Milliárdok ​és milliárdok 31 csillagozás

Gondolatok az ezredfordulón életről és halálról
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

A csillagász Carl Sagan, a világ legelismertebb tudományos írója, Pulitzer-díjas, és számos ismeretterjesztő bestseller szerzője ezúttal utolsó, gondolatébresztő és provokatív tanulmánygyűjteményét adja közre. Az írások témája széles skálát ölel fel, a sakkjáték keletkezésétől a marsbeli élet problémáján és a globális felmelegedésen keresztül az abortuszról folyó vitáig. Sagan utolsó könyve a természettudományokban, a matematikában és az űrkutatásban szerzett ismereteinket a mindennapokra alkalmazza. Emellett napjaink legellentmondásosabb kérdései közül is érint néhányat, és segít felfogni a minket körülvevő világot, amint az a közelgő új évezred kihívásaival készül szembenézni. Ráadásként az utolsó tanulmányban különleges bepillantást merünk Sagan gondolatainak legmélyébe, hiszen ezt akkor írta, amikor már tisztában volt saját halála közeledtével.

Eredeti megjelenés éve: 1997

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Talentum Tudományos Könyvtár

Carl Sagan

Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok Gondolatok az ezredfordulón életről és halálról

Édes barátom, Carl.

Már akkor is sokat jelentettél nekem, amikor 11-12 éves koromban a Kozmoszról magyaráztál a tévében. Amikor megjelenésekor a könyv borítóját megláttam, rögtön tisztában voltam vele, mire utal a cím. Nagy nosztalgiát éreztem a Kozmosz után – muszáj volt megvennem. Azonban első olvasáskor nagyjából a CFC-gázoknál kifogott rajtam. Azt hiszem, fájt belegondolnom abba, amire megpróbáltad felhívni a figyelmet.

Most elszánt voltam, ha nehéz is olvasnom, nem hátrálok meg. Páratlan logikával van felépítve a könyved. Az írások önállóan, egymástól függetlenül is olvashatók, de mégis van egy ív, egy mettől-meddig. Leírod nekünk a világ csodáinak egy részét, aztán nem kímélsz: elmondod, mi vonatkozik ránk, mi a mi felelősségünk. Mondataid gördülékeny, jó stílusban követik egymást úgy, hogy egy magamfajta tudománytalan tökfej is könnyedén felfoghassa őket. Külön örültem a perzsa sakktáblás történetnek, amit én először a nagyapámtól hallottam. Megtisztelve érzem magam, hogy egy olyan ember gondolataiban osztozhatok, mint amilyen te voltál, és mindez mennyire visszhangra talál bennem: az intelligenciád, a humorod, a humanizmusod és a feminizmusod (!) is. Óriási koponya voltál, s mindemellett egy csupaszív ember. Nagy kár, hogy sohasem találkozhattunk, de olvashatlak, és bizony az is nagy dolog.

Világos, a cím a csillagok, galaxisok, homokszemek, atomok, kovalens kötéseik milliárdjain kívül azt is jelenti: milliárdok és milliárdok mennek egy fölösleges hadászati célokra, miközben ezt a pénzt sokkal bölcsebben is el tudnák költeni, például fajunk és a bolygónk jövője. Mert ebből a halványkék pöttyből csak egyetlen egy van az Univerzumban.

Epilógus
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

Az ember ijesztően sokat tud. Ennél is ijesztőbb, hogy ezt a sokat milyen kevés ember tudja. Mindez az n-edik gyök alatt: e döbbenetes ismeretanyag gyakorlati felhasználása fölött nagy részben azok diszponálnak, akiket hozzá csak pillanatnyi, személyes népboldogító érdekek kötnek.
„S lám, még mindig élünk.”*
Amely tényt talán e könyv szerzőjének is köszönhetjük, aki hatalmas műveltségével és elhivatottságával, élete utolsó percéig** igyekezett tágítani ismeret-horizontunkat.
Reált, humánt egyaránt.
_
* Ady
** Nem túlzás, ugyanis ezt a könyvet már nem tudta fejezni. Állapotának romlásáról pedig a tudós alázatával számol be – e lapokon is.

Röfipingvin MP
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

„Mindannyiunknak segítenünk kell egymást, máskülönben együtt tűnünk el a történelem színpadáról.” (230. o.)

Buzánszky_Vírus_Dávid
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

Carl Sagan hatalmas koponya volt, sokat köszönhetünk neki.
Ebben a könyvben a tőle jól megszokott stílusban mesél az univerzum felfoghatatlan méreteiről. Kellemes olvasmány

Banditaa P
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

Bár 1997 már rég volt, a könyv még mindig sok tekintetben aktuális, a felvetett problémák még mindig nem oldódtak meg, az emberiség semmivel sem lett felelősségteljesebb, hiába Sagan optimizmusa.
Mivel a természettudományokat az én bölcsész agyamnak nehéz felfognia, ezért egy kicsit tartottam ettől a könyvtől, de Hawkinghoz képest Sagan érdekesebben ír, jobban magyaráz, könnyebb volt megértenem az ő gondolatmenetét.
Összességében tetszett, csak egy-két dolog volt, ami idegesített benne (az abortuszról szóló rész, meg az, ahogy amerikaiként a világot látja), könnyen olvasható volt, ami nagy szó, mivel ez nem fikció.

szogignem

Hiánypótló!

Alomfogo
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

Az abortuszról szóló rész nem igazán kötött le, (bár ez is egy fontos téma) a többi viszont hasznos, elgondolkodtató, és úgy hiszem, nem csak, hogy szem előtt kell tartanunk, de cselekedni is ideje lenne, mert egyáltalán nem biztos, hogy lehetőségünk lesz egy másik bolygóra elmenekülni, amikor Földanya megelégeli amit vele művelünk. A perzsa sakktábla története különösen tetszett, bár már hallottam régebben. :)

Aurore

Rokonok vagyunk az egész Földön, mindenki mindenkinek.

