Két ​úr szolgája 18 csillagozás

Carlo Goldoni: Két úr szolgája Carlo Goldoni: Két úr szolgája

A Két úr szolgája fontos állomás Goldoni művészi fejlődésének útján. Ebben a vígjátékban még kihasználja a commedia dell'arte minden lehetőségét, de a hagyományos motívumokat és típusokat már újszerű, költői szándékának megfelelő tartalommal tölti meg. A commedia dell'artenak nincs megírt szövege, csak a cselekmény menetét őrző canavacciók (kanavászok), a dialógusokat a színészek rögtönzik. A játék egész cselszövevénye a főhős Truffaldino kezében van, aki egyszerre naiv és ravasz, mint a commedia dell'arte két sztereotip szolgája Arlecchino és Brighella. Komikusságát pedig már nem az akrobatikus mutatványoknak köszönheti, hanem Goldoni által mesterien alkalmazott költői eszközöknek.
A történet Truffaldinóval kezdődik. Szolga, szerelmes, még egy szolgaságot vállal,… Miért is? Hogy valami nagy dolgot vigyen véghez. Szerelem, félreértés, gyilkosság, álruha, összeveszés, elszakadás, keresés és egymásra találás.

12 oldal

Zsuzsanna_Makai >!
Carlo Goldoni: Két úr szolgája

Nekem nagyon tetszett! Baromi jól szórakoztam rajta. Azért nem adtam csak 5 csillagot, mert kb a felénél kicsit besokalltam.

Allanon>!
Carlo Goldoni: Két úr szolgája

Igazán jól szórakoztam. Ez az inas… Nem lehet eldönteni, hogy zseni, vagy ennyire kétbalkezes és tökkelütött.

niksi>!
Carlo Goldoni: Két úr szolgája

@niksi Rég olvastam már már ilyen stílusú művet, az igazat megvallva nem is nagyon kedvelem az ilyeneket.
Ettől függetlenül benne van minden szerelmi szálak, félreértések …

bernadett1988>!
Carlo Goldoni: Két úr szolgája

Aki szereti a könnyed és szórakoztató komédiákat szerepcserével…

csend_zenésze>!
Carlo Goldoni: Két úr szolgája

Kedves, furfangos kis reneszánsz komédia csűréscsavarással, álruhákkal, benézésekkel és persze töméntelen legyőzhetetlen szerelemmel.
Könnyed nyáresti olvasmány. De tényleg.

Panka1>!

(…) A férfi mind vizet prédikál és bort iszik. Mibennünk folyton hibát keres, saját viselt dolgairól meg mélyen hallgat. Az itt a baj, hogy a férfiak teszik a törvényt. Lenne csak fordítva, tudom, szorulnának! Ha énnekem hatalmam volna, megparancsolnám, hogy minden hűtlen férfi faágat hordjon a kezében. Állítom, minden város kilombosodna!