Pompeji, ​Herculaneum 5 csillagozás

Castiglione László: Pompeji, Herculaneum

Időszámításunk ​szerint 79-ben, egy augusztusi napon a Vezúv lábánál fekvő síkság lakosságát irtózatos erejű robbanás ejtette rémületbe. A tűzhányó kitörése olyan óriási kő- és földtömeget röpített a magasba, hogy sötétség borult a napfényes, derűs campaniai tájra. Forró hamu, iszap és vulkáni kőzet hatalmas mennyisége temette el a Nápolyi-öböl partján fekvő virágzó városokat, Pompejit, Herculaneumot, Stabiaet és még néhány kisebb helységet. Ezzel a kötettel emlékezik meg a Gondolat Kiadó az ezerkilencszáz éve történt tragikus eseményről, amely az antik világ páratlan emlékét hagyta az utókorra. Az ókori életről való tudásunk összehasonlíthatatlanul szegényebb lenne, ha a több mint kétszáz éve folyó ásatások nem hozták volna felszínre Pompejiben azt a csodálatos „szabadtéri múzeumot”, amelyben megismerhetjük egy ókori itáliai város utcáit, tereit, középületeit és magánházait, színházait, fürdőit, templomait, boltjait és műhelyeit, pékségeit és kifőzdéit, egyszóval mindennapi… (tovább)

Gondolat / Magyar Helikon, Budapest, 1979

Mimiti>!

Micsoda kellemes meglepetés!

Nem fogok hazudni: elsősorban azért vettem meg ezt a könyvet, mert gondoltam egy jó összefoglaló alap lesz néhány képpel, de egyébként biztos erőteljesen érződik rajta a szocializmus szelleme. Nem mondom, hogy utóbbi nem köszön ránk időről időre (kedvencem egyébként az volt, mikor jó néhány soron keresztül győzködi a szerző az olvasót, hogy hát igen, ezek a szegény elnyomottak nem lázadtak fel a császárkor elején, hát nem tudjuk miért, akkor jó volt, ami most nem), de alapvetően egy széleskörű tudományos művet olvashattam, aminek néhány megállapítása felett valóban eljárt az idő, és szerencsére a folyamatos kutatásoknak hála ismereteink tovább bővültek a helyszínekről, de az addig ismert dolgok kiváló összefoglalóját nyújtja a könyv.

Már az eleje meggyőzött, ugyanis antik forrásokat emelt be a kötetbe, ami kiváló felütés volt. A katasztrófa leírásánál több szerző szövegét is bemutatta, és egyet kell értsek Castiglionéval abban, hogy a jóval későbbi Cassius Dio szövege a legdrámaibb. A másik erőteljes meggyőző érv a számtalan fotó (közülük sok színes) és rajz. A fejezetek viszonylag logikusan vannak felosztva, és tényleg mindenre kitér a szerző. Ennek ellenére és éppen ezért egyrészt bárkinek ajánlom, ugyanis a minket kevésbé érdeklő részeket kihagyva is kerek egészet tud adni. Hajlamos belemenni a szakzsargonba, illetve időről-időre belecsúsztak olyan mondatok, amiket háromszor kellett elolvasnom, mire felfogtam; és úgy képzelem, hogy egy ilyen irányú tudással nem rendelkező, turistaként a helyszínre látogató ember, ha épp felkészülésnek ezt a kötetet választja, kisebb pánikrohamot kap az ordo decurio vagy épp a duumvirek kifejezéstől, de ez ne riasszon el senkit. Nem kötelező mindent tudni. :) Mindenesetre fantasztikus dolog, hogy a katasztrófa 1900. évfordulójára Magyarországon egy ilyen minőségű könyv született.

András_József_Tóth>!
Castiglione László: Pompeji, Herculaneum

A rengeteg fényképet és ábrát tartalmazó könyv nem csak a két város építményeit és művészetét mutatja be, hanem a római kori emberek mindennapi életébe is betekintést nyújt. Egy-két helyen kissé száraz, valamint van benne pár önismétlés, de ugyanakkor rengeteg újdonsággal is szolgál, a hozzám hasonló laikusoknak is élvezhető.

Mimiti>!

Grafitto a herculaneumi Casa della Gemmából (Apollinaris medicus Titi imperatoris hic cacavit bene), amely Titus császár orvosának ott-tartózkodását tanúsítja

146. oldal; képaláírás