C. ​C. Sallustius' épen maradt minden munkái 1 csillagozás

Caius Sallustius Crispus: C. C. Sallustius' épen maradt minden munkái

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Históriaantik Könyvesház, Budapest, 2013
246 oldal · keménytáblás · Fordította: Kazinczy Ferenc

Caius Marius · Julius Caesar · Lucius Sergius Catilina · Marcus Porcius Cato Minor

Afrika

Sli SP

Hol kajánoké a' jutalom, kevés vágy ingyen lenni jó.

194. oldal, Lucius Philippus, Lepidus ellen (Históriaantik, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: · jutalom
Sli SP

Mert engem ugyan tisztaságom' érzése mellett semmi szidalom nem sért; ha való a' beszéd, rólam jónál egyebet nem mondhat: a' nemvalót életem 's erkölcseim meghazudtolják.

159-160. oldal, Jugurtha (Históriaantik, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: Caius Marius
Sli SP

Erősödvén korom, elmém, én örömimet nem fegyverben, nem paripákban találtam, hanem tanúlásokban; azt vevém művelésbe, a' mi természetemben nemesb.

218. oldal, C. J. Caesarhoz a' hon' dolgai' eligazítása felől - Első levél (Históriaantik, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: tanulás
Sli SP

Csatában azt éri legnagyobb baj, ki leginkább retteg; merész lélek erős bástya.

85. oldal, Catilína (Históriaantik, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: csata · Lucius Sergius Catilina · rettegés
Sli SP

(…) hadat kezdeni mindég könnyű, nem mindég az bérekeszteni; eleje, vége nem mindenkor eggyen áll; kezdeni mindennek lehet, igen még a' gyengének is, de letenni csak mikor a' győzőnek tetszik.

156. oldal, Jugurtha (Históriaantik, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: háború
Sli SP

(…) eggyesség a’ mi csekély, naggyá, visszálkodás a' mi nagy, kicsinnyé teszi.

97. oldal, Jugurtha (Históriaantik, 2013)

Sli SP

Sok embernek elég esze van bírálgatni a' mit hall, vagy úgy tesz, mintha volna; másnak munkáját, beszédét gáncsolgatni lángol lelkök; szájok, nyelvök nem győzi szóba önteni gondolatjaikat. Nem bánom hogy magamat az ezek' ítéleteinek kitevém: bánnám ha miattok hallgaték vala.

228. oldal, C. J. Caesarhoz a' hon' dolgai' eligazítása felől - Második levél (Históriaantik, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: bírálat
Sli SP

Én ugyan, ha valamiről, arról vagyok teljesen meggyőződve, hogy kegyetlen igazgatás tartós soha nem lehet, és hogy annak a' kitől sokan rettegnek, magának is sokaktól kell rettegnie.

224. oldal, C. J. Caesarhoz a' hon' dolgai' eligazítása felől - Második levél (Históriaantik, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: kegyetlenség · rettegés
Sli SP

Valamit ember űz, szántás, hajózás, építések, mindent, mindent ész igazgat. De sok halandó, kinek csak lakoma 's alvás kelle, nem okva, nem tanúlva a' szerint méne keresztül az életen, mint a' kik mindég bujdosnak; 's az illyeknél, természetünknek valóban ellenére, a' test múlatságúl, a' lélek terhűl vala. Ezeknek előttem éltök holtok eggy, mert szó eggyike felől sincs. Ellenben bizonyára az látszik aztán nekem élni és használni lételét, ki neki-feküdt szorgalommal nevezetes tett vagy díszes mesterség által keres ragyogást. De a' tárgyak' nagy sokaságában a' természet mindenkinek más más ösvényt mutat.

42. oldal, Catilína (Históriaantik, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: élet · tett
Sli SP

Embernek, ha túl akar emelkedni az egyéb állatokon, rajta kell lennie teljes igyekezettel, hogy homályban ne járja le életét, hasonló a' marhákhoz, kiket a' természet süllyedt arcczal 's hasok' szolgájivá csinált. Áll pedig a' mi minden erőnk lélekben és testben; azt parancsolni bírjuk, ezt inkább cselédkedni; eggyike Istenekkel, másika barmokkal köz bennünk. Honnan nékem ugyan úgy látszik, hogy fényt keresni illőbb ész mint erő által, és hogy rövid lévén maga ez a' mi életünk, emlékünket kell tennünk minél lehet hosszúabbá. Bizony a' melly díszt szépség, gazdagság adnak, töredékeny és hamar oda van; örök csillogásban érdem ragyog.

41. oldal, Catilína (Históriaantik, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: élet · ember, emberiség · emberi test · lélek