A szerzőnek ez a kötete a BBC rádióban elhangzott előadás-sorozatának gyűjteménye. Benne az erkölcs, a képzelet és a racionalitás – avagy a jó, a szép és az igaz – szempontjából egyaránt lenyűgöző erővel vonultatja föl a keresztény eszméket, tudatosan mellőzve a felekezeteket elválasztó dogmatikai különbségeket.
Keresztény vagyok 41 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1952
Enciklopédia 14
Kedvencelte 15
Most olvassa 11
Várólistára tette 56
Kívánságlistára tette 68
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


Párhuzamosan olvastam egy másik C. S. Lewis kötettel, szóval ezzel is kicsit lassabban haladtam, de attól még nagyon tetszett.
Roppant személyes, de az nem gond, hiszen az író elkötelezett hívő volt és így beavatott minket is a legbelsőbb gondolataiba, véleményébe.
Itt is sok olyan eszme jelenik meg, ami a Narnia krónikáiban is előtérbe került.
A Narnia is telis-tele van keresztény motívumokkal, én pedig pont azokról írok a szakdolgozatomban. Ez a kötet megint hasznos kincsnek bizonyult az idézetek terén.


Jellemzően, ha könyvtári kölcsönzésről van szó, nem vagyok egy impulzív személy, most mégis véletlenül megakadt a szemem Lewis könyvén, és úgy döntöttem, erre kíváncsi vagyok, úgyhogy nem is halogattam sokáig, hogy belekezdjek. És milyen jól tettem. Lewis-on nagyon érződik, hogy sok kérdésen elég sokat elgondolkodott. Mivel felnőtt korban tért meg – részben Chesterton hatására, és barátja, Tolkien nagy örömére – ráadásul élete egy jelentős részében valószínűleg épp e tanokkal hadakozott, vitázott. Érződik is a könyvön, hogy mire az alapjául szolgáló rádióműsorra sor került, volt alkalma kiérlelni a saját válaszait a leggyakoribb kérdésekre és ellenvetésekre, amelyek a kereszténységgel kapcsolatban felmerülnek. Ezek pedig eredetiek, a példái üdítőek, néha szokatlanok, látszik rajtuk, hogy a szerző nem képzett teológus, de gondolkodó, önmagára és a világra reflektáló ember.
Ami szintén nagy erénye a könyvnek, hogy bárhol is tartson az olvasó az ateista – elkötelezett keresztény skálán, nem hiábavaló elolvasnia, ugyanis mindenkinek tud valamit adni. Olvasás közben sokáig úgy éreztem, hogy nekem egyelőre legfeljebb érveket adott, hogy amikor legközelebb valamely ellenvetéssel vagy kérdéssel szembe kerülök, tudjak mit válaszolni, de aztán a könyv harmadik és főleg negyedik fejezete nagyon szíven talált.
Persze, de ezt Lewis is jól látta, mint valamely felekezethez tartozó keresztények, lehet hiányérzetünk is a könyvvel kapcsolatban, és nekem is volt, de Lewis nagyon fegyelmezetten tartotta magát ahhoz, hogy csak arról beszél, ami a keresztény felekezetekben közös. Ezáltal lesz a könyv alkamas arra – remélhetőleg – hogy a kereszténységtől korábban idegenkedőket mégiscsak bevezesse abba az előszobába, ahonnan aztán továbbmehetnek valamely felekezethez, de arra is, hogy bármely felekezethez is tartozzon az ember, olyan új nézőpontból láthassa a kereszténységet, amelyből azidáig ritkábban látta. Nekem olyannyira tetszett ez a könyv, hogy az 50-es listán (a könyvekről, amelyeket minden katolikusnak el kéne olvasnia) minden habozás nélkül lecserélném a Csűrcsavar leveleit erre. Pedig utóbbit is nagyon szerettem.


Itt a Molyon figyeltem fel erre a könyvre. Nagyon jó, érdekes és gondolatébresztő könyv, az első fele teljesen lenyűgözött, milyen jól és szemléletesen tud magyarázni és érvelni. Aztán valahol a közepénél kezdett előjönni néhány olyan dolog, amit nem értettem vagy amivel nagyon nem értettem egyet. Az is zavart, ha egy dolgot önmagával magyarázott, vagy nagyon hajánál előrángatott magyarázattal állt elő (pl. hogy miért kell a feleségeknek engedelmeskedniük a férjeknek, miért undorító a homoszexualitás /csak/, vagy hogy miért annyira fontos a szexuális önmegtartóztatás).
Mindenesetre és mindennek ellenére nagyon örültem, hogy kezembe került, elolvastam, elgondolkoztam rajta, és hogy egy csomó olyan dolgot megértettem, amire magamtól biztosan nem jöttem volna rá.


