Bátor ​Borka mindent megold 13 csillagozás

Carl-Johan Forssén Ehrlin: Bátor Borka mindent megold

Akárcsak minden gyerek, Borka is szeret biciklizni, fára mászni, apró kincseket gyűjteni, és a barátaival játszani. A család azonban új városba költözik, és hirtelen minden a feje tetejére áll, Borkát pedig furcsa, nyugtalanító érzések rohanják meg. Szerencsére Borka szülei, testvére és az óvó néni segítenek a kislánynak megküzdeni a bánattal, a fájdalommal, a szorongással és a félelemmel, így megtanulja irányítani az érzéseit, és nemsokára már ő segít másoknak a nehéz helyzetekben.

Kolibri, Budapest, 2019
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155591143 · Fordította: Petrikovics Edit · Illusztrálta: Agócs Írisz

dorkabuba>!
Carl-Johan Forssén Ehrlin: Bátor Borka mindent megold

Ezt a könyvet a nővérem rendelte, és amikor leültem olvasni, szentül meg voltam róla győződve, hogy egy mesekönyv. Aztán kiderült a borítószövegből, hogy nem. A marketingje egészen biztosan kifogástalan, akárcsak maga a kiadás fizikai-esztétikai értelemben.
    A tartalom már kicsit vegyesebb érzéseket kelt bennem. Kezdjük onnan, hogy igazából a kis történetek nem mesék. Inkább olyan érzésem van, mintha a felnőttnek akarná bemutatni, hogy a gyakorlatban hogy néznek ki azok a technikák, amiket a gyereknevelés során be lehet vetni. Valójában ezek olyan technikák, amik első sorban a gyermeket építik, elősegítik bizonyos megküzdési mechanizmusok kialakulását, és reziliensebbé teszik (nem tagadhatom le, hogy van egy pszichológia BA-m.) És ez mind nagyon fontos, mindenki azt szeretné, ha a gyermekéből testileg-lelkileg egészséges felnőtt válna. Ahogyan meg vannak fogalmazva a technikák, és a mellé körített általánosabb magyarázatok sűrű bólogatásokat váltottak ki belőlem. 95%-ban érthető megfogalmazása a pszichológia pár kis szeletének.
    Viszont fenntartom a szkeptikusság jogát. Az első és a második technika számomra kifejezetten kérdőjeles. Ha lenne gyerekem, nem tudnám átadni neki őket, mert én magam nem tudom elképzelni/elhinni, hogy működnek. De azt is leírja Ehrlin, hogy nem működik mindenkinél mindegyik ugyanolyan jól, illetve ha én nem hiszek benne, akkor nem tudom továbbadni. Ez korrekt. Ezen kívül a többi technikára azt tudom mondani, hogy nem árt, ha így össze van gyűjtve egy helyre, tudatosítani a szülőnek magában, hogy ezek alkalmazhatók. De nem találják fel velük a spanyol viaszt. Valószínűleg sokan ösztönből is hasonlót csinálnak. Viszont az, hogy a mögötte lévő pszichológiai mechanizmusok le vannak írva, kifejezetten jó. Még akkor is, ha nem mindenütt értettem egyet a kategorikus magyarázatokkal.
    Összegezve nem baj az, ha minél több szülő átnyálazza egyszer-kétszer, de konkrétan gyerekekkel való „közös feldolgozásra” én biztosan nem használnám.

Ginál_Oszvald_Beáta>!
Carl-Johan Forssén Ehrlin: Bátor Borka mindent megold

Tippek, trükkök ovis gyerekek mindennapi helyzetekben felmerülő szorongásának oldására, helyzetek megoldására.
Ötletes, kedves mesék. Különösen tetszett, hogy nem minden mesében ugyanaz a személy javasolja a megoldást.
A szülőknek szóló rész, hogy hogyan olvassuk a meséket, a végére került, így elsőre el is kerülte figyelmünket. Belekezdtünk az első mesébe, majd a következőbe, és egyszer csak azt vettük észre, hogy jééé, nincs több mese, pedig alig tartunk a könyv felénél. A tanácsok így is hasznosak voltak, nem változtatott a történetek értelmezésén.

Cincér>!
Carl-Johan Forssén Ehrlin: Bátor Borka mindent megold

A könyv különböző módszereket mutat be, melyekkel a gyerek meg tudja változtatni a hozzáállását a dolgokhoz.
Segít leküzdeni a félelmet, szorongást, fájdalmat, finnyásságot…

Fontosnak tartom ezt a könyvet, mert megkönnyíti a gyerekek életét. Először irányítással, majd maguktól is alkalmazhatják ezeket a technikákat, mert nagyon egyszerűek.
Sőt, akár felnőttként is hasznukra válik.

Magamon is kipróbáltam az érzelem megfordítását, és bejött. Ezt 4 éves kislányomon is alkalmaztam, mint ahogy a fájdalom enyhítését is (ez nagyon sikeres volt).
Arra is jó volt a könyv, hogy hasonló technikákat kitaláljak én is, és tudatosabban alkalmazzam ezeket.

A könyv első fele meséken keresztül mutatja be a módszereket. A hét minden napjára jut egy. Vasárnap pedig az addigiakat összegzi.
A második fele a felnőttekhez szól, kicsit kifejti ezeket a technikákat.

Úgy érzem, hogy a meséken kellene még javítani. Nagyon direkten csak a technikák leírásáról szól. Így viszont (az én lányomnak legalábbis) unalmas volt. Mesésebbé kellett volna tenni, és jobban megkedveltetni Borkát, hogy az olvasó bevonódjon a történetbe.

Citrompor>!

Az érzelem irányának megváltoztatásával és a mozgás módjával a tudat elveszíti az eredeti érzést, és az ember új érzelmekre válik fogékonnyá.

33. oldal, Tanácsok a könyv használatához

Citrompor>!

[…] Tudsz nekem segíteni, hogy újra vidám legyek?
– Persze, hogy tudok. Nálam jobban senki sem tud felvidítani téged! Képzeld azt, hogy az érzések úgy kavarognak és forognak a testedben, mint egy körhinta. Sőt, még a tested körül is ott keringenek. Ha meg akarsz változtatni egy érzést, csak meg kell változtatnod a mozgásának az irányát. Egész addig lehet játszani egy érzéssel a testünkben vagy a testünkön kívül, míg az érzés végül teljesen összezavarodik, és eltűnik. – Maja hadonászni kezdett a karjával a levegőben, hogy megmutassa, miként mozognak az érzések. – Próbáld ki a szomorúsággal, és meglátod, mi történik majd! – biztatta a húgát.
    Borkában feléledt a kíváncsiság, és tett egy próbát. A testére mutatott, és ezt mondta:
    – Itt kezdődik, azután irányt változtat, és másfelé indul. Nézd, Maja, úgy száguld, mint egy versenyautó! Most elhagyja a szobát, és már ott robog az úton!
    Borka hagyta, hogy a szomorúság a szélrózsa minden irányába elrepüljön, míg végül már egyáltalán nem érezte. Bugyborékoló érzés vette át a helyét a gyomrában, és Borkából kitört a nevetés.

Kapcsolódó szócikkek: szomorúság