Gondolatok ​az értelemről és a tébolyról 19 csillagozás

Carl Gustav Jung: Gondolatok az értelemről és a tébolyról

C. G. Jung (1875-1961) a modern lélektan egyik nagy alakja, az analitikus pszichológia megalapítója. Szerteágazó munkássága során figyelme kiterjedt a kultúra ősmúltjára is, de a fókuszba korunk emberét állította – a többszörösen megpróbált, ám önmagára, rendeltetésére eszmélni rest embert, aki egyénként és kisebb-nagyobb közösségeiben egyre veszedelmesebb módon inkább áldozatnak hajlamos tekinteni magát, semmint a Föld egészséges változásra kész és elkötelezett, felelős gazdájának, felebaráti „őrizőjének”. Pedig ennek elmulasztása ön- és közrombolás, hiszen mindenki mások gyökeres megváltozását sürgetné, holott azt csak önmagunkon kezdhetjük. Gondolatait, amelyek tematikus csoportosításban jelennek meg sorozatunkban, azzal a szándékkal adjuk közre, hogy a jungi életmű segítő üzenete könnyebben eljusson a válságokkal, problémákkal küzdő mai emberhez, és minél több olvasó számára valósulhasson meg a termékeny eszmecsere századunk egyik bölcs öregjével.

Kossuth, Budapest, 2010
70 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630961646 · Fordította: S. Nyirő József
Kossuth, Budapest, 1998
70 oldal · ISBN: 9789630961646 · Fordította: S. Nyirő József
Kossuth, Budapest, 1998
70 oldal · ISBN: 9630940744 · Fordította: S. Nyirő József

nyolcadikutas P>!
Carl Gustav Jung: Gondolatok az értelemről és a tébolyról

Gondolatok az értelemről és a tébolyról… és még néhány másról.
Idézetgyűjtemény a többletjövedelem reményében.
Jungi gondolatok Jung írásaiból kiollózva egy bizonyos tematika jegyében.
Vegyük mondjuk Rejtő összesét. Aztán összeszedem Vanek úr, Gorcsev Iván és Fülig Jimmy örökbecsűit – a többiekkel karöltve – és aranyköpéseiket antológiába szedve megjelentetem.
Rejtő lesz? Persze.
Eme könyv csekély hatvanoldalnyi kemény tábla. Nem füves könyv, de magvas és elgondolkodtató. Átjön belőle Jung lényege. A humánum és az Istenhit.
Nem könnyű olvasmány még így szemelvényekként sem, de hát, aki lektűrt várt, magára vessen.

sz_andras>!
Carl Gustav Jung: Gondolatok az értelemről és a tébolyról

(értékelés első olvasást követően, 18-20 évesen): Nem tetszett különösebben. Illetve megzavart a cím. A kötet első felében arról beszél leginkább, mennyire szüksége van az embernek Istenre ahhoz, hogy egészséges legyen. Inkább kicsit vallásos térítőszövegnek tűnt, és számomra nem ez volt a Jungtól megszokott hangvétel. Én azt a címet adtam volna neki: Gondolatok a szellemi egészség és Isten kapcsolatáról.

A könyv második fele pedig inkább egyfajta filozófikus hangvételű elmélkedés az embereket hatalmukba kerítő démonokról, világháborúról, modern technika sötét oldalról, különös tekintettel az atombombára.

Nem a klasszikus Jungi elméletekbe enged bepillantást a könyv, jóformán nem is pszichológiai, inkább filozófikus témájával és stílusával ennyiben hű a címhez: Gondolatok (Jungtól).

(ki tudja, hány évvel később) :
Újraolvastam. Most sem nyűgözött le, de ennek inkább műfaji okai vannak: idézetgyűjtemény, bár jobb, mint a legtöbb ilyen, mert legalább nem csak egy-két mondat kontextusmentesen, hanem rövid bekezdések, néha akár kettő-három is egyhuzamban. A szerkesztőnek elhiszem, hogy ez a montázs jól tükrözi Jung „filozófiáját”, de ettől még elmerülni nyilván nem lehet benne. Zsebkönyvnek villamosra végül is nem rossz.

Batus>!
Carl Gustav Jung: Gondolatok az értelemről és a tébolyról

Soha nem tudtam, hogyan kell ilyen (lényegében) idézetekből összevágott kötetet olvasni, de szerencsére nagyon jó a könyv felépítése, szépen kapcsolódnak a gondolatok. Jungban mindig volt valami, ami miatt ellenszenvet éreztem iránta, ugyanakkor mégis vonzott. Azt hiszem, a miszticizmushoz, a valláshoz, hithez való kapcsolata váltja ki belőlem ezt a kettős érzelmet.
Ugyanakkor a halálról és a háborúról szóló gondolatai nagyon tetszettek.

vikiniki2>!

A gyűlölet mindig arra a valamire összpontosul, ami tudatosítja az emberben (saját) rossz tulajdonságait.

Kapcsolódó szócikkek: gyűlölet
vikiniki2>!

A legkisebb dologért, ha értelme van, mindig érdemesebb élni, mint az értelem nélkül való legnagyobbért.

vikiniki2>!

Túlságosan olcsók lettek a szavak. A létezés nehezebb lett, és ezért örömest helyettesítik szavakkal.

Devorah >!

Van egy szép történet egy rabbiról, akitől megkérdezte egyik tanítványa: „Azelőtt éltek emberek, akik színről színre látták Istent; most miért nincsenek ilyenek?” Mire a rabbi így válaszolt: „Mert ma senki nem tud olyan mélyre hajolni.” Bizony le kell hajolnunk valamelyest, ha a folyamból akarunk meríteni.

Kapcsolódó szócikkek: rabbi
vikiniki2>!

Az ember bizonyosságokat akar, nem pedig kételyt, eredményeket akar, nem pedig kísérleteket, és nem látja, hogy bizonyosságok csak kétely, eredmények pedig csak kísérletek nyomán keletkezhetnek.

Lunemorte P>!

Aki mindig fél, erre megvan az oka. Nincsenek kevesen az olyan páciensek, akikben fel kell ébreszteni a félelmet, mert ösztönelhalás folytán nem félnek többé. Az olyan ember, aki már nem fél, a szakadék szélén áll…

Szelén>!

Az ördögöt a legjobban türelemmel lehet legyőzni, mert türelme nincs neki.

Gitta_Bry I>!

A lényegest a nyugati szellem képtelen megítélni, mert vagy nem észleli tudatlansága folytán, vagy nem ismeri: elfelejtette, hogy az embernek vannak belső tapasztalatai, hogy az embernek része van olyan irracionális természetű szubjektív élményekben, amelyekre nem alkalmazhatók racionális érvek, tudományos bizonyítékok és devalváló diagnózisok.

Szelén>!

Nem a természet, hanem „az emberiség géniusza" fonta azt a végzetes kötelet, amelyre az emberiség bármikor felkötheti magát.