Gondolatok ​a látszatról és a létezésről 21 csillagozás

Carl Gustav Jung: Gondolatok a látszatról és a létezésről

Vannak örök, kimeríthetetlen témák, amelyek új megvilágításban új dimenziót nyernek. Ilyen az élet, a halál, a vallás, a kereszténység, a jó, a rossz, a szenvedés, a gyógyítás, a szexualitás, a szerelem, a házasság – hogy csak néhányat említsünk. S ha ezeket a témákat olyan ember fejti ki, mint C. G. Jung, a modern lélektan egyik nagy alakja, az analitikus pszichológia megalapítója, akkor biztosak lehetünk abban, hogy érdemes kézbe vennünk a könyvet, ismereteink gyarapodnak, érzelmeink letisztulnak, és sokkal több megértést tudunk tanúsítani problémákkal küszködő embertársaink iránt. Sorozatunk tíz kötetét azoknak ajánljuk, akik szeretik az aforizmákat, a mély bölcsességeket hordozó gondolatokat, s képesek arra is, hogy e gondolatokat életre keltsék a mindennapok forgatagában.

Kossuth, Budapest, 2005
112 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630946645 · Fordította: Glavina Zsuzsa
Kossuth, Budapest, 1997
112 oldal · ISBN: 9630939509 · Fordította: Glavina Zsuzsa
Kossuth, Budapest, 1996
112 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630938200 · Fordította: Glavina Zsuzsa

Carl Gustav Jung: Gondolatok a látszatról és a létezésről

Egy apró szelet egy látszólag hatalmas munkásságból. Általában nem szeretem a terjengősséget, itt mégis azt kívántam, bár volna terjengősebb. Egy válogatás Jung különböző műveiből, logikusan felépített, mégis hiányérzetet kelt. Vannak néhány soros gondolatok, vannak hosszabban kifejtettek is, de egy-két oldalnál hosszabb egy sincs. Ezen változtatva biztosan elolvasom majd más könyveit is, amikből ide idéztek, hogy egy kerekebb összképet kaphassak.
Érdekes megvilágításba helyezi az élet-halál, a felnőtt-gyermek, ahogy a férfi-nő kapcsolatát is, de ami engem leginkább megfogott, az a külső és a belső, a maszk és a lélek elméletének tálalása.
Egyáltalán nem bonyolult, nem arra törekszik, hogy ne értse az olvasó, nem magasról beszél.

VirusSouljah>!
Carl Gustav Jung: Gondolatok a látszatról és a létezésről

Gondolatébresztő merengő, rövid idézetek. Néha ilyen is kell.
Olyan könnyű elolvasni ezeket, de átgondolni, felfogni, tényleg a magadénak tudni az igazságát már jóval nehezebb. Főleg ebben a rohanó világban

Gigger>!
Carl Gustav Jung: Gondolatok a látszatról és a létezésről

Sokat lehet agyalni a könyvet egészében nézve, vagy akár egy-egy mondatot kiemelve is.
Könnyen olvasható,kissé nehezebben érthető meg. Pár oldalnak, fejezetnek többször is nekifutottam, mire letisztult képet kaptam, és a lényegét, a számomra fontos mondandót le tudtam szűrni.

Iustitia>!

Az az ember, aki nem járta meg szenvedélyének poklát, nem is küzdötte le őket soha.

22. oldal, AZ ÉLET KÉRDÉSEI, Az árnyékom és én

Csavargó>!

De ha egyedül maradunk, s leszáll az éjszaka, és olyan sötét és csönd van, hogy semmi mást nem hallunk és nem látunk, mint azokat a gondolatokat, amelyek összeadják és kivonják életünk éveit, mint a kellemetlen tények hosszú sorát, amelyek könyörtelenül bizonyítják, mennyire előrehaladt már az óramutató, mint annak a fekete falnak lassú és feltartózhatatlan közeledését, amely végleg elnyel majd minket, amit szeretünk, kívánunk, birtokolunk, remélünk és elérni akarunk, akkor az összes életbölcsesség nyomtalanul elmenekül valami rejtett zugba, s az álmatlanul hánykolódó emberre fojtogató takaróként nehezedik rá a félelem.

Iustitia>!

Isten nem statisztikai igazság, ezért ugyanakkora ostobaság, ha bizonyítani akarjuk, mint ha le akarjuk tagadni.

50. oldal, ÖNMAGUNK MEGISMERÉSÉNEK KOCKÁZATÁRÓL, Mi a lélek?

Iustitia>!

Fantáziáink mindig azon a ponton időznek, ahol hiányosságaink vannak, ahol egy fogyatékosságot kompenzálni kellene.

63. oldal, FÉLELEM ÉS VÉSZ ELLENÉRE AKARJUK AZ ÉLETET, A személyiségfejlesztés népszerűtlen merészségéről

Iustitia>!

Az élettől való menekülés nem ment fel az öregedés és a halál törvénye alól.

93. oldal, FÉLELEM ÉS VÉSZ ELLENÉRE AKARJUK AZ ÉLETET, Félelem az élettől és a haláltól

Iustitia>!

Amennyire képesek vagyunk felismerni, az emberi létnek az az egyetlen értelme, hogy világosságot gyújtson a puszta létezés sötétségében.

105. oldal, A FUTÁS CÉLJÁRÓL, Utunk váratlanszerű és rendkívüli

Iustitia>!

Egészében véve az emberiség még nem értette meg, hogy a végső döntés a saját kezében van.

106. oldal, A FUTÁS CÉLJÁRÓL, Utunk váratlanszerű és rendkívüli

Iustitia>!

A konvenciók ugyanis önmagukban véve lélek nélküli mechanizmusok, amelyek sosem képesek többre, mint az életrutin megszerzésére. Az alkotó élet azonban mindig a konvención túl található.

43. oldal, ÖNMAGUNK MEGISMERÉSÉNEK KOCKÁZATÁRÓL, A társadalmi helytállásra való törekvésről

Iustitia>!

Az a fiatal, aki nem küzd és nem győz, elmulasztja fiatalsága javát,az az öreg pedig, aki nem tud figyelni a hegycsúcsokról a völgyekbe csordogáló patakok titkára, esztelen, valóságos szellemi múmia, nem egyéb, mint megdermedt múlt.

94. oldal, FÉLELEM ÉS VÉSZ ELLENÉRE AKARJUK AZ ÉLETET, Félelem az élettől és a haláltól

Iustitia>!

Ami egész, az nem tökéletes, hanem teljes.

99. oldal, A FUTÁS CÉLJÁRÓL