Keresztény ​vagyok 43 csillagozás

C. S. Lewis: Keresztény vagyok C. S. Lewis: Keresztény vagyok C. S. Lewis: Keresztény vagyok C. S. Lewis: Keresztény vagyok C. S. Lewis: Keresztény vagyok

A szerzőnek ez a kötete a BBC rádióban elhangzott előadás-sorozatának gyűjteménye. Benne az erkölcs, a képzelet és a racionalitás – avagy a jó, a szép és az igaz – szempontjából egyaránt lenyűgöző erővel vonultatja föl a keresztény eszméket, tudatosan mellőzve a felekezeteket elválasztó dogmatikai különbségeket.

Eredeti megjelenés éve: 1952

Harmat, Budapest, 2020
Harmat, Budapest, 2017
294 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632883953 · Fordította: Várhidy Gyula
Harmat, Budapest, 2013
294 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632881522 · Fordította: Várhidy Gyula

Klodette>!
C. S. Lewis: Keresztény vagyok

Párhuzamosan olvastam egy másik C. S. Lewis kötettel, szóval ezzel is kicsit lassabban haladtam, de attól még nagyon tetszett.
Roppant személyes, de az nem gond, hiszen az író elkötelezett hívő volt és így beavatott minket is a legbelsőbb gondolataiba, véleményébe.
Itt is sok olyan eszme jelenik meg, ami a Narnia krónikáiban is előtérbe került.
A Narnia is telis-tele van keresztény motívumokkal, én pedig pont azokról írok a szakdolgozatomban. Ez a kötet megint hasznos kincsnek bizonyult az idézetek terén.

mandris>!
C. S. Lewis: Keresztény vagyok

Jellemzően, ha könyvtári kölcsönzésről van szó, nem vagyok egy impulzív személy, most mégis véletlenül megakadt a szemem Lewis könyvén, és úgy döntöttem, erre kíváncsi vagyok, úgyhogy nem is halogattam sokáig, hogy belekezdjek. És milyen jól tettem. Lewis-on nagyon érződik, hogy sok kérdésen elég sokat elgondolkodott. Mivel felnőtt korban tért meg – részben Chesterton hatására, és barátja, Tolkien nagy örömére – ráadásul élete egy jelentős részében valószínűleg épp e tanokkal hadakozott, vitázott. Érződik is a könyvön, hogy mire az alapjául szolgáló rádióműsorra sor került, volt alkalma kiérlelni a saját válaszait a leggyakoribb kérdésekre és ellenvetésekre, amelyek a kereszténységgel kapcsolatban felmerülnek. Ezek pedig eredetiek, a példái üdítőek, néha szokatlanok, látszik rajtuk, hogy a szerző nem képzett teológus, de gondolkodó, önmagára és a világra reflektáló ember.
Ami szintén nagy erénye a könyvnek, hogy bárhol is tartson az olvasó az ateista – elkötelezett keresztény skálán, nem hiábavaló elolvasnia, ugyanis mindenkinek tud valamit adni. Olvasás közben sokáig úgy éreztem, hogy nekem egyelőre legfeljebb érveket adott, hogy amikor legközelebb valamely ellenvetéssel vagy kérdéssel szembe kerülök, tudjak mit válaszolni, de aztán a könyv harmadik és főleg negyedik fejezete nagyon szíven talált.
Persze, de ezt Lewis is jól látta, mint valamely felekezethez tartozó keresztények, lehet hiányérzetünk is a könyvvel kapcsolatban, és nekem is volt, de Lewis nagyon fegyelmezetten tartotta magát ahhoz, hogy csak arról beszél, ami a keresztény felekezetekben közös. Ezáltal lesz a könyv alkamas arra – remélhetőleg – hogy a kereszténységtől korábban idegenkedőket mégiscsak bevezesse abba az előszobába, ahonnan aztán továbbmehetnek valamely felekezethez, de arra is, hogy bármely felekezethez is tartozzon az ember, olyan új nézőpontból láthassa a kereszténységet, amelyből azidáig ritkábban látta. Nekem olyannyira tetszett ez a könyv, hogy az 50-es listán (a könyvekről, amelyeket minden katolikusnak el kéne olvasnia) minden habozás nélkül lecserélném a Csűrcsavar leveleit erre. Pedig utóbbit is nagyon szerettem.

