A ​terapeuta 95 csillagozás

Camilla Grebe – Åsa Träff: A terapeuta

Siri ​Bergman, a harmincas éveiben járó, jó nevű pszichoterapeuta sokféle fájdalommal és kórképpel foglalkozik. Egyik páciense, a nehéz múltú, önpusztító hajlamú Sara a javulás jeleit mutatja, ám Sirit mégis nyugtalanítja valami, s rossz előérzete csakhamar be is igazolódik: épp az ő háza előtti partszakaszon találják holtan a fiatal lányt. A rendőrség számára egyértelmű, hogy gyilkosság történt. Sirit nagyon megviseli az eset, szorongásai, amelyeket férje egy évvel korábbi, tragikus halála okoz, erős félelemmé alakulnak át. Úgy érzi, hogy figyelik. Az erre utaló jelek sokasodnak és egyre vészterhesebbek, Siri már attól retteg, hogy páciense gyilkosa ezúttal őt vette célba. Hiába töpreng, ki akarhat ártani neki, képtelen rájönni. A zaklatások elől menekülve elköltözik a házából, ám amikor megtudja, hogy egy férfit letartóztattak, mint Sara gyilkosát, nyugodt szívvel tér vissza otthonába karácsonyozni. De hiú reménynek bizonyul, hogy végre fellélegezhet…

A sodró erejű… (tovább)

Animus, Budapest, 2014
368 oldal · ISBN: 9789633241820 · Fordította: Erdődy Andrea

tgorsy>!
Camilla Grebe – Åsa Träff: A terapeuta

Annyit rinyál ez a Siri, hogy már én magam agyonvágtam volna legszívesebben.
A Három nővér zanzája jutott róla eszembe: A három nővér el akar utazni Moszkvába. Nincs semmi akadálya. Maradnak.

Teszic>!
Camilla Grebe – Åsa Träff: A terapeuta

Végigolvasva az értékeléseket, rosszabbra számítottam. Nem volt egy kiemelkedően izgalmas krimi, az biztos, de nekem tetszett. Kicsit kiszámítható volt. spoiler

veronica_mars>!
Camilla Grebe – Åsa Träff: A terapeuta

tény, hogy ez nem egy skandináv krimi volt. inkább pszichothriller, mint ahogy az a fülszövegben is olvasható. szerintem az Animusnak kellene indítania egy skandináv pszichothrillerek sorozatot, a krimik mellett. így elkerülhető lenne a félreértés :)

na de a könyvről. az alapötlet tetszett, a szereplők is szimpatikusak voltak, a stockholmi helyszín pedig végképp. én kicsit úgy éreztem mintha Siri naplóját olvastam volna, a könyv nagyrészt az ő vívódásairól, félelmeiről szólt. sajnos a „krimi-szál” ennél jóval kevesebb szerepet kapott. és bár én sokkal jobban szeretem a nyomozók szemszögéből olvasni a történetet, alapvetően semmi negatívat nem tudok felhozni a könyv ellen. kicsit lassú volt a történetvezetés, ezért adok csak 4 csillagot.

a könyvet pedig még egyszer köszönöm @Mary_J -nek :)

patakizs>!
Camilla Grebe – Åsa Träff: A terapeuta

Szerintem ez a könyv azért nem volt olyan rossz, mint amilyen az értékelések átlaga.
Mondjuk valószínűleg egy fél év múlva halványlila dunsztom se lesz róla, hogy miről szólt, mert a történetben akad némi sablonosság, vannak kiszámítható elemek, és a főszereplő kicsit tényleg idegesítő. Másrészt viszont szerintem nagyon érdekes, hogy pont egy pszichológus nem akar segítséget kérni a saját problémájával kapcsolatban.

cinegér>!
Camilla Grebe – Åsa Träff: A terapeuta

Tény, hogy a „ sodró erő” elmaradt belőle, de nagyon jól sikerült krimi. Alig bírtam ki, hogy ne lapozzak a végére, hogy megtudjam, ki a gyilkos.
De a főszereplő Siri, olyan egy unszimpatikus, bosszantó, hisztis, buta nő, hogy én szívem szerint felpofoztam volna, még abban is reménykedtem, hogy nem lesz Happy End………………..

