ABBA 3 csillagozás

Carl Magnus Palm: ABBA

„Az ​a mondás, hogy az élet a legjobb regényíró, abszolút igaz. Így utólag már nehéz érzékelni, micsoda őrült sztori az ABBA története.
S bár valóban megtörtént, ha mindezt regényben írnád le, hát senki sem hinné el.”

Miután „Waterloo” című dalukkal 1974-ben megnyerték az Eurovíziós Dalfesztivált, az ABBA egy csapásra hírnevet szerzett magának: dallamos, fülbemászó popdalaikkal szerte a világon belopták magukat az emberek szívébe. Az 1972-ben, Stockholmban alapított csapat kereskedelmi szempontból is a könnyűzene történetének egyik legsikeresebb formációja lett, amely olyan dalokkal jutott világszerte a listák élére, mint a „Dancing Queen”, a „Gimme! Gimme! Gimme! (A Man after Midnight)”, az „SOS” vagy a „Knowing Me, Knowing You”.
1982-es feloszlásukat követően úgy tűnt: történetük örökre lezárult. Ám az 1990-es évek ismét divatba hozták az ABBA-t, muzsikájukat újra méltányolni kezdte a modern popkultúra. Sikerüket tovább fokozta a Mamma Mia! musical, majd két… (tovább)

Helikon, Budapest, 2023
240 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636200978 · Fordította: Fehér Tamás

Carl Magnus Palm: ABBA

Nem csak rajongóknak ajánlott! Bemutatja a svéd zenei élet meghatározó csillagát a korai kezdetektől napjainkig. Ez a könyv az első teljes körű életrajz az együttesről. Olvashatunk személyes élményekről, szerelmekről, turnékról és lemezekről, vitákról is, vagy sok-sok dal születéséről is akadnak bőven információk. Aki kíváncsi erre a páratlan zenei sikertörténetre, alapos és jó összefoglalót kap, impozáns kivitelben. Végig jó stílusban megírt, gördülékeny, olvasmányos a könyv. Érezhető a szerző értő szeretete, gondos és alapos a jól követhető idővonal. Imádom őket, na. Még mindig.

robinson P>!

Ha az összes magánéleti vonatkozástól eltekintünk is, a „The Winner Takes It All” rendkívül lényegretörően és keményen szembesít egy kapcsolat lezárásának érzelmi következményeivel.

robinson P>!

A korabeli statisztikákon jól látszik: a „Waterloo” kislemez benne volt az öt legkelendőbb kiadvány között 1974-ben, ami elképesztő teljesítmény egy Skandináviából érkezett rakás ismeretlentől.

robinson P>!

Nincs mit csodálkozni azon, hogy öt hónapba is beletelt, míg a „Dancing Queen” végre elkészült. A dal kiadásra készen állt már 1976 elején, a „Fernando” idején, de az ABBA visszatartotta a megjelenést, hogy ne szívja el a levegőt a „Fernandó”-tól a nemzetközi listákon.