Szemléletváltás 49 csillagozás

A siker új pszichológiája
Carol S. Dweck: Szemléletváltás Carol S. Dweck: Szemléletváltás

Miért ​nem segíti gyermekeink fejlődését, ha készségeiket és intelligenciájukat dicsérjük?
A harsány, karizmatikus vagy a szerény, befelé forduló vezetők sikeresebbek?
Vajon az akaraterőnkön múlik, hogy be tudjuk-e tartani fogadalmainkat?

Nem csupán képességeinktől vagy tehetségünktől, sokkal inkább szemléletmódunktól függ, elérjük-e céljainkat. A megfelelő szemlélettel nemcsak gyerekeinket motiválhatjuk iskolai teljesítményük javítására, de mi is rengeteget fejlődhetünk mind személyes, mind szakmai téren.

Carol S. Dweck, a Stanford Egyetem világszerte ismert pszichológiaprofesszora évtizedekig kutatta a siker titkát. Könyvében számos kutatás segítségével, a legkiválóbb vezetők, sportolók, szülők és tanárok példáin keresztül bebizonyítja, hogy ha fejlődési szemlélettel tekintünk önmagunkra és a világra, az olyan tudásvágyra és kitartásra sarkall bennünket, amelynek köszönhetően az élet minden területén sikeresebbek leszünk.

„Szeretnénk, hogy… (tovább)

HVG Könyvek, Budapest, 2015
408 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633042250 · Fordította: Császár László

Jeffi P>!

Carol S. Dweck: Szemléletváltás A siker új pszichológiája

Mindenképpen érdemes elolvasni, telis-teli van érdekességekkel a rögzült és a fejlődési szemléletről. Kicsit soknak találtam az élettörténeteket, valahogy úgy érzem, hogy Felesleges egy könyvben az, hogy az alap okosság amit mond, az úgy 30% és a maradék 70%-ban ismétlik az élettörténeteket, rengeteg sportoló történetével. Elolvastam őket, de nem igazán hatott rám a dolog, valahogy több olyan dolgot vártam, amit ténylegesen lehet használni. Ami kb. az első két fejezet, meg az utolsó fejezet.
Ennek ellenére tartom, hogy jó, ha az ember elolvassa!
Itt molyon elkészítettem az ajánlott irodalom jegyzék alapján a polcot. Hamarosan teljes lesz, azért elég sok ajánlott könyv le van már fordítva, úgyhogy szemezgethetek ebből is majd :)

Brigi007>!

Carol S. Dweck: Szemléletváltás A siker új pszichológiája

Régóta állt már a polcon ez a könyv, de valahogy eddig sosem vettem rá magam, hogy kézbe vegyem, most viszont nagy lelkesedéssel olvastam. Nagyon érdekes volt közben saját magamat elemezni, és sajnos be kellett látnom, hogy régen nagyon sok dologgal kapcsolatban rendelkeztem rögzült szemléletmóddal. Nagyon sok régi dologra találtam most magyarázatot. Ugyanakkor, ami nagyon pozitív volt, hogy azt is megtaláltam a saját történetemben, hogy mit változtattam, és egy csomó mindenben hogyan lettem inkább fejlődés szemléletmódú. Sokat kell még ebben is tanulnom persze, de ez ugye nem lehetetlen :)) A könyv remek beszélgetési alap volt esténként a párommal, ezért különösen szerettem.

Lovebooks>!

Carol S. Dweck: Szemléletváltás A siker új pszichológiája

Nagyon jó, hasznos könyv a fejlődő szemléletmódról és arról, hogy hogyan tudunk rögzült szemléletről fejlődőre váltani. Pozitív volt a könyvben, hogy sok színes példát hozott a szerző, több esetet ismert emberekkel támasztott alá. Ugyan most elolvastam az egész könyvet, de úgy lesz igazán hatásos, ha még többször beleolvasok, hogy felidézzem, hogyan is tudok változtatni a dolgokhoz való hozzáállásomon.
Negatív és pozitív példákkal is igazolta a szerző, hogy mi a fő különbség a két szemléletmód között! Így az érem mindkét oldalát láthatjuk, egyes példáknál magunkra ismerhetünk, hogy mi hogyan állunk helyzetekhez.

Daisyy>!

