Ne ​add tovább! 38 csillagozás

Chandler Baker: Ne add tovább!

Vajon ​mi történik, ha a nők szembeszállnak a férfiak uralta világgal?
Sloane, Ardie és Grace évek óta a Truviv nagyvállalatnál dolgozik jogászként. A vezérigazgató hirtelen halála után úgy tűnik, hogy a főnökük, Ames veszi át az egész cég irányítását. Mindannyiuknak más a kapcsolata a férfival, akiről mindig is sok pletyka keringett amiatt, ahogyan a nőkkel bánik.
Ezeket a szóbeszédeket sokáig a szőnyeg alá söpörték, s elhallgatták azok előtt, akik döntési helyzetben voltak. Amikor azonban Ames kikezd az egyik új munkatársukkal, úgy határoznak, betelt a pohár, és nem hagyják annyiban a dolgot.
Mindez tragikus események láncolatát indítja el az irodában: pusztító hazugságokra és titkokra derül fény, és egyáltalán nincs garancia arra, hogy a lavina azt sodorja magával, aki arra rászolgált…
A Ne add tovább! provokatív, felkavaró és bátor thriller arról, hogy a nőknek milyen lehetetlen csapdahelyzetekkel kell nap mint nap szembenézniük otthon és a munkahelyükön… (tovább)

508 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634335603 · Fordította: Frei-Kovács Judit
504 oldal · ISBN: 9789634338123 · Fordította: Frei-Kovács Judit

klara_matravolgyi>!
Chandler Baker: Ne add tovább!

Nem is lehetne aktuálisabb ez a könyv, mint most, amikor a MeToo mozgalom a fénykorát éli. Természetesen időszerű végre nem a szőnyeg alá söpörni a nők elleni erőszakot, és ideje megbüntetni azokat, akik a nők alázásában élik ki a „férfiasságukat”, mégsem lehet ezt a témát fekete-fehéren megfogni. Ezeket az árnyalatokat nem sikerült sajnos a könyvnek megfognia.
A könyv a Hatalmas kis hazugságok kistesója. Hasonlít a felépítés, a téma is, mégsem éreztem azt a mindent elsöprő haragot és undort, amit a nagytesónál. Ennek két oka van: egyrészt az erőszak maga inkább említés szintjén van jelen, és nem jön úgy át, másrészt a bántalmazást a saját hasznukra felhasználó, ellenállást nem nagyon tanúsító, karrierista nők sem ébresztettek túl nagy sajnálatot bennem. Ettől függetlenül ajánlom, mert jó a stílus, még ha nem olyan eseménygazdag is a történet.

ProKontra>!
Chandler Baker: Ne add tovább!

A Ne add tovább! című könyv nagyon is aktuális témát boncolgat; a szexuális bántalmazás, az állandó zaklatás a férfiak részéről mindig is jelen volt a nők életében – természetesen ez nem vonatkozik minden férfira, tisztelet a kivételnek és, akinek nem inge, nem veszi magára.

Két okból tartom nagyon is időszerűnek ezt a könyvet. Az egyik, hogy végre megértsék azok a férfiak, akik szeretnek a nők fenekére csapni, vagy „viccesen” beszólni nekik, hogy ezt nem minden nő élvezi, sőt.
A másik, ami miatt fontos, hogy a nők igenis merjenek ez ellen tenni, és ne hagyják, hogy mindent megússzanak a zaklatók.
Chandler Baker nagyon jól vezette fel a történetet, amely tartalmazza a pszichológiai thriller jellegzetes feszültségkeltését, az érzelmek rengeteg skáláját: szégyen, düh, bosszú, elfogadás megbánás és még sorolhatnám, emellett nagyon sok drámát. Komoly kérdéseket tesz fel, ami mindannyiunkat foglalkoztat, és megmutatja az érem fekete oldalát, amit sokan szeretnének a szőnyeg alá söpörni.
Teljes értékelés:

508 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634335603 · Fordította: Frei-Kovács Judit
Szarvas_Vica>!
Chandler Baker: Ne add tovább!

