Óra ​mutató nélkül 11 csillagozás

Carson McCullers: Óra mutató nélkül Carson McCullers: Óra mutató nélkül

Milanban, a georgiai kisvárosban forró, fülledt a nyár, szinte soha nem esik hó, és lassan jár az idő. A békés felszín alatt azonban szenvedélyek izzanak, amelyeket a Legfelsőbb Bíróság szegregációellenes törvénye is hevít. Lehet, hogy törvény garantálja, hogy a négerek is szavazhatnak, de errefelé ilyesmi még egy színesnek sem jutott eszébe! És micsoda gondolat, hogy az iskolában mostantól egymás mellett üljön a törékeny, fehér kislány és a nagydarab néger fiú! Malone, a haldokló patikus más szemmel látja az életet, az embereket és az elveket, amióta tudja, hogy csak egy éve maradt. Sherman, a kék szemű néger fiú az anyját keresi, kék szemét örökül hagyó apjára nem kíváncsi. Jester, a hirtelenszőke, lázadó kamasz és nagyapja, Milan büszkesége, Clane bíró próbálnak emberi kapcsolatot kialakítani, de ott áll köztük a bíró fiának, Jester apjának szelleme, aki fia születése előtt öngyilkos lett. A magány Carson McCullers regényeiben életfogytig tart.

Eredeti mű: Carson McCullers: Clock Without Hands

Eredeti megjelenés éve: 1961

Európa, Budapest, 2012
272 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630793476 · Fordította: Osztovits Levente
Szépirodalmi, Budapest, 1972
246 oldal · Fordította: Osztovics Levente

Carson McCullers: Óra mutató nélkül

Annak ellenére, hogy nem a szívem csücske az amerikai történelem, Észak Dél ellen, meg a rabszolgaság, ez a történet tetszett. Szeretem Carson McCullers előadásmódját, stílusát, történet mesélését. Jó lenne, ha kortárs lenne és beleszőné a mai társadalmi viszonyokat a regényeibe. Szívesen olvasnám! Biztos vagyok benne, hogy ott lenne a legjobbak között.

moni79
Carson McCullers: Óra mutató nélkül

Egyre több olyan könyvet ismerek meg, ami az USA valamelyik déli államában játszódik abban az időben, amikor még teljesen természetes volt a rasszista alapú szegregáció. Ebben a regényben a leginkább az fogott meg, hogy milyen humorral és iróniával ábrázolja a szerző a szereplőket, főleg a nagyon konzervatív, rasszista, ellenszenves és állandóan önigazoló Clane bírót.

_bobo
Carson McCullers: Óra mutató nélkül

A faji megkülönböztetés kényes témáját boncolgatja. Vontatottsága ellenére egész jó volt.

Lara
Carson McCullers: Óra mutató nélkül

Nem volt éppen rossz, de McCullers-től a legkevésbé jó azok közül, amiket eddig olvastam. A magányos vadász a szív és a Szomorú Kávéház balladája hangulatához hasonló az itteni légkör is: kisváros az amerikai Délen, reménytelen szerelmekkel, furcsa barátságokkal, elérhetetlen vágyakkal… Amiben viszont különbözik az előzőektől, az az, hogy kevésbé gördülékeny a regény cselekménye, és kevesebb a szerethető szereplő.

Chöpp

Az élet észrevehetetlen mindennapos csodák szakadatlan sora.

Kapcsolódó szócikkek: csoda · élet
Chöpp

Nem volt pillanat, mikor valóban megkérdezte volna magától: „Hát ez az élet?” – de ahogy öregebb lett, szavak nélkül örökké ezt kérdezte magától.

Kapcsolódó szócikkek: élet
Chöpp

Azon tűnődött, hogyan halhat meg, mikor még nem is élt.

Kapcsolódó szócikkek: élet · halál
Chöpp

Én mindig beleképzelem magam mások helyébe.

Chöpp

Malone rémülten döbbent rá, hogy nemcsak hogy meg fog halni, de belőle egy rész már azelőtt meghalt, hogy észrevette volna.

Kapcsolódó szócikkek: halál
Chöpp

Nagy távolságból az egész föld kevesebbet mond, mintha hosszan belenéznél egy emberi szempárba. Még ha az ellenséged szemébe is.

Chöpp

Bár nem állt szándékában tulajdon fogaival megásni a sírját, az aggodalom, mely étvágyát serkentette, gyöngítette akaraterejét.

Chöpp

A bíró azon a véleményen volt, hogy a magafajta kövér és izzadó embernek szüksége van a napi két fürdőre, és mindazok, akik körülvették, egyetértettek vele.

Chöpp

Mivel képtelen volt elgondolni, hogy valóban meghal, visszazökkent élete unalom-labirintusába. Már elvesztette önmagát – ezt biztosan tudta. De hogyan? Mikor?

Chöpp

A szag a fürdőszobában erősebb lett, de az sem zavarta; éppen ellenkezőleg, mivel mindent kedvelt, ami az övé volt, s ez alól az ürüléke sem volt kivétel, a szag egyenesen megnyugtatta.