Carol S. Dweck: Szemléletváltás A siker új pszichológiája

Nem szeretek nagyon lepontozni könyveket, mert még ha valami nem is az én ízlésem, elismerem hogy mennyi munka van benne a szerző részéről, megtisztelem azzal, hogy a pozitívumokra koncentrálok az értékelésnél.
Viszont. Nekem ez a könyv nagy csalódás volt. 1-2 éve szerettem volna már elolvasni, sokan ajánlották (egyetemen is, a pszichológia tanárom például) és itt is csupa jó véleményt látok.
Egyrészt (ez ízlés kérdése), de engem ezekben a tipikus amerikai önfejlesztő könyvekben nagyon zavar az, hogy hihetetlen szájbarágósan, önmagát folyton és folyton ismételve, 400 oldalon keresztül annyi információt ad át, amit szerintem 3 oldalon bőven elférne. Ez erre a könyvre is teljesen igaz. Aztán jönnek pontosan ugyanazok a sztorik, klisék, amiket az ember az összes amerikai, hasonló önfejlesztő könyvben elolvas, csak annyi változtatással, hogy mindenhol az éppen aktuális témát igazolva emelnek ki belőle részleteket.
Másrészt (leszögezem, pszichológia iránt érdeklődő laikus vagyok, és lehet hogy nincs igazam), de az ilyen dolgok, mint fejlődési és rögzült szemléletmód, nem olyan egyszerűen megváltoztatható dolgok, hogy azt lehessen mondani, hogy mostantól eszerint fogok élni, eszerint fogom dicsérni a gyerekemet, eszerint fogok indulatot kezelni, eszerint fogok kommunikálni a munkahelyemen, stb. mert ezek a szemléletmódbeli különbségek sokkal-sokkal mélyebben gyökereznek, mint amit ez a könyv érint. Persze már akkor megérte, ha csak néhány szituációban alkalmazzuk az olvasottakat, de akkor nem is fog olyan jelentős változást hozni az életünkben.
És pont ez a legnagyobb hibája, hogy túlságosan leegyszerűsít, minden létező szituációt és történést a fejlődő-rögzült szemléletmódon keresztül néz, mikor az ember sokkal bonyolultabb, összetettebb, és a való életben egyszerűen nem így működik. Ha ilyen egyszerűen működnénk, nem ilyen világban élnénk.
Tudnék még felhozni rengeteg logikátlanságot, hibát, ellentmondást, de már maga a könyv létezése egy nagy ellentmondás számomra, mert aki igazán rögzült szemléletű, az soha de soha nem fog egy ilyen könyvet a kezébe venni :)

Carol S. Dweck: Szemléletváltás A siker új pszichológiája

Könyvhéten veszek egy példányt, mert könyvtáriba nem tudok aláhúzni, beleírni :)

Adél_Csilla_Tóth>!

Carol S. Dweck: Szemléletváltás A siker új pszichológiája

A leghasznosabb könyv, amit eddig olvastam a témában. Nem csak egy tézist állít fel, hanem az élet különböző terülteire vetítve tényadatokkal bizonyítja be azt. Rengeteg miértre ad választ.

Füge>!

Carol S. Dweck: Szemléletváltás A siker új pszichológiája

A könyv mondanivalója, fő elmélete véleményem szerint mindenki számára alapmű, kihagyhatatlan tudás kellene legyen. Nem csak elképesztően fontos gondolatokat ír le, de van annyira gyakorlati is, hogy szinte azonnal beivódhat a mindennapi gondolkodásba. Rengeteg példát és esetleírást tartalmaz, ezért talán inkább azoknak szól, akik most ismerkednek az önfejlesztés gondolatával és szemléletmódjával – a kissé szájbarágós stílus miatt azonban mégsem vontam le csillagot, annál sokkal fontosabb a tartalom. Akik már otthonosabban mozognak az önismeret, pozitív pszichológia terén, azok a lényeget megtalálják az első három és az utolsó fejezetben – de így is kötelezőnek gondolom mindenkinek, aki nem találkozott még a fixed és growth mindset fogalmával.

sassenach>!

Carol S. Dweck: Szemléletváltás A siker új pszichológiája

Nagyon tetszett, sok érdekes dolgot olvastam benne. Részletes, érthető, de ugyanakkor mégsem száraz szakszöveg. Mindenképpen ki fogom próbálni ezt a módszert!

andianhu>!

Carol S. Dweck: Szemléletváltás A siker új pszichológiája

Sok benne a „rizsa”, ám ami a szűrőn fennakad, ha mennyiségét nézve kevés is, de aranyat ér. Nem csodát ígér a szerző, épp ellenkezőleg: szívós, kemény munkára biztat. Engem meggyőzött. Vagyis történetesen épp összeállt egy szép nagy puzzle, és ez a könyv rejtette az utolsó darabkákat. Amit mindig kudarcnak véltem, az mától a barátom. Tanulni és úton haladni valamerre mindig jó, főleg ha látunk is valami célt a távolban, és közben is meg-meg-állhatunk az állomásokon.

kecskestimi>!