Bebs77>!
Camilla Grebe – Åsa Träff: A terapeuta

Az első igazán jó skandináv krimi, amit olvastam. Nem is igazán krimi, pszichotriller. Nagyon tetszett, egyszerűen nem bírtam letenni. A sztori, kicsit nehezen lendül be, úgy a közepe táján kezd igazán izgalmas lenni, de megéri kivárni. Némely rész egészen hátborzongató. Csak ajánlani tudom mindenkinek, szuper könyv.

moni79>!
Camilla Grebe – Åsa Träff: A terapeuta

Nekem (úgy tűnik a legtöbb értékelővel ellentétben) tetszett, hogy a könyv inkább Siriről, a munkájáról, bűntudatáról, félelmeiről és vívódásairól szólt. Emellett szerintem krimiként vagy thrillerként is elég izgalmas volt, néhány váratlan fordulattal (amiket sajnos a fülszöveg nagy részben előre jelez). Az alapötlet is tetszett, a szereplők pedig elég életszerűek, szimpatikusak voltak.

Zabothegyező I>!
Camilla Grebe – Åsa Träff: A terapeuta

Eddig azt hittem, újabban krimi rajongó vagyok, most mégis inkább azt hiszem, hogy a pszichothriller és skandináv krimi vegyület van leginkább kedvemre. Végül is nem olyan fontos a műfaj, kiváltképp, ha elég nehéz egy könyvet besorolni valahová. A terapeuta borítóján is ott figyel a Skandináv krimik felirat, így legalább akkora lendülettel kezdtem neki az olvasásának, mint bármely másik északi alkotásnak. Hogy miért magyarázom ezt? Mert A terapeuta inkább egy pszichothriller.

Elgondolkodtam a két szerző nevét látván, hogy hogyan írhat egy történetet két írónő. A végén erre is megleltem a választ: egyikük a szakmai részéért felel, a másik az írásért. S nincs mit tagadni, a végeredmény igazán remek lett. A pszichológusnő szakmai tudása akarva akaratlan is tanítja az olvasót. Olyan részletesen és élvezhetően tárja elénk a lélektan rejtélyeit, hogy észrevétlenül is tanulunk a betegek eseteiből.

A terapeuta leginkább a pszichológia iránt érdeklődőknek tehet kedvére, hiszen egy középkorú doktornő történetét mutatja be, aki különböző fájdalommal és traumákkal küzdő páciensein próbál segíteni, majd ő maga is szinte kezelésre szorul, miután egy őrült gyilkos üldözőbe veszi. A terapeuta is jelentős személyiségváltozáson megy keresztül, jelleme olykor erősen ellentmondásos, de teljesen szerethető. Mivel egy nőről beszélünk, leginkább majd a női olvasóknak nyerheti el a tetszését.

S bár ráhúztam a thriller műfajt, számos krimire illő ismertetőjel is megmutatkozik a történetben. Lassan, nehézkesen indul be a regény, de aztán hamar megállapíthatjuk, hogy ez is egy tipikus skandináv krimi lesz. Nem az a csavaros sztori, amitől folyton elméleteket gyártunk majd a megoldásra, lehetséges gyilkosokat határozunk meg, vagy egyszerűen csak újra kell olvasnunk bizonyos részeket, mert nem világos valami a tömény cselekményben, mégis remekül félrevezet a szerzőpáros, s a végén nem marad el a hűha-élmény.

Engem a könyv nyomasztó hangulata fogott meg leginkább. Szörnyülködve olvastam a betegek nem hétköznapi problémáiról, gyakran képzeltem magam a magányosan italozó doktornő helyébe, aki csak kivilágított lakásban mer elaludni, s nem nyugszik bele talán soha, hogy a férje nincs többé. Imádtam a terapeuta tengerparti faházát, a hatalmas kertjét, s egyáltalán az egész életvitelét (borozgatás a sziklákon, úszás az öbölben, üldögélés a mólón, stb.). Nagyra becsülöm, hogy ezeket a mesés tájakat több ízben is remekül mutatják be, nyomatékosítva annak thrillerbe illő szerepét.

