Áttetsző ​tartomány 3 csillagozás

Carlos Fuentes: Áttetsző tartomány

A mexikói Fuentes, az Artemio Cruz halála ismert szerzője ebben a regényében Mexikó fél évszázados történetének hatalmas irodalmi freskóját rajzolja meg. Egyetlen talányos alak köré, Ixca Cienfuegos mint tanú köré sorakoztatja föl a mai mexikói polgárság jellegzetes képviselőit, bankárokat, nagyiparosokat, léha szépasszonyokat, akik cinizmusba fojtják lelkifurdalásukat, mert lélegzetelállító haláltáncukban kimondva-kimondhatatlanul átérzik apáik vagy a maguk vétkeit. Ez a belső monológokkal átszőtt, filmszerűen zaklatott szerkezetű mű a múltban a jelen csíráit, a jelenben a múlt nyomait kutatja, a tiszta szándékok sorsát, a sok megalkuvást eszmében-szerelemben, és roppant művészi erővel vázolja föl a mexikói forradalom elposványosodását, a társutas polgárság pálfordulását, azt a sok évtizedes árulást, amely a modern Mexikó arculatát kialakította.

Eredeti cím: La región más transparente

Eredeti megjelenés éve: 1958

Európa, Budapest, 1980
552 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630721317 · Fordította: Kesztyűs Erzsébet

Mexikó

Ferenc_Molnár_3>!
Carlos Fuentes: Áttetsző tartomány

Fuentes ízig-vérig dél-amerikai, karneváli szereplőfelvonultatásaival és misztikus betéteivel megrázó sorsokon keresztül Mexikó 20. századi történelmét átívelő tablóját rajzolja meg. Csodálom őt, de nem szeretem. Nem mindig értem. Félelmetesen tiszta portrékat rajzol, ugyanakkor felszínesen zavaros is tud lenni. Ha európai lenne, a legnagyobbak között lenne, ám ha európai lenne, regénye nem lenne ilyen mély és sokszínű. Legjobban mégsem a történet, hanem Ixca Cienfuegos mefisztói alakja az érdekes, aki behálózza a szereplőket, majd elveszik annak történelemnek a sodró hordalékában, aminek végig csak szemlélője volt, valahol még látszik is abban az áttetsző tartományban, ahová Fuentes hősei jutottak. Hidegrázósan nagyszerű ez a könyv, ugyanakkor nem fogok egyhamar a szerzőtől olvasni. Túlságosan letargikus nekem.

Ozymandias>!
Carlos Fuentes: Áttetsző tartomány

Magával sodor, szuggesztív társadalomrajz ami fokozatosan természetfölötti, kozmikus igazságtétellé válik. Fuentes nyelve olyan mint a zene, néhol egyes oldalakat többször újraolvastam mert elsőre inkább a szavak ritmusát és dallamát fogadtam be. Hogy még az előlopakodó indián ősvallás ereje is természetesebbnek hat, mint a kapitalizmus abszurditásai, az lenyűgöző.
Érdemes ismerni legalább nagy vonalakban Mexikó történelmét, mert egyes utalások csak úgy jönnek át, de ezek nélkül is teljesen élvezhető a könyv. (Valószínűleg jó döntés volt nem megterhelni sok lábjegyzettel a szöveget, amik csak megtörnék a hangulatot, de jó lehet előzetesen legalább a forradalom eseménytörténetét elolvasni, ha valaki nem tudja fejből, kicsoda Carranza, Pancho Villa vagy Madero – bár ezt jól pótolhatja alapozásként először az Artemio Cruz halála elolvasása is.)

Chivas>!

Mexikóban nincsenek tragédiák; itt mindenből gyalázat lesz.

Kapcsolódó szócikkek: Mexikó