ppeva P>!
C. S. Lewis: Keresztény vagyok

Itt a Molyon figyeltem fel erre a könyvre. Nagyon jó, érdekes és gondolatébresztő könyv, az első fele teljesen lenyűgözött, milyen jól és szemléletesen tud magyarázni és érvelni. Aztán valahol a közepénél kezdett előjönni néhány olyan dolog, amit nem értettem vagy amivel nagyon nem értettem egyet. Az is zavart, ha egy dolgot önmagával magyarázott, vagy nagyon hajánál előrángatott magyarázattal állt elő (pl. hogy miért kell a feleségeknek engedelmeskedniük a férjeknek, miért undorító a homoszexualitás /csak/, vagy hogy miért annyira fontos a szexuális önmegtartóztatás).
Mindenesetre és mindennek ellenére nagyon örültem, hogy kezembe került, elolvastam, elgondolkoztam rajta, és hogy egy csomó olyan dolgot megértettem, amire magamtól biztosan nem jöttem volna rá.

Narissza>!
C. S. Lewis: Keresztény vagyok

Zseni. Lewis alaposan, érthetően és logikusan végigvezet minket a kereszténység alapjain, megmutatva, hogy ez azért egy logikus valami, nem csak arról van szó, hogy volt egy ötlet és istenkép kétezer éve, aztán sehova nem fejlődött az egész, vagy amit mégis, azt teljességgel hidegen hagyja a világ fejlődése. off
Az egész könyvön érződik, hogy Lewis alaposan átgondolta, mit is jelent a kereszténység, és nagyon sokat olvasott is hozzá, és ebből egy kifejezetten hiteles kötet született. Ajánlom mindenkinek, aki szeretne bepillantani a különböző felekezetek közös előszobájába, akár azért érdeklődik, mert hívást érez, akár csak szeretné megérteni a világunk egyik fontos alapkövét. Rengeteget adott.

jano_andriska>!
C. S. Lewis: Keresztény vagyok

Nagyon könnyen olvasható kötet, talán azért is, mert ez a szöveg a BBC rádióban elhangzott előadássorozat leírt változata, az élőbeszéd pedig mindig egyszerűbb, mint az eleve olvasásra szánt tanulmányok. Lewis stílusa természetes és közvetlen, sok tévhitet eloszlat a kereszténységről, ilyen értelemben ma hiánypótlóbb is, mint 1952-es első megjelenése idején. Azóta annyit változott a világ, hogy mára nemcsak a házaséletre vonatkozó keresztény tanítások „roppant népszerűtlenek”, hanem jóformán az egész keresztény doktrína, úgy általában. „Mert lesz idő, amikor az egészséges tanítást nem viselik el, hanem saját kívánságaik szerint gyűjtenek maguknak tanítókat, mert viszket a fülük.” (2Tim 4,3)

Szerintem kellenek ezek az írások, melyek nemes egyszerűséggel tárgyalnak nehéz teológiai kérdéseket, miközben felmutatják a keresztény tanításban rejlő kincseket. Pont ezért tartom egy fontos munkának, nem véletlen, hogy hazai protestáns és katolikus kiadók egyaránt foglalkoznak a szerző műveivel. Így a jelen kötet is a hétköznapi élet számos területét vizsgálja, miközben kitér olyan súlyos témákra, mint bűn és megbocsátás, erkölcsi és természeti törvény, perverziók és aberrációk, a jó és a rossz jelenléte a világban, a szabad akarat nagy kérdése és hasonlók.

