Fiú ​könyve 32 csillagozás

Catherine Gilbert Murdock: Fiú könyve

A rejtélyes múltú, púpos, sokat gyúnyolt Fiú ért az állatok nyelvén és ügyesen mászik fára. Talán ezért is viszi magával Secundus, a különös zarándok, hogy együtt gyűjtsék össze Szent Péter hét értékes ereklyéjét. A Fiú hamarosan rádöbben, hogy gazdája korántsem ártatlan vándor, de kitart mellette, mert hiszi, hogy útjuk végére kiderül, hogy ő is lehet-e ugyanolyan, mint a többi fiú.

Manó Könyvek, Budapest, 2020
272 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634038733 · Fordította: Müller Máté, Müller Péter Sziámi, Müller Lili Berill · Illusztrálta: Ian Schoenherr
Manó Könyvek, Budapest, 2020
272 oldal · ISBN: 9789634039129 · Fordította: Müller Lili Berill, Müller Máté, Müller Péter Sziámi · Illusztrálta: Ian Schoenherr

Fiú · Secundus

Catherine Gilbert Murdock: Fiú könyve

Ez egy csodálatos ifjúsági regény, ami felnőttek számára is abszolút élvezetes. Nagyon – nagyon – nagyon szerettem. ♡ Már a könyvtári újdonságok polcról is ellenállhatatlan erővel csábított. Levettem, visszatettem (nem, zsűriznivalóért jöttem!). Levettem, belelapoztam, visszatettem. Visszaléptem, elolvastam a fülszöveget (nem szoktam soha!), és vittem. Nem is bántam meg. Elragadó volt elejétől a végéig. Szinte két etapban olvastam végig majdnem megállás nélkül. Valahányszor másik könyvet akartam elővenni, „nem hagyta”, ami azt jelenti, hogy gyönge molyként Én hagytam magam.
Ajánlom szeretettel mindenkinek, mert az ábrázolt középkori világ ellenére annyira humánus, olyan fontos értékeket tartalmaz és közvetít, és mert mindenki (legfőképpen az alakuló gyermeki etikai érzék kiált érte!) nagy hiátust szenved ezekből manapság. Szívet, lelket melengető történet. Máris hiányzik! Szívesen olvastam volna még!

Morpheus>!
Catherine Gilbert Murdock: Fiú könyve

Aranyos történet volt, nem is igazán tudok róla többet mondani. Az elején kérdeztem magamtól, hogy ez mi akar lenni, de aztán kikerekedett a történet.

Mariann_ P>!
Catherine Gilbert Murdock: Fiú könyve

A könyv elolvasása után elsőként a : Hány éves kortól ajánlod ? kérdésre válaszolva , én a felnőttkor határán lévő, legalább 16 éves kortól.
Érdekes ez a 14 . században játszódó történet, szerettem is olvasni milyen testi és szellemi átalakuláson esik át a fiú a zarándok követésével.
Az iszonyatos ápolatlanság, bűz, amit árasztanak (egy évnél is tovább hordtak egy-egy ruhát , eszükbe sem jutott vízbe mártani még a kezüket sem ). A fiú pedig életében először fürdött, amikor lehetősége adódott, azt sem tudta, hogy ilyen létezik.
Lehet, hogy igaz volt, de mindent el tudok viselni, csak a koszt , az ápolatlanságot nem.
Néhány történés a fantasy kategóriát idézi, ennyit még el bírok viselni, amúgy a kategória nem a kedvencem.
Összességében egy üdítő olvasmány figyelmet felkeltő borítóval.

Kis_Andrea>!
Catherine Gilbert Murdock: Fiú könyve

A kötet idényes megjelenése csak úgy vonzott magához, így kivettem a könyvtárból. Sajnos a beltartalom már egyáltalán nem az én világom. Nem váltotta hát be a hozzá fűzött reményeim, bár voltak erényei a könyvnek (szerethető szereplők, mondanivaló, eredetiség). Mivel nem tudott elvarázsolni, csak nagy nehezen olvastam végig, és ha kicsit hosszabb lett volna, akkor valószínűleg félbehagyom…

Boglinc P>!
Catherine Gilbert Murdock: Fiú könyve

Nem számítottam rá, hogy ennyire izgalmassá válik a könyv közepétől, amikor is egy nagyobb fordulat szemtanúi lehetünk. Onnantól teljesen más megvilágításba helyeződik a történet.

Szerettem, ahogy az író megjelenítette a középkor hiedelemvilágát, és kimondottan érződik a rengeteg munka az állatszereplők hiteles kidolgozásában is.