Zseni. Lewis alaposan, érthetően és logikusan végigvezet minket a kereszténység alapjain, megmutatva, hogy ez azért egy logikus valami, nem csak arról van szó, hogy volt egy ötlet és istenkép kétezer éve, aztán sehova nem fejlődött az egész, vagy amit mégis, azt teljességgel hidegen hagyja a világ fejlődése. off
Az egész könyvön érződik, hogy Lewis alaposan átgondolta, mit is jelent a kereszténység, és nagyon sokat olvasott is hozzá, és ebből egy kifejezetten hiteles kötet született. Ajánlom mindenkinek, aki szeretne bepillantani a különböző felekezetek közös előszobájába, akár azért érdeklődik, mert hívást érez, akár csak szeretné megérteni a világunk egyik fontos alapkövét. Rengeteget adott.


Kész. Vége. Nincs mese, behódolok: életem első kedvencnek jelölt könyve.
Kicsiknek és nagyoknak, fiúknak és lányoknak, cserkészenek és katonáknak, apóknak és nagyszülőknek, keresőknek és stabil lábon állóknak egyaránt ajánlom. Nem meggyőz, hanem érthetően magyaráz. Élvezhető teológiai iromány.


A Pázmány Péter elektronikus könyvtárból jogtisztán letölthető:
http://www.ppek.hu/k149.htm
.
Mit mondjak? Majdnem végig elolvastam: szívemből szól. (:


Meghatározó olvasmány volt. addig nem tudtam, hogy egy keresztény is lehet intellektuális, nem csupán dogmatikus és liturgikus.
Lewis meggyőzőtt arról, hogy Jézus nem egyenlő a kereszténységgel.


Ez a könyv nagyon szívemből szólt. Lewis világosan, nagyszerűen és közvetlenül magyaráz és fejteget sokszor igen komoly és még a hívő ember számára is nehezen felfogható dolgokat. Mindezt pedig irigylésre méltó alázattal és elhivatottsággal teszi. Sokat segített, hogy néhány kérdésem kapcsán közelebb jussak a válaszokhoz.
Mivel tényleg nagyon olvasmányos, jól érthető, de nagyon is elgondolkodtató könyv ez, azoknak is remek olvasmány lehet, akik bár nem hívők, vagy nem vallják magukat kereszténynek, de kicsit megismerkednének a témával.


C. S. Lewis nagyon jól eltalálta a hangsúlyokat és ráadásul van humorérzéke is. Jó volt olvasni, mindenkinek ajánlom figyelmébe.
Népszerű idézetek




A világ egy nagy szobrászműhely. Mi vagyunk a szobrok, és az a hír járja a műhelyben, hogy némelyek egy napon életre fognak kelni.
151. oldal




Ha valaki azt gondolja, hogy a keresztények az erkölcstelenséget tartják a legnagyobb bűnnek, az téved. A testi bűnök rosszak, de az összes bűnök közül a legkevésbé azok. A legrosszabb élvezetek tisztán szellemiek: mások megtévesztése, lekezelése, másokon való uralkodás, zsarnokoskodás, mások örömének elrontása, a hatalom és a gyűlölet élvezete. Ugyanis két dolog van bennünk, amelyek mindegyike harcban, illetve versenyben áll az emberi énnel, amiknek igyekeznünk kell érvényt szerezni. Az egyik az állati, a másik az ördögi hajlam. Az utóbbi a rosszabb a kettő közül. Ez az oka annak, hogy egy rideg, önhitt álszent, aki rendszeresen jár templomba, esetleg sokkal közelebb van a pokolhoz, mint egy prostituált.
141. oldal, Harmadik könyv: 5. Szexuális erkölcsi felfogás (Harmat, 2017)




Isten nem tud magától távol boldogságot és békét adni, mivel az ott nincs.
58. oldal




