Gondolatok ​a szexualitásról és a szerelemről 32 csillagozás

Carl Gustav Jung: Gondolatok a szexualitásról és a szerelemről

„A szexualitás szempontjának nevetséges és már-már beteges túlhangsúlyozása voltaképpen tünete egy jelenkori szellemi zavarnak, amelynek főleg az az oka, hogy korunknak nincs helyes fogalma a szexualitásról.” "A szerelem csak annak fedi fel legrejtettebb titkait és csodáját, aki képes a feltétlen odaadásra és érzelmi hűségre."

Kossuth, Budapest, 2005
134 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630946602 · Fordította: S. Nyirő József
Kossuth, Budapest, 1997
134 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630939347 · Fordította: S. Nyirő József
Kossuth, Budapest, 1996
134 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630938693 · Fordította: S. Nyírő József

szanes1
Carl Gustav Jung: Gondolatok a szexualitásról és a szerelemről

Érdekes könyv, jó a válogatás is, bár úgy éreztem, hogy néhol Jung ellentmondásokba keveredik, de ez lehet a kiragadott szemelvények kontextushiánya is.
Az állításai többségével egyetértek, bár nagyot fordult a világ az utóbbi 100 évben, így néhány gondolata, megfigyelése valóban idejétmúlt, mégis fontosnak látom az észrevételeit, mert a mai társadalmi problémák gyökere a múltba vezet, az akkori elfojtásokból való felszabadulás következménye, hogy a ló túl oldalán találtuk magunkat.
Amit a vallásról és a házasság egy fajtájáról ír, az is elfogadható, bár én úgy érzem, ezek nem objektív megállapítások, hanem Jung saját komplexusainak projekcióját láttatja (nem titok, hogy házasságtörő viszonyban élt egy nővel, és a vallásnak is csak árnyoldalait látta).
Tetszik a Freud-kritikája is, jól rátapint a lényegre.

Batus
Carl Gustav Jung: Gondolatok a szexualitásról és a szerelemről

A legérdekesebb ebben a témában, hogy jó negyven év alatt mennyi minden változott a szexualitás kérdésével kapcsolatban. Mondhatni Jung elméleteinek és eszmefuttatásainak 80%-a mára elavult, hiszen rengeteget változtak a társadalmi (és politikai) körülmények. És mégis vannak benne tények, amiket soha nem fog megmásítani az idő.

Carl Gustav Jung: Gondolatok a szexualitásról és a szerelemről

Sok érdekes gondolatot olvastam, de szívesen vettem volna, ha több magyarázatot rendelt volna mellé a szerkesztő. Ez a könyv inkább csak egy ízelítő. Nincs mese, Jung is növeli a várólistámat – mindenképp valami olyan művével kell folytatnom az ismerkedést, ami nem válogatás.

szera
Carl Gustav Jung: Gondolatok a szexualitásról és a szerelemről

Kétségtelenül nem lesz a kedvenc könyvem, de azét van egy-két dolog amit most már biztosan másképp fogok szemlélni.

Carl Gustav Jung: Gondolatok a szexualitásról és a szerelemről

Érdekes, jól szerkesztett könyv. A szövegeket Jung különböző írásaiból válogatták össze, általában mégis olyan, mintha összefüggő fejezeteket olvasnánk, csak itt-ott döccen meg a folytonosság, akkor se nagyon.

Evodia
Carl Gustav Jung: Gondolatok a szexualitásról és a szerelemről

Sokáig alapműként forgattam, újra és újra elővéve. Minden mondata fontos volt.

kazancakisz
Carl Gustav Jung: Gondolatok a szexualitásról és a szerelemről

Ezek után könnyebb lesz olvasni a Scolar koadó összkiadásánakösszkiadásának ide vonatkozó részeit is. :)

encsy_eszter

A szerelem csak annak fedi fel legrejtettebb titkait és csodáját, aki képes a
feltétlen odaadásra és érzelmi hűségre.

Tilla

A prüdéria esetében áthelyezéssel van dolgunk. A komplexusnak minden körülmények között ki kell élnie magát. Mivel sok emberben a szexuális komplexus nem talál természetes lehetőséget a kiélésre, a komplexus mellékutakat használ fel. Ezek a mellékutak a serdülőkorban többé-kevésbé felfokozott szexuális fantáziák, amelyek gyakorta váltakoznak a vallásos eksztázis, rajongás fázisaival (áthelyezésekkel). Férfiak esetében a szexualitás (ha nem élik ki közvetlenül) gyakran lázas szakmai tevékenységre vagy a spleen egy fajtájára (vakmerő sportokra stb.), vagy különleges tudományos passziókra (gyűjtőszenvedélyre stb.) helyeződik át; nők esetében pedig altruisztikus tevékenységekre, amelyeket a komplexus speciális formája determinálhat. (A hölgyek betegápolással foglalkoznak kórházakban, amelyekben fiatal munkatársak vannak.)

lzoltán IP

Aki nem veszi észre az ösztönöket, azt az ösztönök lesből fogják megtámadni és legyőzni.

34. oldal, Mi a szexualitás? (Kossuth, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: ösztön
_Andrea_

A személyiség teljességéhez hozzátartoznak az árnyékok is: az embernek képesnek kell lennie rá, hogy ha erős, valamiben gyenge legyen, hogy ha okos, valamiben buta legyen,máskülönben hiteltelenné válik, és pózzá, sőt blöffé silányul.

Papusz SP

A szerelemért való munkálkodás mindennapos harc önzésünk ellen. Ha a szerelem tüze kialszik, rögtön azt kérdezzük: „Miért nem szeret már?” Ennél fontosabb ez a kérdés: „Miért nem szeretem már?”

Előszó (Franz Alt)

Papusz SP

A szerelem egyike a sorsot intéző nagy hatalmaknak, amelyek uralma a mennytől a pokolig terjed.

55. oldal, A szerelem titka (Kossuth, 1997)

Papusz SP

Ahogyan a halál ellen nincs orvosság, nincsen olyan egyszerű eszköz sem, amellyel meg lehet könnyíteni olyan nehéz dolgot, mint az élet.

A szerelem formái

Kapcsolódó szócikkek: élet · halál
Tilla

Nem csinál történelmet az, aki nem meri a bőrét vásárra vinni, vagyis nem próbálja meg, hogy a kísérletet, ami a saját élete, végigvigye, és ezzel életét nem folytatásnak, hanem kezdetnek nyilvánítsa. A folytatás olyan ügy, amelyről már az állat is gondoskodik, a kezdet azonban az ember kiváltsága, az egyetlen, amit az állatit meghaladva felmutathat.

Papusz SP

Ahol a szeretet uralkodik, ott nincs hatalomvágy, és ahol a hatalomé az elsőbbség, ott nyoma sincs a szeretetnek.

57. oldal, A szerelem titka (Kossuth, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: hatalom · szerelem