Meglepett ez a könyv. Jó értelemben. A Hatalmas kis hazugságokhoz hasonlítják és teljesen helytálló ez a kijelentés. off Nem voltak szimpatikusak a szereplők de ez ennél a könyvnél nem zavart, mert a metoo téma viszont erőteljes a történetben. Érdekes megoldásnak találtam a T/1-es kiszólásokat. Ezeket néha túlzónak éreztem de ezt leszámítva bírtam nagyon a stílusát a könyvnek. És izgalmas volt a nyomozás is. Volt egy gyanúm, hogy mi történt de aztán nagyon nem az lett a megoldás.

RóbertKatalin IP>!
Chandler Baker: Ne add tovább!

Pontosan hozta a könyv azt, amit elvártam tőle. A téma körüljárása és a krimiszál is teljesen rendben, jó információadagolás, jó fordulatok. Össze lehetett rakni bizonyos elemeket, de ezzel együtt hagyott titkot a végére.

Azt hiszem, ez most egy szándékos 5 és nem 4,5 csillagozás a részemről, mert nem jöttem rá, miért olvasták ilyen kevesen és szerették kevéssé ezt a könyvet. Annak ellenére sem, hogy…
– nekem a T/1-es részek picit soknak tűntek és nem éreztem mindig igaznak magamra (de nem is vagyok nagymenő cégnél dolgozó nő).
– meglepett, hogy minden férj mennyire jó, sőt, tökéletes a történetben. Míg a női főhősök árnyaltak voltak, és nekem teljesen oké is volt, hogy nem hibátlanok, addig mind a három megjelenő férj (spoiler) inkább támogató volt, még csak egy béna megjegyzést se dobtak oda. (Persze a cégen belül voltak nem-oké férfireakciók, de akkor is…)
– szerintem sokkal erősebb lett volna, ha a végén nem csak elmesélik, hogy pontosan hogyan történt a tragédia, hanem jelenetben látjuk.

De nekem ezek fél, legfeljebb 1 csillagott vettek volna el.
Szóval ezzel együtt szeretném azt mondani ezzel az értékeléssel, hogy ez a könyv megérdemli, hogy olvassátok. Jól működik. Fontos. És izgalmas is. Engem foglalkoztatott, amikor éppen más dolgom volt, velem maradt, ugyanúgy vártam, hogy leüljek és folytassam, ahogy egy jó sorozat világába is vissza akarok térni két rész között.

BBetti86 >!
Chandler Baker: Ne add tovább!

Ez egy nagyon csajos könyv, el sem tudom képzelni, hogy egy férfi olvassa. Tele van olyan konfliktusokkal és problémakörökkel, ami a mai nők és családanyák életét dolgozza fel.

Az összes kiemelt szereplő próbál egyensúlyozni a családja és a karrierje között. Nagyon benne van, hogy a mai nőtől elvárás, hogy mindkét téren teljesítsen. Szüljön, családja legyen, mellette karrierje is. Noha aztán folyton azzal szembesül, hogy aki csak az egyiket csinálja, az lenézi és nem tartja elég jónak. A családanyák jobbak a szülői munkaközösségekben, többet vannak a gyerekkel. A férfi munkatársak nem kell olyasmikkel bajlódjanak, mint a szoptatás.
A könyv azzal tudott plusz lenni, hogy ezek a nők mind másképpen kapják a nyomást és dolgozzák fel. Van, akinek a munka lenne az első, és a gyereket vállalta be társadalmi nyomásra, és nem tud igazán anyai érzelmeket csiholni magában. Van, aki inkább otthon lenne, de kell a pénz és a munka. De olyan is akad, akinek a munka a társadalmi elvárás, mert a férje akár el is tudná tartani. Széles tablót kapunk, és mind beleláthatunk a nők fejébe. Ez tetszett is a kötetben.

A másik fele viszont egy késleltetett krimi. Egy fejes meghal, aki ismert arról, hogy bánt a női kollégákkal. A szexuális visszaélések a kulcsszó, és többeknek lehetett indítéka. Nagyon lassan haladnak a rendőrök, és ez leginkább csak keret, ami összefogja a nők történeteit, de nem a nyomozás az elsődleges. Az, hogy mit éltek meg ezek a nők.