A legfontosabb azonban az, ha eszünkbe véssük, hogy bár az érzelmek jönnek és mennek, Isten irántunk való szeretete nem változik. Nem kezdik ki bűneink vagy közömbösségünk, és fáradhatatlan abban az eltökéltségben, hogy ki kell gyógyulnunk bűneinkből, bármibe is kerül nekünk, bármibe is kerül Neki.
130. oldal




Senki nem tudja, mennyire rossz, amíg igen keményen meg nem próbálja, hogy jó legyen.
137. oldal




A szeretet, amely különbözik a szerelemtől, nem csupán érzés. Mélységes harmónia és egység ez, amelyet az akarat tart fenn és a szokás útján szándékosan erősít, s (a keresztény házasságokban) összetart az a kegyelem, amelyet mindkét fél kér és kap Istentől. […]
A házasság motorját a szeretet hajtja: a szerelem volt az a robbanás, amely elindította.
124. oldal




Nem születhetnek teremtmények vágyakkal, ha lehetetlen, hogy azok kielégüljenek. A kisgyerek éhséget érez: van étel. A kiskacsa úszni akar: van víz. Az emberek szexuális vágyat éreznek: nos, van szex. Ha olyan vágyat találok magamban, amelyet semmilyen e világi tapasztalat nem tud kielégíteni, akkor az a legvalószínűbb magyarázat, hogy egy másik világ számára vagyok teremtve.
III. könyv, 10. Remény




Amióta a keresztények már csak keveset törődnek a másvilággal, azóta lettek oly eredménytelenek ezen a világon. Vedd célba a mennyországot és megkapod a földet „ráadásul”; de ha a föld a célod, egyiket sem kapod meg.
130. oldal




Az első, amit az ember és ember közti erkölccsel kapcsolatban világosan kell látnunk, az, hogy ezen a téren Krisztus nem tanított semmilyen új erkölcsöt. Az Újszövetség aranyszabálya – Cselekedj úgy másokkal, ahogy szeretnéd, hogy veled cselekedjenek! – alapjában véve összefoglalása mindannak, amit az emberek mindig is helyesnek tartottak. Az igazán nagy erkölcstanárok sohasem vezettek be új erkölcsöket: nincs eszénél, aki ilyesmivel próbálkozik. Ahogyan dr. Johnson¤ mondja: „Az embereket gyakrabban kell emlékeztetni, mint tanítani.” Minden erkölcstanító feladata az, hogy folytonosan, újra és újra visszavezessen bennünket azokhoz a régi, egyszerű igazságokhoz, elvekhez, amelyeket oly gondosan szeretnénk figyelmen kívül hagyni; …
¤ Dr. Samuel Johnson író, az első angol értelmező szótár megalkotója, amit 1749–1789 között szerkesztett.
114. oldal, Harmadik könyv: 3. Társadalmi erkölcs (Harmat, 2017)




A lényeg az, hogy valami helyes ok miatt tartózkodik ettől vagy attól, amit nem ítél el és szívesen nézi, hogy mások azt élvezik. Egy bizonyos típusú rossz embernek az az egyik ismertetőjele, hogy nem tud abbahagyni valamit anélkül, hogy ne kívánná: mindenki más is hagyjon fel azzal. Ez nem keresztény attitűd. Egyesek jónak tarthatják, hogy egy bizonyos okból lemondjanak valamiről – például a házasságról, a húsevésről, a sörről vagy a moziról –, de amint azt állítják, hogy a dolgok önmagukban véve rosszak, vagy fölényesen lenézik azokat, akik az általuk mellőzött dolgokkal élnek, helytelen álláspontot képviselnek.
110-111. oldal
Ezt a könyvet itt említik
Hasonló könyvek címkék alapján
- Philip Yancey: Hová tűnt az örömhír? 94% ·
Összehasonlítás - Eugene H. Peterson: A lelkészi szolgálat három sarokpontja ·
Összehasonlítás - Baptista hitvallás ·
Összehasonlítás - Bill Liversidge: A törvény cselekedete nélkül ·
Összehasonlítás - Agatha Christie: Csillag Betlehem felett 80% ·
Összehasonlítás - Khrisztosz Jannarasz: Az ortodox keresztény hit alapjai ·
Összehasonlítás - Böjte Csaba – Karikó Éva: Iránytű a végtelenhez 96% ·
Összehasonlítás - Szentírás 99% ·
Összehasonlítás - Francine Rivers: Visszhang a sötétségben 95% ·
Összehasonlítás - Biblia 92% ·
Összehasonlítás