Pinocchio ​kalandjai 9 csillagozás

Egy kis fabáb története
Carlo Collodi: Pinocchio kalandjai Carlo Collodi: Pinocchio kalandjai Carlo Collodi: Pinocchio kalandjai

Az 1999-es kétnyelvű Pinocchio-kiadás után a Noran most a leghivatottabb olvasókra gondol, s gyermekkönyv alakban is közreadja Collodi remekét. Ám ezúttal is kurtítások nélkül, teljes szöveggel, s megőrizve a főhős eredeti nevét. Pinocchio magyar átírás nélkül is réges-rég irodalmi családunk tagja már, akárcsak a hasonlóan idegen nevű Alice, Tom Sawyer vagy éppen Nils Holgersson. Mint ahogy családtag ő szerte a világon. Bár honfitársai a „legolaszabb” regényhősnek tartják, valójában a legegyetemesebb figura. Fabábú és mégis hús-vér lény. Minden ifjú lélekben benn rejlő kópé. A gyermekirodalom leghatásosabban nevelő alakja: jóra tanító rosszcsont.

Eredeti mű: Carlo Collodi: Le avventure di Pinocchio

Eredeti megjelenés éve: 1883

Noran, Budapest, 2007
208 oldal · ISBN: 9789689716452 · Fordította: Szénási Ferenc
Hoppá!, Marosszentgyörgy, 2006
138 oldal · ISBN: 9789731711096 · Illusztrálta: Szitai György Ferenc
Kriterion, Bukarest, 1986
130 oldal · keménytáblás · Fordította: Rónay György · Illusztrálta: Val Munteanu

kalypso
Carlo Collodi: Pinocchio kalandjai

Carlo Collodi: Pinocchio kalandjai Egy kis fabáb története

Régen olvashattam, vagy soha nem is olvastam ezt a könyvet, már nem emlékszem. Mindenesetre igen kevés maradt meg a történetből: egy tanító jellegű vázzal ellátott mese, melynek szereplője egy kis fabábu, aki folyamatosan hazudik, amiért természetesen vállalnia kell a következményeket. Ennyi. Ehhez képest így felnőtt fejjel megint kaptam az arcomba egy adag szadizmust, kegyetlenséget, íme még egy kötet, amit gyerekeknek már semmiképpen nem ajánlanék, sőt, ha nekem valaki azt mondja, hogy ez egy aranyos mese, válaszképpen megadom egy pszichológus számát. Helyenként borzasztóan életszerű, máskor meg a hideg futkosott a hátamonspoiler Mindezek ellenére nem volt rossz, eredeti történet.

Felixa P
Carlo Collodi: Pinocchio kalandjai

Carlo Collodi: Pinocchio kalandjai Egy kis fabáb története

Én eddig azt tudtam, hogy Pinokkió egy életre kelt fabábú, akinek a hazudozástól megnő az orra. Van néhány olyan jelenet benne, ami véleményem szerint nem gyereknek való. Megvannak a klasszikus mesei elemek, de emellett a kegyetlenség is helyet kapott a történetben. spoiler Ennek ellenére tetszett a történet.