A felépítése tényleg olyan, mint a Hatalmas kis hazugságoké. Ahogy a múlt az eleven, ahol történtek a fontos események, a jelen már csak tisztáz és elvarrja a szálakat. Nem annyira eseménydús, de a főszereplőnők lélekrajza bőven kipótolja, amit esetleg cselekményben kevésnek éreznék.

A gondom igazából az, hogy igazán egyik nővel sem tudtam egyet érezni. Értem, hogy milyen erők lökik őket a cselekményben, érzem a kényszerpályát, de akkor is sok esetbn éreztem azt, hogy másként kellene cselekedniük. Vagyis, annyira távol vagyok tőlük gondolkodásban, hogy nem voltam képes szimpatizálni velük.

Most nagyon eladható is a téma, ez abszolút #metoo könyv, kis thriller betéttel, és nagyon sok női érzelemmel és élethelyzettel.

emma07>!
Chandler Baker: Ne add tovább!

A könyvben szereplő összes női szereplő közül talán csak Rosalita a takarítónő, és Ardie története tudott lekötni. A téma nagyon jó és időszerű, de itt valahogy nem sikerült kibontani az ebben rejlő lélektant. Untam ezt az egyirányú boncolgatást, nem voltak szimpatikusak ezek a karrierista nők, akik úgy gondolkoztak, hogy ha már ez történt velem, akkor léptessenek elő, legyen nagyobb irodám, duplázzák meg a fizetésem…mi van?!
Ebből a sorból lógott ki Rosalita, aki némán szenvedett és tűrt egy darabig, valamint Ardie, aki magában vívódott.
Összességében többet unatkoztam rajta, mint amennyire tetszett.

Chandler Baker: Ne add tovább!

Engem megfogott… A többes szám első személyű narratíva részeket teljesen át tudtam élni, tíz éve dolgozom multinál… Azt a fajta „feminizmust”, ami ebben a regényben megpendül, tanítani kellene már a fiatal lányoknak ÉS a fiúknak egyaránt. Az összefogást, az egymás támogatását és felemelését, a tiszteletet bárki iránt, és a tisztaságot… Sajnos úgy érzem, hogy még nagyon messze vagyunk egy ilyen erkölcsökön alapuló közösségtől, de azért a saját családunkban, környezetünkben megteremthetjük, élhetünk így – hogy példát mutassunk.

„Belefáradtunk a suttogásba, mert végül is, mit rejtegetünk? Mindannyiunknak megvoltak a magunk történetei. Nem kellettmegfizetnünk érte, ha elmondtuk? Talán igen. De talán nekik is fizetniük kellett.”

„A szavaink lesznek az örökségünk. Az elüvöltött szavaink. Mindenkinek, akinek van füle, hogy meghallja. Nem írtunk több petíciót, hogy higgyenek nekünk. Nem hagyatkoztunk az ártatlanság vélelmére. Nem kértünk engedélyt. Megszereztük az emelvényt. Hallgassátok, mit beszélünk!”

konyvkritika>!
Chandler Baker: Ne add tovább!

Ez a provokatív, merész és szókimondó regény reflektorfénybe helyezi a világ összes olyan nőjét, aki neme miatt munkahelyén valamikor is szexuálisan bántalmazva, zaklatva vagy épp kihasználva volt.⁣

Ennek a könyvnek a többes szám első személyű elbeszélője olyan mintha a mi hangunk lenne, mintha a mi gondolataink, érzéseink és sérelmeink szólalnának meg rajta keresztül. ⁣
A könyv szerzője ebben a regényben több nő történetét foglalja össze, olyan nők története ez, akik már nem tudnak és nem is akarnak csendben maradni, hanem a #metoo mozgalom keretén belül nyíltan beszélnek a szexuális zaklatásról.⁣

Bővebben a blogomon: https://konyvmoly.com/chandler-baker-ne-add-tovabb/

Orsolya_Szőcs>!
Chandler Baker: Ne add tovább!