Leszámítva a főszereplő ellentmondásos jellemét, olykor idióta viselkedését, semmi kivetnivalóm nincs a regényben. Úgy, ahogy a borítón is írják, ez egy sodró erejű pszichothriller, amit a téma kedvelői jó eséllyel nem csak egyszer vesznek majd le a polcról.

minett>!
Camilla Grebe – Åsa Träff: A terapeuta

Izgalmas, érdekes pszichothriller volt, különy előnye, hogy nem 'kellett' egy újabb kiégett rendőrt megismerni, itt egy múlt sebeit hordozó pszichiáternő volt a középpontban. Végig feszült volt, nem is találtam ki, hogy ki lesz a gyilkos, csak éreztem, hogy nem az, akire gondolnánk.
Az utolsó oldal nagyon sokat hozzátesz a könyv értékéhez, sajnáltam Siri és Stefan kapcsolatát.
Bízom benne, hogy a testvvérpár írónőknek jelenik meg még könyve nálunk.

Zseraldina>!
Camilla Grebe – Åsa Träff: A terapeuta

Amikor megláttam a könyvet, megtetszett a borítója, és a címe. Utána elolvastam a fülszöveget, aminek a tartalma megfogott. Az utolsó lépés, mielőtt még megvenném a könyvet, az az, hogy beleolvasok. Egy nem tetszett benne, az, hogy skandináv krimi. Olvastam már egy párat, de hiába vagyok krimi rajongó, de ez nem jön be nekem. Majd fordult a kocka, amikor eszembe jutott, hogy imádom Stephen Kinget, de van pár könyve, ami nem tetszik. Ekkor jöttem rá, hogy az összes King könyvnek nem egy a fordítója. Kinyitottam a könyvet, olvasom a kiadót, Animus Kiadó, a fordítót, Erdődy Andrea. Tőle még nem olvastam, de most már nagyon kíváncsi vagyok a tartalmára.
Először egy verssel kezdődik, ami nagyon megfogott. Aztán olvasom tovább, és csak olvasom, olvasom, néha nem tudtam letenni, mert kíváncsi voltam a folytatásra. Gondolataimban rögtön feltűnt, hogy ezt a könyvet, hárman írták. Egy testvérpár, és a fordító.
Ebben a könyvben nekem minden tetszett. A fogalmazása, ahogy a mondatok követik egymást, és szépen összefonódnak, a szereplők bemutatása, a cselekmény, és persze a Terapeuta munkájának a megismerése. Azt hiszem, ha legközelebb skandináv krimit meglátok a boltban, nem fogok hátat fordítani, hanem elolvasom a fülszövegét, a fordítója nevét, és persze beleolvasok.
Gratulálok Erdődy Andrea. Miattad szerettem meg a skandináv krimit. Még sok könyvet szeretnék olvasni, a Te fordításodban.

R_Kingaa>!

A cselekedeteink tesznek minket azzá, amivé leszünk.

Szelén>!

Hogyan lehet megítélni egy emberi életet? Létezik valami isteni erő, mely minden szenvedést és nyomorúságot egyenlően eloszt az emberek közt?

Ne félj a sötétségtől,
mert ott pihen a fény.
A csillagot sem látjuk,
ha nincs sötét, ez tény.
Szemed fehér tükrében
sötét a szembogár,
Ne félj a sötétségtől,
mert ott pihen a fény,
ne félj a sötétségtől,
mely fényben élő lény

Szelén>!

Én most gonosz ember lettem? Vagy csak, olyan aki gonosz dolgokat tesz?

R_Kingaa>!

… mindannyiunknak van egy története, amit magunkkal cipelünk, ès ami befolyásolja az összes cselekedetünket ès az egesz èletünket.

Szelén>!

Anélkül, hogy a tudatában lettem volna, könnyek folytak végig az arcomon. Vajon mikor csúszott így ki a kezemből a sorsom irányítása?

Chillingó>!

Az üveges bor ugyanis jutalom. Hogy a dobozos mi, azt nem igazán tudom. Egyfajta vigasznak lehetne talán nevezni, vagy inkább amolyan „kötőanyagnak”, ez maga a habarcs, mely összetartja a napjaimat, bármennyire élesek és durvák legyenek is. Mintha mindent elegyengetne, összeolvasztana. Semmit sem hagy ki. Az élet elsimul, egyhangúvá válik, könnyebb így végigélni.