Csűrcsavar ​levelei 94 csillagozás

Levelek az alvilágból
C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei

A ​cambridge-i irodalomprofesszor, író és kritikus leghíresebb könyvében „alulnézetből” láttatja a világot. Az ember ősi ellenségével szemben a szatíra fegyverét alkalmazza, jelezve, hogy félelmesen komoly mégsem rémületes valósággal van dolgunk.
A tapasztalt főördög leveleiben időszerű, huszadik századi tanácsokkal látja el a kezdő kísértőt: hogyan térítse le a jó útról a gondjaira bízott fiatalembert.

„Tudom, hogy élvezetek segítségével már sok lelket nyertünk meg magunknak. De maga az öröm mégis az Ellenség találmánya, nem a miénk. Ő csinálta a gyönyöröket, nekünk szerteágazó kutatásaink ellenére sem sikerült egyetlenegyet sem előállítanunk. Csupán annyit tehetünk, hogy az embereket arra ösztökéljük, hogy az Ellenség alkotta örömöket általa tiltott időpontban, módon vagy mértékben élvezzük. Arra törekszünk, hogy minden örömöt kiszakítsunk természetes feltételeinek talajáról, és ott gerjesszük fel, ahol legtávolabb esik a természetestől. Legkevésbé emlékeztet a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1942

Harmat, Budapest, 2019
150 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632884066 · Fordította: Siklós József
Harmat, Budapest, 2013
166 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639564732 · Fordította: Siklós József · Illusztrálta: Lente István
Harmat, Budapest, 2011

mandris>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Egy ideje már fel szerettem volna frissíteni emlékeimet a Csűrcsavar leveleivel kapcsolatban, ezért az újraolvasás. Lewis ezzel a könyvével sem okozott csalódást (a Narnia krónikáit is nagyrészt szerettem tőle), és bár kicsit túlzásnak érzem, hogy az 50 olyan könyv között szerepeljen, amelyet egy katolikusnak olvasnia kell életében, de összességében szórakoztató volta mellett hasznos kis könyvnek érzem.
Rövid is, hozzáférhető is, úgyhogy, feltéve, hogy valaki kereszténynek gondolja magát, olyan túl sok kifogást nem lehet felhozni az elolvasása ellen. ;)
Sajátos humora ellenére az olvasásunk ugyan nem lesz önfeledt, hiszen magunkra ismerhetünk egy sor olyan dologban, amit a könyv ördögei szívesen látnak az emberben, akit párfogásukba vesznek. Csűrcsavar leveleit olvasva elgondolkodhatunk, vajon mi mikor és mivel is okozhattunk legutóbb örömöt az ördögöknek úgy, hogy akkor esetleg fel sem tűnt nekünk. Velem mindenesetre így volt, és ez remélhetőleg azt jelzi, hogy a könyv célba ért. De azt is jelzi, hogy ezt a könyvet (is) érdemes időről időre újra és újra elolvasni, mert egy-két bűnt bizony nem is olyan könnyű elhagyni, és ilyenkor nem árt, ha van, aki szembesít minket magunkkal.

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Ez a könyv zseniális. Nem is értem hogy írhatta ez az ember a Narniákat. Azok ehhez képest semmisenem és mégis mindenki el van tőlük ájulva. Nem értem. .. Amúgy meg ez blogot kíván. @worsi nagy jót tettél velem ezen kölcsönkönyvvel!:)

kékcseresznye>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Kiváló életmód tanácsadó ez a könyvecske, nem is tudom miért nincs besorolva abba a kategóriába! :) Igaz, hogy Csűrcsavar minden tanácsának az ellenkezőjét tanácsos végrehajtani annak, aki boldog életet akar élni. Nem árt mondjuk hozzá egy picike intelligencia és egy adag humorérzék. Mindenkinek csak ajánlani tudom, vallástól és világnézettől függetlenül. Én bevenném az iskolai ajánlott irodalmak közé.

modus_operandi>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Bajban vagyok ezzel a könyvvel, mert ha a szívemre hallgatnék, erre egy kemény hármas csillagot adnék, de ha a fejemre, akkor meg ötöt. Meglepett ez a könyv, nem ezt vártam, bár, hogy tulajdonképpen mit vártam, azt magam sem tudom. C.S. Lewis egy igazi polihisztor az már igaz, irodalomprofesszor, filozófus, és még sikeres író is (volt), a Nagy Narnia sorozat Atyja most humoros morálfilozófiával lepett meg az emberi lélek megrontásáról és rossz erkölcseiről. Vicces volt azt olvasni, hogy az ördög lovasai, hogyan igyekeznek nemzedékről nemzedékre kiábrándítani az embert Istenből – ahogy ők nevezik az „Ellenségtől”. Ha szabad ezt mondani: örgödien jó volt. Tanulságos és mégis humoros.