29. oldal, A perzsa sakktáblája (Akkord, 2000)

szigiri

Erről eszembe jut egy régi anekdota egy planetáriumi előadóról, aki elmondta a hallgatóságnak, hogy 5 milliárd év múlva a Nap felfúvódik és vörös óriássá alapul, elnyeli a Merkúrt és a Vénuszt, sőt talán még a Földet is felfalja. Az előadás után a hallgatóság soraiból egy izgatott ember fordult hozzá.
„Bocsánat, uram, ugye Ön azt mondta, hogy a Nap 5 milliárd év múlva fogja felégetni a Földet?”
„Igen, nagyjából akkor.”
„Hála istennek! Egy pillanatra azt hittem, hogy 5 milliót mondott.”

11-12. oldal, A mennyiségek ereje és szépsége

Aurore

Mindannyian esendőek vagyunk, tévedhetünk, még vezetőink is. Ám bármennyire is nyilvánvaló, hogy a bírálat az előrehaladás szükséges feltétele, a kormányok mégis vonakodnak ezt elfogadni. A klasszikus példa erre Hitler Németországa. Íme ennek alátámasztására egy idézet Rudolf Hess náci pártvezér 1934. június 30-án mondott beszédéből: “Egyetlen ember van, aki minden bírálaton felül áll, a Führer. Azért van ez így, mert mindenki érzi és tudja, neki mindig igaza van és mindig igaza lesz. A nemzeti szocializmus alapja mindannyiunk számára a kritika nélküli hűség, önmagunk teljes átadása a Führernek.”

181. oldal, A közös ellenség (Akkord, 2000)

Aurore

Minden idők leghatározottabb életpárti személyei közé tartozott Hitler és Sztálin, akik hatalomra jutásuk után azonnal bűncselekménnyé minősítették a korábban legális terhességmegszakítást. Hasonlóképpen cselekedett Mussolini, Ceaușescu és számtalan más diktátor és zsarnok. Természetesen ez a tény önmagában nem jelenthet érvet a választáspárti álláspont mellett, azonban arra figyelmeztet, hogy az abortusz ellenzése nem feltétlenül jelenti az emberi élet melletti mély elkötelezettséget.

191-192. oldal, Abortusz: lehetünk-e egyidejűleg életpártiak és választáspártiak (Akkord, 2000)

Aurore

Valójában a halál közelsége olyan pozitív és jellemformáló élmény, amelyet nyugodtan ajánlhatok mindenkinek – eltekintve természetesen a helyzet számottevő és nem csökkenthető kockázatától.

246. oldal, Az árnyak völgyében (Akkord, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: halál
szigiri

A hinduk úgy gondolták, hogy a világ jelenlegi reinkarnációja 8,6 * 10n9 (tíz a kilencediken) éves, ami csaknem telitalálat.

18. oldal, A mennyiségek ereje és szépsége

Aurore

Mégis a fényt legtöbb esetben főként a hanghullámokhoz hasonlíthatjuk. A fényhullámok is háromdimenziósak, frekvenciájuk, hullámhosszuk és sebességük van (utóbbi a fénysebesség). Meghökkentő módon azonban terjedésükhöz nincs szükség közvetítő közegre, például vízre vagy levegőre. A Nap és a távoli csillagok fénye egyaránt elér hozzánk, jóllehet a közöttünk elterülő tér csaknem tökéletes vákuum. A világűrben dolgozó űrhajósok rádiókapcsolat híján még akkor sem hallanák egymást, ha csupán néhány centiméterre lennének egymástól. Ott ugyanis nincs levegő, ami továbbítaná a hanghullámokat. Ugyanakkor azonban az űrhajósok tökéletesen látják egymást. Ha viszont kissé előrehajolnak, csak annyira, hogy sisakjuk egymáshoz érjen, máris hallhatják egymást. Ha eltávolítjuk az összes levegőt a szobánkból, nem halljuk meg ott lévő ismerősünk jajkiáltását, viszont kifogástalanul látni fogjuk, amint levegő után kapkod és megfullad.

49. oldal, Isten pillantása és a csöpögő csap

Aurore

A vadászatot hagyományosan sportnak tekintjük, legalábbis mióta a vadászok nem eszik meg az elejtett zsákmányt – amit persze a gazdagok sokkal könnyebben megtehettek, mint a szegények. A vadászat már az első fáraók ideje óta a katonai arisztokrácia kedvelt időtöltése volt. Oscar Wilde aforizmája az angol rókavadászatról – “a kimondhatatlan a megehetetlen megszerzéséért” – szépen kidomborítja ezt a kettősséget.

36. oldal, Hétfő esti vadászok (Akkord, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: Oscar Wilde
Aurore

Az erőszakosan életpárti náci rezsimben az asszonyokat a “Kinder, Küche, Kirche”, azaz a gyereknevelés, a főzés és a templomba járás világába száműzték.

240. oldal, A XX. század (Akkord, 2000)

Aurore

Levélkötegek között ülök, amelyeket a világ minden részéről azok az emberek küldtek, akik gyászolják Carl elvesztését. Sokan közülük neki köszönik, hogy felnyitotta a szemüket. Néhányan leírták, hogy Carl példája ösztönözte őket arra, hogy természettudománnyal foglalkozzanak és fellépjenek a babona és az előítéletek ellen. Ezek a gondolatok vigasztalást nyújtanak és enyhítik szívfájdalmamat. Nekik köszönhetően úgy érzem, hogy – a természetfölötti erők segítsége nélkül is – Carl él.

261. oldal, Epilógus (Akkord, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: Carl Sagan · gyász