Luminile ​din septembrie 0 csillagozás

Carlos Ruiz Zafón: Luminile din septembrie Carlos Ruiz Zafón: Luminile din septembrie

Un ​misterios fabricant de jucarii traieste retras intr-o vila uriasa, populata de fiinte mecanice si umbre ale trecutului. O enigma pluteste in jurul unor lumini ciudate, care stralucesc in negura ce inconjoara insula farului, iar in inima padurii se ascunde o creatura de cosmar. Astfel se tese misterul ce-i va uni pentru totdeauna pe Irene si Ismael, in timpul unei veri magice in Golful Albastru. Un mister care-i va face sa traiasca cea mai emotionanta aventura intr-un univers labirintic de lumini si umbre.

„Carlos Ruiz Zafon construieste un roman in care brodeaza cu atentie o panoplie de personaje si intimplari misterioase. Luminile din septembrie este a treia viziune romanesca a lui Zafon, nascuta parca dintr-un izvor nesfirsit al pasiunii, al suspansului.” (The New York Times)

„Si iata cum, prin Zafon, clasica, adevarata povestire, de multa vreme uitata, revine printre noi. Vocea dramatica a naratorului creeaza acea tensiune pe care… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1995

Polirom, 2017