Igaza volt a The Oprah Magazinnak, amikor azt mondta, hogy ez a könyv a 2019-es év egyik legfigyelmre méltóbb könyve. Mert tényleg az, figyelemreméltó és provokatív is. Jobban oda kellene figyelnünk egymásra és arra ami másokkal történik. Mi nők össze kellene fogjunk és megkellene védenünk egymást, amikor ilyen helyzetekről van szó, ahelyett, hogy egymást hibáztatnánk a provokativ öltözék vagy a nem megfelelőnek nyilvánított vislekedés miatt.
Szomorú tény, hogy ilyen van és létezik. Nem hiába lett #metoo mozgalom is. Mostanra értek szót emelni a nők ez ellen a viselkedés és megalázás ellen.
Bevallom őszintén, hogy a könyv egy influencer olvasásának hatására lett megvásárolva, és bár valóban aktuális a téma, számomra eléggé unalmas volt a könyv feléig a történet. Abba is hagytam az olvasást pont mielőtt kezdett volna kicsit felpörögni. Majdhogynem egy év után vettem újra elő, és akkor is csak azért, mert nem szeretem a könyveket félig olvasva hagyni. Tény, hogy a végén nagy bombák robbannak és most már örülök, hogy befejeztem, de számomra a feledhetetlen könyvektől ez most messze került.

AnnaP>!
Chandler Baker: Ne add tovább!

Nehéz értékelni ezt a könyvet. Érdekes történet volt, jól megírva, végig fenntartotta az érdeklődésemet, de a végkifejlet valahogy erőltetettre sikerült szerintem.
Azt nagyon sajnálom, hogy az eredeti címet nem tarotta meg a fordító, mert a suttogóhálózatnak is jelentősége volt a történet szempontjából. Ez a „Ne add tovább” pedig épp szembe megy a történet lényegével, hogy elég a suttogásból, igenis merjünk felszólalni.
Az külön tetszett a téma szempontjából, hogy belekerült az iskolai zaklatás, rámutatva a probléma gyökerére.

BBetti86 >!

Mint minden nő ezen a bolygón, ő is olvasta az interneten a Kate Mossnak tulajdonított idézetet, miszerint: „Semmi nem lehet olyan finom, mint amilyen jó érzés vékonynak lenni”, és arra gondolt, „Már ne is haragudj, de kóstoltad már a sajttortát?!”

Szarvas_Vica>!

Nem létezik olyan, hogy két ellenkező nemű ember olyan jelentéktelen dolgon vitatkozzon, mint a fűszerek, hacsak nem akarnak lefeküdni egymással.

Bálint_Icus P>!

De Sloane tisztában volt vele, hogy mit sem ér, ha csak emlékezteti magát. Üres ásványvizes palackok görögtek a méregdrága autója padlóján. A konyhapult tele volt kibontatlan levelekkel. Megírt köszönőlapokkal, amelyeket végül nem adott fel. A gondolatai mélyén máris továbblépett, és ezt az emlékeztetőt is hozzáadta az el nem végzett feladatok szemétkupacához, ahol újrahasznosulhatott tudat alatii stresszként, amely folyamatos táptalajként szolgált az álmatlansággal, állon megjelenő aknékkal és puffadással folytatott egyenlőtlen és megmagyarázhatatlan küzdelméhez.

Bálint_Icus P>!

A férfiak remekül elboldogultak a köntörfalazással. Úgy hangzott a szájukból, mintha elgondolkodnának. De ha Sloane akart mellébeszélni, leginkább úgy tűnt, mintha nem tudná, mi az ördögöt csinál.

Bálint_Icus P>!

Sloane odament az íróasztalhoz. Egy olló hevert a jegyzetfüzeten. Ezüstös szárai erőszakos „x”-et formáltak a sárga lapokon. Úrrá lett rajta a kialvatlanság, a halom kibontatlan számla nyomasztása és a fortyogó düh. Végigsimított a hűvös fémen. Ha nagyon magas helyen állt, időnként el kezdett aggódni azon, nehogy hirtelen hatalmába kerítse az ugrás vágya, és lebucskázzon a mélységbe. Mindannyian ismertük ezt az érzést. Mindössze egy egyszerű mozdulat kellett volna ahhoz, hogy Sloane – vagy bármelyikünk – felkapja azt az ollót, és felvágja vele az ütőeret Ames nyakán.