C. ​Sallustius Crispus összes művei 6 csillagozás

Caius Sallustius Crispus: C. Sallustius Crispus összes művei

„A ​legragyogóbb római történetíró” – ahogy a nagy tanítvány, Tacitus nevezte – viharos közpálya és magánélet után jutott el oda, hogy szinte világtörténelmi távlatból szemlélődve gondolkozzék a római köztársaság bukásának és egyeduralom felé haladásának okain és tanulságain. Ez a szemlélődés a Julius Caesar meggyilkolását követő néhány évben kapott irodalmi formát két teljesen fennmaradt főművében, a Catilina-összeesküvés és a Jugurtha-háború történetében, valamint a befejezetlenül maradt, csak részleteiben ismert Korunk történetében. A két kis munka, amely Sallustius helyét a világirodalomban kijelölte, csak a legáltalánosabb értelemben sorolható a történetírás műfajába. Szerzőjük szándékai között a megtörtént dolgok emlékezetének megörökítése távolról sem volt a leglényegesebb. A római történelemnek néhány évtizeddel korábbi és viszonylag jelentéktelen két mozzanatát azért választotta tárgyául, hogy így zavartalanabbul beszélhessen a maga koráról, sokkal inkább az író, mint a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Bibliotheca Classica

Magyar Helikon, Budapest, 1978
216 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632072693 · Fordította: Kurcz Ágnes

Caius Marius · Julius Caesar · Lucius Sergius Catilina · Marcus Porcius Cato Minor · Scipio Aemilianus Africanus

Afrika

kaporszakall P
Caius Sallustius Crispus: C. Sallustius Crispus összes művei

Sallustius történelmi írásai a latin irodalom gyöngyszemei: világosak, szenvedélymentesek, és egy fölösleges szó sincs bennük. A köztársaság bomlásának szimptómáit mutatják be két esettanulmányban.

Minimal art az ókorban….

Katherine_Grey
Caius Sallustius Crispus: C. Sallustius Crispus összes művei

A rómaiak olyan távoliak, ókoriak és még tógában is jártak… Mégis, ebben a kis könyvben egészen közeli, modern, izgalmas és mai a politika, hiába az évszázadok köde és az ódon stílus. Valójában semmi sem változott: legfeljebb – a politikusok és közéleti személyiségek felejtettek el beszélni.

Sli SP

Könnyű elkezdeni a háborút, de nagyon bajos abbahagyni, nem ugyanannak van hatalmában a kezdet és a vég; belefogni akárki tud, még a gyáva is, de vége csak akkor lesz, mikor a győztes akarja.

119. oldal, Jugurtha háborúja (Magyar Helikon, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: háború
Sli SP

Az embernek, ha a többi élőlények sorából ki akar emelkedni, minden erejével arra kell törekednie, hogy az életét ne csöndben lábolja át, mint a barom, amelyet a természet úgy alkotott meg, hogy a földre görnyed és a gyomrának engedelmeskedik. A mi képességeinknek viszont egy része a testben, a másik a lélekben rejlik; jobbára a lelkünk uralkodik, a testünk inkább szolgál; az egyik az istenekkel, a másik az állatokkal közös bennünk. Ezért illő, hogy a dicsőséget inkább a szellem, mint a test erejével keressük, s mivel oly rövid ez a mi életünk, emlékét kell mennél hosszabbra nyújtanunk. Mert a gazdagság s a szépség dicsősége illanó és törékeny, az érdem híre örök.

9. oldal, Catilina összeesküvése (Magyar Helikon, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: élet · ember, emberiség · emberi test · lélek
Sli SP

Mert ahol a gonoszokat megjutalmazzák, ott kevesen szoktak önként jók maradni.

154. oldal, L. Philippus beszéde a senatusban (Magyar Helikon, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: gonosz · · jutalom
Sli SP

Mert ha te magad kényelemben élsz, a sereget pedig kemény büntetésekkel sanyargatod, akkor uruk vagy, nem hadvezérük.

124. oldal, Jugurtha háborúja (Magyar Helikon, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: Caius Marius · hadsereg
Sli SP

Mert őszintén szólva, engem semmilyen szóbeszéd sem sérthet. Ha igaz, csak jót mondhat rólam, ha hazug, egész életem a cáfolata.

123. oldal, Jugurtha háborúja (Magyar Helikon, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: Caius Marius · szóbeszéd
Sli SP

Ha szellemi erőidet veted latba, célhoz segítenek; ha a szenvedély ejt hatalmába, az uralkodik rajtad, s a lélek elgyöngül.

40-41. oldal, Catilina összeesküvése (Magyar Helikon, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: Julius Caesar · szellem · szenvedély
Norpois

azelőtt, polgártársak, az egyes polgárok találtak a többségben védelemre, nem pedig valamennyien egyetlen emberben.

Macer néptribunus beszéde a néphez

Sli SP

Mikor ezt még szidalmakkal is megtoldotta, mindenki lehurrogta, ellenségnek, hazaárulónak nevezték. Erre ő őrjöngve így fakadt ki: „Nos, ha mindenfelől bekerítettek, és ellenségeim a vesztembe kergetnek, a rám gyújtott tüzet romokkal fogom eloltani.”

28. oldal, Catilina összeesküvése (Magyar Helikon, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: Lucius Sergius Catilina
Sli SP

Ámde sokáig heves vita folyt a halandók között, vajon háborúban a testi erő vagy a lelki erény ér-e többet. Mert mielőtt bármibe fogsz, jól meg kell fontolnod, s ha megfontoltad, hamar kell cselekedned. Így hát önmagában mindkettő elégtelen, és rászorulnak egymás segítségére.

9. oldal, Catilina összeesküvése (Magyar Helikon, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: emberi test · háború · lélek
Sli SP

Kevés embernek van mersze kiállni az igazsága mellett, a többi a hatalmasokhoz szít.

161. oldal, Macer néptribunus beszéde a néphez (Magyar Helikon, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: hatalom · igazság