A fejezetek elején található rajzok, és a térkép pedig egészen zseniálisak. Remekül illenek hozzá, és jó alaphangulatot teremtenek a regénynek.

Bár a korosztályi ajánlás szerint 10+, ha szereted a fiatalabb korosztálynak szóló írásokat, és/vagy kalandregényeket, szerintem tetszeni fog. :)

Bővebben a blogomon nyilatkoztam róla:

wzsuzsanna P>!
Catherine Gilbert Murdock: Fiú könyve

Catherine Gilbert Murdock könyve kifejezetten a borítójával és a címével hívta fel magára a figyelmemet, egyből megakadt a szemem ezen a középkori hangulatot árasztó, kódex-szerű elemekkel bővített köteten. A cím egyaránt magában hordozta a varázslat, spiritualitás és kaland ígéretét a maga egyszerű, de kifejező voltával, és szerencsére az olvasás során bebizonyosodott, hogy ez nem üres ígéret volt csupán. Bár többször éreztem, amíg haladtam vele, hogy ez egy nehezen definiálható-besorolható-összefoglalható történet, azt határozottan állíthatom, hogy egyáltalán nem szokványos és átlagos, az ifjúsági irodalom műfaján belül igazi különlegességnek számít, amiről jó hosszasan lehet beszélgetni. A regény elején megismerjük Fiút (igen, csak így egyszerűen), aki az 1300-as évek Franciaországában él egy uradalomban. Apját és anyját nem ismerte, csak Petrus Atyát, aki hajdanán magához vette és a szeretet és szigor furcsa elegyével nevelgette, illetve mostani urát, aki egy lovagi balesetnek köszönhetően teljesen magatehetetlen. Fiú mindazonáltal viszonylagos boldogságban éldegél, fára mászik, megérti az állatok nyelvét, és bár érzi, hogy valami hiányzik az életéből, azért alapvetően elégedett a sorsával. Az egyetlen dolog, ami igazán meg tudja keseríteni mindennapjait, az a hátán található púp, ami miatt nem tud rendesen kiegyenesedni, és amiért a környékbeli gyerekek is rendszeresen kigúnyolják. Eseményekben szűkös életét egy váratlan zarándok felbukkanása rázza fel: a határozott, mogorva férfi arra utasítja Fiút, hogy tartson vele rejtélyes utazására, és cipelje a batyuját. Bár az ifjú eléggé tart a zsémbes férfitól, mégis erősebb benne az engedelmesség és a kaland utáni vágy, így elindul vele arra az utazásra, ami sokkal többet tartogat mindkettejük számára, mint eleinte gondolták volna.(…)
(…) Sajnos a cselekményről nem írhatok le annyit, amennyit szeretnék, ugyanis körülbelül a kötet felénél az írónő bedob egy elég komoly fordulatot, amire egyáltalán nem számítottam, de visszagondolva egy csomó mindent megmagyaráz a korábban olvasottakból. Erről a fordulatról csak annyit mondanék, hogy egészen más megvilágításba helyezi főhőseink kalandjait, nagyobb súlyt adva neki, ráadásul a jó és rossz kérdését is felerősíti a történet során. Mivel ennél többet nem árulhatok el, inkább a karakterekről mondanék még pár szót. Fiú számomra a tökéletes ártatlanság megtestesítője volt, egy olyan fiatal fiú, aki önzetlenül segít mindenkinek, és egyre inkább ráébred arra, hogy nagyon szeretne pontosan olyan lenni, mint a többi fiatal. Érthető módon pont a mássága lesz az, ami igazán értékessé teszi, mi pedig drukkolhatunk neki azért, hogy fogadja el önmagát és találja meg igazi helyét a világban. Nagyon szerettem, ahogy naivan rácsodálkozik a gyarló emberek cselekedeteire, ahogyan azt is, mennyire szeretetteljesen bánik az állatokkal. Jó kontrasztot alkotott vele Secundus, aki se nem kedves, se nem ártatlan, mégis úgy tűnik, fontos szerepet töltenek be Fiúval egymás sorsában, és képesek segíteni egymásnak abban, hogy teljesüljenek az álmaik. (…)
Bővebben:

Kalmár_Melinda P>!
Catherine Gilbert Murdock: Fiú könyve

Varázslatos könyv ez. A találkozásom vele hasonló, és ugyanúgy mesébe illő, mint ahogy azt @Chöpp írta, csak én nem könyvtárban, hanem könyvesboltban akadtam rá: egy félreeső polcon eldugva árválkodott egyetlen példány. Már az is csodás, hogy észrevettem, hiszen egyáltalán nem gyerekkönyvet kerestem.
    A Fiú története elvisz bennünket a pápák avignoni fogságának konkrét idejébe, ugyanakkor fontosabb, hogy a legendák és a csodák világába. A történet középpontjában a hit ereje áll. A hit abban, hogy nem létezik végzet, hogy az emberek változhatnak, hogy mindenkiben ott a jóság. Az önismeret és az önelfogadás fontosságára tanít, hogy nem szabad elsőre és túl keményen ítélkezni. Arra, hogy van megváltás.
    Kicsiknek, nagyoknak lélekmelengető, szép olvasmány.