Bár az egyszerűség és józan logika egy szimpatikus vonás, óhatatlanul vannak olyan részek, melyek mintha kifogtak volna a szerzőn. Jézus kereszthalálának értelmezése korrekt, mégis erősen hiányos, ahogy a Szentháromságról szóló eszmefuttatás is zavarosnak tűnt. Lewis mentségére szóljon, ezek a témák kétezer éve parázs viták tárgyai a teológiában jártasabb ortodox atyáknál is.

Egyébként szerintem ez a könyv inkább egyfajta bevezető kíván lenni a kereszténység egészséges tanításába, aki jobban el szeretne mélyedni a teológiai kérdések valamelyikében, számos kiváló szakirodalom közül válogathat. Ugyanakkor bátran ajánlható azoknak is, akik már régóta tanulmányozzák a Szentírást, hiszen például a „Szeresd felebarátodat, mint magadat!” keresztény parancsolat levezetése nagyon meggyőző; ahogy a gyakran szintén vita tárgyát képező hit és cselekedet viszonyát is frappánsan tisztázza: ha hiszek Jézusban, akkor figyelembe veszem, amit mond, ez pedig kihat a tetteimre, ennyi.

Végül, de nem utolsó sorban a humora és önkritikája is szerethetővé teszi ezt a kötetet éppúgy, ahogy a keresztények világát is. Lewis nem akar ránk erőltetni semmit, maga mondja, ha nincs segítségünkre, amit mond, nyugodtan vessük el.

tataijucc>!
C. S. Lewis: Keresztény vagyok

Kész. Vége. Nincs mese, behódolok: életem első kedvencnek jelölt könyve.
Kicsiknek és nagyoknak, fiúknak és lányoknak, cserkészenek és katonáknak, apóknak és nagyszülőknek, keresőknek és stabil lábon állóknak egyaránt ajánlom. Nem meggyőz, hanem érthetően magyaráz. Élvezhető teológiai iromány.

page>!

A Pázmány Péter elektronikus könyvtárból jogtisztán letölthető:
Mit mondjak? Majdnem végig elolvastam: szívemből szól. (:

mohapapa I>!
C. S. Lewis: Keresztény vagyok

Meghatározó olvasmány volt. addig nem tudtam, hogy egy keresztény is lehet intellektuális, nem csupán dogmatikus és liturgikus.
Lewis meggyőzőtt arról, hogy Jézus nem egyenlő a kereszténységgel.

Нори I>!
C. S. Lewis: Keresztény vagyok

Ez a könyv nagyon szívemből szólt. Lewis világosan, nagyszerűen és közvetlenül magyaráz és fejteget sokszor igen komoly és még a hívő ember számára is nehezen felfogható dolgokat. Mindezt pedig irigylésre méltó alázattal és elhivatottsággal teszi. Sokat segített, hogy néhány kérdésem kapcsán közelebb jussak a válaszokhoz.
Mivel tényleg nagyon olvasmányos, jól érthető, de nagyon is elgondolkodtató könyv ez, azoknak is remek olvasmány lehet, akik bár nem hívők, vagy nem vallják magukat kereszténynek, de kicsit megismerkednének a témával.

jendre P>!
C. S. Lewis: Keresztény vagyok

Nagyon tetszett igy harmadszorra is.
Ami miatt most még érdekes volt, hogy sok más keresztény irón mennyire érezhető a hatása.

Jesper_Olsen>!

A világ egy nagy szobrászműhely. Mi vagyunk a szobrok, és az a hír járja a műhelyben, hogy némelyek egy napon életre fognak kelni.

Jesper_Olsen>!

A legfontosabb azonban az, ha eszünkbe véssük, hogy bár az érzelmek jönnek és mennek, Isten irántunk való szeretete nem változik. Nem kezdik ki bűneink vagy közömbösségünk, és fáradhatatlan abban az eltökéltségben, hogy ki kell gyógyulnunk bűneinkből, bármibe is kerül nekünk, bármibe is kerül Neki.

ajikarei P>!

