fuvolázott. Kit festett. Az emeleti fürdőszobából az ikrek pancsolását hallottam. Ezek a mezítlábas vademberek, ezek a barlanglakók alighanem épp elárasztották az épületet, de kit érdekelt? Ezért minden megérte.

Kapcsolódó szócikkek: Martha McNamara · Sacha Norris
Zoe27>!

– Gyertek, nézzétek! – integetett visítva. – Koripályát csináltunk a konyhában!
– Koripályát? Hogyhogy? – kérdezte gyanakvóan Sacha.
– Irtó sok vajjal. Tényleg nagyon csúszós.

Kapcsolódó szócikkek: Charlie McNamara · Sacha Norris
Zoe27>!

Az emberek megálltak beszélgetni vele, és megtudtam, hogy négy lánya van.
– Szerencsére van egy hímtengerimalacunk – mondta, ahogy az úszó medence mellett haladtunk el. – Bármikor fordulhatok hozzá, ha némi férfitársaságra vágyom.

Zoe27>!

– Ne izgulj, anyu – suttogta, és megpuszilta az arcomat. – Akármi történik is, kijön a mosásban.

Kapcsolódó szócikkek: Sacha Norris
Zoe27>!

Nyolcra a fiúk már plüssjátékhegyekbe gabalyodva aludtak.

Zoe27>!

Ira vonzó arcán zavar suhant át.
– Az első túra ingyenes.
Szóval ez volt Sacha randija. Összeesküvés áldozatául estem, bedőltem a cselnek, mint a legbambább balek. Alighanem Sacha agyalta ki – hiszen bolondult a lovakért –, de mindhárom csemetém benne volt, és bevették Irát is. A legősibb trükköt alkalmazták, ahogy a nagykönyvben meg van írva: szerezd meg a szülő elvi beleegyezését, mielőtt megvillantod az árcédulát, és keríts egy látogatót, hogy elvégezze a piszkos munkát.

Zoe27>!

Alkarjával megdörgölte az orrát, ajkához emelte a hangszert, és ezüstösen csilingelő akkordfelbontást röppentett föl a helyiségben. A muzsika madarát kiengedték kalitkájából, és ujjongva élvezte a szabadságot. Az agyamban ünnepi tűzijáték sziporkázott.