Bukros_Zsolt>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Ezt a könyvet Frank Grillo karaktere ajánlotta a Kingdom című sorozatban egy rehabon lévő MMA-snak, mint életmódvezetési segédeszközt. Azt kell, hogy mondjam, igaza volt, mert ez egy remekmű. Egy főördög levelezését tárja elénk kezdő kísértőként botladozó unokaöccsével, akinek az lenne a feladata, hogy elcsábítsa a főhőst az Ellenség (Jézus) karmai közül. Nagyon szórakoztató az egész a maró gúnynak köszönhetően, amellyel kifigurázza a világ kínálta gyönyöröket és az emberi természet gyarlóságait, ugyanakkor vérbeli ébresztőkönyv is, amely sokszor már-már fájdalmasan világít rá porból vett fajunk önhittségére. Igazából egyszerre ijesztő és mókás is, mindenkinek ajánlom, aki egy kicsit más szemszögből szeretné szemlélni a megszokott valóságot.

tataijucc>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Legszívesebben fejezetenként bepötyögném az idézeteket, hogy mindenki számára elérhető legyen. Egyébként; vicces, frappáns, zseniális.

Gabriella_Balkó>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Többször el kellene olvasnom. Vagy minden nap valamit. Tulajdonképpen annyira nem tetszett, de lehet, azért, mert annyi mindenben magamra ismertem. :(

Harmat, Budapest, 2013
pdaniel>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Szatirikus életvezetési kiskáté. Szórakoztató iromány, ami bátran forgatható a a manapság divatos önsegélyező könyvek vallásfilozófiai megfelelőjeként is. Egyetemes dolgokról szól, amikkel az emberek évezredek óta próbálnak egyenesbe jönni, a családi élettől a halálig. Néhány helyen didaktikus és idejétmúlt (például, vajon mit jelent az, hogy „tiszta házasélet”?), de összességében véve elgondolkodtató. Ateistáknak ajánlott.

Nienna001 P>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Ez a könyv elég nagy hatást gyakorol rám. Pár perce fejeztem be, abban a biztos tudatban, hogy még sokszor fogom újra olvasni. Rengeteg olyan gondolat volt benne, amin szeretnék sokat gondolkozni, amit átgondolva már a mai napomat is egy kicsit máshogy alakítottam. Egyszerűen beszél ez a könyv és a másik, egy ördög szemszögéből sokkal jobban látszik az hogy milyen is a dolgok valódi természete. Persze, lehet itt a valódiságon elmélkedni, de nem leszek szofista, mert nem az ember mindennek a mértéke

FRISSÍTÉS 1 (2015) : Másodjára még talán jobb is volt, mint elsőre. :)

FRISSÍTÉS 2 (2017): Egyszerre volt jó és rossz olvasni ezt a könyvet. Nagyon sok helyen ütött a könyv, magamra ismertem, és ez egy kicsit felrázott most. Olyan kis indulj és változtass könyv ez, ami motivál, hogy kicsit összeszedettebben éljek.

mohapapa I>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Lewis az egyik nagy kedvencem. A Csűrcsavar meg a legkedvencebb: tükör magamnak, s pillantás a kulisszák mögé. Közben meg vigyorgok, és önismerek. Zseniális!

krlany IP>!

Most eszmélek csak rá, mivel töltöttem életem javát: sem azt nem tettem, amit kellett volna, sem azt, ami jól esett volna!

Mareszkaresz>!

A jólét a világ hálójába bonyolítja bele az embert. Azt hiszi, megtalálta helyét a világban, holott valójában a világ talált helyet őbenne.

krlany IP>!

A fájdalmat és az örömöt egyaránt az jellemzi, hogy félreérthetetlenül valóságos, s bizonyos értelemben kijózanítja azt, aki átéli.

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom · öröm
avistori>!

Megtaníthatjuk őket arra, hogy csak egyfajta birtoklást ismerjenek; hogy ne vegyék észre a birtokos jelző jelentésének fokozatos, finom elmozdulását ebben a sorban: „cipőm”, „kutyám", „szolgám", „feleségem", „apám", „tanítóm", „hazám", „Istenem". Az emberfajzat képes megtanulni, hogy a birtokos jelző jelentését mindannyiszor a „cipőm" kifejezésében használt értelmére szűkítse, a birtoklás szintjére.

108

psn >!

Ha két ember éveken át együtt él, többnyire mindegyikük eljut odáig, hogy a másik bizonyos hanghordozását vagy arckifejezését csaknem elviselhetetlenül bosszantónak találja.

psn >!

Az emberi lelket a bizonytalanság és az aggódás zárja el legjobban az Ellenség erőfeszítéseitől. Ő azt kívánja, hogy az emberfajzatok azzal foglalkozzanak, amit éppen tenniük kell; a mi célunk viszont, hogy azon rágódjanak: vajon mi minden történhetik majd velük.

Sophia_Mathe>!

Ily módon már sok ezer emberrel elhitettük, hogy az alázat nem más, mint az, hogy a szép nők igyekezzenek csúnyának, az okos férfiak pedig butának hinni magukat.

72. oldal, 14. levél (Harmat, 2013)

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Kapcsolódó szócikkek: alázatosság · férfiak · megtévesztés · nők · okosság · szépség
Erdei_Virág>!

Hitesd el vele, hogy az imádság pontosan annyit ér, amennyire a kívánt érzést sikerül előidéznie; és meg se forduljon a fejében, hogy az effajta siker vagy kudarc, csak a pillanatnyi közérzetén múlik.

psn >!

Minden halandó hajlamos rá, hogy valóban azzá váljék, aminek tetteti magát.

tataijucc>!

Háborúban senki sem gondolja, hogy örökké élhet a földön.

5. Kedves Ürömvölgyi öcsém