Aurinko>!
Catherine Gilbert Murdock: Fiú könyve

Összességében, ha kezedbe veszed ezt a könyvet, nem fogod csalódottan letenni. Az apró humoros pillanatok, Fiú gondolatai, és a különleges barátsága Secundusszal el kell, hogy varázsoljon. Fiú és Secundus hosszú utat tesznek meg, egészen Rómáig eljutnak, pedig Secundus Párizsból indult. Mint minden rendes út-utazás toposzban természetesen itt sem csak a földet koptatják utazóink, hanem a lelkük is utazik. És nagyon boldog voltam, hogy velük tarthattam.

A kiadó tíz éves kor felett ajánlja, bár szerintem kicsit érettebbnek kell lennie hozzá a csemetének. Középkori háttér, háború, bubópestis… És bár ezeket egy gyerek szemén keresztül látjuk, kisebbeknek nem ajánlom.

Bővebben itt írtam róla: https://lapszelijegyzetek.blogspot.com/2021/01/catherin…

RandomSky>!
Catherine Gilbert Murdock: Fiú könyve

Egy középkori történet két cseppet sem átlagos főszereplővel. Miközben ifjúsági regényhez mérten elég alaposan bemutatja a csúf középkori viszonyokat, és van benne bőven kaland, misztérium és valahol a felnőtté válásról is szól, számomra a beleszőtt derű, fény, jóság adta a velejét, azért szerettem annyira nagyon.
Bővebben: http://ekultura.hu/2020/11/12/catherine-gilbert-murdock…

Catherine Gilbert Murdock: Fiú könyve

Nem erre számítottam, mikor belekezdtem. Mondjuk azt nem tudom, mire, de erre nem. :D Az biztos, hogy tényleg egy csodákkal teli utazás volt. Izgalmas, kalandos és sokszor humoros, nagyon kedves történet. A fordítás kiváló.

Chöpp>!

[…] a zarándoklás a világ legjobb elfoglaltsága lenne, ha nem lenne a többi zarándok.

Kapcsolódó szócikkek: zarándoklat

– Tudsz harcolni, Fiú?
– Nem, uram… de futni tudok – tettem hozzá büszkén.
– Készülj fel a futásra!

Chöpp>!

A kecskék sose tartják túl sokra az embereket.

Chöpp>!

Nem tudtam visszatartani a mosolygást, hiába, a büszkeség az, amin minden lélek elbukik.

Kapcsolódó szócikkek: büszkeség
Chöpp>!

Arra ébredtem, hogy egy kandúr fekszik a mellkasomon. Vöröses volt és csíkos, mindkét füle rojtos, és úgy ült, akár egy megpihenő hadúr. Mmm, mondta. Te egy csodás ágyikó vagy.
– Azon tűnődtem – hallottam Secundus hangját a kunyhó másik végéből –, hogy talán fogadásokat kellene kötnünk arról, hogy milyen állatot fogok találni rajtad reggel…

julicsenge IP>!

Zaj ütötte meg a fülemet: halk, folyamatos hápogás. Nézelődtem minden irányba, de sehol nem láttam sem kacsaúsztatót, sem kacsákat. Secundus komoly ábrázattal menetelt előre. Túlságosan is komoly ábrázattal.
– Uram, te… – Micsoda furcsa kérdés! – … te kacsahangokat adtál ki?
– Hogy én? Soha.
De nem tudta leplezni, hogy mosolyog.

Kapcsolódó szócikkek: Fiú · Secundus
julicsenge IP>!

[…] mert a bűnök nem ismeretlenek a kecskék számára sem.

Boglinc P>!

– Takarodj, ostoba állat! – A pap rácsapott a szamár orrára.
Hogy képzeled! A szamár a pap felé kapott fogaival – és letépte a talárját! Sose sértegess egy szamarat!
Elügetett a folyosón, és csak úgy lobogott szájában a finom selyemtalár.
Iá!
A pap, akit mindössze alsóinge takart, a nyomába eredt, a többi zarándok pedig követte őt.
– Isten útjai kifürkészhetetlenek – dörmögte Secundus.