Ha valaki azt gondolja, hogy a keresztények az erkölcstelenséget tartják a legnagyobb bűnnek, az téved. A testi bűnök rosszak, de az összes bűnök közül a legkevésbé azok. A legrosszabb élvezetek tisztán szellemiek: mások megtévesztése, lekezelése, másokon való uralkodás, zsarnokoskodás, mások örömének elrontása, a hatalom és a gyűlölet élvezete. Ugyanis két dolog van bennünk, amelyek mindegyike harcban, illetve versenyben áll az emberi énnel, amiknek igyekeznünk kell érvényt szerezni. Az egyik az állati, a másik az ördögi hajlam. Az utóbbi a rosszabb a kettő közül. Ez az oka annak, hogy egy rideg, önhitt álszent, aki rendszeresen jár templomba, esetleg sokkal közelebb van a pokolhoz, mint egy prostituált.

141. oldal, Harmadik könyv: 5. Szexuális erkölcsi felfogás (Harmat, 2017)

Jesper_Olsen>!

Isten nem tud magától távol boldogságot és békét adni, mivel az ott nincs.

Jesper_Olsen>!

Senki nem tudja, mennyire rossz, amíg igen keményen meg nem próbálja, hogy jó legyen.

Lunemorte P>!

A szeretet, amely különbözik a szerelemtől, nem csupán érzés. Mélységes harmónia és egység ez, amelyet az akarat tart fenn és a szokás útján szándékosan erősít, s (a keresztény házasságokban) összetart az a kegyelem, amelyet mindkét fél kér és kap Istentől. […]
A házasság motorját a szeretet hajtja: a szerelem volt az a robbanás, amely elindította.

Jesper_Olsen>!

Amióta a keresztények már csak keveset törődnek a másvilággal, azóta lettek oly eredménytelenek ezen a világon. Vedd célba a mennyországot és megkapod a földet „ráadásul”; de ha a föld a célod, egyiket sem kapod meg.

tataijucc>!

Nem születhetnek teremtmények vágyakkal, ha lehetetlen, hogy azok kielégüljenek. A kisgyerek éhséget érez: van étel. A kiskacsa úszni akar: van víz. Az emberek szexuális vágyat éreznek: nos, van szex. Ha olyan vágyat találok magamban, amelyet semmilyen e világi tapasztalat nem tud kielégíteni, akkor az a legvalószínűbb magyarázat, hogy egy másik világ számára vagyok teremtve.

III. könyv, 10. Remény

Ceri>!

Mindaddig, amíg természetes élet van testünkben, ez az élet mindent megtesz testünk helyreállítása érdekében. Ha sebet ejtünk rajta, csakhamar begyógyul, ami egy halott testre nem jellemző. Az eleven test nem olyasvalami, ami sohasem sérül meg, hanem ami bizonyos mértékig helyre tudja állítani önmagát. Hasonlóképpen a keresztény sem olyan ember, aki sohasem tér rossz útra, hanem aki képes a megbánásra, képes összeszedni magát, és újrakezdeni az életét minden egyes botlás után, mivel krisztusi élet van benne, amely mindig meggyógyítja, és képessé teszi őt arra, hogy (bizonyos fokig) megismételje azt a fajta önként vállalt halált, amin Krisztus maga is átment.

padamak>!

Ellenség által megszállt terület – ez a világ. A kereszténység pedig annak története, hogyan jött el a világba a törvény szerinti király, ha úgy tetszik, álöltözetben, és szólított fel bennünket egy nagyszabású szabotázsban való részvételre. Amikor templomba megyünk, valójában barátaink titkos rádióadását hallgatjuk: ezért is törekszik az ellenség olyan elszántan arra, hogy ebben megakadályozzon bennünket. S ezt oly módon teszi, hogy önhittségünkre, lustaságunkra, intellektuális sznobizmusunkra játszik.

71. oldal - MÁSODIK KÖNYV 2. A megszállás (Harmat, 2017)