Carol S. Dweck: Szemléletváltás A siker új pszichológiája

Nagyszerű könyv nagyszerű gondolatokkal! Persze éreztem a hibáit is, ahogy más értékelésekben is láttam: akinek szöge van, mindent kalapácsnak néz – szóval innentől a fejlődő szemléletmód a megoldás mindenre IS. (Amúgy sok mindenre tényleg az lehet.) Hiányoltam annak leírását, hogy mi van, ha valakinek nem az a rögzült gondolata, hogy ő szuper és mindenek felett áll (ami az amerikai gyerekekre talán jellemző) hanem az ellenkezője. Ezekkel a hibákkal együtt azonban fantasztikus szemléletformáló olvasmány, fogom még olvasni.

Nono_ P>!

Az elismert szociológus, Benjamin Barber egyszer megjegyezte: „Én nem gyengékre vagy erősekre, sikeresekre vagy sikertelenekre osztom a világot. […] Szerintem kétfajta ember él a földön: aki kész tanulni, és aki nem

Mariann_Czenema P>!

A fejlődési szemléletű emberek tehát – még azok is, akik negatív kritikának vannak kitéve – szakadatlanul használják és tökéletesítik elméjüket. Nem engednek be olyan gondolatokat, amelyek visszafoghatnák őket, odavalónak és rátermettnek érzik magukat, és nem hisznek abban, hogy mások véleménye határozza meg személyiségüket.

Wanita>!

Az 1960-as évek népszerű mondása szerint „jobb valakivé válni, mint valakinek lenni”.

Mariann_Czenema P>!

A valaki akkor is valaki, ha éppen veszít. Az válik valakivé, aki mindent beleadva harcol céljaiért.

Rituana>!

George Dantzig a Berekeley matematika szakos másoddiplomás hallgatója volt. Egy napon, szokása szerint, alaposan elkésett az előadásról. Csak annyi ideje maradt, hogy gyorsan lemásolja a táblára felírt házi feladatot: két matematikai problémát. Amikor valamivel később nekiült, hogy megoldja a feladatokat, különösen nehéznek találta mindkettőt, és napokba telt, míg sikerült megtalálnia rájuk a megoldást. Végül kiderült, hogy nem is a házi feladatokat másolta le, hanem két olyan problémát, amelyeket addig senkinek nem sikerült megoldania.

BorsoB>!

Igen sok hibás önértékelésű emberrel találkoztunk: szinte mind rögzült szemléletmódúak voltak. Akik azonban fejlődési szemlélettel tekintettek saját magukra, meglepően pontosan értékelték saját teljesítményüket és képességeiket.

Kapcsolódó szócikkek: fejlődés
Rituana>!

Szerintem az intelligencia olyasmi, amiért meg kell dolgozni (…). Nem ajándékba kapjuk. (…) A legtöbb gyerek, ha nem biztos a helyes válaszban, nem is jelentkezik. Én viszont mindig jelentkezem, mert tudom, hogy ha tévedek, a tanár majd kijavít. De azért is szoktam jelentkezni, hogy megkérdezzem, hogyan lehet ezt és ezt megoldani, vagy azért, hogy megmondjam: ezt nem értem, elmagyarázná még egyszer? Tudom, hogy ettől egyre okosabb leszek.

Rituana>!

Azt szoktuk mondani, hogy a bajban mutatkozik meg, ki az igaz barát. Ez így igaz, hiszen ki más állna minden körülmények között mellénk? Néha azonban felmerül egy ennél sokkal nehezebb kérdés is: kihez fordulhatunk, ha éppen nagy szerencse ér bennünket? Ha csodálatos társra találtunk? Ha kiváló állásajánlatot kaptunk, vagy éppen előléptetettek bennunket? Amikor a gyerekünk jól teljesít? Ki az, aki őszintén örül, ha ilyesmit hall?
Szerencsétlenségeink és kudarcaink nem veszélyeztetik mások önbecsülését. […] Azok számára azonban, akik csupán saját felsőbbrendűségükből táplálkozva képesek felépíteni önbecsülésüket, sikereink és tudásunk zavaró tényező lehet.

Wanita>!

Mindegy, mennyire értékeli kultúránk az egyéni erőfeszítést és az önfejlesztést, mélyen legbelül – ahogyan Malcolm Gladwell is állítja – sokkal többre tartjuk a született tehetségeket. Szeretünk úgy tekinteni bajnokainkra és bálványainkra, mint szuperhősökre, akik eredendően többek mint mi, ahelyett, hogy átlagos embereknek tartanánk őket, akik önnön akaraterejük segítségével emelkedtek fel.

tothmozerszilvia I>!

Vagyis csak addig lehetséges tanulni saját hibáinkból, amíg el nem kezdjük letagadni ezeket a hibákat.

61. oldal, 2. fejezet - Siker és kudarc (HVG, 2015)